Currahee Challenge 10K 2018 oa

2018 - 18th Annual Currahee Challenge 5K/10K 10K

2018 - 18th Annual Currahee Challenge 5K/10K

Overall Finish List

October 06, 2018


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

10K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 1175 14 M 1 11-14 44:20.4 7:09/M
2 Clint Sanders Toccoa GA 1174 41 M 1 40-44 44:20.8 7:09/M
3 Canty Worley Highlands NC 1176 40 M 2 40-44 45:30.4 7:20/M
4 Noah Shepherd Columbus GA 1165 15 M 1 15-19 46:28.1 7:30/M
5 Austin Thaxton Mount Airy GA 1144 38 M 1 35-39 47:10.7 7:36/M
6 Carly Melin Columbia SC 1114 32 F 1 30-34 47:32.2 7:40/M
7 Daniel Melin Columbia SC 1115 32 M 1 30-34 47:32.2 7:40/M
8 Brad Knops 1177 50 M 1 50-54 47:46.0 7:42/M
9 Thomas Holliday Blue Grass IA 1088 22 M 1 20-24 48:06.7 7:45/M
10 Lincoln MacDonald Atlanta GA 1108 15 M 2 15-19 50:13.5 8:06/M
11 Vincent Edwards Suwanee GA 1078 56 M 1 55-59 51:00.3 8:14/M
12 Andrew Sylvester Leland NC 1168 22 M 2 20-24 52:18.3 8:26/M
13 Florian Covington Liberty SC 1066 15 M 3 15-19 52:46.3 8:31/M
14 Steve Bryant Irmo SC 1055 50 M 2 50-54 53:04.2 8:34/M
15 Eric Pierson Highlands NC 1124 44 M 3 40-44 53:38.1 8:39/M
16 Craig Leverett Toccoa GA 1104 42 M 4 40-44 54:04.1 8:43/M
17 Norman Wenger Johns Creek GA 1149 50 M 3 50-54 54:23.3 8:46/M
18 Aaron Prahst Ann Arbor MI 1127 28 M 1 25-29 54:40.0 8:49/M
19 Brian Osterberg Orlando FL 1121 48 M 1 45-49 54:42.1 8:49/M
20 Jerald Eidson Maysville GA 1079 37 M 2 35-39 54:42.7 8:49/M
21 Cruger Dunlap 1161 55 M 2 55-59 54:49.9 8:50/M
22 Arthur Dietz Madison AL 1074 36 M 3 35-39 55:11.1 8:54/M
23 Gary Elliott Atoka TN 1080 40 M 5 40-44 55:11.2 8:54/M
24 Sean Connor Magnolia DE 1157 22 M 3 20-24 55:20.4 8:55/M
25 Zion Martinez Lula GA 1179 15 F 1 15-19 55:23.7 8:56/M
26 Ashley Osterberg Orlando FL 1120 47 F 1 45-49 55:41.5 8:59/M
27 Thomas Brown Gainesville GA 1053 38 M 4 35-39 55:48.3 9:00/M
28 Derek Taylor Highlands NC 1143 56 M 3 55-59 56:06.8 9:03/M
29 Chuck Connor Magnolia DE 1158 54 M 4 50-54 56:25.0 9:06/M
30 Kevin Forkin Peachtree City GA 1081 50 M 5 50-54 56:50.4 9:10/M
31 David Beeland Hoschton GA 1045 49 M 2 45-49 57:08.7 9:13/M
32 Jan Muller Marietta GA 1167 45 M 3 45-49 57:24.2 9:15/M
33 Marius Covington Liberty SC 1067 17 M 4 15-19 57:29.9 9:16/M
34 Jeff Duncan Greenville SC 1076 33 M 2 30-34 57:32.5 9:17/M
35 Jared Brode Cleveland GA 1051 40 M 6 40-44 57:34.0 9:17/M
36 Ashley Gerard Athens GA 1178 26 F 1 25-29 57:35.9 9:17/M
37 Steven Carter Athens GA 1059 41 M 7 40-44 57:56.2 9:21/M
38 Cohen Anderson 1172 13 M 2 11-14 58:06.9 9:22/M
39 Seth Blalock Martin GA 1170 26 M 2 25-29 58:09.1 9:23/M
40 Donald Schmidt Bogart GA 1133 47 M 4 45-49 58:59.6 9:31/M
41 Kevin Poe Athens GA 1125 40 M 8 40-44 59:20.9 9:34/M
42 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1151 35 M 5 35-39 59:34.9 9:36/M
43 Mark Sewell Clarksville GA 1135 51 M 6 50-54 59:51.6 9:39/M
44 Donnie Chaffin Hampton GA 1060 58 M 4 55-59 59:53.3 9:40/M
