Bethlehem Knight Light 5K 2017 oa

2017 - 6th Annual Knight Light 5K & Fun Run KNIGHTLIGHT 5K

2017 - 6th Annual Knight Light 5K & Fun Run

Age Group Results

March 03, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

KNIGHTLIGHT 5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kutter Loganville GA 844 36 1 17:19.4 5:35/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 905 38 8 21:48.7 7:02/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hobbie Eckes Loganville GA 1939 43 4 20:49.4 6:43/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1928 46 33 26:31.1 8:33/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 818 58 12 22:45.6 7:20/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Patrick Winder GA 1927 54 44 27:09.2 8:45/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larkin Bradley Winder GA 829 7 53 28:04.3 9:03/M
2 Jax Meaders Monroe GA 1907 8 66 29:28.1 9:30/M
3 Clayton Cavoretto Dacula GA 1903 9 76 30:44.1 9:55/M
4 Coleman Cavoretto Dacula GA 1905 9 83 31:47.2 10:15/M
5 Mason Barwick Bethlehem GA 830 8 105 39:56.1 12:53/M
6 Wesley Pannell 113 8 112 41:16.5 13:19/M
7 Noah Farr Bethlehem GA 1937 9 117 44:03.5 14:13/M
8 Maddox Passman Winder GA 820 9 118 44:05.9 14:13/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Merrit Meaders Monroe GA 1908 10 89 33:34.3 10:50/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cole Green Bethlehem GA 833 14 5 21:23.8 6:54/M
2 Collin Lancaster Dacula GA 936 13 9 22:21.1 7:13/M
3 Colby Wright Winder GA 847 13 10 22:39.4 7:18/M
4 Ryan Metts Colbert GA 946 12 14 23:08.1 7:28/M
5 Casey Whitcow Hoschton GA 1918 13 17 23:53.6 7:42/M
6 Chandler Howard Winder GA 848 14 23 24:24.7 7:52/M
7 Tucker Jolly Winder GA 1930 12 32 26:06.1 8:25/M
8 Wilson Farr Bethlehem GA 1935 11 35 26:37.0 8:35/M
9 Josh Adams Monroe GA 997 11 36 26:38.7 8:35/M
10 Greydon Ellington Dacula GA 840 13 37 26:41.3 8:36/M
11 Kyle Darnell Bethlehem GA 922 13 38 26:49.5 8:39/M
12 Mancel Camp Bethlehem GA 911 12 50 27:52.1 8:59/M
13 Jacob Roberts Winder GA 823 11 59 28:50.3 9:18/M
14 Chandler Cavoretto Dacula GA 1904 13 79 31:20.5 10:06/M
15 Daniel Snyder Dacula GA 995 14 91 33:50.6 10:55/M
16 Nicholas Maxey Winder GA 1919 11 98 35:50.9 11:34/M
17 Jacob Crook Winder GA 918 13 103 36:47.0 11:52/M
18 Jacob Adams Lawrenceville GA 1932 14 141 54:00.9 17:25/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Herrington Bethlehem GA 932 12 92 33:57.6 10:57/M
2 Sarah Crook Winder GA 919 11 99 35:52.7 11:34/M
3 Ansley Richardson Winder GA 987 12 100 35:56.4 11:35/M
4 Ashlyn Bell 1901 11 114 41:29.5 13:23/M
5 Amy Davison Winder GA 924 12 121 44:52.9 14:28/M
6 Lauren Howard 985 12 122 44:53.3 14:29/M
7 Autumn Shepherd Bogart GA 990 13 137 51:18.6 16:33/M
8 Emma Helton Winder GA 845 14 138 51:20.4 16:34/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Russell Dacula GA 1922 16 3 19:35.1 6:19/M
2 Ryan Miles Dacula GA 1924 17 22 24:23.1 7:52/M
3 Ryan Roth Flowery Branch GA 965 17 65 29:26.0 9:30/M
4 Christian Snyder Dacula GA 972 16 129 49:06.1 15:50/M
5 Gavin Blackburn Jefferson GA 1942 18 131 49:09.1 15:51/M
