Bethlehem Knight Light 5K 2017 oa

2017 - 6th Annual Knight Light 5K & Fun Run KNIGHTLIGHT 5K

2017 - 6th Annual Knight Light 5K & Fun Run

Overall Finish List

March 03, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

KNIGHTLIGHT 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Tom Kutter Loganville GA 844 36 M 1 35-39 17:19.4 5:35/M
2 James Baxter Grayson GA 902 33 M 1 30-34 19:19.1 6:14/M
3 Jason Russell Dacula GA 1922 16 M 1 15-19 19:35.1 6:19/M
4 Hobbie Eckes Loganville GA 1939 43 M 1 40-44 20:49.4 6:43/M
5 Cole Green Bethlehem GA 833 14 M 1 11-14 21:23.8 6:54/M
6 Thomas Hayes Stone Mountain GA 835 48 M 1 45-49 21:33.3 6:57/M
7 Justin Bailey Winder GA 1913 34 M 2 30-34 21:36.8 6:58/M
8 Melanie Bradley Winder GA 905 38 F 1 35-39 21:48.7 7:02/M
9 Collin Lancaster Dacula GA 936 13 M 2 11-14 22:21.1 7:13/M
10 Colby Wright Winder GA 847 13 M 3 11-14 22:39.4 7:18/M
11 Jason Hutchins Winder GA 1915 36 M 2 35-39 22:39.7 7:18/M
12 Rick Hayes Dahlonega GA 818 58 M 1 55-59 22:45.6 7:20/M
13 David Beeland Hoschton GA 903 48 M 2 45-49 22:53.9 7:23/M
14 Ryan Metts Colbert GA 946 12 M 4 11-14 23:08.1 7:28/M
15 Carl Fuller Winder GA 834 47 M 3 45-49 23:33.2 7:36/M
16 Boone Brothers Snellville GA 907 48 M 4 45-49 23:39.0 7:38/M
17 Casey Whitcow Hoschton GA 1918 13 M 5 11-14 23:53.6 7:42/M
18 Chase Hall Jefferson GA 931 27 M 1 25-29 23:58.1 7:44/M
19 Casey Wright Winder GA 846 40 M 2 40-44 23:58.5 7:44/M
20 Eric Patrick Winder GA 1926 58 M 2 55-59 24:06.2 7:46/M
21 Michelle Franklin Monroe GA 928 37 F 2 35-39 24:09.9 7:47/M
22 Ryan Miles Dacula GA 1924 17 M 2 15-19 24:23.1 7:52/M
23 Chandler Howard Winder GA 848 14 M 6 11-14 24:24.7 7:52/M
24 Faye Deloach Athens GA 925 34 F 1 30-34 24:26.9 7:53/M
25 Mark Chaffin Hampton GA 915 27 M 2 25-29 24:29.6 7:54/M
26 Leah Maloof Lilburn GA 982 31 F 2 30-34 24:36.8 7:56/M
27 Ashley Morrow Winder GA 1941 40 M 3 40-44 24:37.3 7:56/M
28 Wade Bell Dacula GA 904 45 M 5 45-49 24:46.4 7:59/M
29 John Hale Jefferson GA 930 50 M 1 50-54 24:57.9 8:03/M
30 Jimmy Cobb Bogart GA 1931 54 M 2 50-54 25:20.0 8:10/M
31 Jimmy Miller Bowersville GA 947 51 M 3 50-54 25:31.4 8:14/M
32 Tucker Jolly Winder GA 1930 12 M 7 11-14 26:06.1 8:25/M
33 Kelly Holliday Winder GA 1928 46 F 1 45-49 26:31.1 8:33/M
34 Erica Shepley Winder GA 967 32 F 3 30-34 26:36.5 8:35/M
35 Wilson Farr Bethlehem GA 1935 11 M 8 11-14 26:37.0 8:35/M
36 Josh Adams Monroe GA 997 11 M 9 11-14 26:38.7 8:35/M
37 Greydon Ellington Dacula GA 840 13 M 10 11-14 26:41.3 8:36/M
38 Kyle Darnell Bethlehem GA 922 13 M 11 11-14 26:49.5 8:39/M
39 Anna Hall Loganville GA 1944 42 F 1 40-44 26:51.9 8:40/M
40 Marie Jesweak Bogart GA 1917 35 F 3 35-39 26:55.1 8:41/M
41 Roger Keel Valley AL 935 63 M 1 60-64 26:57.0 8:42/M
42 Rick Dial Lawrenceville GA 926 60 M 2 60-64 27:00.3 8:43/M
43 Loren Metts Colbert GA 945 45 F 2 45-49 27:06.9 8:45/M
44 Victoria Patrick Winder GA 1927 54 F 1 50-54 27:09.2 8:45/M
45 David Oblinger Alpharetta GA 996 66 M 1 65-69 27:13.5 8:47/M
