Joni Odum Bethlehem Starlight 5K 2017 ag

2017 - Bethlehem Starlight 5K Starlight5K

2017 - Bethlehem Starlight 5K

Age Group Results

November 10, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-74

Starlight5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Locke Monroe GA 1700 53 1 18:57.4 6:07/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 1606 38 2 21:25.4 6:55/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 1604 49 4 22:11.7 7:09/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Barber Nicholson GA 1603 49 25 29:56.9 9:39/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larkin Bradley Winder GA 1698 8 12 27:13.1 8:47/M
2 Ryan Kearney Bethlehem GA 1636 9 18 28:36.0 9:14/M
3 Lucas McCloud 457 9 22 29:20.2 9:28/M
4 Bowie Couch Winder GA 1615 10 27 30:32.7 9:51/M
5 Christian Sil Winder GA 489 10 63 46:18.5 14:56/M
6 Mason Price Auburn GA 1655 7 64 47:07.2 15:12/M
7 Asher Peel Monroe GA 1650 7 65 47:11.5 15:13/M
8 Jeremiah Prince Monroe GA 1657 9 67 47:43.7 15:24/M
9 Miles Price Auburn GA 1656 10 68 47:44.2 15:24/M
10 Parker Coghlan Winder GA 1613 9 74 49:41.7 16:02/M
11 Cooper Neubauer 467 8 75 49:42.2 16:02/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Claire Lines 1641 10 14 27:34.1 8:54/M
2 Addison Hutchison Bethlehem GA 442 9 54 37:35.3 12:07/M
3 Layla Peel Monroe GA 1652 10 66 47:12.6 15:14/M
4 Devan Howard Bethlehem GA 1629 10 69 47:46.1 15:25/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Darnell Bethlehem GA 1620 14 9 25:31.1 8:14/M
2 Brady Couch Winder GA 1616 12 17 28:12.7 9:06/M
3 Jaqary Peel Monroe GA 1651 13 39 32:06.0 10:21/M
4 Dylan Ceraso Monroe GA 1610 12 49 34:50.9 11:14/M
5 Jeremiah Byrd Monroe GA 1608 12 77 50:54.1 16:25/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Duke Bethlehem GA 1623 12 61 45:09.1 14:34/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Locke Monroe GA 1701 15 3 21:56.6 7:05/M
2 Calib Yang Bethlehem GA 1682 15 5 23:48.2 7:41/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Bugg Monroe GA 1607 15 20 29:11.0 9:25/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashton Wood Good Hope GA 1681 23 51 36:09.9 11:40/M
2 Christina Cotsakis Cordon Decatur GA 1614 24 53 37:33.7 12:07/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Embrey 1685 27 58 39:55.8 12:53/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Simeone Dacula GA 1664 28 15 27:46.2 8:57/M
2 Heather Hobus Winder GA 1684 29 28 30:59.3 10:00/M
3 Ashley Akins Winder GA 1601 27 50 36:07.9 11:39/M
4 Christie Lines 453 29 55 37:59.4 12:15/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cody Mitchell Gainesville GA 1705 32 21 29:11.5 9:25/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Hill Lawrenceville GA 1627 31 35 31:50.8 10:16/M
2 Derry Vang Bethlehem GA 1672 31 45 33:34.0 10:50/M
3 Jessica Prince Monroe GA 1707 32 71 47:54.9 15:27/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Johnson Bethlehem GA 1704 37 16 27:47.3 8:58/M
2 Matt Brooks Bethlehem GA 1690 35 78 50:55.6 16:25/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 1606 38 2 21:25.4 6:55/M
2 Michelle Franklin Monroe GA 1625 38 10 25:38.6 8:16/M
3 Cheryl Darnell Bethlehem GA 1619 37 23 29:23.8 9:29/M
4 Jennifer Stephens Bethlehem GA 1669 37 30 31:03.6 10:01/M
5 Sharon Agudelo Dacula GA 1699 36 40 32:20.1 10:26/M
6 Lauren Cartee Winder GA 1706 38 43 32:33.2 10:30/M
7 Seng Vang Bethlehem GA 1674 35 44 32:41.7 10:33/M
8 Alexis Peel Monroe GA 1649 35 79 51:01.3 16:27/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Douglas Bethlehem GA 1621 44 11 25:52.7 8:21/M
2 Brian Kearney Bethlehem GA 1635 44 19 28:36.4 9:14/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenna Couch Winder GA 1617 44 59 42:16.8 13:38/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 1604 49 4 22:11.7 7:09/M
2 Carl Fuller Bethlehem GA 1691 48 7 23:59.1 7:44/M
3 Ronney Miller Monroe GA 1645 48 26 30:23.4 9:48/M
4 Steve Smith Winder GA 1710 45 32 31:32.7 10:10/M
5 Doug Barber Nicholson GA 1602 49 47 34:14.0 11:03/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Barber Nicholson GA 1603 49 25 29:56.9 9:39/M
2 Collene Lee Winder GA 1688 45 36 31:54.1 10:17/M
3 Sheni Miller Monroe GA 1646 49 41 32:30.5 10:29/M
4 Heather Sloan Winterville GA 1665 47 62 45:49.7 14:47/M
5 Lisa Howard Bethlehem GA 1630 47 73 48:29.9 15:38/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Locke Monroe GA 1700 53 1 18:57.4 6:07/M
2 Mitch Radella Cranberry Twp PA 1662 52 6 23:55.3 7:43/M
3 Randy Booth Athens GA 1696 51 60 44:32.8 14:22/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 1626 59 8 24:36.8 7:56/M
2 Bob Ciminella Amherst NY 1612 57 24 29:28.1 9:30/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Doster Athens GA 1694 56 31 31:27.0 10:09/M
2 Sharon Williams Winder GA 1679 55 38 32:05.4 10:21/M
3 Brenda Pryor Bethlehem GA 1659 55 42 32:31.6 10:29/M
4 Gina Jones Loganville GA 1633 58 80 51:08.7 16:30/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wendle Suwanee GA 1695 64 46 34:08.5 11:01/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Miller Acworth GA 1709 62 37 31:58.5 10:19/M
2 Pat Lanthier Winder GA 1638 61 76 50:53.1 16:25/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Oblinger Alpharetta GA 1693 67 13 27:19.9 8:49/M
2 Richard Harrison Commerce GA 1708 66 33 31:35.6 10:11/M
3 George Roberson Statham GA 1703 69 57 38:06.2 12:17/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 1692 67 48 34:20.7 11:05/M
2 Vicky Werner Snellville GA 1677 65 56 38:02.9 12:16/M
3 Susan Wages Winder GA 1675 65 72 47:59.9 15:29/M
4 Kathy Way Loganville GA 1676 67 81 51:27.0 16:36/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Southgate Calhoun GA 1667 71 29 30:59.5 10:00/M
2 Bill Tweedell Hull GA 1702 73 34 31:49.3 10:16/M
3 Ernest Smallman Canton GA 1666 72 70 47:46.9 15:25/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meilssa Switzer Bethlehem GA 1671 70 82 55:55.1 18:02/M
2 Ann Black Stone Mountain GA 1605 70 83 55:55.8 18:02/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 1640 76 52 37:30.1 12:06/M