Kings Hawaiian 5K 2017 oa

2017 - Kings Hawaiian 5K

2017 - Kings Hawaiian 5K

Overall Finish List

March 18, 17


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
1 Ethan Pascual Gainesville GA 140 20 M 1 20-29 2 23:35.5 7:36/M
2 Kylan Meddow Gainesville GA 116 14 M 1 11-19 2 24:22.0 7:52/M
3 Efrain Gomez Gainesville GA 73 22 M 1 20-29 2 24:30.3 7:54/M
4 Dellie Hylton Gainesville GA 85 42 M 1 40-49 2 25:12.0 8:08/M
5 Errold Michel Lilbum GA 118 31 M 1 30-39 2 25:34.4 8:15/M
6 Raul Mendez Oakwood GA 117 23 M 2 20-29 2 27:07.7 8:45/M
7 John Gram Gainesville GA 275 71 M 1 70-99 1 27:13.1 8:47/M
8 Jordan Dorsey Gainesville GA 221 30 M 2 30-39 1 27:16.7 8:48/M
9 Thomas Rieger Lilburn GA 253 54 M 1 50-59 1 28:04.8 9:03/M
10 Adam Hunter Oakwood GA 236 32 M 3 30-39 1 28:09.4 9:05/M
11 Ann Levasseur Oakwood GA 278 62 F 1 60-69 1 29:56.7 9:39/M
12 Alex Suarez Buford GA 261 47 M 2 40-49 1 30:22.8 9:48/M
13 Annette Baker Cumming GA 276 57 F 1 50-59 1 30:25.1 9:49/M
14 Jeff Woodall Acworth GA 266 48 M 3 40-49 1 32:18.6 10:25/M
15 Brian Huff Flowery Branch GA 232 48 M 4 40-49 1 32:38.2 10:32/M
16 Mayra Reyes Gainesville GA 158 36 F 1 30-39 2 32:39.1 10:32/M
17 Ethan Hewell Gainesville GA 228 14 M 2 11-19 1 33:50.4 10:55/M
18 Jesse Muller Flowery Branch GA 134 10 M 1 0-10 2 33:55.2 10:56/M
19 Ryan Habic 77 24 M 3 20-29 2 33:56.0 10:57/M
20 Alejandro Sauceda Gainesville GA 172 32 M 4 30-39 2 34:08.3 11:01/M
21 Sheffron Pollard Winder GA 149 35 M 5 30-39 2 34:13.5 11:02/M
22 John Decker Flowery Branch GA 47 57 M 2 50-59 2 34:22.0 11:05/M
23 Alejandra Suarez Oakwood GA 186 25 F 1 20-29 2 34:26.6 11:06/M
24 Michael Taylor Gainesville GA 268 62 M 1 60-69 1 34:32.6 11:08/M
25 Oscar Villatoro Gainesville GA 203 47 M 5 40-49 2 34:46.3 11:13/M
26 Linda Strickland Gainesville GA 260 52 F 2 50-59 1 35:09.9 11:20/M
27 Holly Hunter Oakwood GA 237 31 F 2 30-39 1 35:40.7 11:30/M
28 Amalia Cruz Gainesville GA 34 21 F 2 20-29 2 35:42.4 11:31/M
29 Jim Otwell Cumming GA 245 63 M 2 60-69 1 36:32.2 11:47/M
30 Georgia Muller Flowery Branch GA 132 8 F 1 0-10 2 36:37.1 11:49/M
31 Samantha Steele Duluth GA 185 24 F 3 20-29 2 36:37.2 11:49/M
32 Joseph Otwell 246 29 M 4 20-29 1 36:53.0 11:54/M
33 Heather Otwell Cumming GA 244 28 F 4 20-29 1 37:15.3 12:01/M
34 Hermelinda Moreno Flowery Branch GA 123 32 F 3 30-39 2 38:00.5 12:15/M
35 Amanda Becerra Braselton GA 219 27 F 5 20-29 1 38:23.4 12:23/M
36 John Twitty Winder GA 263 45 M 6 40-49 1 38:27.9 12:24/M
37 Silvia Barrick Flowery Branch GA 9 51 F 3 50-59 2 38:36.3 12:27/M
38 Rosalba Meyia Gainesville GA 242 42 F 1 40-49 1 38:45.5 12:30/M
39 Graciela McNeil Flowery Branch GA 114 51 F 4 50-59 2 38:57.0 12:34/M
40 Jessica Ramirez Oakwood GA 152 12 F 1 11-19 2 38:57.5 12:34/M
41 Jennifer Perez Flowery Branch GA 143 25 F 6 20-29 2 40:28.7 13:03/M
42 Mariah Deanda Flowery Branch GA 46 20 F 7 20-29 2 40:28.9 13:03/M
