Currahee Challenge 10K 2017 ag

2017 - 17th Annual Currahee Challenge 5K/10K 10K

2017 - 17th Annual Currahee Challenge 5K/10K

Age Group Results

October 07, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

10K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Tutino Port Orchard WA 1873 26 1 42:37.7 6:52/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zion Martinez Lula GA 1919 14 23 55:42.8 8:59/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Schaffer Pendleton SC 1853 42 2 45:42.2 7:22/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Brock Dahlonega GA 1769 49 44 1:03:59.4 10:19/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ada Sharpe Anderson SC 1856 7 105 1:26:54.2 14:01/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 1851 13 5 47:22.7 7:38/M
2 Ryne Melzer Franklin NC 1827 11 27 58:08.0 9:23/M
3 Jackson Ladouceur Spring Hill TN 1818 13 78 1:12:06.7 11:38/M
4 Bhrett Boggs Seneca SC 1764 13 121 1:34:35.7 15:15/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zion Martinez Lula GA 1919 14 23 55:42.8 8:59/M
2 Sidda Sharpe Anderson SC 1859 11 107 1:28:09.9 14:13/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Boggs Seneca SC 1766 15 101 1:24:19.2 13:36/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beau Hughes Gainesville GA 1810 23 4 46:48.2 7:33/M
2 Adam McCollum Toccoa GA 1901 24 7 50:36.1 8:10/M
3 Elijah Deal Martin GA 1906 21 28 58:24.9 9:25/M
4 Alan Hunt Toccoa GA 1902 21 38 1:01:09.1 9:52/M
5 Mitch Maritel 1907 21 62 1:08:12.6 11:00/M
6 Tyler Carter Martin GA 1774 20 125 1:37:31.7 15:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mackenzie Murley Toccoa GA 1830 23 32 59:50.6 9:39/M
2 Amber Dennis Toccoa GA 1789 22 88 1:16:08.3 12:17/M
3 Julia Renee Kennedy Panama City FL 1816 20 127 1:40:45.6 16:15/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Tutino Port Orchard WA 1873 26 1 42:37.7 6:52/M
2 Zach Bethea Eastanollee GA 1928 27 19 54:07.3 8:44/M
3 Seth Blalock Martin GA 1916 25 20 54:34.3 8:48/M
4 Zachary King Gainesville GA 1817 26 55 1:06:05.1 10:40/M
5 Todd Lemaster East Point GA 1822 29 60 1:07:22.9 10:52/M
6 Claus Von Dziembowski Braselton GA 1875 27 66 1:09:05.8 11:09/M
7 John Baker Jr Beavercreek OH 1760 28 70 1:10:29.1 11:22/M
8 Jordan Buckley Kathleen GA 1772 25 71 1:10:30.3 11:22/M
9 Ash Harris Blowing Rock NC 1800 28 83 1:14:50.4 12:04/M
10 Sean Turner 1926 26 106 1:26:54.3 14:01/M
11 Chris Frank Chicago IL 1796 27 116 1:33:42.4 15:07/M
12 Steven Keehn Columbus GA 1815 25 119 1:33:43.3 15:07/M
13 John Murray Toccoa GA 1831 25 132 1:53:48.4 18:21/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabrielle Lahowitch Weaverville NC 1929 27 43 1:03:44.8 10:17/M
2 Rebekah Stillwell Clarkesville GA 1924 27 103 1:24:58.7 13:42/M
3 Mallory Nall Kennesaw GA 1833 27 104 1:26:35.3 13:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Hannigan Roswell GA 1913 34 22 55:37.0 8:58/M
2 Jeff Duncan Greenville SC 1792 32 24 56:03.9 9:02/M
3 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1880 34 46 1:04:20.4 10:23/M
4 Daniel Connell Flowery Branch GA 1783 31 49 1:04:48.4 10:27/M
5 Brandon Spence Centerville GA 1861 33 57 1:06:15.2 10:41/M
6 Robbie Conley Fort Mill SC 1782 32 75 1:11:36.4 11:33/M
7 Robert Collier Brookhaven GA 1779 33 94 1:21:03.5 13:04/M
