Currahee Challenge 10K 2017 oa

2017 - 17th Annual Currahee Challenge 5K/10K 10K

2017 - 17th Annual Currahee Challenge 5K/10K

Overall Finish List

October 07, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

10K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Nick Tutino Port Orchard WA 1873 26 M 1 25-29 42:37.7 6:52/M
2 Joshua Schaffer Pendleton SC 1853 42 M 1 40-44 45:42.2 7:22/M
3 Canty Worley Highlands NC 1923 39 M 1 35-39 46:30.2 7:30/M
4 Beau Hughes Gainesville GA 1810 23 M 1 20-24 46:48.2 7:33/M
5 Grady Sanders Toccoa GA 1851 13 M 1 11-14 47:22.7 7:38/M
6 Clint Sanders Toccoa GA 1850 40 M 2 40-44 47:23.1 7:39/M
7 Adam McCollum Toccoa GA 1901 24 M 2 20-24 50:36.1 8:10/M
8 Norman Wenger Johns Creek GA 1911 49 M 1 45-49 50:56.8 8:13/M
9 Christopher Lampman Columbia SC 1819 36 M 2 35-39 51:07.4 8:15/M
10 Matt Sheffield Marietta GA 1860 41 M 3 40-44 51:22.0 8:17/M
11 Austin Thaxton Mount Airy GA 1865 37 M 3 35-39 51:33.4 8:19/M
12 Craig Leverett Toccoa GA 1917 41 M 4 40-44 51:56.5 8:23/M
13 Doug Cassiday Maysville GA 1775 51 M 1 50-54 52:19.4 8:26/M
14 Chad Sexton Lawrenceville GA 1855 41 M 5 40-44 53:19.8 8:36/M
15 Jim Boeyer Martin GA 1925 54 M 2 50-54 53:27.5 8:37/M
16 Eric Pierson Highlands NC 1842 43 M 6 40-44 53:34.1 8:38/M
17 Derek Taylor Highlands NC 1864 55 M 1 55-59 53:42.0 8:40/M
18 David Johns Buford GA 1813 52 M 3 50-54 54:04.3 8:43/M
19 Zach Bethea Eastanollee GA 1928 27 M 2 25-29 54:07.3 8:44/M
20 Seth Blalock Martin GA 1916 25 M 3 25-29 54:34.3 8:48/M
21 Jon Muller Lawrenceville GA 1829 44 M 7 40-44 55:33.6 8:58/M
22 Jeremy Hannigan Roswell GA 1913 34 M 1 30-34 55:37.0 8:58/M
23 Zion Martinez Lula GA 1919 14 F 1 11-14 55:42.8 8:59/M
24 Jeff Duncan Greenville SC 1792 32 M 2 30-34 56:03.9 9:02/M
25 Donald McClellan Highlands NC 1825 60 M 1 60-64 56:39.1 9:08/M
26 Peter Willeford Easton PA 1881 58 M 2 55-59 57:26.0 9:16/M
27 Ryne Melzer Franklin NC 1827 11 M 2 11-14 58:08.0 9:23/M
28 Elijah Deal Martin GA 1906 21 M 3 20-24 58:24.9 9:25/M
29 Jim Brown Chester SC 1771 51 M 4 50-54 58:49.5 9:29/M
30 Jared Brode Cleveland GA 1770 39 M 4 35-39 59:29.2 9:36/M
31 David Beeland Hoschton GA 1761 48 M 2 45-49 59:34.5 9:36/M
32 Mackenzie Murley Toccoa GA 1830 23 F 1 20-24 59:50.6 9:39/M
33 Rick Hayes Dahlonega GA 1803 59 M 3 55-59 59:52.2 9:39/M
34 Kelly Dendy Clayton GA 1788 39 M 5 35-39 1:00:22.7 9:44/M
35 David Frock Liberty SC 1797 49 M 3 45-49 1:00:47.0 9:48/M
