Lake Hartwell Dam 10K 2017 oa

2017 - 39th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K

2017 - 39th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Overall Finish List

May 06, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

10K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Thomas Buchanan Ashland OH 1017 23 M 1 20-24 40:13 6:29/M
2 Chris Hamor Walhalla SC 1051 41 M 1 40-44 42:44 6:54/M
3 Billy Hughes Honea Path SC 1064 46 M 1 45-49 42:54 6:55/M
4 Holly Ballenger Tucker GA 1165 32 F 1 30-34 43:27 7:00/M
5 Allison Adams Anderson SC 1000 38 F 1 35-39 43:40 7:03/M
6 Lisa Tolley Seneca SC 1142 50 F 1 50-54 43:42 7:03/M
7 Jason Guillorn Royston GA 1049 41 M 2 40-44 43:57 7:05/M
8 Logan Daniel Americus GA 1164 26 M 1 25-29 44:30 7:11/M
9 Mike Morris Anderson SC 1095 52 M 1 50-54 45:03 7:16/M
10 Craig Leverett Toccoa GA 1081 40 M 3 40-44 45:58 7:25/M
11 Pascal Ruebel Anderson SC 1120 26 M 2 25-29 46:01 7:25/M
12 Jeffrey Carroll Seneca SC 1018 37 M 1 35-39 46:05 7:26/M
13 Brian Audet Royston GA 1004 40 M 4 40-44 46:35 7:31/M
14 Jacqueline Donaldson Evans GA 1036 49 F 1 45-49 46:52 7:34/M
15 Anita Jones Anderson SC 1072 48 F 2 45-49 47:27 7:39/M
16 Taylor Heimann Augusta GA 1056 21 F 1 20-24 47:39 7:41/M
17 Tammy Ohly Greenville SC 1106 30 F 2 30-34 47:39 7:41/M
18 Wilson Twitty Anderson SC 1146 61 M 1 60-64 48:05 7:45/M
19 Christa Meyer Anderson SC 1094 25 F 1 25-29 48:44 7:52/M
20 Brooke O'Neal Anderson SC 1102 37 F 2 35-39 48:46 7:52/M
21 Brian Mayfield Piedmont SC 1087 49 M 2 45-49 48:48 7:52/M
22 Kennedi Kimbrell Simpsonville SC 1078 27 F 2 25-29 48:51 7:53/M
23 Martin Vidovic Anderson SC 1148 29 M 3 25-29 49:20 7:57/M
24 Tasha Jenkins Duluth GA 1071 46 F 3 45-49 49:26 7:58/M
25 Cynthia Altman Washington GA 1132 32 F 3 30-34 49:42 8:01/M
26 Shannon Gallagher Pawleys Island SC 1042 22 F 2 20-24 49:49 8:02/M
27 Marcel Koehler Anderson SC 1079 22 M 2 20-24 49:50 8:02/M
28 Marius Schwarz Anderson SC 1126 25 M 4 25-29 49:51 8:02/M
29 Steve Feltman Anderson SC 1040 59 M 1 55-59 50:29 8:09/M
30 Axel Hetz Anderson SC 1058 24 M 3 20-24 50:33 8:09/M
31 Donna Presley Toccoa GA 1112 71 F 1 70-74 50:33 8:09/M
32 Nick Ciulla Greenville SC 1021 24 M 4 20-24 50:34 8:09/M
33 Antoine Orsley Hartwell GA 1108 39 M 2 35-39 51:12 8:15/M
34 Gene McGrady Atlanta GA 1093 70 M 1 70-74 51:16 8:16/M
35 Tim Hayden Anderson SC 1054 48 M 3 45-49 51:20 8:17/M
36 Brooke Kelly Greenville SC 1075 23 F 3 20-24 51:24 8:17/M
