D-Day 10K at Camp Toccoa 2017 ag

2017 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee D-Day Run

2017 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee

Age Group Results

June 03, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99
Women: Top Finishers 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99

D-Day Run

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Brooks Sandy Springs GA 320 26 1 45:14.2 7:18/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jinny Hanifan-Wagner 140 35 16 52:10.9 8:25/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Sheffield Marietta GA 429 41 4 47:32.2 7:40/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Dunlap Lakemont GA 129 43 25 55:59.3 9:02/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peyton Turner 185 9 91 1:15:32.1 12:11/M
2 Vann Shehee Watkinsville GA 430 9 144 1:39:36.1 16:04/M
Top

Male 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 426 12 5 48:19.3 7:48/M
2 Ronan O'Neill Pendleton SC 402 14 8 49:50.2 8:02/M
3 Nate Jarrow Alpharetta GA 98 14 15 51:15.7 8:16/M
4 Walker Lee Waycross GA 383 14 20 54:11.7 8:44/M
5 Christian Weaver Greensboro NC 446 19 42 1:02:21.3 10:03/M
6 George West Westminster SC 444 14 70 1:10:17.7 11:20/M
7 Julian Mintze Westminster SC 389 14 78 1:11:45.1 11:34/M
8 Alex Molnar 398 18 79 1:11:46.3 11:35/M
9 Roman H Westminster SC 353 12 83 1:13:22.1 11:50/M
10 Tanner Furlong Crestview FL 106 19 93 1:15:39.9 12:12/M
11 Warren Helms Acworth GA 359 15 117 1:22:19.8 13:17/M
12 Carter Heizer Grantville GA 124 12 141 1:36:57.2 15:38/M
13 Forrest Carman Toccoa GA 194 18 147 1:42:56.6 16:36/M
14 Jacob Pinto Durham NC 404 15 150 1:44:38.4 16:53/M
15 Andy Luu Westminster SC 379 14 151 1:44:39.2 16:53/M
Top

