Kings Hawaiian 5K 2017 ag

2017 - Kings Hawaiian 5K

2017 - Kings Hawaiian 5K

Age Group Results

March 18, 17


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ethan Pascual Gainesville GA 140 20 2 1 23:35.5 7:36/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ann Levasseur Oakwood GA 278 62 1 11 29:56.7 9:39/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jesse Muller Flowery Branch GA 134 10 2 18 33:55.2 10:56/M
2 Ty Huff Flowery Branch GA 235 10 1 49 42:40.4 13:46/M
3 Matthew Shepherd Flowery Branch GA 256 10 1 50 42:42.6 13:46/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Georgia Muller Flowery Branch GA 132 8 2 30 36:37.1 11:49/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kylan Meddow Gainesville GA 116 14 2 2 24:22.0 7:52/M
2 Ethan Hewell Gainesville GA 228 14 1 17 33:50.4 10:55/M
3 Isaiah Shepherd Flowery Branch GA 255 12 1 48 42:40.1 13:46/M
4 Geovanny Coello Lawrenceville GA 32 12 2 69 46:26.6 14:59/M
5 Miguel A. Ramirez Gainesville GA 154 16 2 76 48:11.6 15:33/M
6 Adrian Lopez Flowery Branch GA 102 13 2 115 58:45.5 18:57/M
7 Aaron Reyes Gainesville GA 157 11 2 116 58:47.2 18:58/M
8 Landon Roberson Flowery Branch GA 162 12 2 125 1:02:36.5 20:12/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jessica Ramirez Oakwood GA 152 12 2 40 38:57.5 12:34/M
2 Kimberly Sancen Gainesville GA 169 18 2 57 44:35.6 14:23/M
3 Wendy Romero Gainesville GA 166 15 2 66 46:22.1 14:57/M
4 Karina Lince Flowery Branch GA 100 17 2 101 56:42.1 18:17/M
5 Courtney Godfrey Flowery Branch GA 280 19 1 106 57:12.3 18:27/M
6 Sarah Morris Braselton GA 128 12 2 117 58:54.5 19:00/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ethan Pascual Gainesville GA 140 20 2 1 23:35.5 7:36/M
2 Efrain Gomez Gainesville GA 73 22 2 3 24:30.3 7:54/M
3 Raul Mendez Oakwood GA 117 23 2 6 27:07.7 8:45/M
4 Ryan Habic 77 24 2 19 33:56.0 10:57/M
5 Joseph Otwell 246 29 1 32 36:53.0 11:54/M
6 Jemarcus Dorsey Flowery Branch GA 54 28 2 44 40:48.3 13:10/M
7 Ian Charles II Lawrenceville GA 31 26 2 52 43:12.8 13:56/M
8 David Soliven Flowery Branch GA 182 27 2 75 48:11.4 15:33/M
9 John Holt Braselton GA 83 29 2 90 53:00.2 17:06/M
10 Matt Sommerfeldt Atlanta GA 183 24 2 94 54:43.5 17:39/M
11 David Frizzell III Gainesville GA 68 28 2 95 54:45.5 17:40/M
12 Quinton Davis Oakwood GA 44 28 2 104 57:06.7 18:25/M
13 Jose Tirado Flowery Branch GA 196 28 2 122 1:01:46.4 19:55/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alejandra Suarez Oakwood GA 186 25 2 23 34:26.6 11:06/M
2 Amalia Cruz Gainesville GA 34 21 2 28 35:42.4 11:31/M
3 Samantha Steele Duluth GA 185 24 2 31 36:37.2 11:49/M
4 Heather Otwell Cumming GA 244 28 1 33 37:15.3 12:01/M
5 Amanda Becerra Braselton GA 219 27 1 35 38:23.4 12:23/M
6 Jennifer Perez Flowery Branch GA 143 25 2 41 40:28.7 13:03/M
7 Mariah Deanda Flowery Branch GA 46 20 2 42 40:28.9 13:03/M
