UMC For The Children 5K 2017 ag

2017 For the Children 5K 5K

2017 For the Children 5K

Age Group Results

November 05, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74

5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nate Jarrow Alpharetta GA 1347 14 1 19:36.5 6:19/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1311 46 14 26:58.7 8:42/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Cosmano Jefferson GA 1348 45 6 23:33.2 7:36/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meredith Cameron Winder GA 1341 58 24 31:53.2 10:17/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 1310 59 9 24:09.1 7:47/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Doster Athens GA 1361 56 25 32:27.0 10:28/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ridley Weaver Bethlehem GA 1355 10 30 33:48.6 10:54/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Vaughters Winder GA 1333 9 16 28:03.0 9:03/M
2 Natalie Morrow 1363 10 26 32:30.8 10:29/M
3 Erilynn Shepley Winder GA 1365 5 45 57:02.7 18:24/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nate Jarrow Alpharetta GA 1347 14 1 19:36.5 6:19/M
2 Matthew Kajder Winder GA 1345 13 3 22:48.6 7:21/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mallory Weaver Bethlehem GA 1354 14 32 35:35.2 11:29/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Diaz Commerce GA 1343 18 5 23:29.2 7:35/M
2 Kolin Zimmer Braselton GA 1336 18 8 24:03.3 7:45/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Epperson Winder GA 1304 18 54 1:03:29.2 20:29/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Francisco Diaz GA 1337 24 2 22:47.6 7:21/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Jones Winder GA 1312 28 4 23:04.2 7:26/M
2 Jorge Diaz Commerce GA 1342 26 13 25:56.3 8:22/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Bailey Athens GA 1301 26 20 29:25.2 9:29/M
2 Annette Jones Winder GA 1340 27 50 1:02:41.0 20:13/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erica Shepley Winder GA 1326 32 21 29:30.1 9:31/M
2 Amanda Crane Winder GA 1303 32 38 43:34.9 14:03/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Freeman Cleveland GA 1356 35 7 23:43.1 7:39/M
2 Paul Vaughters Winder GA 1334 36 17 28:04.3 9:03/M
3 Russell Shepley Winder GA 1338 38 46 57:03.7 18:24/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marie Johnson Arnoldsville GA 1362 36 18 28:35.7 9:13/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Morrrow 1364 40 27 32:31.8 10:29/M
2 Holly Sheats Winder GA 1325 43 31 34:29.6 11:07/M
3 Sara Kajder Winder GA 1344 42 35 36:05.3 11:38/M
4 Kim Roberts Winder GA 1357 44 51 1:02:55.0 20:18/M
5 Nickie Leazer Winder GA 1315 44 53 1:03:12.0 20:23/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Cosmano Jefferson GA 1348 45 6 23:33.2 7:36/M
2 David Beeland Hoschton GA 1302 48 10 24:17.7 7:50/M
3 Derek Jesweak Bogart GA 1359 45 22 31:02.9 10:01/M
4 Ronald Weaver Bethlehem GA 1353 45 29 33:36.7 10:50/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1311 46 14 26:58.7 8:42/M
2 Tammy Miller Bowersville GA 1317 48 39 44:27.1 14:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Miller Bowersville GA 1316 52 12 25:28.1 8:13/M
2 Randy Booth Athens GA 1360 51 42 46:59.4 15:09/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Virginia Moyer Hoschton GA 1319 54 47 59:44.0 19:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 1310 59 9 24:09.1 7:47/M
2 Eric Patrick Winder GA 1321 58 11 24:47.7 8:00/M
3 David Moyer Hoschton GA 1318 58 48 59:45.4 19:16/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meredith Cameron Winder GA 1341 58 24 31:53.2 10:17/M
2 Veronica Doster Athens GA 1361 56 25 32:27.0 10:28/M
3 Brenda Pryor Bethlehem GA 1323 55 28 33:22.4 10:46/M
4 Pamela Sharpton Winder GA 1352 59 49 1:02:04.9 20:01/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 1313 64 15 27:57.6 9:01/M
2 Tom Wendle Suwanee GA 1350 64 33 36:02.6 11:37/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Oblinger Alpharetta GA 1346 67 19 28:44.1 9:16/M
2 Richard Harrison Commerce GA 1358 66 23 31:22.6 10:07/M
3 Wayne Sharpton Auburn GA 1351 65 52 1:02:56.4 20:18/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 1339 67 34 36:05.0 11:38/M
2 Kathy Givens Douglasville GA 1308 69 37 40:17.3 13:00/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ernest Smallman Canton GA 1327 72 40 45:05.2 14:33/M
2 Chris Scammon Rex GA 1324 71 44 48:40.6 15:42/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 1335 73 43 48:39.5 15:42/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 1314 76 36 36:16.1 11:42/M
2 Wilson Page Athens GA 1349 75 41 46:35.6 15:02/M