Lake Hartwell Dam 10K 2017 ag

2017 - 39th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K

2017 - 39th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Age Group Results

May 06, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 80-99
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

10K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Buchanan Ashland OH 1017 23 1 40:13 6:29/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Ballenger Tucker GA 1165 32 4 43:27 7:00/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Hamor Walhalla SC 1051 41 2 42:44 6:54/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 1142 50 6 43:42 7:03/M
Top

Male GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Morris Anderson SC 1095 52 9 45:03 7:16/M
Top

Female GRANDMASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1112 71 31 50:33 8:09/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cody Audet Royston GA 1005 11 106 1:06:03 10:39/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Darby 1163 15 84 1:00:03 9:41/M
2 Kandice Hooper Lavonia GA 1061 19 138 1:14:58 12:05/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Buchanan Ashland OH 1017 23 1 40:13 6:29/M
2 Marcel Koehler Anderson SC 1079 22 27 49:50 8:02/M
3 Axel Hetz Anderson SC 1058 24 30 50:33 8:09/M
4 Nick Ciulla Greenville SC 1021 24 32 50:34 8:09/M
5 Srishtik Sikdar Anderson SC 1130 24 122 1:09:27 11:12/M
6 Charles Taylor Charlotte NC 1138 24 133 1:14:05 11:57/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Heimann Augusta GA 1056 21 16 47:39 7:41/M
2 Shannon Gallagher Pawleys Island SC 1042 22 26 49:49 8:02/M
3 Brooke Kelly Greenville SC 1075 23 36 51:24 8:17/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Logan Daniel Americus GA 1164 26 8 44:30 7:11/M
2 Pascal Ruebel Anderson SC 1120 26 11 46:01 7:25/M
3 Martin Vidovic Anderson SC 1148 29 23 49:20 7:57/M
4 Marius Schwarz Anderson SC 1126 25 28 49:51 8:02/M
5 Theodore Stauffer Raleigh NC 1136 26 63 55:47 9:00/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christa Meyer Anderson SC 1094 25 19 48:44 7:52/M
2 Kennedi Kimbrell Simpsonville SC 1078 27 22 48:51 7:53/M
3 Jennifer Schroeder Boone NC 1125 28 52 54:27 8:47/M
4 Nina Gunzelmann Anderson SC 1050 27 68 56:53 9:10/M
5 Emily Wentzky Anderson SC 1153 27 81 59:31 9:36/M
6 Andrea Ohly Taylors SC 1105 25 97 1:03:20 10:13/M
7 Sarah Cox Simpsonville SC 1026 29 99 1:03:57 10:19/M
8 Caitlin Wentzky Anderson SC 1152 25 100 1:04:17 10:22/M
9 Courtney Daniel Atlanta GA 1030 27 105 1:05:50 10:37/M
10 Jenny Moss Macon GA 1096 28 151 1:38:17 15:51/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Lykins Hartwell GA 1084 32 65 56:43 9:09/M
2 Shane Malek Grovetown GA 1085 30 130 1:11:43 11:34/M
3 Harish Kamath Anderson SC 1074 31 146 1:24:39 13:39/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Ballenger Tucker GA 1165 32 4 43:27 7:00/M
2 Tammy Ohly Greenville SC 1106 30 17 47:39 7:41/M
3 Cynthia Altman Washington GA 1132 32 25 49:42 8:01/M
4 Mary Schreuder Anderson SC 1123 34 46 53:29 8:38/M
5 Sara Hughes Athens GA 1065 32 51 54:25 8:47/M
6 Whitney Brown Anderson SC 1016 30 83 59:53 9:40/M
7 Jessica Watson Anderson SC 1150 32 85 1:00:39 9:47/M
8 Lindsey Sanders Anderson SC 1121 34 91 1:01:36 9:56/M
9 Meagan Hulme Hartwell GA 1066 31 107 1:06:24 10:43/M
10 Katie Cobo Elberton GA 1023 33 110 1:06:48 10:46/M
