Torture Trail 10K 2017 ag

2017 - 39th Annual Torture Trail 10K

2017 - 39th Annual Torture Trail 10K

Age Group Results

June 03, 2017


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-97
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brent Fields Anderson SC 50 45 1 1 34:54.0 5:38/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kristen Smith Warner Robins GA 57 32 1 15 43:47.9 7:04/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alan Black Hillsboro GA 193 43 1 2 35:53.8 5:47/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stacy Paine Eatonton GA 87 41 1 37 48:24.9 7:48/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Timmy Reed Crawfordville GA 34 9 1 26 45:48.0 7:23/M
2 James Mead Eatonton GA 155 14 2 84 55:55.1 9:01/M
3 River Bishop Acworth GA 192 14 1 92 57:26.4 9:16/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Zack Allen Eatonton GA 185 17 2 20 44:18.1 7:09/M
2 Harry Mehre IV Atlanta GA 256 16 1 25 45:30.1 7:20/M
3 Sam Hunt Watkinsville GA 233 16 1 31 47:27.3 7:39/M
4 Dylan Lindsey Eatonton GA 147 16 2 32 47:38.4 7:41/M
5 Jake Holloway Eatonton GA 230 15 2 47 50:03.1 8:04/M
6 Jaden Grimes Eatonton GA 40 16 2 85 56:20.0 9:05/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kate Boland Gray GA 197 18 1 36 48:15.0 7:47/M
2 Anna Mothner Dunwoody GA 53 15 1 104 59:02.3 9:31/M
3 Maggie Doster Eatonton GA 214 17 2 137 1:03:45.8 10:17/M
4 Shelby Herring Eatonton GA 228 16 2 168 1:11:02.0 11:27/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ryan Cassiday Maysville GA 118 20 1 21 44:29.4 7:10/M
2 Kaje McCurry Athens GA 252 20 1 28 46:39.2 7:31/M
3 Alejandro Escutia Eatonton GA 18 21 2 42 49:11.2 7:56/M
4 Beau Little Eatonton GA 149 21 2 55 52:10.4 8:25/M
5 Ben Burnley Jasper GA 76 22 1 68 53:42.1 8:40/M
6 Colin Conway Hoschton GA 73 21 1 73 54:49.4 8:50/M
7 James Thompson Sylvania GA 52 22 1 100 58:36.9 9:27/M
8 Cory Johnson Eatonton GA 143 20 2 139 1:04:17.0 10:22/M
9 Wade Lewis Madison GA 86 21 1 211 1:28:30.3 14:16/M
10 Charles Alecksen Eatonton GA 74 21 2 224 1:41:39.6 16:24/M
11 Armontre Adam Eatonton GA 75 21 2 225 1:41:39.8 16:24/M
12 Jeffrey Smith Eatonton GA 175 23 2 228 1:45:29.6 17:01/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rebecca Keipper Athens GA 145 22 1 48 50:28.1 8:08/M
2 Nicole Stone Monroe GA 77 22 1 72 54:48.9 8:50/M
3 Selena Bautista Eatonton GA 71 21 2 105 59:18.4 9:34/M
4 Cayla Brantley Milledgeville GA 199 22 1 133 1:03:03.6 10:10/M
5 Christin Cox Eatonton GA 207 24 2 164 1:08:55.1 11:07/M
6 Rachel Willis Eatonton GA 72 23 2 172 1:11:42.5 11:34/M
7 Katie Brown Eatonton GA 85 23 1 221 1:37:48.8 15:46/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dustin Gandee Rutledge GA 219 29 1 41 48:55.9 7:53/M
2 Trent Doty Atlanta GA 70 25 1 62 52:43.9 8:30/M
3 Robert Clemmer Eatonton GA 205 29 2 63 52:58.6 8:33/M
4 Jake Chandler Eatonton GA 204 28 2 71 54:30.1 8:47/M
5 Nick Wilson Eatonton GA 48 26 2 83 55:47.9 9:00/M