37 Randy Adams Anderson SC 1001 40 M 5 40-44 51:26 8:18/M
38 Tom Kelly Lawrenceville GA 1077 58 M 2 55-59 51:40 8:20/M
39 Watson A McBride Iii Sandy Springs SC 1089 51 M 2 50-54 51:54 8:22/M
40 Bill Jones Atlanta GA 1073 59 M 3 55-59 52:43 8:30/M
41 Paul Crabtree Buford GA 1027 51 M 3 50-54 52:47 8:31/M
42 Mike Haynie Martin GA 1055 63 M 2 60-64 52:53 8:32/M
43 Gail Audet Royston GA 1006 64 F 1 60-64 53:04 8:34/M
44 Abdur-Rahiym Neequaye New York NY 1099 46 M 4 45-49 53:23 8:37/M
45 David Maynard Winder GA 1088 57 M 4 55-59 53:25 8:37/M
46 Mary Schreuder Anderson SC 1123 34 F 4 30-34 53:29 8:38/M
47 Dennis Saxon Mcdonough GA 1122 46 M 5 45-49 53:39 8:39/M
48 Jim Lustig Anderson SC 1083 44 M 6 40-44 53:41 8:40/M
49 Mike McClain Anderson SC 1091 46 M 6 45-49 54:00 8:43/M
50 Cathy Nash Danielsville GA 1098 55 F 1 55-59 54:02 8:43/M
51 Sara Hughes Athens GA 1065 32 F 5 30-34 54:25 8:47/M
52 Jennifer Schroeder Boone NC 1125 28 F 3 25-29 54:27 8:47/M
53 Lauren Papka Gainesville GA 1110 35 F 3 35-39 54:29 8:47/M
54 Shirley Smith Easley SC 1134 58 F 2 55-59 54:33 8:48/M
55 Amy Tucker Watkinsville GA 1143 38 F 4 35-39 54:34 8:48/M
56 Andy Tucker Hartwell GA 1144 42 M 7 40-44 54:35 8:48/M
57 Heather Pyhala Williamston SC 1114 44 F 1 40-44 54:43 8:50/M
58 Sue Beatty Linn Zebulon GA 1162 69 F 1 65-69 54:56 8:52/M
59 Amy Creamer Pelzer SC 1029 44 F 2 40-44 55:20 8:55/M
60 Michael Vickery Williamston SC 1147 60 M 3 60-64 55:25 8:56/M
61 Melinda Black Clarkesville GA 1009 51 F 2 50-54 55:34 8:58/M
62 Karrie Herold Anderson SC 1057 45 F 4 45-49 55:41 8:59/M
63 Theodore Stauffer Raleigh NC 1136 26 M 5 25-29 55:47 9:00/M
64 Scottie Ferguson Greenville SC 1041 54 F 3 50-54 56:40 9:08/M
65 Scott Lykins Hartwell GA 1084 32 M 1 30-34 56:43 9:09/M
66 Kathy Gentzel Dacula GA 1045 45 F 5 45-49 56:46 9:09/M
67 Grayson Gentzel Dacula GA 1044 49 M 7 45-49 56:46 9:09/M
68 Nina Gunzelmann Anderson SC 1050 27 F 4 25-29 56:53 9:10/M
69 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1109 63 M 4 60-64 57:21 9:15/M
70 Tina Martin Williamston SC 1086 44 F 3 40-44 57:42 9:18/M
71 Deanna Sorrow Jefferson GA 1135 41 F 4 40-44 57:42 9:18/M
72 Hannah Titus Honea Path SC 1141 35 F 5 35-39 57:45 9:19/M
73 Gigi Kelly Lawrenceville GA 1076 58 F 3 55-59 58:39 9:28/M
74 Doug Booth Anderson SC 1010 64 M 5 60-64 58:43 9:28/M
75 Randy Oliver Greenwood SC 1107 56 M 5 55-59 58:44 9:28/M
76 Mike Nocito Greer SC 1101 62 M 6 60-64 58:58 9:31/M