36 Matthew Wilson Saint Augustine FL 1883 40 M 8 40-44 1:00:58.0 9:50/M
37 Jimmy Chrisp Grovetown GA 1922 36 M 6 35-39 1:01:08.2 9:52/M
38 Alan Hunt Toccoa GA 1902 21 M 4 20-24 1:01:09.1 9:52/M
39 Jeffrey Johnson Spring Hill TN 1814 58 M 4 55-59 1:01:14.7 9:53/M
40 Ronnie Turpin Mount Airy GA 1927 48 M 4 45-49 1:02:41.3 10:07/M
41 Ryan Hartrick Demorest GA 1801 36 M 7 35-39 1:02:47.7 10:08/M
42 Antoine Orsley Hartwell GA 1932 39 M 8 35-39 1:03:07.5 10:11/M
43 Gabrielle Lahowitch Weaverville NC 1929 27 F 1 25-29 1:03:44.8 10:17/M
44 Michelle Brock Dahlonega GA 1769 49 F 1 45-49 1:03:59.4 10:19/M
45 John Downs Clarksville TN 1791 39 M 9 35-39 1:04:12.4 10:21/M
46 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1880 34 M 3 30-34 1:04:20.4 10:23/M
47 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1933 63 M 2 60-64 1:04:21.8 10:23/M
48 Jeff Stribling Elberton GA 1934 41 M 9 40-44 1:04:34.2 10:25/M
49 Daniel Connell Flowery Branch GA 1783 31 M 4 30-34 1:04:48.4 10:27/M
50 Sean Yandle Warner Robins GA 1886 37 M 10 35-39 1:04:53.5 10:28/M
51 John Steffl Statham GA 1862 48 M 5 45-49 1:05:01.0 10:29/M
52 Gray Collier Dacula GA 1778 36 M 11 35-39 1:05:11.4 10:31/M
53 Keely Floyd Indianapolis IN 1794 31 F 1 30-34 1:05:20.3 10:32/M
54 Le Gibson Winder GA 1798 48 M 6 45-49 1:05:34.4 10:35/M
55 Zachary King Gainesville GA 1817 26 M 4 25-29 1:06:05.1 10:40/M
56 Stephen Davis Waynesboro GA 1787 54 M 5 50-54 1:06:06.7 10:40/M
57 Brandon Spence Centerville GA 1861 33 M 5 30-34 1:06:15.2 10:41/M
58 Larry Patterson Lavonia GA 1839 49 M 7 45-49 1:06:49.0 10:47/M
59 Myong Dunn Toccoa GA 1793 61 F 1 60-64 1:06:50.5 10:47/M
60 Todd Lemaster East Point GA 1822 29 M 5 25-29 1:07:22.9 10:52/M
61 Melinda Black Clarkesville GA 1762 52 F 1 50-54 1:07:44.3 10:55/M
62 Mitch Maritel 1907 21 M 5 20-24 1:08:12.6 11:00/M
63 Bobby Walker Hawkinsville GA 1876 60 M 3 60-64 1:08:15.4 11:00/M
64 Dana Hilliard Alto GA 1904 36 M 12 35-39 1:08:15.9 11:00/M
65 Dan Kveton Plainfield IL 1915 49 M 8 45-49 1:08:23.4 11:02/M
66 Claus Von Dziembowski Braselton GA 1875 27 M 6 25-29 1:09:05.8 11:09/M
67 Georgia Caparis 1931 55 F 1 55-59 1:09:10.0 11:09/M
68 Brian Parsons Carrollton GA 1838 48 M 9 45-49 1:09:20.4 11:11/M
69 Kevin Totherow Taylors SC 1870 57 M 5 55-59 1:10:21.2 11:21/M
70 John Baker Jr Beavercreek OH 1760 28 M 7 25-29 1:10:29.1 11:22/M
71 Jordan Buckley Kathleen GA 1772 25 M 8 25-29 1:10:30.3 11:22/M