6 Chris Carter Smyrna GA 35 29 1 102 58:51.6 9:30/M
7 Garrett Mack Decatur GA 248 29 1 143 1:05:00.9 10:29/M
8 Steven Mayfield Cumming GA 44 27 1 180 1:12:34.6 11:42/M
9 Mark Parham Eatonton GA 157 25 2 185 1:14:15.2 11:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rosey Glidewell Jackson GA 223 29 1 45 49:39.7 8:00/M
2 Hallie Cash Buckhead GA 116 28 1 66 53:33.5 8:38/M
3 Shannon Hill Zebulon GA 229 27 1 70 54:01.5 8:43/M
4 Katelyn Lackey Hoschton GA 244 28 1 112 1:00:06.7 9:42/M
5 Kelley McLaughlin Atlanta GA 255 26 1 144 1:05:00.9 10:29/M
6 Kayla Ballew Watkinsville GA 106 25 1 191 1:17:36.2 12:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carl Boles Jr Eatonton GA 67 31 2 4 39:32.7 6:23/M
2 Ryan Loveeachother Milledgeville GA 81 30 1 5 40:45.1 6:34/M
3 Jordan Norville Milledgeville GA 263 31 1 14 43:16.7 6:59/M
4 Joey Monell Monroe GA 43 30 1 30 47:14.9 7:37/M
5 Caleb McFaddin Winston Salem NC 254 34 1 40 48:39.4 7:51/M
6 Joseph Deloach Eatonton GA 130 34 2 44 49:23.2 7:58/M
7 Ramelro Crawford Eatonton GA 125 30 2 50 50:34.5 8:09/M
8 David Ralston Eatonton GA 169 34 2 56 52:12.1 8:25/M
9 Addison Davis Granitville SC 46 30 1 65 53:24.5 8:37/M
10 Geffrey Welch Smyrna GA 3 33 1 81 55:25.5 8:56/M
11 Andy Walker Eatonton GA 179 33 2 98 58:21.2 9:25/M
12 Jesse McMillen Eatonton GA 154 31 2 160 1:07:28.2 10:53/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kristen Smith Warner Robins GA 57 32 1 15 43:47.9 7:04/M
2 Suzanne Hill Savannah GA 140 34 1 52 51:16.6 8:16/M
3 Mandi Allen Newborn GA 184 34 1 77 54:59.7 8:52/M
4 Nancy Cruz Grovetown GA 82 32 1 79 55:10.9 8:54/M
5 Amber Hodor Macon GA 55 31 1 88 56:44.1 9:09/M
6 Amanda Black Boston MA 194 32 1 97 58:19.9 9:24/M
7 Sarah Rollins Milledgeville GA 66 31 1 127 1:02:17.8 10:03/M
8 Sarah Batchelor Eatonton GA 186 31 2 163 1:07:55.2 10:57/M
9 Nichole Grizzard Milledgeville GA 49 32 1 169 1:11:08.3 11:28/M
10 Hayley Callaway Eatonton GA 203 30 2 194 1:18:20.2 12:38/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Spencer Johnson Bonaire GA 239 35 1 3 37:00.5 5:58/M
2 Ashley Peacock Gray GA 158 35 1 9 42:19.2 6:50/M
3 Mitch Sheppard Sandersville GA 272 36 1 10 42:46.3 6:54/M
4 Andrew Grodecki Milledgeville GA 226 36 1 24 45:27.1 7:20/M
5 Joseph Vargas Eatonton GA 23 37 2 49 50:30.7 8:09/M
6 Josh Randall Dunwoody GA 266 35 1 89 57:00.2 9:12/M
7 Edward Lottongim Buckhead GA 151 38 1 126 1:02:15.2 10:02/M
8 Bryce McCuin Greensboro GA 63 35 1 135 1:03:12.4 10:12/M
9 Tripp Becker Milledgeville GA 62 37 1 149 1:05:37.3 10:35/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michelle McCullough Ponte Vedra FL 251 38 1 27 46:22.0 7:29/M
2 Brandi Huskins Eatonton GA 13 35 2 51 50:39.7 8:10/M
3 Carrie Davis Eatonton GA 29 37 2 57 52:15.2 8:26/M
4 Jessie Folk Milledgeville GA 32 38 1 67 53:39.7 8:39/M
5 Rebekah Coker Eatonton GA 121 37 2 96 58:11.1 9:23/M
6 Jana Weems Eatonton GA 180 37 2 103 58:55.1 9:30/M
7 Erin Mulder Barnesville GA 261 38 1 107 59:26.0 9:35/M
