Leprechaun Special Gold 5K 2017 ag

SPECIAL GOLD 5K 5K

SPECIAL GOLD 5K

Age Group Results

March 04, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 35-39 45-49 60-64

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 816 48 1 22:08.9 7:08/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jaden McCutchen Dacula GA 823 13 9 30:15.7 9:45/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Andrews Dewy Rose GA 30 40 2 22:46.0 7:21/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Sinyard Cumming GA 128 60 17 33:18.4 10:45/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah McCutchen Dacula GA 812 4 14 32:40.5 10:32/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jaden McCutchen Dacula GA 823 13 9 30:15.7 9:45/M
2 Halle Rowe-Anderson Buford GA 849 13 10 30:15.9 9:45/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Gaddy Gainesville GA 819 17 15 32:48.3 10:35/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Gaddy Cleveland GA 845 22 25 44:43.6 14:25/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trey Brown Gainesville GA 31 25 21 39:56.5 12:53/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Collis Cumming GA 35 27 18 33:18.6 10:45/M
2 Stacy Golub Gainesville GA 77 25 23 43:35.8 14:04/M
3 Alyssa Gillis Murrayville GA 847 26 26 44:47.1 14:27/M
4 Nikita Holloway Cleveland GA 848 26 28 45:33.7 14:42/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bomba Satterfield Gainesville GA 117 36 16 33:11.6 10:42/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aja McCutchen Dacula GA 813 38 13 31:46.3 10:15/M
2 Shannon Satterfield Gainesville GA 127 35 24 43:47.4 14:07/M
3 Lisa Starnes Winder GA 846 35 30 46:39.0 15:03/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Andrews Dewy Rose GA 30 40 2 22:46.0 7:21/M
2 William Bruce Gainesville GA 815 44 4 26:44.4 8:37/M
3 Corey Dobbs Suwanee GA 842 43 7 28:03.7 9:03/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 816 48 1 22:08.9 7:08/M
2 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 50 47 6 26:57.2 8:42/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Hollaway Gainesville GA 844 46 27 45:29.2 14:40/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Hale Jefferson GA 80 50 5 26:46.1 8:38/M
2 David Louden Dawsonville GA 90 51 19 34:48.6 11:14/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 81 58 3 24:28.6 7:54/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Taylor Gainesville GA 814 62 20 35:06.6 11:19/M
2 Jerry Cunningham Clarkesville GA 36 60 29 46:07.7 14:53/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Sinyard Cumming GA 128 60 17 33:18.4 10:45/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Merritt Buford GA 818 69 8 29:05.6 9:23/M
2 Richard Harrison Commerce GA 817 66 11 30:46.6 9:55/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Gram Gainesville GA 843 71 12 31:11.6 10:04/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 86 75 22 41:50.5 13:30/M