Female 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samantha Baker Crestview FL 108 19 173 2:00:37.5 19:27/M
2 Adia Cain Arlington TN 324 14 180 2:08:08.3 20:40/M
3 Katie Alexander Pineville LA 305 17 185 2:19:19.8 22:28/M
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Brooks Sandy Springs GA 320 26 1 45:14.2 7:18/M
2 Joseph Collins Mount Airy GA 130 30 2 45:34.2 7:21/M
3 Jordan Black Gainesville GA 120 21 12 50:56.5 8:13/M
4 Seth Blalock Martin GA 103 24 22 55:24.3 8:56/M
5 Cary Saddler Crestview FL 105 29 28 57:05.7 9:12/M
6 Sean Eyre 113 27 31 58:43.9 9:28/M
7 Ty Evans Seneca SC 339 22 32 59:15.8 9:33/M
8 Adam Blalock 104 23 49 1:04:25.6 10:23/M
9 Joe Alerxander New Orleans LA 303 24 61 1:06:17.4 10:41/M
10 Matthew Yin Macon GA 451 25 72 1:10:41.9 11:24/M
11 Alex Smith Athens GA 199 28 73 1:10:44.8 11:25/M
12 Nick Reaves Marietta GA 413 30 74 1:10:53.6 11:26/M
13 Daniel Connell Flowery Branch GA 328 30 75 1:10:55.2 11:26/M
14 Benjamin Connell Gainesville GA 109 25 82 1:12:58.6 11:46/M
15 Jonathan Kyle Anderson SC 377 28 89 1:15:30.4 12:11/M
16 Azael Diaz Fort Walton FL 102 22 92 1:15:39.5 12:12/M
17 David Tutherow 137 22 94 1:15:51.2 12:14/M
18 Troy Drabek 146 26 114 1:20:57.2 13:03/M
19 Shawn Sacchi 143 24 122 1:23:28.0 13:28/M
20 Jennings Fairchild Warner Robins GA 161 24 123 1:23:38.0 13:29/M
21 Rob Field Warner Robins GA 162 27 134 1:31:25.3 14:45/M
22 Evan Wilson Marble Hill GA 81 25 139 1:36:03.3 15:30/M
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tereza Skolova Gainesville GA 433 27 86 1:14:52.8 12:05/M
2 Mary Elizabeth Brooks Sandy Springs GA 321 25 98 1:16:57.3 12:25/M
3 Abbie Halferty 354 21 113 1:20:15.6 12:57/M
4 Megan Cann Warner Robins GA 145 24 124 1:26:18.4 13:55/M
5 Jessica Legaretta 160 25 133 1:31:23.5 14:44/M
6 Torey Vermilya Toccoa GA 449 26 149 1:43:30.4 16:42/M
7 Jaclyn Johnson Homer GA 134 24 152 1:45:04.8 16:57/M
8 Mara East Royston GA 136 24 153 1:45:05.0 16:57/M
9 Rebeckah Guadalupe 351 24 154 1:47:02.8 17:16/M
10 Alyssa Leonard Dahlonega GA 385 26 157 1:50:05.7 17:45/M
11 Travis Rudy 420 30 159 1:52:21.6 18:07/M
12 Rachel Molnar Dacula GA 175 22 165 1:55:37.7 18:39/M
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Thaxton Mount Airy GA 439 37 3 46:07.3 7:26/M
2 Clint Sanders Toccoa GA 425 40 6 48:19.5 7:48/M
3 Drew Irvin Baldwin GA 366 39 7 48:47.2 7:52/M
4 Wes Colston Demorest GA 127 36 9 49:56.6 8:03/M
5 Jason Roberts Sugar Hill GA 417 40 10 49:59.6 8:04/M
6 Craig Leverett Toccoa GA 386 40 13 50:58.8 8:13/M
7 Jeremy Hannigan Roswell GA 118 34 17 53:25.6 8:37/M
8 Bruce Andermann Suwanee GA 310 35 23 55:32.5 8:57/M
9 Joe Pollard Davenport IA 409 35 26 56:21.2 9:05/M
10 Darren Rudzewicz Marietta GA 421 36 29 57:06.8 9:13/M
11 Sean Stoltz Watkinsville GA 436 38 30 57:23.1 9:15/M
12 Jeremy Pirkle Clarkesville GA 142 35 33 59:29.8 9:36/M
13 Donnie Balenger Buford GA 312 35 39 1:01:49.4 9:58/M
14 Antoine Orsley Hartwell GA 147 39 41 1:02:12.1 10:02/M
15 Sean Boyle Athens GA 319 38 43 1:03:01.0 10:10/M
16 Kevin Poe Athens GA 408 39 45 1:03:47.1 10:17/M
17 Ryan Hartrick Demorest GA 358 35 46 1:03:53.0 10:18/M
18 Dana Hilliard Alto GA 84 35 47 1:04:06.6 10:20/M
19 Sean Frankum Grovetown GA 344 32 51 1:04:43.7 10:26/M
20 James Beneke Grovetown GA 313 34 52 1:04:44.0 10:26/M
21 Joshua Rykowski Evans GA 424 39 53 1:04:44.3 10:26/M
22 Derek Millholland Lawrenceville GA 397 34 62 1:06:26.9 10:43/M
23 Joshua Moore Atlanta GA 400 39 63 1:06:42.2 10:45/M
24 Allen Russell Winder GA 422 40 64 1:07:29.7 10:53/M
25 Montana Thrasher Jefferson GA 442 38 65 1:07:31.0 10:53/M
26 Nathan Stuck Athens GA 110 34 71 1:10:36.0 11:23/M
27 Jeremy Horn Wichita KS 365 36 77 1:11:20.7 11:30/M
28 Chris Yearwood 450 32 84 1:13:27.3 11:51/M
29 Christopher Reiter Shalimor FL 117 40 116 1:21:05.0 13:05/M
30 Ryan Sperk Oxford AL 434 36 119 1:22:57.5 13:23/M
31 Nick Kuc Warner Robins GA 372 35 121 1:23:24.3 13:27/M
32 Davin Millholland Lilburn GA 396 37 130 1:28:50.1 14:20/M
33 Clifton Linde 165 40 137 1:34:27.3 15:14/M
34 Brian Bilskie Grantville GA 314 38 142 1:36:58.4 15:38/M
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jinny Hanifan-Wagner 140 35 16 52:10.9 8:25/M
2 Maggie Pollard Charlotte NC 410 34 21 54:25.1 8:47/M
3 Cathryn Horn Wichita KS 364 36 76 1:11:20.4 11:30/M
