Hartwell Dam 10K 2018 oa

2018 - 40th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K

2018 - 40th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Overall Finish List

May 05, 2018


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

10K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Andrew Clarke Atlanta GA 1234 36 M 1 35-39 39:54 6:26/M
2 Kevin Satterfield Easley SC 1333 43 M 1 40-44 41:10 6:38/M
3 Christopher Ferland Mauldin SC 1251 48 M 1 45-49 41:10 6:38/M
4 Matthew Kent Charleston SC 1287 43 M 2 40-44 42:23 6:50/M
5 Donnie Criswell Elberton GA 1242 25 M 1 25-29 43:00 6:56/M
6 Mike Morris Anderson SC 1303 53 M 1 50-54 45:52 7:24/M
7 Gregg Seymour Anderson SC 1338 54 M 2 50-54 46:05 7:26/M
8 Leland Tenijenhuis Anderson SC 1350 50 M 3 50-54 46:25 7:29/M
9 Craig Leverett Toccoa GA 1292 41 M 3 40-44 46:38 7:31/M
10 Paul Wurst Anderson SC 1380 42 M 4 40-44 46:38 7:31/M
11 Dusty Newby Plum Branch SC 1308 38 M 2 35-39 46:58 7:35/M
12 Andrew Wilder Alpharetta GA 1369 22 M 1 20-24 47:17 7:38/M
13 Brian Audet Royston GA 1205 41 M 5 40-44 47:24 7:39/M
14 Joseph Siskey Jefferson GA 1342 39 M 3 35-39 47:37 7:41/M
15 Melinda Seamans Seneca SC 1336 43 F 1 40-44 47:47 7:42/M
16 Bess Wurst Anderson SC 1379 41 F 2 40-44 48:07 7:46/M
17 Anita Jones Anderson SC 1278 49 F 1 45-49 49:02 7:55/M
18 John Wright Anderson SC 1378 30 M 1 30-34 49:26 7:58/M
19 Antoine Orsley Hartwell GA 1313 40 M 6 40-44 49:58 8:04/M
20 Brooke Kelly Greenville SC 1283 24 F 1 20-24 50:01 8:04/M
21 Karen Hinson Alto GA 1270 56 F 1 55-59 50:15 8:06/M
22 John Odom Anderson SC 1312 39 M 4 35-39 50:21 8:07/M
23 John Winsor Kennesaw GA 1376 53 M 4 50-54 50:57 8:13/M
24 Russell Craig Anderson SC 1240 28 M 2 25-29 51:10 8:15/M
25 Karen Lui Gainesville GA 1294 62 F 1 60-64 51:10 8:15/M
26 Carson Cochran East Point GA 1236 51 M 5 50-54 51:11 8:15/M
27 Donna Presley Toccoa GA 1326 72 F 1 70-74 51:26 8:18/M
28 Laura Payne Winder GA 1319 29 F 1 25-29 51:59 8:23/M
29 Chad Sosolik Clemson SC 1344 45 M 2 45-49 52:01 8:23/M
30 Dennis Saxon Mcdonough GA 1334 47 M 3 45-49 52:06 8:24/M
31 Cherry Kent Charleston SC 1286 61 F 2 60-64 52:07 8:24/M
32 Andrew Garmon Clemson SC 1253 27 M 3 25-29 52:34 8:29/M
33 Ali Snell Anderson SC 1343 32 F 1 30-34 52:35 8:29/M
34 Andy Nourse Greenville SC 1311 31 M 2 30-34 52:39 8:30/M
35 Austin Thompson Clarkesville GA 1353 14 M 1 11-14 52:39 8:30/M
36 Callie Tallman Anderson SC 1347 22 F 2 20-24 52:44 8:30/M