43 Elizabeth Urban Winder GA 264 32 F 4 30-39 1 40:44.1 13:08/M
44 Jemarcus Dorsey Flowery Branch GA 54 28 M 5 20-29 2 40:48.3 13:10/M
45 Charlotte Jolley Buford GA 92 31 F 5 30-39 2 41:26.0 13:22/M
46 Joe Jolley Buford GA 93 38 M 6 30-39 2 41:26.7 13:22/M
47 Belinda Muller Flowery Branch GA 131 41 F 2 40-49 2 42:07.4 13:35/M
48 Isaiah Shepherd Flowery Branch GA 255 12 M 3 11-19 1 42:40.1 13:46/M
49 Ty Huff Flowery Branch GA 235 10 M 2 0-10 1 42:40.4 13:46/M
50 Matthew Shepherd Flowery Branch GA 256 10 M 3 0-10 1 42:42.6 13:46/M
51 Carol Quaife Stone Mtn GA 249 68 F 1 60-69 1 42:49.2 13:49/M
52 Ian Charles II Lawrenceville GA 31 26 M 6 20-29 2 43:12.8 13:56/M
53 Michele Shepherd Flowery Branch GA 257 42 F 3 40-49 1 44:02.0 14:12/M
54 Gina Huff Flowery Branch GA 234 47 F 4 40-49 1 44:03.2 14:13/M
55 Luis Rivera Gainesville GA 161 45 M 7 40-49 2 44:16.5 14:17/M
56 Alejandra Rodriguez Gainesville GA 164 46 F 5 40-49 2 44:35.4 14:23/M
57 Kimberly Sancen Gainesville GA 169 18 F 2 11-19 2 44:35.6 14:23/M
58 Maria Martinez Gainesville GA 108 41 F 6 40-49 2 45:12.1 14:35/M
59 James Morris Braselton GA 127 48 M 8 40-49 2 45:23.4 14:38/M
60 Tavarez Holston Flowery Branch GA 230 41 M 9 40-49 1 45:23.5 14:38/M
61 Leigh Holston Flowery Branch GA 229 41 F 7 40-49 1 45:23.6 14:38/M
62 Jedd Matthews Flowery Branch GA 110 32 M 7 30-39 2 45:30.0 14:41/M
63 Joyce Cash Flowery Branch GA 30 38 F 6 30-39 2 45:36.4 14:43/M
64 Metileise Franklin Jonesboro GA 67 28 F 8 20-29 2 45:36.6 14:43/M
65 Melina Franklin Jonesboro GA 66 50 F 5 50-59 2 46:21.0 14:57/M
66 Wendy Romero Gainesville GA 166 15 F 3 11-19 2 46:22.1 14:57/M
67 Gloria Lemus Lawrenceville GA 99 38 F 7 30-39 2 46:26.0 14:59/M
68 Maria Romero Gainesville GA 165 34 F 8 30-39 2 46:26.3 14:59/M
69 Geovanny Coello Lawrenceville GA 32 12 M 4 11-19 2 46:26.6 14:59/M
70 Sandra Cruz Oakwood GA 38 43 F 8 40-49 2 46:41.7 15:04/M
71 Jennifer Wood Oakwood GA 212 25 F 9 20-29 2 47:08.6 15:12/M
72 Melissa Elliot Gainesville GA 59 35 F 9 30-39 2 47:28.2 15:19/M
73 Sue Caldwell Buford GA 26 69 F 2 60-69 2 47:29.1 15:19/M
74 Amanda Soliven Flowery Branch GA 181 31 F 10 30-39 2 48:03.6 15:30/M
75 David Soliven Flowery Branch GA 182 27 M 7 20-29 2 48:11.4 15:33/M
76 Miguel A. Ramirez Gainesville GA 154 16 M 5 11-19 2 48:11.6 15:33/M
77 Lisa Iona Flowery Branch GA 87 45 F 9 40-49 2 48:37.6 15:41/M
78 Shaprelle Gunnells Maysville GA 226 43 F 10 40-49 1 49:07.1 15:51/M
79 Kimberly Ray Lula GA 251 29 F 10 20-29 1 49:08.3 15:51/M
80 Tammy Moore Braselton GA 243 45 F 11 40-49 1 49:16.9 15:54/M
81 Eddie Movera 990 45 M 10 40-49 1 49:17.2 15:54/M
82 Tomasita Moreno Gainesville GA 124 46 F 12 40-49 2 49:23.9 15:56/M
83 Lynn Kelley Jefferson GA 271 54 F 6 50-59 1 50:35.0 16:19/M
84 David Grizzle Gainesville GA 224 43 M 11 40-49 1 51:45.8 16:42/M
85 Lisa Dover Oakwood GA 222 55 F 7 50-59 1 52:43.2 17:00/M