8 Metileise Franklin Jonesboro GA 67 28 2 64 45:36.6 14:43/M
9 Jennifer Wood Oakwood GA 212 25 2 71 47:08.6 15:12/M
10 Kimberly Ray Lula GA 251 29 1 79 49:08.3 15:51/M
11 Juhayne Holt Braselton GA 84 28 2 89 52:59.9 17:05/M
12 Kristen White Oakwood GA 208 21 2 91 53:26.2 17:14/M
13 Hilary Stewart Auburn GA 270 24 1 92 53:30.8 17:15/M
14 Paula Santa Cruz Brookhaven GA 171 21 2 93 54:42.3 17:39/M
15 Michele Bertolino Sugar Hill GA 15 28 2 96 54:46.2 17:40/M
16 Angela Bittenger Flowery Branch GA 16 29 2 109 58:01.5 18:43/M
17 Nicole Kleefisch Gainesville GA 239 25 1 118 59:29.2 19:11/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Errold Michel Lilbum GA 118 31 2 5 25:34.4 8:15/M
2 Jordan Dorsey Gainesville GA 221 30 1 8 27:16.7 8:48/M
3 Adam Hunter Oakwood GA 236 32 1 10 28:09.4 9:05/M
4 Alejandro Sauceda Gainesville GA 172 32 2 20 34:08.3 11:01/M
5 Sheffron Pollard Winder GA 149 35 2 21 34:13.5 11:02/M
6 Joe Jolley Buford GA 93 38 2 46 41:26.7 13:22/M
7 Jedd Matthews Flowery Branch GA 110 32 2 62 45:30.0 14:41/M
8 Lamichael Curry Flowery Branch GA 39 31 2 108 57:43.9 18:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mayra Reyes Gainesville GA 158 36 2 16 32:39.1 10:32/M
2 Holly Hunter Oakwood GA 237 31 1 27 35:40.7 11:30/M
3 Hermelinda Moreno Flowery Branch GA 123 32 2 34 38:00.5 12:15/M
4 Elizabeth Urban Winder GA 264 32 1 43 40:44.1 13:08/M
5 Charlotte Jolley Buford GA 92 31 2 45 41:26.0 13:22/M
6 Joyce Cash Flowery Branch GA 30 38 2 63 45:36.4 14:43/M
7 Gloria Lemus Lawrenceville GA 99 38 2 67 46:26.0 14:59/M
8 Maria Romero Gainesville GA 165 34 2 68 46:26.3 14:59/M
9 Melissa Elliot Gainesville GA 59 35 2 72 47:28.2 15:19/M
10 Amanda Soliven Flowery Branch GA 181 31 2 74 48:03.6 15:30/M
11 San Juana Vasquez Oakwood GA 265 34 1 87 52:44.6 17:01/M
12 Delfina Barrientos Gainesville GA 10 39 2 100 56:19.1 18:10/M
13 Sandra Ossa Flowery Branch GA 139 39 2 103 56:58.5 18:23/M
14 Maribel Fuentes Lawrenceville GA 69 38 2 105 57:06.9 18:25/M
15 Angela Drinkard Gainesville GA 56 38 2 120 1:01:40.4 19:54/M
16 Crystal Tirado Flowery Branch GA 195 32 2 124 1:02:35.5 20:11/M
17 Breanna Schermerhorn Winder GA 175 35 2 126 1:02:36.7 20:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dellie Hylton Gainesville GA 85 42 2 4 25:12.0 8:08/M
2 Alex Suarez Buford GA 261 47 1 12 30:22.8 9:48/M
3 Jeff Woodall Acworth GA 266 48 1 14 32:18.6 10:25/M
4 Brian Huff Flowery Branch GA 232 48 1 15 32:38.2 10:32/M
5 Oscar Villatoro Gainesville GA 203 47 2 25 34:46.3 11:13/M
6 John Twitty Winder GA 263 45 1 36 38:27.9 12:24/M
7 Luis Rivera Gainesville GA 161 45 2 55 44:16.5 14:17/M
8 James Morris Braselton GA 127 48 2 59 45:23.4 14:38/M
9 Tavarez Holston Flowery Branch GA 230 41 1 60 45:23.5 14:38/M
10 Eddie Movera 990 45 1 81 49:17.2 15:54/M