8 Katherine Meyer White Plains GA 64 38 1 119 1:01:25.5 9:54/M
9 Leah Hursey Gray GA 41 38 1 121 1:01:40.7 9:57/M
10 Marcy McCurry Athens GA 253 37 1 125 1:02:09.1 10:01/M
11 Tara Rocker Eatonton GA 10 37 2 153 1:06:47.4 10:46/M
12 Linda Robinson Buckhead GA 26 37 1 192 1:17:39.8 12:31/M
13 Crystal Parker Covington GA 264 37 1 214 1:30:47.6 14:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alan Black Hillsboro GA 193 43 1 2 35:53.8 5:47/M
2 Jason Schaffer Bethlehem GA 174 43 1 11 43:03.5 6:57/M
3 Tim Reed Crawfordville GA 33 40 1 13 43:14.5 6:58/M
4 Chris Dietrich Milledgeville GA 16 40 1 16 43:55.2 7:05/M
5 Brian Johnson Madison GA 238 43 1 17 44:00.6 7:06/M
6 Corey R. Blackburn Bonaire GA 109 40 1 19 44:17.1 7:09/M
7 Shannon Johnston Eatonton GA 241 42 2 38 48:31.7 7:50/M
8 Jason Gaskins Gray GA 38 42 1 60 52:24.6 8:27/M
9 Gabe Stone Eatonton GA 14 42 2 78 55:00.5 8:52/M
10 Kenneth Black Road GA 15 42 1 82 55:42.5 8:59/M
11 J J Cullens Macon GA 126 43 1 86 56:35.1 9:08/M
12 Grayson Huskins Eatonton GA 12 43 2 87 56:37.7 9:08/M
13 Gary Venable Athens GA 2 42 1 162 1:07:35.9 10:54/M
14 Bryan Coker Eatonton GA 122 41 2 171 1:11:41.1 11:34/M
15 Jonathon Deen Eatonton GA 69 44 2 183 1:13:28.3 11:51/M
16 Robert Harbin Monticello GA 137 42 1 184 1:13:30.5 11:51/M
17 Noname Shaker Greensboro GA 84 44 1 188 1:15:22.2 12:09/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stacy Paine Eatonton GA 87 41 1 37 48:24.9 7:48/M
2 Kelly Frazer Johnson Madison GA 218 41 1 43 49:15.2 7:57/M
3 Kristen Cummins Niwot CO 208 43 1 69 53:57.9 8:42/M
4 Jennifer Hunter Columbus GA 235 41 1 94 57:49.2 9:20/M
5 Kristi Greco Social Circle GA 225 40 1 101 58:48.7 9:29/M
6 Christine Mango Milledgeville GA 250 43 1 109 59:48.4 9:39/M
7 Cindy Gaskins Gray GA 221 44 1 116 1:00:28.1 9:45/M
8 Holly Gore Juliette GA 135 44 1 123 1:02:05.1 10:01/M
9 Jennifer Cullens Macon GA 127 44 1 128 1:02:24.7 10:04/M
10 Grace Moore Greensboro GA 31 41 1 148 1:05:35.9 10:35/M
11 Angela Reynolds Eatonton GA 171 41 2 159 1:07:27.4 10:53/M
12 Stacie Perkins Macon GA 47 43 1 178 1:12:10.8 11:38/M
13 Kimberly Rich Swainsboro GA 268 43 1 198 1:18:59.4 12:44/M
14 Lisa Vaughn Watkinsville GA 1 41 1 205 1:23:59.7 13:33/M
15 Ellen Wright Sandersville GA 6 43 1 208 1:27:35.4 14:08/M
16 Gloria Donoghue Stockbridge GA 213 41 1 226 1:45:12.8 16:58/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brent Fields Anderson SC 50 45 1 1 34:54.0 5:38/M
2 Bill Hunt Watkinsville GA 232 49 1 6 40:50.6 6:35/M
3 Rusty Boland Gray GA 198 46 1 7 40:54.7 6:36/M
4 Greg Morin Bishop GA 260 47 1 29 47:07.9 7:36/M
5 Edward Duke Monticello GA 132 45 1 33 47:39.8 7:41/M
6 George Rae Monticello GA 165 48 1 58 52:19.7 8:26/M
7 Mike Robinson Buckhead GA 24 49 1 76 54:58.6 8:52/M
8 Byron Ray Wren Grovetown GA 5 46 1 80 55:20.9 8:55/M
9 Alton Fowler Gray GA 134 49 1 93 57:30.6 9:16/M
10 Benjamin Bishop Acworth GA 191 49 1 95 57:53.7 9:20/M
11 Jay Gregory Eatonton GA 20 47 2 120 1:01:36.0 9:56/M
