Dale Sanders Wildcat 5K 2017 oa

2017 - 15th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5 WILDCAT 5K (2.48 miles)

2017 - 15th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5

Overall Finish List

May 12, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

WILDCAT 5K (2.48 miles)

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Justin Bailey Winder GA 1758 34 M 1 30-34 17:10.7 6:55/M
2 Thomas Hayes Stone Mountain GA 1776 48 M 1 45-49 17:28.0 7:03/M
3 Judson Payton Winder GA 1761 15 M 1 15-19 17:45.3 7:09/M
4 Jason Hutchins Winder GA 1780 36 M 1 35-39 17:57.5 7:14/M
5 Jose Oregon Winder GA 1786 45 M 2 45-49 18:00.8 7:15/M
6 Ryan Miller Monroe GA 1685 17 M 2 15-19 18:02.9 7:16/M
7 David Beeland Hoschton GA 1655 48 M 3 45-49 18:14.6 7:21/M
8 Paul Vaughters Winder GA 1788 35 M 2 35-39 18:29.2 7:27/M
9 Carl Fuller Winder GA 1775 47 M 4 45-49 18:31.3 7:28/M
10 Adam Crocker Winder GA 1665 13 M 1 11-14 19:41.3 7:56/M
11 Peyton Sanders Bogart GA 1689 22 M 1 20-24 19:45.5 7:58/M
12 Rick Hayes Dahlonega GA 1674 58 M 1 55-59 19:45.9 7:58/M
13 John Hale Jefferson GA 1669 50 M 1 50-54 19:46.3 7:58/M
14 Jimmy Miller Bowersville GA 1683 51 M 2 50-54 19:52.2 8:01/M
15 Michelle Franklin Monroe GA 1667 37 F 1 35-39 19:52.8 8:01/M
16 Cameron Hughes Bethlehem GA 1783 11 M 2 11-14 19:53.4 8:01/M
17 Donna Marshall Watkinsville GA 1789 51 F 1 50-54 19:54.0 8:01/M
18 Parker Miller Monroe GA 1684 16 M 3 15-19 20:05.6 8:06/M
19 Jim Andrews Dewy Rose GA 1652 41 M 1 40-44 20:11.5 8:08/M
20 Jim Schulte Athens GA 1790 57 M 2 55-59 20:45.1 8:22/M
21 Holly Janco Auburn GA 1678 18 F 1 15-19 20:45.6 8:22/M
22 Caitlin Hooper Bethlehem GA 1675 12 F 1 11-14 20:46.1 8:22/M
23 Jacob Harrison Winder GA 1673 10 M 1 0-10 20:46.7 8:22/M
24 Butch Thomas Bethlehem GA 1695 44 M 2 40-44 21:00.0 8:28/M
25 David Oblinger Alpharetta GA 1770 66 M 1 65-69 21:04.6 8:30/M
26 Melinda Black Clarkesville GA 1656 51 F 2 50-54 21:07.2 8:31/M
27 Kelly Holliday Winder GA 1791 46 F 1 45-49 21:35.8 8:42/M
28 George Southgate Calhoun GA 1693 70 M 1 70-74 21:49.3 8:48/M
29 Ethan Harrison Winder GA 1672 15 M 4 15-19 22:22.6 9:01/M
30 Joe Payton Winder GA 1760 26 M 1 25-29 22:33.1 9:06/M
31 Erica Shepley Winder GA 1767 32 F 1 30-34 22:37.2 9:07/M
32 Isabella Bane Winder GA 1765 13 F 2 11-14 23:21.5 9:25/M
33 Amber Reeves Covington GA 1756 36 F 2 35-39 23:30.2 9:29/M
34 Megan Crocker Winder GA 1748 11 F 3 11-14 23:40.2 9:33/M
35 Mackenzie Callahan Braselton GA 1659 10 F 1 0-10 23:41.8 9:33/M
36 Leah Boykin Winder GA 1762 8 F 2 0-10 23:45.2 9:35/M
37 Scott Callahan Braselton GA 1660 45 M 5 45-49 23:46.0 9:35/M
38 Sara Hutchins Winder GA 1779 35 F 3 35-39 23:59.2 9:40/M
39 Stephanie Atkinson Bethlehem GA 1744 44 F 1 40-44 24:33.4 9:54/M
40 Steve Smith Winder GA 1787 44 M 3 40-44 25:04.9 10:06/M
