Freedom Run 5K 2017 oa

2017 - Freedom Run 5K Freedom Run 5k

2017 - Freedom Run 5K

Overall Finish List

June 24, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

Freedom Run 5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Matthew Schroeder Jefferson GA 149 13 M 1 11-14 22:21.5 7:13/M
2 Casey Mull Athens GA 190 33 M 1 30-34 22:25.5 7:14/M
3 David Beeland Hoschton GA 103 48 M 1 45-49 22:37.2 7:18/M
4 Johnny Garner Oakwood GA 173 53 M 1 50-54 23:09.3 7:28/M
5 Collin Hutchinson Braselton GA 127 11 M 2 11-14 23:34.4 7:36/M
6 Juan Rangel Commerce GA 177 47 M 2 45-49 23:41.4 7:38/M
7 Brittany Webb Commerce GA 158 17 F 1 15-19 23:43.5 7:39/M
8 Oscar Campos Gainesville GA 167 19 M 1 15-19 23:44.0 7:39/M
9 Rick Hayes Dahlonega GA 124 59 M 1 55-59 23:51.3 7:42/M
10 Paul Vaughters Winder GA 157 35 M 1 35-39 24:05.3 7:46/M
11 Nate Ray Jefferson GA 176 16 M 2 15-19 24:40.7 7:57/M
12 Jimmy Miller Bowersville GA 180 51 M 2 50-54 25:15.5 8:09/M
13 Sidney Jackson Jefferson GA 166 10 F 1 0-10 25:32.9 8:14/M
14 Clay Mayfield Gainesville GA 187 14 M 3 11-14 25:43.1 8:18/M
15 Cameron Corley Braselton GA 110 38 M 2 35-39 26:11.5 8:27/M
16 Melinda Black Clarkesville GA 104 51 F 1 50-54 26:27.1 8:32/M
17 Clay Dale Jefferson GA 112 50 M 3 50-54 26:52.8 8:40/M
18 Katelyn Gillespie Jefferson GA 120 26 F 1 25-29 26:58.0 8:42/M
19 Kelly Holliday Winder GA 126 46 F 1 45-49 26:59.3 8:42/M
20 Molly Parker Jefferson GA 140 12 F 1 11-14 27:38.3 8:55/M
21 Lillian Parker Jefferson GA 181 12 F 2 11-14 27:38.7 8:55/M
22 David Oblinger Alpharetta GA 139 66 M 1 65-69 27:42.5 8:56/M
23 Kaitlyn Herring Jefferson GA 125 9 F 2 0-10 27:51.1 8:59/M
24 Alicia Vargas Jefferson GA 186 32 F 1 30-34 27:53.7 9:00/M
25 Nathan Stuck Athens GA 154 34 M 2 30-34 27:56.0 9:01/M
26 Dave Eveland Athens GA 182 49 M 3 45-49 28:26.9 9:10/M
27 Jonathan Ray Jefferson GA 174 19 M 3 15-19 28:29.4 9:11/M
28 Wes Hancock Athens GA 171 35 M 3 35-39 28:42.1 9:15/M
29 Robert Edwards Jefferson GA 178 53 M 4 50-54 28:51.3 9:18/M
30 Kristen McAdams Athens GA 138 26 F 2 25-29 28:59.9 9:21/M
31 Hanna Long Jefferson GA 136 43 F 1 40-44 29:09.3 9:24/M
32 Kim Jaeger Dacula GA 133 50 F 2 50-54 29:22.5 9:28/M
33 Eric Buck Comer GA 107 17 M 4 15-19 29:23.4 9:29/M
34 Hillary Jones Bethlehem GA 189 30 F 2 30-34 29:47.3 9:36/M
35 Audrey Burton Jefferson GA 185 11 F 3 11-14 30:02.9 9:41/M
36 Jake Copeland Suwanee GA 108 27 M 1 25-29 30:11.8 9:44/M
37 Emilee Sisson Bishop GA 152 20 F 1 20-24 30:15.6 9:45/M
38 Elise Hutchinson Braselton GA 128 8 F 3 0-10 30:21.5 9:47/M
39 Joey Hutchinson Braselton GA 130 15 M 5 15-19 30:33.3 9:51/M
40 Rosie Barber Nicholson GA 102 49 F 2 45-49 30:39.2 9:53/M
41 Andy Burton Jefferson GA 183 41 M 1 40-44 30:51.1 9:57/M
42 Erica Shepley Winder GA 150 32 F 3 30-34 30:59.1 10:00/M
43 Sharon Williams Winder GA 161 55 F 1 55-59 31:00.4 10:00/M
