Dale Sanders Wildcat 5K 2017 ag

2017 - 15th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5 WILDCAT 5K (2.48 miles)

2017 - 15th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5

Age Group Results

May 12, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

WILDCAT 5K (2.48 miles)

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Bailey Winder GA 1758 34 1 17:10.7 6:55/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Franklin Monroe GA 1667 37 15 19:52.8 8:01/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Hayes Stone Mountain GA 1776 48 2 17:28.0 7:03/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Marshall Watkinsville GA 1789 51 17 19:54.0 8:01/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Harrison Winder GA 1673 10 23 20:46.7 8:22/M
2 Logan Bane Winder GA 1764 9 45 26:42.8 10:46/M
3 Tyler Callahan Braselton GA 1661 9 58 29:29.3 11:53/M
4 Jay Groskreutz Winder GA 1751 10 64 30:50.9 12:26/M
5 Nolan McGauthiar 1741 8 75 33:04.1 13:20/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mackenzie Callahan Braselton GA 1659 10 35 23:41.8 9:33/M
2 Leah Boykin Winder GA 1762 8 36 23:45.2 9:35/M
3 Haven Hardy Dacula GA 1750 10 60 29:36.4 11:56/M
4 Kendyl Thompson Bethlehem GA 1785 7 65 31:03.4 12:31/M
5 Abbi Hollifield Bethlehem GA 1782 10 67 31:13.3 12:35/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Crocker Winder GA 1665 13 10 19:41.3 7:56/M
2 Cameron Hughes Bethlehem GA 1783 11 16 19:53.4 8:01/M
3 Jacob Atkinson Bethlehem GA 1743 11 43 26:09.1 10:33/M
4 Nate Campbell Bethlehem GA 1455 11 55 28:48.8 11:37/M
5 Ethan McGauthiar 1740 13 69 31:35.2 12:44/M
6 Seth Milligan Winder GA 1745 11 79 34:20.9 13:51/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Hooper Bethlehem GA 1675 12 22 20:46.1 8:22/M
2 Isabella Bane Winder GA 1765 13 32 23:21.5 9:25/M
3 Megan Crocker Winder GA 1748 11 34 23:40.2 9:33/M
4 Sam Hauff Bethlehem GA 1792 13 50 27:18.3 11:00/M
5 Ariel Boykin Winder GA 1747 11 59 29:31.6 11:54/M
6 Payton Hughes Bethlehem GA 1784 13 66 31:12.8 12:35/M
7 Madison Hooper Bethlehem GA 1676 12 76 33:36.2 13:33/M
8 Aniston McGowan Athens GA 1778 12 77 33:38.9 13:34/M
9 Victoria Thomas Bethlehem GA 1697 12 78 33:39.7 13:34/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judson Payton Winder GA 1761 15 3 17:45.3 7:09/M
2 Ryan Miller Monroe GA 1685 17 6 18:02.9 7:16/M
3 Parker Miller Monroe GA 1684 16 18 20:05.6 8:06/M
4 Ethan Harrison Winder GA 1672 15 29 22:22.6 9:01/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Janco Auburn GA 1678 18 21 20:45.6 8:22/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peyton Sanders Bogart GA 1689 22 11 19:45.5 7:58/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Harrison Winder GA 1671 20 61 29:36.9 11:56/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Payton Winder GA 1760 26 30 22:33.1 9:06/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Bailey Winder GA 1758 34 1 17:10.7 6:55/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erica Shepley Winder GA 1767 32 31 22:37.2 9:07/M
2 Ashley Bailey Winder GA 1759 34 54 28:18.2 11:25/M
3 Susan Andrews Dewy Rose GA 1653 32 70 31:56.6 12:53/M
4 Heather Hardenbrook Jefferson GA 1670 34 74 32:57.5 13:17/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Hutchins Winder GA 1780 36 4 17:57.5 7:14/M
2 Paul Vaughters Winder GA 1788 35 8 18:29.2 7:27/M
3 Joey McGauthiar 1739 39 53 27:57.6 11:16/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Franklin Monroe GA 1667 37 15 19:52.8 8:01/M
2 Amber Reeves Covington GA 1756 36 33 23:30.2 9:29/M
3 Sara Hutchins Winder GA 1779 35 38 23:59.2 9:40/M
4 Kelly Thomas Bethlehem GA 1696 39 63 30:36.8 12:20/M
5 Shalon Gass Bethlehem GA 1668 37 80 34:40.1 13:59/M
6 Melissa Henson Auburn GA 1772 38 81 34:59.3 14:06/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Andrews Dewy Rose GA 1652 41 19 20:11.5 8:08/M
2 Butch Thomas Bethlehem GA 1695 44 24 21:00.0 8:28/M
3 Steve Smith Winder GA 1787 44 40 25:04.9 10:06/M
4 Lee Bane Winder GA 1763 42 52 27:36.6 11:08/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Atkinson Bethlehem GA 1744 44 39 24:33.4 9:54/M
2 Wendy McKinnon Bethlehem GA 1682 44 62 29:37.4 11:57/M
3 Nicole Hooper Bethlehem GA 1677 44 83 36:16.8 14:37/M
4 April Beeland Hoschton GA 1654 43 85 40:12.0 16:13/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Hayes Stone Mountain GA 1776 48 2 17:28.0 7:03/M
2 Jose Oregon Winder GA 1786 45 5 18:00.8 7:15/M
3 David Beeland Hoschton GA 1655 48 7 18:14.6 7:21/M
4 Carl Fuller Winder GA 1775 47 9 18:31.3 7:28/M
5 Scott Callahan Braselton GA 1660 45 37 23:46.0 9:35/M
6 Doug Barber Nicholson GA 1771 48 51 27:27.3 11:04/M
7 Mark Polson Monroe GA 1769 48 72 32:36.5 13:09/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Holliday Winder GA 1791 46 27 21:35.8 8:42/M
2 Tammy Miller Bowersville GA 1686 47 71 32:36.2 13:09/M
3 Heather Sloan Winterville GA 1691 46 82 35:38.4 14:22/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Hale Jefferson GA 1669 50 13 19:46.3 7:58/M
2 Jimmy Miller Bowersville GA 1683 51 14 19:52.2 8:01/M
3 Mitch Holmberg Covington GA 1755 53 42 25:46.9 10:23/M
4 Frank Paul Athens GA 1757 52 46 26:50.2 10:49/M
5 Wheels Johnson Milledgeville GA 1679 54 47 26:54.4 10:51/M
6 Randy Booth Athens GA 1657 50 57 29:23.3 11:51/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Marshall Watkinsville GA 1789 51 17 19:54.0 8:01/M
2 Melinda Black Clarkesville GA 1656 51 26 21:07.2 8:31/M
3 Julie Nemetz Bogart GA 1688 54 68 31:21.5 12:38/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 1674 58 12 19:45.9 7:58/M
2 Jim Schulte Athens GA 1790 57 20 20:45.1 8:22/M
3 Joe Jenetz Bogart GA 1777 58 73 32:44.9 13:12/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Doster Athens GA 1666 55 41 25:21.6 10:13/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wendle Suwanee GA 1781 63 48 27:10.2 10:57/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Taylor Athens GA 1694 64 44 26:40.2 10:45/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Oblinger Alpharetta GA 1770 66 25 21:04.6 8:30/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 1766 66 49 27:12.2 10:58/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Southgate Calhoun GA 1693 70 28 21:49.3 8:48/M
2 Chris Scammon Rex GA 1690 70 84 36:18.7 14:38/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 1774 75 56 28:52.5 11:38/M