2012 Cross Your Heart Trail Run 5K

2012 Cross Your Heart Trail Run 5K

Age Group Results

December 08, 2012


Results By Classic Race Services www.classicraceservices.com


Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

td width="10%" style="border: medium none">Clay Moore

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Patrick Hudak Greenville SC

1550

16

1

20:43.2

6:41/M

 
Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Haley Newton Anderson SC

1665

15

18

27:16.2

8:48/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Wild Anderson SC

1618

59

3

21:21.4

6:53/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Janet Kay Anderson SC

1557

49

31

29:17.0

9:27/M

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Rodney Wright Piedmont SC

1645

54

6

23:31.1

7:35/M

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ann Newton Anderson SC

1664

50

54

34:27.4

11:07/M

 
Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Grant Lavore Piedmont SC

1564

10

7

23:37.3

7:37/M

2

Zackery Carver Anderson SC

1629

9

21

28:19.2

9:08/M

3

Henry Lominack Greenville SC

1569

10

23

28:56.7

9:20/M

4

Tanner Stuart Anderson SC

1612

10

25

29:01.2

9:22/M

5

Sachin Seymour Anderson SC

1603

10

38

30:35.7

9:52/M

6

Isaac Lopez Williamston SC

1571

8

49

33:30.9

10:48/M

7

Jacob Jackson

1635

10

53

34:25.9

11:06/M

 
Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ashley Waller Anderson SC

1614

10

93

49:27.9

15:57/M

2

Erika Carver Anderson SC

1630

7

94

51:08.1

16:30/M

3

Erin Carver Anderson SC

1631

3

99

1:06:01.1

21:18/M

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jacob Masterson Hendersonville NC

1576

12

16

26:51.3

8:40/M

2

Cameron Lopez Willamston SC

1570

13

26

29:01.7

9:22/M

3

Bryce Mower Anderson SC

1654

13

39

30:36.2

9:52/M

4

Douglas Stuart Anderson SC

1611

13

72

38:55.7

12:33/M

5

Anderson SC

1586

13

84

43:16.9

13:57/M

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Bailey Davidson Anderson SC

1527

14

30

29:16.6

9:26/M

2

Mary Reid Clemson SC

1598

12

45

31:48.3

10:15/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Patrick Hudak Greenville SC

1550

16

1

20:43.2

6:41/M

2

R J Haulbrook Seneca SC

1543

15

2

20:46.9

6:42/M

3

Logan Mower Anderson SC

1655

16

10

24:37.3

7:56/M

4

Davis Kandel Anderson SC

1553

15

40

30:36.5

9:52/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Haley Newton Anderson SC

1665

15

18

27:16.2

8:48/M

2

Margaret Brooks Williamston SC

1515

18

63

35:36.7

11:29/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Dustin Foxworth Central SC

1535

24

62

35:30.9

11:27/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Stephanie Rudas Anderson SC

1600

23

37

30:21.9

9:47/M

2

Bethany Fisher Clemson SC

1532

22

74

40:22.6

13:01/M

3

Katherine Whitwell Clemson SC

1617

24

75

41:17.6

13:19/M

4

Allie Walker Anderson SC

1661

22

80

42:41.1

13:46/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

James Hawthorne Anderson SC

1544

29

8

24:01.8

7:45/M

2

Nicholas Rankin Hendersonville NC

1595

25

44

31:00.0

10:00/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ashley Pike Atlanta GA

1662

29

29

29:16.3

9:26/M

2

Jennifer Stehl Greenville SC

1607

27

78

42:14.4

13:37/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tony Choi Greenville SC

1524

31

14

26:07.5

8:25/M

2

Neil McLellan Seneca SC

1579

32

17

27:11.6

8:46/M

3

Charles Burks II Pendleton SC

1518

30

47

33:11.0

10:42/M

4

Julio Mena

1625

31

51

33:49.1

10:55/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ashley Stone Anderson SC

1609

33

41

30:37.6

9:53/M

2

Leigh Ann Oakley Anderson SC

1589

33

55

34:45.0

11:13/M

3

Marian Kennedy Seneca SC

1559

32

60

35:20.0

11:24/M

4

Kelly Wragg Anderson SC

1622

34

70

37:36.2

12:08/M

5

Joanna Montalvo Anderson SC

1585

31

77

41:50.1

13:30/M

6

Kristen Wallace Anderson SC

1658

31

85

43:19.7

13:58/M

7

Christina Coker Anderson SC

1525

33

86

43:22.5

13:59/M

8

Jennifer Lopez Williamston SC

1573

34

90

47:49.9

15:25/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Andrew Sharpe Anderson SC

