2012 - D-Day 10K Run Camp Toccoa at Currahee

2012 - D-Day 10K Run Camp Toccoa at Currahee

Age Group Results

June 02, 2012


Results By Classic Race Services LLC www.classicraceservices.com


Men: 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99
Women: 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Corey Mayo Dawsonville GA

123

25

1

46:21.3

7:29/M

 
Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Sara Steele Toccoa GA

95

28

31

59:22.5

9:35/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Hunter Lindsey Mount Juliet TN

55

40

15

53:25.2

8:37/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Nanci Fulbright Eastanollee GA

26

40

43

1:02:21.3

10:03/M

 
Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

George Moore Toccoa GA

156

10

94

1:15:15.7

12:08/M

2

Ben Noland

130

10

106

1:21:06.6

13:05/M

 
Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Raelyn Sanders Toccoa GA

157

10

109

1:23:51.6

13:31/M

2

Ally Herron Toccoa GA

134

10

150

2:07:41.4

20:36/M

3

Eva Marcotte

188

5

153

2:12:48.6

21:25/M

 
Top

Male 11 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

John Isaac Smith Bishop GA

154

17

4

47:56.1

7:44/M

2

Marshall Reed Athens GA

120

15

5

47:58.3

7:44/M

3

Harry O'Connor Atlanta GA

69

16

6

49:48.5

8:02/M

4

Clark Bingham

150

16

7

50:15.4

8:06/M

5

Patrick Holbrooks

144

18

11

52:35.0

8:29/M

6

Robby Ainsworth Lawrenceville GA

2

19

13

53:07.5

8:34/M

7

Andrew Sparks Toccoa GA

93

16

23

58:00.0

9:21/M

8

John Mursteller

132

17

24

58:04.6

9:22/M

9

Dillon Patton

122

18

29

59:19.0

9:34/M

10

Luke Burns Toccoa GA

118

15

30

59:19.8

9:34/M

11

Seth Perkins Newnan GA

78

14

38

1:01:05.2

9:51/M

12

Josh Gailer

190

20

57

1:05:58.2

10:38/M

13

Aaron Reed Toccoa GA

80

15

59

1:06:19.7

10:42/M

14

Austin Myers Hartwell GA

163

15

60

1:06:20.7

10:42/M

15

Chris Ivester

153

17

61

1:06:21.2

10:42/M

16

Dustin Whiten Toccoa GA

111

18

64

1:07:34.1

10:54/M

17

Justin Davis Toccoa Falls GA

18

17

73

1:09:21.0

11:11/M

18

John Henderson Gainesville GA

39

18

74

1:09:22.8

11:11/M

19

Brandon Simmons Toccoa GA

90

16

77

1:09:59.4

11:17/M

20

Eli Deal

143

16

82

1:10:56.7

11:26/M

21

Trent Keatley Lawrenceville GA

51

18

91

1:13:11.8

11:48/M

22

Cody Thomas Toccoa GA

99

14

93

1:14:10.5

11:58/M

23

James Woods Dahlonega GA

172

16

98

1:16:39.8

12:22/M

24

Dallas Tyler Brown

175

15

108

1:22:57.9

13:23/M

25

Jarrad McCraw Toccoa GA

62

14

113

1:27:24.0

14:06/M

26

Kyle Brown

176

15

115

1:27:39.1

14:08/M

27

Dylan Kellar Toccoa GA

142

17

116

1:28:10.5

14:13/M

28

Dylan Neal

164

15

117

1:28:14.1

14:14/M

29

Walker Herron Toccoa GA

129

11

122

1:33:24.7

15:04/M

30

Benny Williams

173

16

123

1:34:45.4

15:17/M

31

Paul Juday

171

17

132

1:41:28.6

16:22/M

32

Alex Van Toccoa GA

141

16

133

1:41:29.7

16:22/M

33

Jeffery Juhan Toccoa GA

140

16

143

1:48:53.4

17:34/M

34

David Moore Eastanollee GA

63

16

147

2:04:08.0

20:01/M

 
Top

Female 11 to 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Deanna Lewis Toccoa GA