44 Morgan Phillips Winterville GA 144 18 F 2 15-19 31:04.9 10:01/M
45 Nathan Phillips Winterville GA 145 36 M 4 35-39 31:05.4 10:02/M
46 Larry Phillips Winterville GA 172 67 M 2 65-69 31:26.7 10:08/M
47 John Phillips Royston GA 143 52 M 5 50-54 31:46.2 10:15/M
48 Chris Parrett-Rebollar Port Saint Lucie FL 168 18 M 6 15-19 32:01.0 10:20/M
49 Jim Merritt Buford GA 170 69 M 3 65-69 32:17.4 10:25/M
50 Sandy Phillips Royston GA 146 49 F 3 45-49 32:28.0 10:28/M
51 Michael Taylor Gainesville GA 163 62 M 1 60-64 32:28.7 10:28/M
52 Savannah Dale Jefferson GA 115 19 F 3 15-19 32:40.9 10:32/M
53 Roger Roy Dahlonega GA 148 67 M 4 65-69 33:11.9 10:42/M
54 Hope Forrester Jefferson GA 175 18 F 4 15-19 33:26.1 10:47/M
55 Richard Harrison Commerce GA 179 66 M 5 65-69 33:34.4 10:50/M
56 Doug Barber Nicholson GA 101 48 M 4 45-49 33:37.4 10:51/M
57 Frank Paul Athens GA 142 52 M 6 50-54 33:39.3 10:51/M
58 Bailee Reece Jefferson GA 184 11 F 4 11-14 34:22.0 11:05/M
59 Austin McAdams Athens GA 137 27 M 2 25-29 34:30.7 11:08/M
60 Heather Robinson Jefferson GA 147 40 F 2 40-44 34:45.3 11:13/M
61 Amanda Stallings Braselton GA 153 36 F 1 35-39 35:11.0 11:21/M
62 Sue Chastain Danielsville GA 169 66 F 1 65-69 35:43.9 11:31/M
63 Tom Wendle Suwanee GA 165 64 M 2 60-64 35:54.3 11:35/M
64 Jessica Copeland Jefferson GA 109 26 F 3 25-29 36:12.4 11:41/M
65 Jessica Jackson Winder GA 132 30 F 4 30-34 36:29.9 11:46/M
66 Amy Trigg Gainesville GA 155 35 F 2 35-39 36:35.3 11:48/M
67 Emily Dale Jefferson GA 113 22 F 2 20-24 36:37.1 11:49/M
68 Bill Costantino Jefferson GA 111 73 M 1 70-74 36:46.3 11:52/M
69 Helena Dale Jefferson GA 114 48 F 4 45-49 37:10.6 11:59/M
70 Jim Latimer Gainesville GA 135 75 M 1 75-99 38:21.7 12:22/M
71 Jamie Williams Jefferson GA 160 44 F 3 40-44 38:34.8 12:26/M
72 Russell Harper Taylors SC 123 47 M 5 45-49 39:48.1 12:50/M
73 Lisa Holbrooks Lawrenceville GA 188 48 F 5 45-49 40:37.0 13:06/M
74 Chelsea Buck Comer GA 106 24 F 3 20-24 40:38.1 13:06/M
75 Cassandra Fabrizio Comer GA 117 25 F 4 25-29 40:38.6 13:06/M
76 Jessica Garrett Auburn GA 119 35 F 3 35-39 42:55.1 13:51/M
77 Jessica Blackstock Winder GA 105 35 F 4 35-39 42:56.0 13:51/M
78 Dominic Fabrizio Comer GA 118 34 M 3 30-34 44:52.5 14:28/M
79 Jennifer Hutchinson Braselton GA 129 34 F 5 30-34 46:05.7 14:52/M
80 Sydney White Jefferson GA 159 71 F 1 70-74 46:36.6 15:02/M
81 Janice W Shields Jefferson GA 151 60 F 1 60-64 47:32.4 15:20/M
82 Victoria Patrick Winder GA 141 55 F 2 55-59 48:16.8 15:34/M
83 Candace Kemp Jefferson GA 134 46 F 6 45-49 50:00.6 16:08/M
84 Linda Zeeman Atlanta GA 162 73 F 2 70-74 50:16.8 16:13/M
85 John Hutchinson Braselton GA 131 54 M 7 50-54 50:51.3 16:24/M
86 Wilson Page Athens GA 164 75 M 2 75-99 51:14.9 16:32/M
87 Courtney Godfrey Flowery Br GA 121 19 F 5 15-19 53:02.1 17:06/M
88 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 122 47 M 6 45-49 53:09.4 17:09/M