77 Sylvia Bailey Hartwell GA 1007 62 F 2 60-64 59:00 9:31/M
78 Brian Addis Grovetown GA 1002 41 M 8 40-44 59:04 9:32/M
79 James Love Watkinsville GA 1082 61 M 7 60-64 59:14 9:33/M
80 Jennifer McClain Anderson SC 1090 46 F 6 45-49 59:16 9:34/M
81 Emily Wentzky Anderson SC 1153 27 F 5 25-29 59:31 9:36/M
82 Derrick Nixon Anderson SC 1100 53 M 4 50-54 59:37 9:37/M
83 Whitney Brown Anderson SC 1016 30 F 6 30-34 59:53 9:40/M
84 Anna Darby 1163 15 F 1 15-19 1:00:03 9:41/M
85 Jessica Watson Anderson SC 1150 32 F 7 30-34 1:00:39 9:47/M
86 Ann Harrison Tignall GA 1052 51 F 4 50-54 1:00:45 9:48/M
87 Vicki Crabtree Buford GA 1028 43 F 5 40-44 1:00:57 9:50/M
88 Lee Thompson Hartwell GA 1140 64 M 8 60-64 1:01:06 9:51/M
89 Kathy Ginn Williamston SC 1046 45 F 7 45-49 1:01:31 9:55/M
90 Allen Teasley Hartwell GA 1161 81 M 1 80-99 1:01:31 9:55/M
91 Lindsey Sanders Anderson SC 1121 34 F 8 30-34 1:01:36 9:56/M
92 Barry Scott Winterville GA 1127 55 M 6 55-59 1:01:45 9:58/M
93 Suzy Wallin Athens GA 1149 44 F 6 40-44 1:01:48 9:58/M
94 Jan Rivers Decatur GA 1116 52 F 5 50-54 1:02:29 10:05/M
95 Octavia Childress Salem SC 1020 70 F 2 70-74 1:02:35 10:06/M
96 Brandi Pieplow Jefferson GA 1111 39 F 6 35-39 1:03:18 10:13/M
97 Andrea Ohly Taylors SC 1105 25 F 6 25-29 1:03:20 10:13/M
98 Mary Howard Atlanta GA 1063 63 F 3 60-64 1:03:23 10:13/M
99 Sarah Cox Simpsonville SC 1026 29 F 7 25-29 1:03:57 10:19/M
100 Caitlin Wentzky Anderson SC 1152 25 F 8 25-29 1:04:17 10:22/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 April Ellison Bishop GA 1037 39 F 7 35-39 1:04:26 10:24/M
102 Christy Dennis Comer GA 1033 56 F 4 55-59 1:05:00 10:29/M
103 Susan Clay Winterville GA 1022 56 F 5 55-59 1:05:36 10:35/M
104 Kathy Breffle Hartwell GA 1013 46 F 8 45-49 1:05:46 10:36/M
105 Courtney Daniel Atlanta GA 1030 27 F 9 25-29 1:05:50 10:37/M
106 Cody Audet Royston GA 1005 11 M 1 11-14 1:06:03 10:39/M
107 Meagan Hulme Hartwell GA 1066 31 F 9 30-34 1:06:24 10:43/M
108 Darell Davis Anderson SC 1031 70 M 2 70-74 1:06:32 10:44/M
109 Amanda Raffini Anderson SC 1115 35 F 8 35-39 1:06:47 10:46/M
110 Katie Cobo Elberton GA 1023 33 F 10 30-34 1:06:48 10:46/M
111 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1067 45 F 9 45-49 1:07:03 10:49/M
112 Marilyn Hilley Danielsville GA 1059 51 F 6 50-54 1:07:59 10:58/M
113 Michael Law Athens GA 1080 44 M 9 40-44 1:08:00 10:58/M
114 Brian Hunt Elberton GA 1068 59 M 7 55-59 1:08:15 11:00/M