139

15

37

1:00:19.4

9:44/M

2

Jamie Bingham

151

19

50

1:03:39.3

10:16/M

3

Abigail Vickery Toccoa GA

119

14

112

1:27:21.7

14:05/M

4

Kristen Deal Martin GA

178

13

124

1:34:47.9

15:17/M

5

Brooke Aggers

127

17

125

1:34:49.3

15:18/M

6

Mallory Haines Toccoa GA

32

20

129

1:36:44.3

15:36/M

7

Maggie Holly Cumming GA

43

17

136

1:44:00.4

16:46/M

8

Hunter Juday Martin GA

179

13

158

2:22:56.5

23:03/M

 
Top

Male 21 to 30

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Corey Mayo Dawsonville GA

123

25

1

46:21.3

7:29/M

2

Daniel Krieger

124

27

2

46:57.8

7:34/M

3

Edward O'Rock Dahlonega GA

125

22

9

50:58.4

8:13/M

4

Alex Garcia Dawsonville GA

27

28

14

53:23.4

8:37/M

5

Shawn Carter Eastanollee GA

13

26

17

54:29.1

8:47/M

6

Christopher Carbone Dahlonega GA

12

30

18

54:40.3

8:49/M

7

Lauren Freeman Cleveland GA

25

30

22

56:55.9

9:11/M

8

Joshua Wiedinger

169

25

27

59:03.6

9:31/M

9

Robert Simpson Colbert GA

91

30

28

59:12.6

9:33/M

10

Anthony Defoor Mt. Airy GA

145

30

34

59:51.0

9:39/M

11

Chris Emmons Dahlonega GA

167

23

40

1:02:02.3

10:00/M

12

Jonathan Riley Athens GA

177

27

41

1:02:03.2

10:00/M

13

Jaison Drinkwater Cleveland GA

148

30

44

1:02:32.2

10:05/M

14

Andrew Snyder Augusta GA

92

24

46

1:02:46.9

10:07/M

15

Tyler Davis Ball Ground GA

19

26

66

1:07:53.4

10:57/M

16

Walter Austin Williamson GA

5

30

68

1:08:17.1

11:01/M

17

Rick Thornburgh Knoxville TN

101

30

80

1:10:18.3

11:20/M

18

Thomas Gilbert

192

27

92

1:13:22.2

11:50/M

19

Timothy Thon Woodstock GA

100

25

127

1:35:32.4

15:25/M

20

Oliver Mullin Atalnta GA

65

28

152

2:08:17.5

20:41/M

21

Michael Marcotte

187

28

155

2:13:49.4

21:35/M

22

Anthony Hurst Grovetown GA

46

29

156

2:18:10.5

22:17/M

23

Francis Balanon Augusta GA

6

30

157

2:18:19.1

22:19/M

 
Top

Female 21 to 30

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Sara Steele Toccoa GA

95

28

31

59:22.5

9:35/M

2

Shannon Becker Athens GA

8

30

33

59:35.9

9:37/M

3

Holly Whitmire Evans GA

112

25

58

1:06:18.3

10:42/M

4

Amanda Rodriguez Augusta GA

86

24

89

1:12:40.2

11:43/M

5

Andrea Dover

128

30

103

1:18:35.8

12:40/M

6

Genevieve Maloch Augusta GA

59

27

126

1:35:02.7

15:20/M

7

Michaela Haines Toccoa GA

33

22

130

1:36:45.1

15:36/M

8

Paige Watson Toccoa GA

105

25

141

1:44:22.7

16:50/M

9

Jane Ju Augusta GA

117

25

144

1:49:16.0

17:37/M

 
Top

Male 31 to 40

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

David Steele Toccoa GA

94

31

3

47:05.6

7:36/M

2

Wes Colston Demorest GA

147

31

8

50:17.0

8:07/M

3

Jason Dolan Columbus GA

126

35

10

51:35.8

8:19/M

4

Brian Barry Marietta GA

7

34

12

52:59.8

8:33/M

5

Hunter Lindsey Mount Juliet TN

55

40

15

53:25.2

8:37/M

6

Randy Hemphill Toccoa GA

38

38

16

54:16.8

8:45/M

7

Chad Maynor

185

31

21

56:22.2

9:05/M

8

Ben Bolton Sautee Nacoochee GA

152

38

26

58:30.9

9:26/M

9

Shawn Henderson Sautee GA

40

37

42

1:02:08.5

10:01/M

10

Matthew Hardy Grovetown GA

35

32

48

1:03:14.3

10:12/M

11

Lamont Maddox Birmingham AL

58

38

49

1:03:23.2

10:13/M

12

Mathew Alexander Flowery Branch GA

183

31

52

1:03:57.3

10:19/M

13

Ray Perkins Newnan GA

77

36

54

1:04:59.2

10:29/M

14

Nathan Watson Woodstock GA

104

32

56

1:05:52.7

10:37/M

15

Camden Olsen Flowery Branch GA

71

39

62

1:07:12.1

10:50/M

16

Robert Woody Suwanee GA

116

35

63

1:07:22.8

10:52/M

17

Matthew Lawson Canton GA

52

33

67

1:08:16.6

11:01/M

18

Jonathan Page Alexandria AL

72

31

88

1:12:33.7

11:42/M

19

Phillip Wiley Auburn AL

113

38

101

1:17:45.1

12:32/M

20

Casey Scott Toccoa GA

87

37

105

1:19:27.2

12:49/M

21

Dave Nalley Chattanooga TN

67

35

110

1:25:15.7

13:45/M

 
Top

Female 31 to 40

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Nanci Fulbright Eastanollee GA