41 Veronica Doster Athens GA 1666 55 F 1 55-59 25:21.6 10:13/M
42 Mitch Holmberg Covington GA 1755 53 M 3 50-54 25:46.9 10:23/M
43 Jacob Atkinson Bethlehem GA 1743 11 M 3 11-14 26:09.1 10:33/M
44 Barbara Taylor Athens GA 1694 64 F 1 60-64 26:40.2 10:45/M
45 Logan Bane Winder GA 1764 9 M 2 0-10 26:42.8 10:46/M
46 Frank Paul Athens GA 1757 52 M 4 50-54 26:50.2 10:49/M
47 Wheels Johnson Milledgeville GA 1679 54 M 5 50-54 26:54.4 10:51/M
48 Tom Wendle Suwanee GA 1781 63 M 1 60-64 27:10.2 10:57/M
49 Sue Chastain Danielsville GA 1766 66 F 1 65-69 27:12.2 10:58/M
50 Sam Hauff Bethlehem GA 1792 13 F 4 11-14 27:18.3 11:00/M
51 Doug Barber Nicholson GA 1771 48 M 6 45-49 27:27.3 11:04/M
52 Lee Bane Winder GA 1763 42 M 4 40-44 27:36.6 11:08/M
53 Joey McGauthiar 1739 39 M 3 35-39 27:57.6 11:16/M
54 Ashley Bailey Winder GA 1759 34 F 2 30-34 28:18.2 11:25/M
55 Nate Campbell Bethlehem GA 1455 11 M 4 11-14 28:48.8 11:37/M
56 Jim Latimer Gainesville GA 1774 75 M 1 75-99 28:52.5 11:38/M
57 Randy Booth Athens GA 1657 50 M 6 50-54 29:23.3 11:51/M
58 Tyler Callahan Braselton GA 1661 9 M 3 0-10 29:29.3 11:53/M
59 Ariel Boykin Winder GA 1747 11 F 5 11-14 29:31.6 11:54/M
60 Haven Hardy Dacula GA 1750 10 F 3 0-10 29:36.4 11:56/M
61 Emily Harrison Winder GA 1671 20 F 1 20-24 29:36.9 11:56/M
62 Wendy McKinnon Bethlehem GA 1682 44 F 2 40-44 29:37.4 11:57/M
63 Kelly Thomas Bethlehem GA 1696 39 F 4 35-39 30:36.8 12:20/M
64 Jay Groskreutz Winder GA 1751 10 M 4 0-10 30:50.9 12:26/M
65 Kendyl Thompson Bethlehem GA 1785 7 F 4 0-10 31:03.4 12:31/M
66 Payton Hughes Bethlehem GA 1784 13 F 6 11-14 31:12.8 12:35/M
67 Abbi Hollifield Bethlehem GA 1782 10 F 5 0-10 31:13.3 12:35/M
68 Julie Nemetz Bogart GA 1688 54 F 3 50-54 31:21.5 12:38/M
69 Ethan McGauthiar 1740 13 M 5 11-14 31:35.2 12:44/M
70 Susan Andrews Dewy Rose GA 1653 32 F 3 30-34 31:56.6 12:53/M
71 Tammy Miller Bowersville GA 1686 47 F 2 45-49 32:36.2 13:09/M
72 Mark Polson Monroe GA 1769 48 M 7 45-49 32:36.5 13:09/M
73 Joe Jenetz Bogart GA 1777 58 M 3 55-59 32:44.9 13:12/M
74 Heather Hardenbrook Jefferson GA 1670 34 F 4 30-34 32:57.5 13:17/M
75 Nolan McGauthiar 1741 8 M 5 0-10 33:04.1 13:20/M
76 Madison Hooper Bethlehem GA 1676 12 F 7 11-14 33:36.2 13:33/M
77 Aniston McGowan Athens GA 1778 12 F 8 11-14 33:38.9 13:34/M
78 Victoria Thomas Bethlehem GA 1697 12 F 9 11-14 33:39.7 13:34/M
79 Seth Milligan Winder GA 1745 11 M 6 11-14 34:20.9 13:51/M
80 Shalon Gass Bethlehem GA 1668 37 F 5 35-39 34:40.1 13:59/M
81 Melissa Henson Auburn GA 1772 38 F 6 35-39 34:59.3 14:06/M
82 Heather Sloan Winterville GA 1691 46 F 3 45-49 35:38.4 14:22/M
83 Nicole Hooper Bethlehem GA 1677 44 F 3 40-44 36:16.8 14:37/M
84 Chris Scammon Rex GA 1690 70 M 2 70-74 36:18.7 14:38/M
85 April Beeland Hoschton GA 1654 43 F 4 40-44 40:12.0 16:13/M