1639

36

5

22:05.9

7:07/M

2

David Lominack Greenville SC

1568

37

24

28:56.9

9:20/M

3

Jonathan Lopez Williamston SC

1574

35

50

33:31.2

10:49/M

4

John Heatley

1663

36

57

34:55.2

11:16/M

5

Brad Stehl Greenville SC

1606

37

65

36:50.5

11:53/M

6

Kevin Woods Anderson SC

1621

35

68

37:04.8

11:57/M

7

Blaine Barnwell Anderson SC

1506

37

73

39:56.0

12:53/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mariana Camarillo Norcross GA

1628

37

32

29:49.7

9:37/M

2

Missy Littrell Anderson SC

1567

39

56

34:52.6

11:15/M

3

Kimberly Poole Anderson SC

1593

39

76

41:32.3

13:24/M

4

Tanya Fravel Boiling Springs SC

1536

38

88

46:00.7

14:50/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Alan Lavore Piedmont SC

1562

41

9

24:04.1

7:46/M

2

Jeff Lopez Pendleton SC

1572

40

27

29:02.0

9:22/M

3

Jeff Kandel Anderson SC

1554

44

28

29:09.5

9:24/M

4

Jose F Villa Greenville SC

1647

43

34

29:57.5

9:40/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Pam Evatt Iva SC

1530

42

59

35:14.9

11:22/M

2

Ellison Reid Clemson SC

1597

43

67

37:02.4

11:57/M

3

Megan Shockley Seneca SC

1604

40

71

37:38.8

12:08/M

4

Danna Boggs Anderson SC

1510

41

81

42:41.7

13:46/M

5

Denise Fredericks Townville SC

1537

44

87

43:52.7

14:09/M

6

Julie Carver Anderson SC

1520

43

100

1:06:01.5

21:18/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jeff Craft Anderson SC

1648

45

4

21:41.2

7:00/M

2

Gregg Seymour Anderson SC

1602

49

11

24:40.2

7:57/M

3

Brett Owen Simpsonville SC

1651

47

12

24:41.5

7:58/M

4

Steve Murphy Liberty SC

1588

46

15

26:40.2

8:36/M

5

Tim Bruynell Anderson SC

1517

48

19

27:37.7

8:55/M

6

Darrell Zanca Anderson SC

1644

47

20

27:43.6

8:56/M

7

Marlon Dempsey Central SC

1667

45

22

28:21.4

9:09/M

8

Bobby Child Anderson SC

1523

49

33

29:52.1

9:38/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Janet Kay Anderson SC

1557

49

31

29:17.0

9:27/M

2

Carolyn Stuart Anderson SC

1610

46

35

30:07.3

9:43/M

3

Barbara Fisher Clemson SC

1531

47

46

32:44.7

10:34/M

4

Loretta Davidson Anderson SC

1659

49

52

34:07.0

11:00/M

5

Kris Walters Pendleton SC

1615

47

69

37:21.8

12:03/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Rodney Wright Piedmont SC

1645

54

6

23:31.1

7:35/M

2

Ralph Little Anderson SC

1566

51

61

35:26.5

11:26/M

3

Craig Hudak

1636

51

64

36:45.6

11:51/M

4

Tony Brown

1624

50

66

36:58.8

11:55/M

5

Chuck Carver Anderson SC

1519

51

95

51:10.9

16:30/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ann Newton Anderson SC

1664

50

54

34:27.4

11:07/M

2

Donna Trujer

1634

53

58

34:58.8

11:17/M

3

Rose Adams Anderson SC

1502

50

83

43:02.0

13:53/M

4

Christa Smith Anderson SC

1646

50

92

49:13.6

15:53/M

5

Dena Wagner Anderson SC

1623

50

98

1:06:00.0

21:17/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Wild Anderson SC

1618

59

3

21:21.4

6:53/M

2

Curtis Easler Boiling Springs SC

1529

57

13

25:38.3

8:16/M

3

Mike Lukridge Boiling Springs SC

1575

56

43

30:56.5

9:59/M

4

Danny Walker Anderson SC

1660

56

79

42:40.7

13:46/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Debra King Anderson SC

1561

56

82

42:59.3

13:52/M

2

Sylvia Bailey Hartwell GA

1505

57

89

46:17.3

14:56/M

3

Pat Kerko Sunset SC

1560

55

96

57:18.5

18:29/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Anderson Anderson SC

1503

61

42

30:39.8

9:53/M

 
Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Phyllis Miller Pendleton SC

1582

61

91

48:34.7

15:40/M

2

Linda Cassell Pickens SC

1521

64

97

57:21.8

18:30/M

 
Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Richie Anderson SC

1599

72

36

30:14.3

9:45/M

 
Top

Male 75 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jim Wilson Anderson SC

1641

77

48

33:18.9

10:45/M