11 Julie Williams Eastanollee GA 1156 32 131 1:13:10 11:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Carroll Seneca SC 1018 37 12 46:05 7:26/M
2 Antoine Orsley Hartwell GA 1108 39 33 51:12 8:15/M
3 Jeff Wysong Atlanta GA 1159 37 119 1:08:52 11:06/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Adams Anderson SC 1000 38 5 43:40 7:03/M
2 Brooke O'Neal Anderson SC 1102 37 20 48:46 7:52/M
3 Lauren Papka Gainesville GA 1110 35 53 54:29 8:47/M
4 Amy Tucker Watkinsville GA 1143 38 55 54:34 8:48/M
5 Hannah Titus Honea Path SC 1141 35 72 57:45 9:19/M
6 Brandi Pieplow Jefferson GA 1111 39 96 1:03:18 10:13/M
7 April Ellison Bishop GA 1037 39 101 1:04:26 10:24/M
8 Amanda Raffini Anderson SC 1115 35 109 1:06:47 10:46/M
9 Jennifer Castleberry Commerce GA 1019 36 118 1:08:36 11:04/M
10 Amanda Addison Toccoa GA 1003 38 121 1:09:26 11:12/M
11 Amy Thomas Danielsville GA 1139 36 123 1:10:06 11:18/M
12 Angie Bowers Toccoa GA 1011 36 124 1:10:35 11:23/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Hamor Walhalla SC 1051 41 2 42:44 6:54/M
2 Jason Guillorn Royston GA 1049 41 7 43:57 7:05/M
3 Craig Leverett Toccoa GA 1081 40 10 45:58 7:25/M
4 Brian Audet Royston GA 1004 40 13 46:35 7:31/M
5 Randy Adams Anderson SC 1001 40 37 51:26 8:18/M
6 Jim Lustig Anderson SC 1083 44 48 53:41 8:40/M
7 Andy Tucker Hartwell GA 1144 42 56 54:35 8:48/M
8 Brian Addis Grovetown GA 1002 41 78 59:04 9:32/M
9 Michael Law Athens GA 1080 44 113 1:08:00 10:58/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Pyhala Williamston SC 1114 44 57 54:43 8:50/M
2 Amy Creamer Pelzer SC 1029 44 59 55:20 8:55/M
3 Tina Martin Williamston SC 1086 44 70 57:42 9:18/M
4 Deanna Sorrow Jefferson GA 1135 41 71 57:42 9:18/M
5 Vicki Crabtree Buford GA 1028 43 87 1:00:57 9:50/M
6 Suzy Wallin Athens GA 1149 44 93 1:01:48 9:58/M
7 Cynthea Wilson Athens GA 1157 42 117 1:08:30 11:03/M
8 April Dove Greenville SC 1035 40 127 1:10:52 11:26/M
9 Stacey Brown Jefferson GA 1015 40 147 1:25:02 13:43/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Billy Hughes Honea Path SC 1064 46 3 42:54 6:55/M
2 Brian Mayfield Piedmont SC 1087 49 21 48:48 7:52/M
3 Tim Hayden Anderson SC 1054 48 35 51:20 8:17/M
4 Abdur-Rahiym Neequaye New York NY 1099 46 44 53:23 8:37/M
5 Dennis Saxon Mcdonough GA 1122 46 47 53:39 8:39/M
6 Mike McClain Anderson SC 1091 46 49 54:00 8:43/M
7 Grayson Gentzel Dacula GA 1044 49 67 56:46 9:09/M
8 Brad Erion Greenville SC 1038 49 115 1:08:22 11:02/M
9 Greg Robertson Peachtree Corners GA 1118 46 125 1:10:39 11:24/M
10 Ernest Smith Central SC 1133 46 141 1:17:33 12:30/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacqueline Donaldson Evans GA 1036 49 14 46:52 7:34/M
2 Anita Jones Anderson SC 1072 48 15 47:27 7:39/M
3 Tasha Jenkins Duluth GA 1071 46 24 49:26 7:58/M
4 Karrie Herold Anderson SC 1057 45 62 55:41 8:59/M
5 Kathy Gentzel Dacula GA 1045 45 66 56:46 9:09/M
6 Jennifer McClain Anderson SC 1090 46 80 59:16 9:34/M
7 Kathy Ginn Williamston SC 1046 45 89 1:01:31 9:55/M
8 Kathy Breffle Hartwell GA 1013 46 104 1:05:46 10:36/M
9 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1067 45 111 1:07:03 10:49/M
10 Regina Shelley Simpsonville SC 1128 49 134 1:14:25 12:00/M
11 Regina Hooper Lavonia GA 1062 48 136 1:14:57 12:05/M
12 Jenny Extine Fair Play SC 1039 46 137 1:14:57 12:05/M
13 Lisa Isham Washington GA 1069 48 140 1:16:05 12:16/M
14 Heather Sloan Winterville GA 1131 46 149 1:26:10 13:54/M