45 Leah Carroll Toccoa GA 1058 41 F 1 40-44 1:00:16.0 9:43/M
46 Ryan Hartrick Demorest GA 1087 37 M 6 35-39 1:00:22.6 9:44/M
47 Mike Stephens Jefferson GA 1141 41 M 9 40-44 1:00:38.4 9:47/M
48 John Steffl Statham GA 1140 49 M 5 45-49 1:01:04.9 9:51/M
49 Kyle McSherry Toccoa GA 1113 28 M 3 25-29 1:01:07.8 9:51/M
50 Ben Gilstrap 1155 19 M 5 15-19 1:01:42.2 9:57/M
51 Brandon Spence Centerville GA 1185 34 M 3 30-34 1:01:55.0 9:59/M
52 Jeffrey Johnson Spring Hill TN 1096 59 M 5 55-59 1:02:02.2 10:00/M
53 Daniel Adcock Loganville GA 1040 29 M 4 25-29 1:02:20.9 10:03/M
54 Mackenzie Murley Toccoa GA 1118 23 F 1 20-24 1:02:58.0 10:09/M
55 Michelle Sackman Beaufort SC 1129 47 F 2 45-49 1:03:09.1 10:11/M
56 Shannon Buffington Martin GA 1057 41 F 2 40-44 1:04:15.0 10:22/M
57 Joshua Ciccolini Columbus GA 1166 30 M 4 30-34 1:04:49.2 10:27/M
58 David B Turner Clarkesville GA 1184 78 M 1 75-99 1:04:54.0 10:28/M
59 Daniel Connell Flowery Branch GA 1063 32 M 5 30-34 1:05:23.4 10:33/M
60 Edward Brown Lexington SC 1052 48 M 6 45-49 1:05:33.8 10:34/M
61 Clint Simmons Toccoa GA 1136 39 M 7 35-39 1:05:57.0 10:38/M
62 Melinda Black Clarkesville GA 1048 53 F 1 50-54 1:06:02.6 10:39/M
63 Donavan Layton Lavonia GA 1102 33 M 6 30-34 1:06:28.0 10:43/M
64 Larry Murley Toccoa GA 1173 53 M 7 50-54 1:06:34.7 10:44/M
65 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1191 64 M 1 60-64 1:06:51.4 10:47/M
66 Julia Adcock Loganville GA 1041 28 F 2 25-29 1:07:13.6 10:50/M
67 Brian Parsons Carrollton GA 1122 49 M 7 45-49 1:07:22.3 10:52/M
68 Mary Ann Laarkamp Murfreesboro TN 1187 61 F 1 60-64 1:08:33.5 11:03/M
69 Terry Tobel Murfreesboro TN 1188 68 M 1 65-69 1:08:36.4 11:04/M
70 Kinloch Dunlap 1162 60 M 2 60-64 1:08:48.8 11:06/M
71 Chang Luh Summerville SC 1107 34 M 7 30-34 1:09:13.0 11:10/M
72 Thomas Popps Watkinsville GA 1126 65 M 2 65-69 1:09:46.8 11:15/M
73 Michael Millard Knoxville TN 1116 57 M 6 55-59 1:10:34.5 11:23/M
74 Jackson Ladouceur Spring Hill TN 1101 14 M 3 11-14 1:10:37.5 11:23/M
75 Jerry Cooper Tullahoma TN 1064 64 M 3 60-64 1:10:45.1 11:25/M
76 Robert Gibson Fort Benning GA 1083 37 M 8 35-39 1:12:12.8 11:39/M
77 Tyrell Schoby Snellville GA 1134 30 M 8 30-34 1:12:41.2 11:43/M
78 Gretel Marques Westminster SC 1109 39 F 1 35-39 1:12:59.5 11:46/M
79 Barbara Remmers Athens GA 1190 55 F 1 55-59 1:13:21.3 11:50/M
80 Caedmon Covington Liberty SC 1065 13 M 4 11-14 1:13:22.7 11:50/M
81 Daniel Earl Toccoa GA 1077 45 M 8 45-49 1:13:52.8 11:55/M
82 Michael Bowen Hendersonvlle NC 1049 51 M 8 50-54 1:13:55.6 11:55/M
83 Tim Johnson Pendergrass GA 1097 56 M 7 55-59 1:14:05.8 11:57/M
84 Shaelyn Dewitt Toccoa GA 1073 22 F 2 20-24 1:14:35.5 12:02/M
85 Christine Littell Olympia WA 1105 37 F 2 35-39 1:14:41.5 12:03/M
86 Kim Stroud Toccoa GA 1186 46 F 3 45-49 1:14:45.2 12:03/M
87 Karen Swann Franklin Springs GA 1142 63 F 2 60-64 1:14:53.3 12:05/M
88 Rich Witmer Indianapolis IN 1153 62 M 4 60-64 1:14:54.4 12:05/M
89 David Capell Covington GA 1171 71 M 1 70-74 1:15:24.0 12:10/M