86 Maria Davis Gainesville GA 220 59 F 8 50-59 1 52:43.5 17:00/M
87 San Juana Vasquez Oakwood GA 265 34 F 11 30-39 1 52:44.6 17:01/M
88 Tamesha Barksdale Flowery Branch GA 7 42 F 13 40-49 2 52:52.3 17:03/M
89 Juhayne Holt Braselton GA 84 28 F 11 20-29 2 52:59.9 17:05/M
90 John Holt Braselton GA 83 29 M 8 20-29 2 53:00.2 17:06/M
91 Kristen White Oakwood GA 208 21 F 12 20-29 2 53:26.2 17:14/M
92 Hilary Stewart Auburn GA 270 24 F 13 20-29 1 53:30.8 17:15/M
93 Paula Santa Cruz Brookhaven GA 171 21 F 14 20-29 2 54:42.3 17:39/M
94 Matt Sommerfeldt Atlanta GA 183 24 M 9 20-29 2 54:43.5 17:39/M
95 David Frizzell III Gainesville GA 68 28 M 10 20-29 2 54:45.5 17:40/M
96 Michele Bertolino Sugar Hill GA 15 28 F 15 20-29 2 54:46.2 17:40/M
97 Marie Carrillo Gainesville GA 29 49 F 14 40-49 2 56:07.9 18:06/M
98 Paul Shirley Loganville GA 177 62 M 3 60-69 2 56:08.3 18:06/M
99 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 281 47 M 12 40-49 1 56:11.6 18:07/M
100 Delfina Barrientos Gainesville GA 10 39 F 12 30-39 2 56:19.1 18:10/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
101 Karina Lince Flowery Branch GA 100 17 F 4 11-19 2 56:42.1 18:17/M
102 Giovanni Flores Flowery Branch GA 65 48 M 13 40-49 2 56:50.3 18:20/M
103 Sandra Ossa Flowery Branch GA 139 39 F 13 30-39 2 56:58.5 18:23/M
104 Quinton Davis Oakwood GA 44 28 M 11 20-29 2 57:06.7 18:25/M
105 Maribel Fuentes Lawrenceville GA 69 38 F 14 30-39 2 57:06.9 18:25/M
106 Courtney Godfrey Flowery Branch GA 280 19 F 5 11-19 1 57:12.3 18:27/M
107 Randy Martin Oakwood GA 106 47 M 14 40-49 2 57:26.2 18:32/M
108 Lamichael Curry Flowery Branch GA 39 31 M 8 30-39 2 57:43.9 18:37/M
109 Angela Bittenger Flowery Branch GA 16 29 F 16 20-29 2 58:01.5 18:43/M
110 Tonya Doleman Flowery Branch GA 52 47 F 15 40-49 2 58:01.7 18:43/M
111 Connie Taylor Winder GA 189 53 F 9 50-59 2 58:39.5 18:55/M
112 Bonnie Petkus Flowery Branch GA 144 56 F 10 50-59 2 58:40.0 18:55/M
113 Derrick Doleman Flowery Branch GA 51 42 M 15 40-49 2 58:40.3 18:55/M
114 Michele Davis Gainesville GA 43 52 F 11 50-59 2 58:42.5 18:56/M
115 Adrian Lopez Flowery Branch GA 102 13 M 6 11-19 2 58:45.5 18:57/M
116 Aaron Reyes Gainesville GA 157 11 M 7 11-19 2 58:47.2 18:58/M
117 Sarah Morris Braselton GA 128 12 F 6 11-19 2 58:54.5 19:00/M
118 Nicole Kleefisch Gainesville GA 239 25 F 17 20-29 1 59:29.2 19:11/M
119 Nicole Shriver Buford GA 258 44 F 16 40-49 1 1:01:40.1 19:54/M
120 Angela Drinkard Gainesville GA 56 38 F 15 30-39 2 1:01:40.4 19:54/M
121 Pecola Warren Gainesville GA 207 40 F 17 40-49 2 1:01:42.7 19:54/M
122 Jose Tirado Flowery Branch GA 196 28 M 12 20-29 2 1:01:46.4 19:55/M
123 Tracy Woodall Acworth GA 267 51 F 12 50-59 1 1:02:10.2 20:03/M
124 Crystal Tirado Flowery Branch GA 195 32 F 16 30-39 2 1:02:35.5 20:11/M
125 Landon Roberson Flowery Branch GA 162 12 M 8 11-19 2 1:02:36.5 20:12/M
126 Breanna Schermerhorn Winder GA 175 35 F 17 30-39 2 1:02:36.7 20:12/M