4 Kimberly Russell Winder GA 423 34 105 1:18:29.9 12:40/M
5 Angie Bowers Toccoa GA 317 36 109 1:19:21.7 12:48/M
6 Kristin Simmler Aberdeen NC 432 33 118 1:22:31.5 13:19/M
7 Haley Zapal Atlanta GA 452 34 128 1:28:07.2 14:13/M
8 Julie Alzen Lavonia GA 301 32 131 1:29:17.2 14:24/M
9 Melanie Martin Cornelia GA 391 38 132 1:30:04.2 14:32/M
10 Carly Jo Thomas West Monroe LA 440 31 138 1:34:51.3 15:18/M
11 Josalyn Elliott 337 33 156 1:49:26.8 17:39/M
12 Tanya Keith Lavonia GA 148 34 167 1:55:40.3 18:39/M
13 Amanda Hicks Toccoa GA 149 32 168 1:55:41.3 18:40/M
14 Sally Carver Arlington TN 325 40 179 2:08:08.2 20:40/M
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Sheffield Marietta GA 429 41 4 47:32.2 7:40/M
2 Thomas O'Neill Pendleton SC 403 45 14 51:08.7 8:15/M
3 Derek Lee Statham GA 381 44 19 54:11.3 8:44/M
4 Matthew Roy Dahlonega GA 115 43 24 55:35.7 8:58/M
5 Ronnie Turpin Mount Airy GA 167 48 35 59:42.9 9:38/M
6 Tim Goss Clarkesville GA 350 50 36 59:43.2 9:38/M
7 Bran Parker Watkinsville GA 406 50 38 1:01:39.4 9:57/M
8 Rodney Black Talmo GA 316 41 40 1:02:01.8 10:00/M
9 Leon Schmitt Muscle Shoals AL 427 42 44 1:03:41.2 10:16/M
10 Dan Kveton Plainfield IL 376 49 50 1:04:30.7 10:24/M
11 Bill Nelli Simpsonville SC 401 47 56 1:05:04.2 10:30/M
12 Tim Durham Carnesville GA 332 43 57 1:05:23.6 10:33/M
13 Tim Pfister Dawsonville GA 114 41 58 1:05:33.1 10:34/M
14 Larry Patterson Lavonia GA 141 49 59 1:05:56.5 10:38/M
15 Le Gibson Winder GA 347 48 66 1:08:08.2 10:59/M
16 Chris Kudel Mandeville LA 373 41 67 1:09:08.9 11:09/M
17 Chris Fowler Alto GA 83 49 68 1:09:33.2 11:13/M
18 Brian Dufresne Jefferson GA 333 49 81 1:12:33.1 11:42/M
19 Mike Martin Cornelia GA 392 41 87 1:14:57.0 12:05/M
20 David Buenger Roswell GA 323 42 99 1:17:03.1 12:26/M
21 Wayne Strother Pensacola FL 119 43 100 1:17:19.0 12:28/M
22 Mark Akridge Toccoa GA 128 50 101 1:17:24.1 12:29/M
23 Eric Arrington Mcdonough GEORGIA 311 42 106 1:18:51.5 12:43/M
24 James Homewood 363 47 108 1:19:01.1 12:45/M
25 Richard Walker Crestview FL 101 43 115 1:21:02.7 13:04/M
26 Mike Drake Jasper GA 82 41 120 1:23:19.2 13:26/M
27 Adam Gasper Roswell GA 346 42 129 1:28:14.1 14:14/M
28 Patrick Elliott Conyers GA 338 45 140 1:36:35.4 15:35/M
29 Ed Carman Toccoa GA 193 50 148 1:42:57.4 16:36/M
30 Todd Rudy Clarkesville GA 419 48 160 1:53:22.1 18:17/M
31 Charles Threatte Marietta GA 195 42 161 1:53:31.1 18:19/M
32 David Marrs Ocala FL 390 41 162 1:53:47.9 18:21/M
33 Brad Rettig Knoxville TN 415 43 163 1:54:58.5 18:33/M
34 Joel Twist Hohenwald TN 443 43 164 1:54:59.1 18:33/M
35 Scott Carver Arlington TN 326 46 178 2:08:08.0 20:40/M
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Dunlap Lakemont GA 129 43 25 55:59.3 9:02/M
2 Jeanette Lapp Lawrenceville GA 380 42 95 1:15:54.5 12:15/M
3 Stephanie Stinn Smyrna GA 435 41 110 1:19:29.0 12:49/M
4 Heather Pierce Cleveland OH 407 42 112 1:20:00.5 12:54/M
5 Carrie Roy 116 41 135 1:31:39.2 14:47/M
6 Karla Collins Herrick Dahlonega GA 121 43 143 1:38:08.9 15:50/M
7 Betsy Moore Taccoa GA 184 42 145 1:39:53.1 16:07/M
8 Elizabeth Schneider Clermont FL 428 47 174 2:00:54.3 19:30/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Johns Buford GA 368 51 11 50:16.8 8:06/M
2 Allen Guest Clemson SC 352 56 18 53:40.3 8:39/M
3 Nathan Farrar Seneca SC 343 56 27 56:42.9 9:09/M
4 Stephen Davis Waynesboro GA 330 53 48 1:04:19.0 10:22/M
5 Richard Lee Waycross GA 382 52 60 1:06:05.9 10:40/M
6 Dan Molnar 399 52 80 1:12:09.7 11:38/M
7 Dan Litteer Easley SOUTH CARO 388 54 90 1:15:31.1 12:11/M
8 John Roney Marietta GA 418 53 103 1:17:50.6 12:33/M
9 Steven Andrew Acton Mccutchenville OH 302 56 107 1:18:59.7 12:44/M
10 Scott Burleson Woodstock GA 111 55 111 1:19:29.2 12:49/M
11 Kevin Totherow Taylors SC 138 57 170 1:58:58.3 19:11/M
12 James Johnson Jefferson GA 150 58 171 1:59:22.4 19:15/M
13 Leslie Alexander Pineville LA 306 55 176 2:06:17.1 20:22/M
14 Rob Kulessa Toms River NJ 375 51 181 2:08:20.3 20:42/M
15 Timothy Hinkle Kennesaw GA 362 52 183 2:10:25.9 21:02/M
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Cooper 186 51 85 1:13:52.2 11:55/M
2 Amy Litteer Easley SC 387 52 102 1:17:37.5 12:31/M
3 Holly Molnar Dacula GA 174 51 166 1:55:38.8 18:39/M
4 Jackie Johnson Jefferson GA 151 58 172 1:59:23.2 19:15/M
Top