72 Tim Nall Marietta GA 1834 56 M 6 55-59 1:10:44.1 11:25/M
73 Candace Schutt Seneca SC 1854 37 F 1 35-39 1:10:56.2 11:26/M
74 Kelli Conley Fort Mill SC 1781 31 F 2 30-34 1:11:31.4 11:32/M
75 Robbie Conley Fort Mill SC 1782 32 M 6 30-34 1:11:36.4 11:33/M
76 Kim Stroud Toccoa GA 1863 45 F 2 45-49 1:11:41.1 11:34/M
77 Jeanette Lapp Lawrenceville GA 1820 43 F 1 40-44 1:12:04.4 11:37/M
78 Jackson Ladouceur Spring Hill TN 1818 13 M 3 11-14 1:12:06.7 11:38/M
79 Jason Blalock Dawsonville GA 1763 44 M 10 40-44 1:12:10.7 11:38/M
80 Chris Fowler Alto GA 1903 50 M 6 50-54 1:13:13.4 11:49/M
81 David Hopkins Clarksville TN 1909 48 M 10 45-49 1:13:38.7 11:53/M
82 Susan Redwine Clarksville TN 1910 43 F 2 40-44 1:13:52.2 11:55/M
83 Ash Harris Blowing Rock NC 1800 28 M 9 25-29 1:14:50.4 12:04/M
84 John Alderman Decatur AL 1758 60 M 4 60-64 1:14:59.4 12:06/M
85 Robert Ray Cross Plains IN 1845 49 M 11 45-49 1:14:59.7 12:06/M
86 Gretel Marques Westminster SC 1823 38 F 2 35-39 1:15:11.2 12:08/M
87 Dave Werth Pendleton SC 1878 46 M 12 45-49 1:15:12.2 12:08/M
88 Amber Dennis Toccoa GA 1789 22 F 2 20-24 1:16:08.3 12:17/M
89 Brett Martin Hartwell GA 1824 50 M 7 50-54 1:16:23.4 12:19/M
90 Jeannie Craig Seneca SC 1785 52 F 2 50-54 1:16:47.8 12:23/M
91 Scott Hoffman Lawrenceville GA 1808 52 M 8 50-54 1:17:11.4 12:27/M
92 Kimberly Nall Marietta GA 1832 57 F 2 55-59 1:17:59.0 12:35/M
93 Marybeth Forwood Bishop GA 1795 53 F 3 50-54 1:18:43.4 12:42/M
94 Robert Collier Brookhaven GA 1779 33 M 7 30-34 1:21:03.5 13:04/M
95 Jason Zoglmann Rosell GA 1890 42 M 11 40-44 1:22:33.0 13:19/M
96 Diane Conley Fort Mill SC 1780 66 F 1 65-69 1:22:56.6 13:23/M
97 Margie Means Toccoa GA 1826 54 F 4 50-54 1:23:03.3 13:24/M
98 Alisha Martinez Lula GA 1920 33 F 3 30-34 1:23:47.0 13:31/M
99 Richard Harrison Commerce GA 1912 66 M 1 65-69 1:24:05.1 13:34/M
100 Steve Haslup Seneca SC 1802 66 M 2 65-69 1:24:08.5 13:34/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Noah Boggs Seneca SC 1766 15 M 1 15-19 1:24:19.2 13:36/M
102 Martin Jansen Van Rensburg Ider AL 1812 63 M 5 60-64 1:24:28.8 13:37/M
103 Rebekah Stillwell Clarkesville GA 1924 27 F 2 25-29 1:24:58.7 13:42/M
104 Mallory Nall Kennesaw GA 1833 27 F 3 25-29 1:26:35.3 13:58/M
105 Ada Sharpe Anderson SC 1856 7 F 1 0-10 1:26:54.2 14:01/M
106 Sean Turner 1926 26 M 10 25-29 1:26:54.3 14:01/M
107 Sidda Sharpe Anderson SC 1859 11 F 2 11-14 1:28:09.9 14:13/M