8 Chang Luh Summerville SC 1914 33 109 1:30:37.7 14:37/M
9 Cahin Perez Christiana TN 1841 32 114 1:33:41.3 15:07/M
10 Kelian Cheze 1918 31 115 1:33:41.6 15:07/M
11 Jon Oglesby Toccoa GA 1837 34 117 1:33:42.6 15:07/M
12 David Cleckler Roseville CA 1777 34 120 1:33:43.4 15:07/M
13 Ed Carman Martin GA 1773 31 123 1:35:32.2 15:25/M
14 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1879 34 128 1:42:28.2 16:32/M
15 Walter Gradzik Clarkesville TN 1921 31 139 2:09:49.1 20:56/M
16 Mark Yurgil Warner Robins GA 1888 32 141 2:09:50.2 20:56/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keely Floyd Indianapolis IN 1794 31 53 1:05:20.3 10:32/M
2 Kelli Conley Fort Mill SC 1781 31 74 1:11:31.4 11:32/M
3 Alisha Martinez Lula GA 1920 33 98 1:23:47.0 13:31/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Canty Worley Highlands NC 1923 39 3 46:30.2 7:30/M
2 Christopher Lampman Columbia SC 1819 36 9 51:07.4 8:15/M
3 Austin Thaxton Mount Airy GA 1865 37 11 51:33.4 8:19/M
4 Jared Brode Cleveland GA 1770 39 30 59:29.2 9:36/M
5 Kelly Dendy Clayton GA 1788 39 34 1:00:22.7 9:44/M
6 Jimmy Chrisp Grovetown GA 1922 36 37 1:01:08.2 9:52/M
7 Ryan Hartrick Demorest GA 1801 36 41 1:02:47.7 10:08/M
8 Antoine Orsley Hartwell GA 1932 39 42 1:03:07.5 10:11/M
9 John Downs Clarksville TN 1791 39 45 1:04:12.4 10:21/M
10 Sean Yandle Warner Robins GA 1886 37 50 1:04:53.5 10:28/M
11 Gray Collier Dacula GA 1778 36 52 1:05:11.4 10:31/M
12 Dana Hilliard Alto GA 1904 36 64 1:08:15.9 11:00/M
13 Mike Sharpe Anderson SC 1858 39 110 1:30:54.7 14:40/M
14 Henry Dolezal Gilbert SC 1790 38 118 1:33:43.0 15:07/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Candace Schutt Seneca SC 1854 37 73 1:10:56.2 11:26/M
2 Gretel Marques Westminster SC 1823 38 86 1:15:11.2 12:08/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Schaffer Pendleton SC 1853 42 2 45:42.2 7:22/M
2 Clint Sanders Toccoa GA 1850 40 6 47:23.1 7:39/M
3 Matt Sheffield Marietta GA 1860 41 10 51:22.0 8:17/M
4 Craig Leverett Toccoa GA 1917 41 12 51:56.5 8:23/M
5 Chad Sexton Lawrenceville GA 1855 41 14 53:19.8 8:36/M
6 Eric Pierson Highlands NC 1842 43 16 53:34.1 8:38/M
7 Jon Muller Lawrenceville GA 1829 44 21 55:33.6 8:58/M
8 Matthew Wilson Saint Augustine FL 1883 40 36 1:00:58.0 9:50/M
9 Jeff Stribling Elberton GA 1934 41 48 1:04:34.2 10:25/M
10 Jason Blalock Dawsonville GA 1763 44 79 1:12:10.7 11:38/M
11 Jason Zoglmann Rosell GA 1890 42 95 1:22:33.0 13:19/M
12 Brian Megahee Bonaire GA 1930 43 142 2:09:56.7 20:57/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeanette Lapp Lawrenceville GA 1820 43 77 1:12:04.4 11:37/M
2 Susan Redwine Clarksville TN 1910 43 82 1:13:52.2 11:55/M
3 Karen Vandiver Cleveland GA 1874 43 137 2:06:49.5 20:27/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Norman Wenger Johns Creek GA 1911 49 8 50:56.8 8:13/M
2 David Beeland Hoschton GA 1761 48 31 59:34.5 9:36/M
3 David Frock Liberty SC 1797 49 35 1:00:47.0 9:48/M
4 Ronnie Turpin Mount Airy GA 1927 48 40 1:02:41.3 10:07/M
5 John Steffl Statham GA 1862 48 51 1:05:01.0 10:29/M
6 Le Gibson Winder GA 1798 48 54 1:05:34.4 10:35/M
7 Larry Patterson Lavonia GA 1839 49 58 1:06:49.0 10:47/M
8 Dan Kveton Plainfield IL 1915 49 65 1:08:23.4 11:02/M
9 Brian Parsons Carrollton GA 1838 48 68 1:09:20.4 11:11/M
10 David Hopkins Clarksville TN 1909 48 81 1:13:38.7 11:53/M