15 Jennifer Groover Winder GA 1047 46 150 1:33:26 15:04/M
16 Allison Rogers Washington GA 1119 47 152 1:38:32 15:54/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Morris Anderson SC 1095 52 9 45:03 7:16/M
2 Watson A McBride Iii Sandy Springs SC 1089 51 39 51:54 8:22/M
3 Paul Crabtree Buford GA 1027 51 41 52:47 8:31/M
4 Derrick Nixon Anderson SC 1100 53 82 59:37 9:37/M
5 Mack Groover Winder GA 1048 51 135 1:14:52 12:05/M
6 Robert Shelley Simpsonville SC 1129 50 142 1:19:12 12:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 1142 50 6 43:42 7:03/M
2 Melinda Black Clarkesville GA 1009 51 61 55:34 8:58/M
3 Scottie Ferguson Greenville SC 1041 54 64 56:40 9:08/M
4 Ann Harrison Tignall GA 1052 51 86 1:00:45 9:48/M
5 Jan Rivers Decatur GA 1116 52 94 1:02:29 10:05/M
6 Marilyn Hilley Danielsville GA 1059 51 112 1:07:59 10:58/M
7 Traci Obrien Winterville GA 1104 54 126 1:10:40 11:24/M
8 Cynthia Cook Hartwell GA 1024 51 129 1:11:34 11:33/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Feltman Anderson SC 1040 59 29 50:29 8:09/M
2 Tom Kelly Lawrenceville GA 1077 58 38 51:40 8:20/M
3 Bill Jones Atlanta GA 1073 59 40 52:43 8:30/M
4 David Maynard Winder GA 1088 57 45 53:25 8:37/M
5 Randy Oliver Greenwood SC 1107 56 75 58:44 9:28/M
6 Barry Scott Winterville GA 1127 55 92 1:01:45 9:58/M
7 Brian Hunt Elberton GA 1068 59 114 1:08:15 11:00/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Nash Danielsville GA 1098 55 50 54:02 8:43/M
2 Shirley Smith Easley SC 1134 58 54 54:33 8:48/M
3 Gigi Kelly Lawrenceville GA 1076 58 73 58:39 9:28/M
4 Christy Dennis Comer GA 1033 56 102 1:05:00 10:29/M
5 Susan Clay Winterville GA 1022 56 103 1:05:36 10:35/M
6 Jennifer Wolf Winterville GA 1158 59 120 1:08:56 11:07/M
7 Judi Hillis Royston GA 1060 59 128 1:11:15 11:30/M
8 Mandy Jackson Tignall GA 1070 57 143 1:19:51 12:53/M
9 Kimberlee Brady Simpsonville SC 1012 58 144 1:20:21 12:58/M
10 Janet White Hartwell GA 1154 58 148 1:25:18 13:45/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wilson Twitty Anderson SC 1146 61 18 48:05 7:45/M
2 Mike Haynie Martin GA 1055 63 42 52:53 8:32/M
3 Michael Vickery Williamston SC 1147 60 60 55:25 8:56/M
4 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1109 63 69 57:21 9:15/M
5 Doug Booth Anderson SC 1010 64 74 58:43 9:28/M
6 Mike Nocito Greer SC 1101 62 76 58:58 9:31/M
7 James Love Watkinsville GA 1082 61 79 59:14 9:33/M
8 Lee Thompson Hartwell GA 1140 64 88 1:01:06 9:51/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gail Audet Royston GA 1006 64 43 53:04 8:34/M
2 Sylvia Bailey Hartwell GA 1007 62 77 59:00 9:31/M
3 Mary Howard Atlanta GA 1063 63 98 1:03:23 10:13/M
4 Pam Weaver Danielsville GA 1151 61 139 1:15:39 12:12/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Beatty Linn Zebulon GA 1162 69 58 54:56 8:52/M
2 Barbara Puckett Jefferson GA 1113 67 145 1:20:49 13:02/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gene McGrady Atlanta GA 1093 70 34 51:16 8:16/M
2 Darell Davis Anderson SC 1031 70 108 1:06:32 10:44/M
3 Bill Tweedell Hull GA 1145 72 132 1:13:26 11:51/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1112 71 31 50:33 8:09/M
2 Octavia Childress Salem SC 1020 70 95 1:02:35 10:06/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Brooks Salem SC 1014 75 116 1:08:27 11:02/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allen Teasley Hartwell GA 1161 81 90 1:01:31 9:55/M