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Thorpe 441 62 37 1:00:28.3 9:45/M
2 David Oblinger Alpharetta GA 89 66 54 1:04:47.8 10:27/M
3 Booker T Orsley Dewy Rose GA 166 63 55 1:04:52.9 10:28/M
4 Donald Wollenhaupt Peachtree Cty GA 448 64 88 1:15:04.9 12:06/M
5 Eddie Alexander Ellijay GA 304 62 97 1:16:01.8 12:16/M
6 Bill Klugh Clemson SC 370 66 104 1:18:27.6 12:39/M
7 Scott Killebrew Marietta GA 369 66 125 1:26:42.7 13:59/M
8 Rich Harris Marietta GA 357 61 127 1:27:31.4 14:07/M
9 Tom Stricker 437 69 158 1:52:01.3 18:04/M
10 Jose Martinez DALTON GA 393 62 184 2:10:27.4 21:02/M
11 Richard Alexander Ruston LA 307 64 186 2:27:27.6 23:47/M
Top

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Paraska Alpharetta GA 405 68 69 1:09:43.9 11:15/M
2 Judy Ramsey Snellville GA 412 62 126 1:27:07.1 14:03/M
3 Marsha Burgess Watkinsville GA 176 63 146 1:40:30.8 16:13/M
4 Mimsey Boyle Saratoga Springs NY 318 64 177 2:07:46.7 20:36/M
Top

Male 71 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David B Turner Clarkesville GA 126 77 34 59:41.9 9:38/M
2 Herman Sasser Marietta GA 112 72 96 1:15:56.2 12:15/M
3 Bobby Smith 77 77 136 1:32:24.9 14:54/M
4 George Totherow Rock Hill SC 139 81 169 1:58:54.2 19:11/M
5 Ralph Reed Toccoa GA 414 81 175 2:04:39.7 20:06/M
Top

Female 71 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Gardner Midland GA 345 72 155 1:49:00.6 17:35/M
2 Linda Zeeman Atlanta GA 453 73 182 2:09:06.7 20:49/M