90 Bw Dale Cary NC 1069 49 M 9 45-49 1:15:40.7 12:12/M
91 Sarah Spradlin Comer GA 1139 20 F 3 20-24 1:15:46.4 12:13/M
92 Scott Goocher Hixson TN 1085 57 M 8 55-59 1:15:49.6 12:14/M
93 Brittany Ledbetter Greenville SC 1103 28 F 3 25-29 1:16:25.8 12:20/M
94 Barbara Nasworthy Pine Mountain GA 1119 69 F 1 65-69 1:16:29.6 12:20/M
95 Jeb Justice Rabun Gap GA 1099 40 M 10 40-44 1:17:05.8 12:26/M
96 Bobby Walker Hawkinsville GA 1147 61 M 5 60-64 1:17:44.0 12:32/M
97 John Hale Jefferson GA 1156 51 M 9 50-54 1:18:11.3 12:37/M
98 John Verdi Clarksville TN 1146 24 M 4 20-24 1:18:17.5 12:38/M
99 Erin Savage Clarksville TN 1131 24 F 4 20-24 1:18:20.1 12:38/M
100 Angie Dewitt Eastanollee GA 1072 51 F 2 50-54 1:19:07.9 12:46/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Alisha Martinez Lula GA 1180 34 F 2 30-34 1:19:17.7 12:47/M
102 Elizabeth Loader Martinez GA 1106 24 F 5 20-24 1:20:14.8 12:56/M
103 Heather Maxwell Carnesville GA 1111 41 F 3 40-44 1:20:36.6 13:00/M
104 John Coggin Hendersonvlle NC 1061 43 M 11 40-44 1:20:45.3 13:01/M
105 Kenneth McClain Knoxville TN 1112 54 M 10 50-54 1:23:54.2 13:32/M
106 Roger Keel Valley AL 1100 65 M 3 65-69 1:25:30.2 13:47/M
107 Randall Bales Clermont GA 1043 58 M 9 55-59 1:27:11.2 14:04/M
108 Angie Bowers Toccoa GA 1050 38 F 3 35-39 1:27:13.7 14:04/M
109 Martin Jansen Van Rensburg Ider AL 1094 64 M 6 60-64 1:27:32.6 14:07/M
110 Arnold Walworth Senoia GA 1148 60 M 7 60-64 1:27:56.8 14:11/M
111 Lance Buchanan Hiram GA 1056 41 M 12 40-44 1:28:13.4 14:14/M
112 Allie Justice Rabun Gap GA 1098 35 F 4 35-39 1:28:18.7 14:15/M
113 Jessica Huff Cornelia GA 1089 23 F 6 20-24 1:28:22.2 14:15/M
114 Teresa Dove Danielsville GA 1075 55 F 2 55-59 1:33:26.2 15:04/M
115 Richard Harrison Commerce GA 1169 67 M 4 65-69 1:33:32.3 15:05/M
116 Herman Sasser Marietta GA 1130 73 M 2 70-74 1:34:26.4 15:14/M
117 James Horvath Clinton NJ 1160 72 M 3 70-74 1:37:50.0 15:47/M
118 Jim Wade Toccoa GA 1192 65 M 5 65-69 1:39:38.3 16:04/M
119 Jackie Phillips Columbus GA 1123 74 F 1 70-74 1:43:50.7 16:45/M
120 Christopher Massey Clyde NC 1110 27 M 5 25-29 1:44:15.4 16:49/M
121 Sue Chastain Danielsville GA 1159 68 F 2 65-69 1:44:44.0 16:54/M
122 Jill Hunter Rabun Gap GA 1090 40 F 4 40-44 1:45:45.3 17:03/M
123 Sharon Adams 1181 60 F 3 60-64 1:48:16.0 17:28/M
124 Toby Hunter Rabun Gap GA 1091 48 M 10 45-49 1:49:02.6 17:35/M
125 Kathy Givens Douglasville GA 1084 69 F 3 65-69 1:50:52.0 17:53/M
126 Victoria Adams Wheaton IL 1182 26 F 4 25-29 1:56:05.1 18:43/M
127 Tom Savery Loganville GA 1132 77 M 2 75-99 1:56:23.6 18:46/M
128 John Moore Gulfport MS 1117 49 M 11 45-49 2:03:17.9 19:53/M
129 Tina Ballant Franklin NC 1044 48 F 4 45-49 2:07:00.3 20:29/M
130 Dale Trusty Franklin NC 1145 45 M 12 45-49 2:07:01.1 20:29/M
131 Greg Smith Brooks GA 1137 52 M 11 50-54 2:10:12.1 21:00/M
132 Jordan Smith Brooks GA 1138 22 F 7 20-24 2:12:35.4 21:23/M
133 Linda Zeeman Atlanta GA 1154 74 F 2 70-74 2:29:17.9 24:05/M