11 Robert Ray Cross Plains IN 1845 49 85 1:14:59.7 12:06/M
12 Dave Werth Pendleton SC 1878 46 87 1:15:12.2 12:08/M
13 Donnie Thomas Pearl MS 1866 47 124 1:36:31.3 15:34/M
14 Bart Yount Brandon MS 1887 45 126 1:38:22.9 15:52/M
15 John Moore Gulfport MS 1828 48 131 1:52:55.4 18:13/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Brock Dahlonega GA 1769 49 44 1:03:59.4 10:19/M
2 Kim Stroud Toccoa GA 1863 45 76 1:11:41.1 11:34/M
3 Cassandra Ray Cross Plains IN 1844 47 129 1:43:29.6 16:41/M
4 Judy Thompson Clarkesville GA 1867 49 136 2:06:46.2 20:27/M
5 Jennifer Rider Clarkesville GA 1848 46 138 2:06:52.1 20:28/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Cassiday Maysville GA 1775 51 13 52:19.4 8:26/M
2 Jim Boeyer Martin GA 1925 54 15 53:27.5 8:37/M
3 David Johns Buford GA 1813 52 18 54:04.3 8:43/M
4 Jim Brown Chester SC 1771 51 29 58:49.5 9:29/M
5 Stephen Davis Waynesboro GA 1787 54 56 1:06:06.7 10:40/M
6 Chris Fowler Alto GA 1903 50 80 1:13:13.4 11:49/M
7 Brett Martin Hartwell GA 1824 50 89 1:16:23.4 12:19/M
8 Scott Hoffman Lawrenceville GA 1808 52 91 1:17:11.4 12:27/M
9 Travis Head Rossville GA 1804 50 111 1:31:29.2 14:45/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 1762 52 61 1:07:44.3 10:55/M
2 Jeannie Craig Seneca SC 1785 52 90 1:16:47.8 12:23/M
3 Marybeth Forwood Bishop GA 1795 53 93 1:18:43.4 12:42/M
4 Margie Means Toccoa GA 1826 54 97 1:23:03.3 13:24/M
5 Lisa Winton Suwanee GA 1885 50 112 1:31:30.9 14:45/M
6 Paula Alderman Decatur AL 1759 53 113 1:31:37.8 14:47/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Taylor Highlands NC 1864 55 17 53:42.0 8:40/M
2 Peter Willeford Easton PA 1881 58 26 57:26.0 9:16/M
3 Rick Hayes Dahlonega GA 1803 59 33 59:52.2 9:39/M
4 Jeffrey Johnson Spring Hill TN 1814 58 39 1:01:14.7 9:53/M
5 Kevin Totherow Taylors SC 1870 57 69 1:10:21.2 11:21/M
6 Tim Nall Marietta GA 1834 56 72 1:10:44.1 11:25/M
7 George Winton Suwanee GA 1884 56 130 1:51:46.9 18:02/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Georgia Caparis 1931 55 67 1:09:10.0 11:09/M
2 Kimberly Nall Marietta GA 1832 57 92 1:17:59.0 12:35/M
3 Jaci Totherow Taylors SC 1869 55 133 1:55:42.3 18:40/M
4 Linda Rehor La Grange IL 1847 59 140 2:09:49.3 20:56/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donald McClellan Highlands NC 1825 60 25 56:39.1 9:08/M
2 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1933 63 47 1:04:21.8 10:23/M
3 Bobby Walker Hawkinsville GA 1876 60 63 1:08:15.4 11:00/M
4 John Alderman Decatur AL 1758 60 84 1:14:59.4 12:06/M
5 Martin Jansen Van Rensburg Ider AL 1812 63 102 1:24:28.8 13:37/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Myong Dunn Toccoa GA 1793 61 59 1:06:50.5 10:47/M
2 C Jean Nicholson Atlantic Hlds NJ 1835 63 108 1:30:16.4 14:34/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Harrison Commerce GA 1912 66 99 1:24:05.1 13:34/M
2 Steve Haslup Seneca SC 1802 66 100 1:24:08.5 13:34/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Conley Fort Mill SC 1780 66 96 1:22:56.6 13:23/M
2 Sue Chastain Danielsville GA 1908 67 122 1:35:16.0 15:22/M
3 Renee Corbett Toccoa GA 1784 65 135 2:00:33.2 19:27/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 1889 73 143 2:15:05.9 21:47/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Totherow Rock Hill SC 1868 82 134 1:56:51.4 18:51/M