12 Bill Waters Eatonton GA 68 46 2 130 1:02:31.1 10:05/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Beth Braddy Macon GA 110 47 1 106 59:23.1 9:35/M
2 Sarah Milliner Bogart GA 156 47 1 115 1:00:26.5 9:45/M
3 Margaret Blanche Macon GA 195 45 1 117 1:00:42.0 9:47/M
4 Tammie Hillin Eatonton GA 80 45 2 124 1:02:09.0 10:01/M
5 Marty Phillips Eatonton GA 11 45 2 132 1:02:42.7 10:07/M
6 Sarah Johnson Eatonton GA 144 47 2 140 1:04:19.8 10:22/M
7 Teresa Doster Eatonton GA 215 47 2 155 1:06:54.9 10:47/M
8 Dannielle Maldonado Milledgeville GA 249 46 1 170 1:11:30.6 11:32/M
9 Stephanie Welch Eatonton GA 4 48 2 201 1:20:58.2 13:04/M
10 Laura Davis Gray GA 79 49 1 218 1:31:18.0 14:44/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Buddy Davis Gray GA 78 54 1 12 43:09.1 6:58/M
2 Luis Caiza Grovetown GA 202 50 1 18 44:15.8 7:08/M
3 Keith Griffin Milledgeville GA 27 54 1 23 45:12.7 7:17/M
4 Arthur Schwartz Macon GA 271 53 1 35 48:04.7 7:45/M
5 Doug Cassiday Maysville GA 120 51 1 46 49:41.2 8:01/M
6 Chuck Turner Conyers GA 60 50 1 59 52:22.5 8:27/M
7 Mark Adams Marietta GA 103 54 1 74 54:53.5 8:51/M
8 James Goforth Milledgeville GA 224 51 1 111 1:00:03.8 9:41/M
9 Rob Jones Madison GA 45 50 1 113 1:00:06.8 9:42/M
10 Eddie Lamberth Macon GA 54 53 1 118 1:01:19.0 9:53/M
11 Todd Lekarezyk Eatonton GA 245 54 2 131 1:02:33.3 10:05/M
12 Michael Riedesel Kennesaw GA 172 53 1 138 1:03:52.1 10:18/M
13 David Calvert Eatonton GA 61 52 2 154 1:06:50.4 10:47/M
14 Ernest Warren Sparta GA 51 50 1 161 1:07:29.3 10:53/M
15 Grady Jones Eatonton GA 8 50 2 186 1:15:16.4 12:08/M
16 Wheels Johnson Milledgeville GA 240 54 1 197 1:18:44.4 12:42/M
17 James Humphries Eatonton GA 142 53 2 210 1:27:52.3 14:10/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Eisele Eatonton GA 7 50 2 53 51:28.5 8:18/M
2 Belinda Moon Watkinsville GA 258 51 1 64 53:13.4 8:35/M
3 Melissa Rainey Eatonton GA 166 50 2 99 58:23.7 9:25/M
4 Donna Kauffman Eatonton GA 58 52 2 122 1:01:58.2 10:00/M
5 Kim Herrin Milledgeville GA 138 50 1 129 1:02:24.9 10:04/M
6 Emily Adams Kennesaw GA 102 50 1 136 1:03:28.9 10:14/M
7 Shirley Bible Bishop GA 190 51 1 158 1:07:19.2 10:51/M
8 Jamie Easter Milledgeville GA 42 52 1 176 1:11:59.4 11:37/M
9 Rana Calvert Eatonton GA 30 50 2 200 1:20:43.4 13:01/M
10 Janet Cassiday Maysville GA 119 52 1 202 1:22:19.3 13:17/M
11 Julie Roberson Haddock GA 270 52 1 217 1:31:17.6 14:43/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jerry Herrin Milledgeville GA 139 55 1 8 41:28.9 6:41/M
2 Steve Canova Macon GA 113 57 1 61 52:33.8 8:29/M
3 Kenneth Scott Collins Athens GA 123 59 1 90 57:08.4 9:13/M
4 Hank Griffeth Milledgeville GA 136 55 1 114 1:00:19.2 9:44/M
5 Randy Randall Watkinsville GA 170 56 1 142 1:04:30.6 10:24/M
6 Gary Stroup Macon GA 176 56 1 156 1:06:55.0 10:48/M
7 Robbie McNeill Eatonton GA 28 56 2 173 1:11:43.3 11:34/M
8 Todd McDonald Bishop GA 83 55 1 206 1:24:07.4 13:34/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mara Nance Augusta GA 262 58 1 110 1:00:02.3 9:41/M