108 C Jean Nicholson Atlantic Hlds NJ 1835 63 F 2 60-64 1:30:16.4 14:34/M
109 Chang Luh Summerville SC 1914 33 M 8 30-34 1:30:37.7 14:37/M
110 Mike Sharpe Anderson SC 1858 39 M 13 35-39 1:30:54.7 14:40/M
111 Travis Head Rossville GA 1804 50 M 9 50-54 1:31:29.2 14:45/M
112 Lisa Winton Suwanee GA 1885 50 F 5 50-54 1:31:30.9 14:45/M
113 Paula Alderman Decatur AL 1759 53 F 6 50-54 1:31:37.8 14:47/M
114 Cahin Perez Christiana TN 1841 32 M 9 30-34 1:33:41.3 15:07/M
115 Kelian Cheze 1918 31 M 10 30-34 1:33:41.6 15:07/M
116 Chris Frank Chicago IL 1796 27 M 11 25-29 1:33:42.4 15:07/M
117 Jon Oglesby Toccoa GA 1837 34 M 11 30-34 1:33:42.6 15:07/M
118 Henry Dolezal Gilbert SC 1790 38 M 14 35-39 1:33:43.0 15:07/M
119 Steven Keehn Columbus GA 1815 25 M 12 25-29 1:33:43.3 15:07/M
120 David Cleckler Roseville CA 1777 34 M 12 30-34 1:33:43.4 15:07/M
121 Bhrett Boggs Seneca SC 1764 13 M 4 11-14 1:34:35.7 15:15/M
122 Sue Chastain Danielsville GA 1908 67 F 2 65-69 1:35:16.0 15:22/M
123 Ed Carman Martin GA 1773 31 M 13 30-34 1:35:32.2 15:25/M
124 Donnie Thomas Pearl MS 1866 47 M 13 45-49 1:36:31.3 15:34/M
125 Tyler Carter Martin GA 1774 20 M 6 20-24 1:37:31.7 15:44/M
126 Bart Yount Brandon MS 1887 45 M 14 45-49 1:38:22.9 15:52/M
127 Julia Renee Kennedy Panama City FL 1816 20 F 3 20-24 1:40:45.6 16:15/M
128 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1879 34 M 14 30-34 1:42:28.2 16:32/M
129 Cassandra Ray Cross Plains IN 1844 47 F 3 45-49 1:43:29.6 16:41/M
130 George Winton Suwanee GA 1884 56 M 7 55-59 1:51:46.9 18:02/M
131 John Moore Gulfport MS 1828 48 M 15 45-49 1:52:55.4 18:13/M
132 John Murray Toccoa GA 1831 25 M 13 25-29 1:53:48.4 18:21/M
133 Jaci Totherow Taylors SC 1869 55 F 3 55-59 1:55:42.3 18:40/M
134 George Totherow Rock Hill SC 1868 82 M 1 75-99 1:56:51.4 18:51/M
135 Renee Corbett Toccoa GA 1784 65 F 3 65-69 2:00:33.2 19:27/M
136 Judy Thompson Clarkesville GA 1867 49 F 4 45-49 2:06:46.2 20:27/M
137 Karen Vandiver Cleveland GA 1874 43 F 3 40-44 2:06:49.5 20:27/M
138 Jennifer Rider Clarkesville GA 1848 46 F 5 45-49 2:06:52.1 20:28/M
139 Walter Gradzik Clarkesville TN 1921 31 M 15 30-34 2:09:49.1 20:56/M
140 Linda Rehor La Grange IL 1847 59 F 4 55-59 2:09:49.3 20:56/M
141 Mark Yurgil Warner Robins GA 1888 32 M 16 30-34 2:09:50.2 20:56/M
142 Brian Megahee Bonaire GA 1930 43 M 12 40-44 2:09:56.7 20:57/M
143 Linda Zeeman Atlanta GA 1889 73 F 1 70-74 2:15:05.9 21:47/M