46 Holly Roberts Social Circle GA 998 26 F 1 25-29 27:14.5 8:47/M
47 Cheryl Darnell Bethlehem GA 921 36 F 4 35-39 27:27.1 8:51/M
48 Missy Norwood Winder GA 951 48 F 3 45-49 27:30.1 8:52/M
49 Brittany Norwood Winder GA 950 19 F 1 15-19 27:35.1 8:54/M
50 Mancel Camp Bethlehem GA 911 12 M 12 11-14 27:52.1 8:59/M
51 Amber Reeves Covington GA 961 36 F 5 35-39 27:54.1 9:00/M
52 Mike Camp Bethlehem GA 912 48 M 6 45-49 27:54.9 9:00/M
53 Larkin Bradley Winder GA 829 7 M 1 0-10 28:04.3 9:03/M
54 Jason Britt Winder GA 842 38 M 3 35-39 28:19.9 9:08/M
55 Jessica Jones Auburn GA 984 30 F 4 30-34 28:25.9 9:10/M
56 O J Soto Loganville GA 1925 42 M 4 40-44 28:34.5 9:13/M
57 Jennifer Stephens Bethlehem GA 973 37 F 6 35-39 28:43.2 9:16/M
58 Marc Lancaster Dacula GA 938 32 M 3 30-34 28:48.1 9:17/M
59 Jacob Roberts Winder GA 823 11 M 13 11-14 28:50.3 9:18/M
60 John Mullis Commerce GA 1911 44 M 5 40-44 28:50.7 9:18/M
61 Corissa Howard Winder GA 102 40 F 2 40-44 28:54.1 9:19/M
62 Derek Jesweak Bogart GA 849 44 M 6 40-44 28:58.0 9:21/M
63 Chasity Roth Monroe GA 819 36 F 7 35-39 29:14.2 9:26/M
64 Tiffany Pence Winder GA 957 40 F 3 40-44 29:15.2 9:26/M
65 Ryan Roth Flowery Branch GA 965 17 M 3 15-19 29:26.0 9:30/M
66 Jax Meaders Monroe GA 1907 8 M 2 0-10 29:28.1 9:30/M
67 Jamie Meaders Monroe GA 1910 39 M 4 35-39 29:30.2 9:31/M
68 Kerrigan Jolly Winder GA 1929 47 F 4 45-49 29:38.4 9:34/M
69 Kim Camp Bethlehem GA 910 36 F 8 35-39 29:49.0 9:37/M
70 Denise Brown Watkinsville GA 909 45 F 5 45-49 29:51.5 9:38/M
71 Nan Britt 843 36 F 9 35-39 30:25.8 9:49/M
72 Jessica Roth Kennesaw GA 964 31 F 5 30-34 30:32.6 9:51/M
73 Daniel Cauley Bethlehem GA 914 32 M 4 30-34 30:36.4 9:52/M
74 Hannah Duke Winder GA 927 34 F 6 30-34 30:36.8 9:52/M
75 Richard Harrison Commerce GA 1940 66 M 2 65-69 30:42.9 9:54/M
76 Clayton Cavoretto Dacula GA 1903 9 M 3 0-10 30:44.1 9:55/M
77 Rebecca Pruett Watkinsville GA 1923 32 F 7 30-34 31:00.2 10:00/M
78 Bao Vang Winder GA 1914 31 F 8 30-34 31:05.5 10:02/M
79 Chandler Cavoretto Dacula GA 1904 13 M 14 11-14 31:20.5 10:06/M
80 Martha Worley Covington GA 827 48 F 6 45-49 31:25.3 10:08/M
81 Veronica Doster Athens GA 1920 55 F 1 55-59 31:43.6 10:14/M
82 Sue Chastain Danielsville GA 916 66 F 1 65-69 31:45.3 10:15/M
83 Coleman Cavoretto Dacula GA 1905 9 M 4 0-10 31:47.2 10:15/M
84 Brent Norwood Winder GA 949 48 M 7 45-49 31:53.6 10:17/M
85 Scott Penoncello Winder GA 958 47 M 8 45-49 31:53.9 10:17/M
86 Steve Smith Winder GA 1933 44 M 7 40-44 32:41.4 10:33/M
87 Mitch Holmberg Covington GA 1916 53 M 4 50-54 32:59.2 10:38/M
88 Tanaya Meaders Monroe GA 1906 35 F 10 35-39 33:16.7 10:44/M
89 Merrit Meaders Monroe GA 1908 10 F 1 0-10 33:34.3 10:50/M
90 Randy Booth Athens GA 1921 50 M 5 50-54 33:49.9 10:55/M
91 Daniel Snyder Dacula GA 995 14 M 15 11-14 33:50.6 10:55/M
92 Kate Herrington Bethlehem GA 932 12 F 1 11-14 33:57.6 10:57/M
93 Bill Tweedell Hull GA 1909 72 M 1 70-74 34:29.5 11:07/M
94 Jessica Lancaster Dacula GA 937 32 F 9 30-34 34:40.4 11:11/M