6 Mitchell Howard 986 15 135 51:16.5 16:32/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Norwood Winder GA 950 19 49 27:35.1 8:54/M
2 Bailey Brown 123 17 119 44:07.5 14:14/M
3 Oivia Morgan 124 16 120 44:08.0 14:14/M
4 Abby Roberts Jefferson GA 816 19 125 45:38.0 14:43/M
5 Brylie Turk Jefferson GA 1943 16 130 49:08.6 15:51/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sydney Roberts Jefferson GA 817 22 124 45:37.3 14:43/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chase Hall Jefferson GA 931 27 18 23:58.1 7:44/M
2 Mark Chaffin Hampton GA 915 27 25 24:29.6 7:54/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Roberts Social Circle GA 998 26 46 27:14.5 8:47/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Baxter Grayson GA 902 33 2 19:19.1 6:14/M
2 Justin Bailey Winder GA 1913 34 7 21:36.8 6:58/M
3 Marc Lancaster Dacula GA 938 32 58 28:48.1 9:17/M
4 Daniel Cauley Bethlehem GA 914 32 73 30:36.4 9:52/M
5 C J Rolison 963 32 101 36:11.6 11:40/M
6 Robert Jones Auburn GA 983 30 107 40:00.2 12:54/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Faye Deloach Athens GA 925 34 24 24:26.9 7:53/M
2 Leah Maloof Lilburn GA 982 31 26 24:36.8 7:56/M
3 Erica Shepley Winder GA 967 32 34 26:36.5 8:35/M
4 Jessica Jones Auburn GA 984 30 55 28:25.9 9:10/M
5 Jessica Roth Kennesaw GA 964 31 72 30:32.6 9:51/M
6 Hannah Duke Winder GA 927 34 74 30:36.8 9:52/M
7 Rebecca Pruett Watkinsville GA 1923 32 77 31:00.2 10:00/M
8 Bao Vang Winder GA 1914 31 78 31:05.5 10:02/M
9 Jessica Lancaster Dacula GA 937 32 94 34:40.4 11:11/M
10 Seng Vang Bethlehem GA 976 34 96 34:55.1 11:16/M
11 Ashley Bailey Winder GA 1912 33 116 42:18.9 13:39/M
12 Megan Jerram Powder Springs GA 934 34 132 49:33.6 15:59/M
13 Sarah Sherrin Loganville GA 969 31 133 50:43.5 16:22/M
14 Kristin Passman Winder GA 821 34 134 50:47.3 16:23/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kutter Loganville GA 844 36 1 17:19.4 5:35/M
2 Jason Hutchins Winder GA 1915 36 11 22:39.7 7:18/M
3 Jason Britt Winder GA 842 38 54 28:19.9 9:08/M
4 Jamie Meaders Monroe GA 1910 39 67 29:30.2 9:31/M
5 Mike Darnell Bethlehem GA 923 38 97 35:48.0 11:33/M
6 Adrien Barwick Bethlehem GA 831 36 106 39:56.5 12:53/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 905 38 8 21:48.7 7:02/M
2 Michelle Franklin Monroe GA 928 37 21 24:09.9 7:47/M
3 Marie Jesweak Bogart GA 1917 35 40 26:55.1 8:41/M
4 Cheryl Darnell Bethlehem GA 921 36 47 27:27.1 8:51/M
5 Amber Reeves Covington GA 961 36 51 27:54.1 9:00/M
6 Jennifer Stephens Bethlehem GA 973 37 57 28:43.2 9:16/M
7 Chasity Roth Monroe GA 819 36 63 29:14.2 9:26/M
8 Kim Camp Bethlehem GA 910 36 69 29:49.0 9:37/M
9 Nan Britt 843 36 71 30:25.8 9:49/M
10 Tanaya Meaders Monroe GA 1906 35 88 33:16.7 10:44/M
11 Kabita Regmee 962 39 123 45:35.5 14:42/M
12 Kara Pote Bethlehem GA 960 39 127 46:19.6 14:56/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hobbie Eckes Loganville GA 1939 43 4 20:49.4 6:43/M
2 Casey Wright Winder GA 846 40 19 23:58.5 7:44/M
3 Ashley Morrow Winder GA 1941 40 27 24:37.3 7:56/M
4 O J Soto Loganville GA 1925 42 56 28:34.5 9:13/M