115 Brad Erion Greenville SC 1038 49 M 8 45-49 1:08:22 11:02/M
116 Anne Brooks Salem SC 1014 75 F 1 75-79 1:08:27 11:02/M
117 Cynthea Wilson Athens GA 1157 42 F 7 40-44 1:08:30 11:03/M
118 Jennifer Castleberry Commerce GA 1019 36 F 9 35-39 1:08:36 11:04/M
119 Jeff Wysong Atlanta GA 1159 37 M 3 35-39 1:08:52 11:06/M
120 Jennifer Wolf Winterville GA 1158 59 F 6 55-59 1:08:56 11:07/M
121 Amanda Addison Toccoa GA 1003 38 F 10 35-39 1:09:26 11:12/M
122 Srishtik Sikdar Anderson SC 1130 24 M 5 20-24 1:09:27 11:12/M
123 Amy Thomas Danielsville GA 1139 36 F 11 35-39 1:10:06 11:18/M
124 Angie Bowers Toccoa GA 1011 36 F 12 35-39 1:10:35 11:23/M
125 Greg Robertson Peachtree Corners GA 1118 46 M 9 45-49 1:10:39 11:24/M
126 Traci Obrien Winterville GA 1104 54 F 7 50-54 1:10:40 11:24/M
127 April Dove Greenville SC 1035 40 F 8 40-44 1:10:52 11:26/M
128 Judi Hillis Royston GA 1060 59 F 7 55-59 1:11:15 11:30/M
129 Cynthia Cook Hartwell GA 1024 51 F 8 50-54 1:11:34 11:33/M
130 Shane Malek Grovetown GA 1085 30 M 2 30-34 1:11:43 11:34/M
131 Julie Williams Eastanollee GA 1156 32 F 11 30-34 1:13:10 11:48/M
132 Bill Tweedell Hull GA 1145 72 M 3 70-74 1:13:26 11:51/M
133 Charles Taylor Charlotte NC 1138 24 M 6 20-24 1:14:05 11:57/M
134 Regina Shelley Simpsonville SC 1128 49 F 10 45-49 1:14:25 12:00/M
135 Mack Groover Winder GA 1048 51 M 5 50-54 1:14:52 12:05/M
136 Regina Hooper Lavonia GA 1062 48 F 11 45-49 1:14:57 12:05/M
137 Jenny Extine Fair Play SC 1039 46 F 12 45-49 1:14:57 12:05/M
138 Kandice Hooper Lavonia GA 1061 19 F 2 15-19 1:14:58 12:05/M
139 Pam Weaver Danielsville GA 1151 61 F 4 60-64 1:15:39 12:12/M
140 Lisa Isham Washington GA 1069 48 F 13 45-49 1:16:05 12:16/M
141 Ernest Smith Central SC 1133 46 M 10 45-49 1:17:33 12:30/M
142 Robert Shelley Simpsonville SC 1129 50 M 6 50-54 1:19:12 12:46/M
143 Mandy Jackson Tignall GA 1070 57 F 8 55-59 1:19:51 12:53/M
144 Kimberlee Brady Simpsonville SC 1012 58 F 9 55-59 1:20:21 12:58/M
145 Barbara Puckett Jefferson GA 1113 67 F 2 65-69 1:20:49 13:02/M
146 Harish Kamath Anderson SC 1074 31 M 3 30-34 1:24:39 13:39/M
147 Stacey Brown Jefferson GA 1015 40 F 9 40-44 1:25:02 13:43/M
148 Janet White Hartwell GA 1154 58 F 10 55-59 1:25:18 13:45/M
149 Heather Sloan Winterville GA 1131 46 F 14 45-49 1:26:10 13:54/M
150 Jennifer Groover Winder GA 1047 46 F 15 45-49 1:33:26 15:04/M
151 Jenny Moss Macon GA 1096 28 F 10 25-29 1:38:17 15:51/M
152 Allison Rogers Washington GA 1119 47 F 16 45-49 1:38:32 15:54/M