95 Edna Grosskopf Auburn GA 929 60 F 1 60-64 34:40.9 11:11/M
96 Seng Vang Bethlehem GA 976 34 F 10 30-34 34:55.1 11:16/M
97 Mike Darnell Bethlehem GA 923 38 M 5 35-39 35:48.0 11:33/M
98 Nicholas Maxey Winder GA 1919 11 M 16 11-14 35:50.9 11:34/M
99 Sarah Crook Winder GA 919 11 F 2 11-14 35:52.7 11:34/M
100 Ansley Richardson Winder GA 987 12 F 3 11-14 35:56.4 11:35/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 C J Rolison 963 32 M 5 30-34 36:11.6 11:40/M
102 Jim Latimer Gainesville GA 941 75 M 1 75-99 36:16.6 11:42/M
103 Jacob Crook Winder GA 918 13 M 17 11-14 36:47.0 11:52/M
104 Vicky Werner Snellville GA 978 64 F 2 60-64 37:08.7 11:59/M
105 Mason Barwick Bethlehem GA 830 8 M 5 0-10 39:56.1 12:53/M
106 Adrien Barwick Bethlehem GA 831 36 M 6 35-39 39:56.5 12:53/M
107 Robert Jones Auburn GA 983 30 M 6 30-34 40:00.2 12:54/M
108 Heather Sloan Winterville GA 970 46 F 7 45-49 40:06.7 12:56/M
109 Melissa Charlton Monroe GA 993 48 F 8 45-49 40:24.5 13:02/M
110 Todd McDonald Bishop GA 850 55 M 3 55-59 40:28.2 13:03/M
111 Mark Polson Monroe GA 959 48 M 9 45-49 40:29.6 13:04/M
112 Wesley Pannell 113 8 M 6 0-10 41:16.5 13:19/M
113 Ling Li 942 43 M 8 40-44 41:25.7 13:22/M
114 Ashlyn Bell 1901 11 F 4 11-14 41:29.5 13:23/M
115 Tammy Miller Bowersville GA 948 47 F 9 45-49 41:51.7 13:30/M
116 Ashley Bailey Winder GA 1912 33 F 11 30-34 42:18.9 13:39/M
117 Noah Farr Bethlehem GA 1937 9 M 7 0-10 44:03.5 14:13/M
118 Maddox Passman Winder GA 820 9 M 8 0-10 44:05.9 14:13/M
119 Bailey Brown 123 17 F 2 15-19 44:07.5 14:14/M
120 Oivia Morgan 124 16 F 3 15-19 44:08.0 14:14/M
121 Amy Davison Winder GA 924 12 F 5 11-14 44:52.9 14:28/M
122 Lauren Howard 985 12 F 6 11-14 44:53.3 14:29/M
123 Kabita Regmee 962 39 F 11 35-39 45:35.5 14:42/M
124 Sydney Roberts Jefferson GA 817 22 F 1 20-24 45:37.3 14:43/M
125 Abby Roberts Jefferson GA 816 19 F 4 15-19 45:38.0 14:43/M
126 Darby Crawford Bogart GA 917 46 M 10 45-49 45:39.6 14:44/M
127 Kara Pote Bethlehem GA 960 39 F 12 35-39 46:19.6 14:56/M
128 Elizabeth Seamon Bethlehem GA 966 43 F 4 40-44 46:21.5 14:57/M
129 Christian Snyder Dacula GA 972 16 M 4 15-19 49:06.1 15:50/M
130 Brylie Turk Jefferson GA 1943 16 F 5 15-19 49:08.6 15:51/M
131 Gavin Blackburn Jefferson GA 1942 18 M 5 15-19 49:09.1 15:51/M
132 Megan Jerram Powder Springs GA 934 34 F 12 30-34 49:33.6 15:59/M
133 Sarah Sherrin Loganville GA 969 31 F 13 30-34 50:43.5 16:22/M
134 Kristin Passman Winder GA 821 34 F 14 30-34 50:47.3 16:23/M
135 Mitchell Howard 986 15 M 6 15-19 51:16.5 16:32/M
136 Trudy Snyder Dacula GA 994 53 F 2 50-54 51:18.0 16:33/M
137 Autumn Shepherd Bogart GA 990 13 F 7 11-14 51:18.6 16:33/M
138 Emma Helton Winder GA 845 14 F 8 11-14 51:20.4 16:34/M
139 Michelle Patton Loganville GA 952 47 F 10 45-49 52:34.9 16:57/M
140 Walter McCoy Winder GA 943 60 M 3 60-64 52:37.3 16:58/M
141 Jacob Adams Lawrenceville GA 1932 14 M 18 11-14 54:00.9 17:25/M
142 Rhonda Pannell Monroe GA 839 48 F 11 45-49 55:44.8 17:59/M