5 John Mullis Commerce GA 1911 44 60 28:50.7 9:18/M
6 Derek Jesweak Bogart GA 849 44 62 28:58.0 9:21/M
7 Steve Smith Winder GA 1933 44 86 32:41.4 10:33/M
8 Ling Li 942 43 113 41:25.7 13:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Hall Loganville GA 1944 42 39 26:51.9 8:40/M
2 Corissa Howard Winder GA 102 40 61 28:54.1 9:19/M
3 Tiffany Pence Winder GA 957 40 64 29:15.2 9:26/M
4 Elizabeth Seamon Bethlehem GA 966 43 128 46:21.5 14:57/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Hayes Stone Mountain GA 835 48 6 21:33.3 6:57/M
2 David Beeland Hoschton GA 903 48 13 22:53.9 7:23/M
3 Carl Fuller Winder GA 834 47 15 23:33.2 7:36/M
4 Boone Brothers Snellville GA 907 48 16 23:39.0 7:38/M
5 Wade Bell Dacula GA 904 45 28 24:46.4 7:59/M
6 Mike Camp Bethlehem GA 912 48 52 27:54.9 9:00/M
7 Brent Norwood Winder GA 949 48 84 31:53.6 10:17/M
8 Scott Penoncello Winder GA 958 47 85 31:53.9 10:17/M
9 Mark Polson Monroe GA 959 48 111 40:29.6 13:04/M
10 Darby Crawford Bogart GA 917 46 126 45:39.6 14:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1928 46 33 26:31.1 8:33/M
2 Loren Metts Colbert GA 945 45 43 27:06.9 8:45/M
3 Missy Norwood Winder GA 951 48 48 27:30.1 8:52/M
4 Kerrigan Jolly Winder GA 1929 47 68 29:38.4 9:34/M
5 Denise Brown Watkinsville GA 909 45 70 29:51.5 9:38/M
6 Martha Worley Covington GA 827 48 80 31:25.3 10:08/M
7 Heather Sloan Winterville GA 970 46 108 40:06.7 12:56/M
8 Melissa Charlton Monroe GA 993 48 109 40:24.5 13:02/M
9 Tammy Miller Bowersville GA 948 47 115 41:51.7 13:30/M
10 Michelle Patton Loganville GA 952 47 139 52:34.9 16:57/M
11 Rhonda Pannell Monroe GA 839 48 142 55:44.8 17:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Hale Jefferson GA 930 50 29 24:57.9 8:03/M
2 Jimmy Cobb Bogart GA 1931 54 30 25:20.0 8:10/M
3 Jimmy Miller Bowersville GA 947 51 31 25:31.4 8:14/M
4 Mitch Holmberg Covington GA 1916 53 87 32:59.2 10:38/M
5 Randy Booth Athens GA 1921 50 90 33:49.9 10:55/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Patrick Winder GA 1927 54 44 27:09.2 8:45/M
2 Trudy Snyder Dacula GA 994 53 136 51:18.0 16:33/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 818 58 12 22:45.6 7:20/M
2 Eric Patrick Winder GA 1926 58 20 24:06.2 7:46/M
3 Todd McDonald Bishop GA 850 55 110 40:28.2 13:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Doster Athens GA 1920 55 81 31:43.6 10:14/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 935 63 41 26:57.0 8:42/M
2 Rick Dial Lawrenceville GA 926 60 42 27:00.3 8:43/M
3 Walter McCoy Winder GA 943 60 140 52:37.3 16:58/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edna Grosskopf Auburn GA 929 60 95 34:40.9 11:11/M
2 Vicky Werner Snellville GA 978 64 104 37:08.7 11:59/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Oblinger Alpharetta GA 996 66 45 27:13.5 8:47/M
2 Richard Harrison Commerce GA 1940 66 75 30:42.9 9:54/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 916 66 82 31:45.3 10:15/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Tweedell Hull GA 1909 72 93 34:29.5 11:07/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 941 75 102 36:16.6 11:42/M