11 David Grizzle Gainesville GA 224 43 1 84 51:45.8 16:42/M
12 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 281 47 1 99 56:11.6 18:07/M
13 Giovanni Flores Flowery Branch GA 65 48 2 102 56:50.3 18:20/M
14 Randy Martin Oakwood GA 106 47 2 107 57:26.2 18:32/M
15 Derrick Doleman Flowery Branch GA 51 42 2 113 58:40.3 18:55/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rosalba Meyia Gainesville GA 242 42 1 38 38:45.5 12:30/M
2 Belinda Muller Flowery Branch GA 131 41 2 47 42:07.4 13:35/M
3 Michele Shepherd Flowery Branch GA 257 42 1 53 44:02.0 14:12/M
4 Gina Huff Flowery Branch GA 234 47 1 54 44:03.2 14:13/M
5 Alejandra Rodriguez Gainesville GA 164 46 2 56 44:35.4 14:23/M
6 Maria Martinez Gainesville GA 108 41 2 58 45:12.1 14:35/M
7 Leigh Holston Flowery Branch GA 229 41 1 61 45:23.6 14:38/M
8 Sandra Cruz Oakwood GA 38 43 2 70 46:41.7 15:04/M
9 Lisa Iona Flowery Branch GA 87 45 2 77 48:37.6 15:41/M
10 Shaprelle Gunnells Maysville GA 226 43 1 78 49:07.1 15:51/M
11 Tammy Moore Braselton GA 243 45 1 80 49:16.9 15:54/M
12 Tomasita Moreno Gainesville GA 124 46 2 82 49:23.9 15:56/M
13 Tamesha Barksdale Flowery Branch GA 7 42 2 88 52:52.3 17:03/M
14 Marie Carrillo Gainesville GA 29 49 2 97 56:07.9 18:06/M
15 Tonya Doleman Flowery Branch GA 52 47 2 110 58:01.7 18:43/M
16 Nicole Shriver Buford GA 258 44 1 119 1:01:40.1 19:54/M
17 Pecola Warren Gainesville GA 207 40 2 121 1:01:42.7 19:54/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Thomas Rieger Lilburn GA 253 54 1 9 28:04.8 9:03/M
2 John Decker Flowery Branch GA 47 57 2 22 34:22.0 11:05/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Annette Baker Cumming GA 276 57 1 13 30:25.1 9:49/M
2 Linda Strickland Gainesville GA 260 52 1 26 35:09.9 11:20/M
3 Silvia Barrick Flowery Branch GA 9 51 2 37 38:36.3 12:27/M
4 Graciela McNeil Flowery Branch GA 114 51 2 39 38:57.0 12:34/M
5 Melina Franklin Jonesboro GA 66 50 2 65 46:21.0 14:57/M
6 Lynn Kelley Jefferson GA 271 54 1 83 50:35.0 16:19/M
7 Lisa Dover Oakwood GA 222 55 1 85 52:43.2 17:00/M
8 Maria Davis Gainesville GA 220 59 1 86 52:43.5 17:00/M
9 Connie Taylor Winder GA 189 53 2 111 58:39.5 18:55/M
10 Bonnie Petkus Flowery Branch GA 144 56 2 112 58:40.0 18:55/M
11 Michele Davis Gainesville GA 43 52 2 114 58:42.5 18:56/M
12 Tracy Woodall Acworth GA 267 51 1 123 1:02:10.2 20:03/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Taylor Gainesville GA 268 62 1 24 34:32.6 11:08/M
2 Jim Otwell Cumming GA 245 63 1 29 36:32.2 11:47/M
3 Paul Shirley Loganville GA 177 62 2 98 56:08.3 18:06/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ann Levasseur Oakwood GA 278 62 1 11 29:56.7 9:39/M
2 Carol Quaife Stone Mtn GA 249 68 1 51 42:49.2 13:49/M
3 Sue Caldwell Buford GA 26 69 2 73 47:29.1 15:19/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 John Gram Gainesville GA 275 71 1 7 27:13.1 8:47/M