26

40

43

1:02:21.3

10:03/M

2

Julie Seigler Greenville SC

89

40

79

1:10:14.4

11:20/M

3

Laura Perkins Newnan GA

76

38

81

1:10:31.5

11:22/M

4

Jennifer Reynolds Canton GA

83

31

95

1:15:20.3

12:09/M

5

Renee Herron Toccoa GA

131

37

128

1:36:11.8

15:31/M

6

Michelle Clark Dewy Rose GA

14

37

135

1:43:07.4

16:38/M

7

Erin Marcotte

189

31

154

2:12:52.0

21:26/M

 
Top

Male 41 to 50

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Herman Smith Bishop GA

155

45

19

55:01.4

8:52/M

2

Dennis Horton Hoschton GA

45

49

20

55:19.7

8:55/M

3

Mark Townsend Watkinsville GA

160

49

39

1:01:18.3

9:53/M

4

Tim Goss Clarkesville GA

31

45

47

1:03:08.5

10:11/M

5

Philip Hunt

158

47

55

1:05:17.0

10:32/M

6

Scott Fredrickson Greenville SC

166

44

65

1:07:37.4

10:54/M

7

Allen Wheeler Loganville GA

138

47

69

1:08:29.7

11:03/M

8

Chris Fowler Alto GA

133

44

72

1:09:08.2

11:09/M

9

Scott Herron Toccoa GA

170

42

76

1:09:45.2

11:15/M

10

John Seigler Greenville SC

88

41

78

1:10:06.0

11:18/M

11

Jerry Allen Homer GA

4

42

85

1:12:17.9

11:40/M

12

Mark Akridge Toccoa GA

3

45

86

1:12:29.1

11:41/M

13

Steve Faber Watkinsville GA

159

44

90

1:13:02.6

11:47/M

14

Frank Reynolds Canton GA

82

41

96

1:15:20.5

12:09/M

15

Gary Speed Clayton GA

191

49

97

1:16:31.3

12:20/M

16

Adrian Tillotson Columbus GA

102

46

99

1:16:46.9

12:23/M

17

Larry Patterson Lavonia GA

74

44

100

1:16:47.5

12:23/M

18

James Holly Cumming GA

42

49

118

1:28:35.0

14:17/M

 
Top

Female 41 to 50

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Angela Deaton Calhoun GA

21

45

71

1:09:02.6

11:08/M

2

Susan Fredricksen

165

44

75

1:09:31.5

11:13/M

3

Pamela Wilder Athens GA

162

44

87

1:12:30.3

11:42/M

4

Kelley Herrin Cornelia GA

137

49

102

1:18:20.1

12:38/M

5

Vicki Leo Homer GA

54

43

107

1:21:24.3

13:08/M

6

Carol Holly Cumming GA

41

47

119

1:28:36.0

14:17/M

7

Susan West Martin GA

181

49

142

1:48:42.9

17:32/M

8

Karen Keane Toccoa GA

50

47

145

1:55:37.2

18:39/M

 
Top

Male 51 to 60

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

John O'Connor Atlanta GA

70

53

25

58:29.0

9:26/M

2

Alan Roberts Carnesville GA

84

52

32

59:27.3

9:35/M

3

Ricky Josey Canon GA

48

54

35

59:54.0

9:40/M

4

Thomas Popps Watkinsville GA

79

59

51

1:03:54.7

10:18/M

5

Steve Hartley Eastanollee GA

36

51

53

1:04:15.1

10:22/M

6

Robert Barnable

168

59

70

1:08:31.5

11:03/M

7

Chase Deits Lawrenceville GA

22

51

83

1:11:21.6

11:30/M

8

Martin Nethery Dahlonega GA

149

51

84

1:11:40.2

11:34/M

9

Steve Haslup Seneca SC

37

60

104

1:18:48.6

12:43/M

10

Glenn Jones Clarksville GA

47

58

114

1:27:25.4

14:06/M

11

Carlton Lowry Chester VA

56

60

120

1:28:37.1

14:18/M

12

James Davis Toccoa Falls GA

17

51

137

1:44:08.0

16:48/M

 
Top

Female 51 to 60

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Lisa Raines

135

51

111

1:26:01.0

13:52/M

2

Barbara Taylor Athens GA

146

59

121

1:32:33.2

14:56/M

3

Joy McCollum Toccoa GA

60

55

139

1:44:19.0

16:50/M

4

Connie Tabor Toccoa GA

98

55

140

1:44:21.0

16:50/M

5

Anna Holmes Canton OH

44

52

146

1:55:39.3

18:39/M

6

Cindy Mullin Toccoa GA

64

59

151

2:08:16.3

20:41/M

 
Top

Male 61 to 70

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Michael Clemen Clarkesville GA

15

64

45

1:02:39.8

10:06/M

2

Wilson Page Athens GA

73

70

131

1:37:52.0

15:47/M

3

Bob Raines

136

63

134

1:42:24.9

16:31/M

4

Duane Bruno Hull GA

10

61

148

2:04:08.4

20:01/M

5

Brian West Athens GA

107

68

149

2:07:35.0

20:35/M

 
Top

Male 71 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

David B Turner Clarkesville GA

121

72

36

1:00:00.4

9:41/M

2

Ralph Reed Toccoa GA

81

76

138

1:44:08.7

16:48/M