2 Cindy Douglas Gray GA 216 56 1 134 1:03:09.5 10:11/M
3 Barbara Danson Grayson GA 209 55 1 141 1:04:27.3 10:24/M
4 Elaine Dixon Mcintyre GA 212 56 1 146 1:05:24.6 10:33/M
5 Cathy Walker Eatonton GA 178 57 2 157 1:07:17.9 10:51/M
6 Bonnie Hopkins Macon GA 231 55 1 165 1:08:55.2 11:07/M
7 Kathy Darden Culloden GA 210 55 1 174 1:11:57.0 11:36/M
8 Irona Liggins-Spikes Gray GA 247 57 1 193 1:17:51.1 12:33/M
9 Cindy Canova Macon GA 114 58 1 195 1:18:31.3 12:40/M
10 Jeanette Lewis Midville GA 246 56 1 209 1:27:39.2 14:08/M
11 Joellen Little Eatonton GA 148 56 2 227 1:45:29.3 17:01/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Randy Ballew Watkinsville GA 107 63 1 22 44:54.5 7:15/M
2 Dan Ash Gray GA 104 64 1 34 47:56.5 7:44/M
3 Greg Bazemore Gordon GA 188 61 1 75 54:53.9 8:51/M
4 Ronnie Kittrell Gray GA 146 64 1 91 57:22.6 9:15/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cheryle McMichael Eatonton GA 153 63 2 147 1:05:34.3 10:35/M
2 Diane Glidewell Jackson GA 222 63 1 151 1:06:22.7 10:42/M
3 Susan Pennington Milledgeville GA 161 60 1 181 1:12:53.9 11:45/M
4 Irma Penn Lizella GA 159 60 1 189 1:16:42.8 12:22/M
5 Anne Strong Sunset Beach NC 274 64 1 215 1:30:52.2 14:39/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tom Weitzel Griffin GA 181 67 1 39 48:37.5 7:50/M
2 Vaughn Calvert Eatonton GA 112 65 2 54 51:37.9 8:20/M
3 Jimmy Ward Dexter GA 39 66 1 150 1:05:41.4 10:36/M
4 William Davis Athens GA 211 68 1 166 1:09:24.9 11:12/M
5 Hoyt Baker Covington GA 105 69 1 175 1:11:57.2 11:36/M
6 Kim Davison Evans GA 129 66 1 182 1:13:04.5 11:47/M
7 Robert Strong Sunset Beach NC 275 69 1 207 1:25:04.7 13:43/M
8 Harold Cunningham Lawrenceville GA 128 67 1 212 1:29:38.2 14:27/M
9 Stephen Sinks Atlanta GA 25 67 1 216 1:31:15.2 14:43/M
10 Chuck Little Eatonton GA 150 65 2 222 1:38:30.4 15:53/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sally Weitzel Griffin GA 182 66 1 145 1:05:19.1 10:32/M
2 Carol Williams Eatonton GA 183 65 2 152 1:06:34.6 10:44/M
3 Autumn Perry Milledgeville GA 162 69 1 179 1:12:19.9 11:40/M
4 Gail Segars Rainey Milledgeville GA 167 66 1 213 1:29:57.4 14:30/M
5 Diane Rainey Watkinsville GA 168 68 1 220 1:37:02.5 15:39/M
6 Patt Labarre Greensboro GA 243 65 1 223 1:40:47.0 16:15/M
Top

Male 70 to 97

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gary Hansford Athens GA 227 70 1 108 59:41.3 9:38/M
2 Sonny Abney Cadwell GA 101 72 1 167 1:10:26.8 11:22/M
3 Bill Costantino Jefferson GA 124 73 1 190 1:17:13.7 12:27/M
4 David Perry Milledgeville GA 163 70 1 196 1:18:40.1 12:41/M
5 Ralph Tyner Warner Robins GA 177 76 1 199 1:19:41.3 12:51/M
6 Ted Brooke Cumming GA 111 74 1 203 1:23:22.2 13:27/M
7 Tommy Penn Lizella GA 160 72 1 204 1:23:38.7 13:29/M
8 Larry Robbins Kennesaw GA 173 73 1 219 1:35:42.3 15:26/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brenda Cooter Grovetown GA 206 70 1 177 1:12:09.4 11:38/M
2 Christine Cardenaz Evans GA 115 72 1 187 1:15:16.7 12:08/M