Skedaddle 5K 2017 ag

2017 - AES Skedaddle 5K Skedaddle 5K

2017 - AES Skedaddle 5K

Age Group Results

March 25, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

Skedaddle 5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Nordman Hoschton GA 289 13 1 18:44.5 6:03/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 285 38 6 22:22.9 7:13/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Nordman Hoschton GA 288 40 3 21:16.3 6:52/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 294 46 15 26:47.3 8:38/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blaine Hewatt Auburn GA 227 9 24 30:18.3 9:46/M
2 Javan Eggerstedt Auburn GEORGIA 216 10 28 31:28.8 10:09/M
3 Seddy Slayton Auburn GA 259 10 32 33:15.2 10:44/M
4 Kaleb Santos 35 9 35 33:43.1 10:53/M
5 Nolan Boggess Bethlehem GA 286 7 62 41:21.8 13:20/M
6 Dash Groeninger Auburn GA 224 8 67 42:19.4 13:39/M
7 Isaiah Hooks Auburn GA 144 8 68 42:21.7 13:40/M
8 Drake Moore Winder GA 277 10 80 49:18.8 15:54/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Raelyn Ridgeway Auburn GA 252 10 31 32:44.1 10:34/M
2 Kendall James Auburn GA 235 10 34 33:33.7 10:49/M
3 Evelyn Moctezuma Winder GA 282 8 40 35:24.6 11:25/M
4 Adalyn Mitchell Jefferson GA 242 7 74 44:31.8 14:22/M
5 Chelsey Mobley Auburn GA 245 10 76 46:18.2 14:56/M
6 Leah Santos Auburn GA 255 7 83 55:24.2 17:52/M
7 Candace Reyes Auburn GA 251 7 84 55:24.6 17:52/M
8 Kayden James Auburn GA 234 7 85 55:25.0 17:53/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Nordman Hoschton GA 289 13 1 18:44.5 6:03/M
2 Timothy Miller Auburn GA 241 11 56 40:33.2 13:05/M
3 Junior Guadalup Moctezuma Auburn GA 276 11 58 41:12.6 13:17/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Hooper Bethlehem GA 229 12 17 27:48.2 8:58/M
2 Madison Hooper Bethlehem GA 230 12 52 39:36.2 12:46/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Woodland Auburn GA 272 15 2 20:53.4 6:44/M
2 Austin Chaffin Auburn GA 274 17 21 28:15.4 9:07/M
3 Dennis Carreiro Auburn GA 275 17 22 28:20.3 9:08/M
4 Zachary Baker Auburn GA 203 17 87 55:54.6 18:02/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Regalado Auburn GA 278 20 33 33:19.0 10:45/M
2 Weston Cole Auburn GA 210 21 54 40:00.7 12:54/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shelby Nesmith Bogart GA 247 24 46 37:33.1 12:07/M
2 Hannah Britton Auburn GA 208 20 53 39:59.8 12:54/M
3 Erika Moctezuma 279 20 59 41:14.2 13:18/M
4 Breannah Smith Dacula GA 262 22 70 42:44.5 13:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Goodreau Piedmont SC 222 29 11 24:58.9 8:03/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Haley Holcomb Statham GA 228 27 73 44:07.0 14:14/M
2 Maddie Currier Auburn GA 211 25 81 49:52.8 16:05/M
3 Danielle Cox Auburn GA 202 28 88 58:02.0 18:43/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Bailey Winder GA 291 34 5 22:02.8 7:06/M
2 Joseph Deloach Athens GA 281 34 9 23:34.8 7:36/M
3 Dakota Howell Winder GA 233 30 18 27:48.8 8:58/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Faye Deloach Athens GA 213 34 12 25:29.3 8:13/M
2 Erica Shepley Winder GA 293 32 20 28:09.3 9:05/M
3 Heather Desimpelaere Bethlehem GA 214 33 42 36:53.7 11:54/M
4 Nicole Sides Athens GA 257 30 60 41:16.9 13:19/M
5 Nina Boggess Bethlehem GA 205 30 61 41:20.5 13:20/M
6 Amelia Cruz-Hernandez Auburn GA 283 33 69 42:43.0 13:47/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Hutchins Winder GA 292 36 8 23:25.9 7:33/M
2 Kevin Avilla Auburn GA 201 39 49 38:33.0 12:26/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 285 38 6 22:22.9 7:13/M
2 Michelle Franklin Monroe GA 220 37 14 26:18.1 8:29/M
3 Amanda Mitchell Jefferson GA 243 37 25 30:19.3 9:47/M
4 Sarah Kennedy Jefferson GA 238 36 36 33:43.9 10:53/M
5 Cassandra Gilbert Auburn GA 221 35 65 41:38.8 13:26/M
6 Michelle Cannon Auburn GA 209 36 86 55:36.7 17:56/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Nordman Hoschton GA 288 40 3 21:16.3 6:52/M
2 Kendall James Covington GA 236 41 16 27:29.2 8:52/M
3 Steve Smith Winder GA 295 44 27 31:20.6 10:06/M
4 Juan Moctezuma Auburn GA 296 42 66 41:43.8 13:27/M
5 Mark Mitchell Winder GA 244 41 75 44:51.5 14:28/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Santos Auburn GA 256 40 37 33:46.3 10:54/M
2 Lisa Vaughn Watkinsville GA 265 40 43 37:18.2 12:02/M
3 Nicole Hooper Bethlehem GA 231 44 78 46:40.2 15:03/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 204 48 7 23:02.4 7:26/M
2 Michael Wesson Loganville GA 268 48 45 37:29.7 12:05/M
3 Mark Polson Monroe GA 250 48 71 43:19.3 13:58/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 294 46 15 26:47.3 8:38/M
2 Shawn Williams Bogart GA 271 45 39 34:21.1 11:05/M
3 Michelle Brigman Snellville GA 207 48 48 37:45.0 12:11/M
4 Heather Sloan Winterville GA 260 46 55 40:31.1 13:04/M
5 Amy Smith Dacula GA 261 47 64 41:35.7 13:25/M
6 Kendra King 280 45 72 44:06.6 14:14/M
7 Angel Miller Auburn GA 240 46 77 46:38.5 15:03/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Fine Buford GA 217 50 4 21:32.2 6:57/M
2 Robert Nelson Bethlehem GA 246 53 19 27:56.9 9:01/M
3 Randy Booth Athens GA 206 50 41 36:30.6 11:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marybeth Forwood Bishop GA 218 53 23 28:29.4 9:11/M
2 Susan Currier Auburn GA 212 54 82 50:04.1 16:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 225 58 10 24:14.1 7:49/M
2 Wayne Smith Dacula GA 263 57 50 38:49.9 12:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Williams Winder GA 270 55 26 30:30.2 9:50/M
2 Veronica Doster Athens GA 215 55 30 32:38.4 10:32/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bo Ryles Saint Simons Island GA 300 61 29 32:29.0 10:29/M
2 Jay Riemenschneider Auburn GA 253 64 57 41:07.9 13:16/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicky Werner Snellville GA 266 64 51 39:02.5 12:35/M
2 Kate Whipple Auburn GA 269 60 63 41:25.8 13:22/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Oblinger Alpharetta GA 248 66 13 26:00.9 8:23/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Tweedell Hull GA 264 72 38 34:02.9 10:59/M
2 Rick Slayton Auburn GA 258 70 44 37:28.2 12:05/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 273 72 79 48:14.0 15:34/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 239 75 47 37:39.2 12:09/M