37 Annah Winsor Athens GA 1374 22 F 3 20-24 52:45 8:30/M
38 Jim Schulte Athens GA 1383 58 M 1 55-59 53:03 8:33/M
39 Julia Baxter Gainesville GA 1214 61 F 3 60-64 53:06 8:34/M
40 Gail Audet Royston GA 1206 65 F 1 65-69 53:32 8:38/M
41 John Walker Watkinsville GA 1360 44 M 7 40-44 53:49 8:41/M
42 Jason Nixon Anderson SC 1310 46 M 4 45-49 53:59 8:42/M
43 Tom Kelly Lawrenceville GA 1285 59 M 2 55-59 54:10 8:44/M
44 Sissie Herring Elberton GA 1266 53 F 1 50-54 54:15 8:45/M
45 Heidi Zinzow Central SC 1382 42 F 3 40-44 54:15 8:45/M
46 Mike Haynie Martin GA 1263 64 M 1 60-64 54:19 8:46/M
47 Kevin Haynie Demorest GA 1387 31 M 3 30-34 54:20 8:46/M
48 Ashley Thomas Braselton GA 1352 38 F 1 35-39 54:27 8:47/M
49 Jamey Gray Starr SC 1255 52 M 6 50-54 54:36 8:48/M
50 Melinda Black Clarkesville GA 1220 52 F 2 50-54 54:37 8:49/M
51 Jeff Stribling Elberton GA 1345 42 M 8 40-44 54:41 8:49/M
52 Christine Prado Central SC 1324 53 F 3 50-54 54:47 8:50/M
53 Mike McClain Anderson SC 1297 47 M 5 45-49 55:15 8:55/M
54 Justin Barrow Hartwell GA 1210 26 M 4 25-29 55:18 8:55/M
55 Karrie Herold Anderson SC 1265 46 F 2 45-49 55:25 8:56/M
56 Randy Adams Anderson SC 1201 41 M 9 40-44 55:35 8:58/M
57 Galina Hack Anderson SC 1258 38 F 2 35-39 55:35 8:58/M
58 Bill Powers Fair Play SC 1323 47 M 6 45-49 55:39 8:59/M
59 Amy Creamer Pelzer SC 1241 45 F 3 45-49 55:53 9:01/M
60 Catherine Nash Danielsville GA 1306 56 F 2 55-59 56:05 9:03/M
61 Matthew Brewster Athens GA 1226 34 M 4 30-34 56:07 9:03/M
62 David B Turner Clarkesville GA 1355 78 M 1 75-79 56:23 9:06/M
63 Heather Caldwell Watkinsville GA 1229 46 F 4 45-49 56:25 9:06/M
64 Jamie Cathey Pendleton SC 1232 42 F 4 40-44 56:34 9:07/M
65 Bill Pratt Hartwell GA 1325 60 M 2 60-64 56:45 9:09/M
66 Paul Guest Nicholson GA 1256 55 M 3 55-59 56:47 9:10/M
67 Jim Baston Washington GA 1211 43 M 10 40-44 57:05 9:12/M
68 Lindsey Craig Anderson SC 1239 28 F 2 25-29 57:55 9:20/M
69 James Branton Greer SC 1224 50 M 7 50-54 58:00 9:21/M
70 Khonesavanh Sananikone Buford GA 1331 41 F 5 40-44 58:01 9:21/M
71 Amber Wiles Anderson SC 1370 29 F 3 25-29 58:07 9:22/M
72 Steven Wilcox Simpsonville SC 1368 37 M 5 35-39 58:20 9:25/M
73 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1314 64 M 3 60-64 58:26 9:25/M
74 Alanna Angel Due West SC 1204 42 F 6 40-44 58:31 9:26/M
75 Trey Joyner Smyrna GA 1281 32 M 5 30-34 58:47 9:29/M
76 Justin Beam Anderson SC 1216 30 M 6 30-34 58:50 9:29/M
77 Elijah Neal Comer GA 1307 9 M 1 0-10 59:09 9:32/M
78 Gigi Kelly Lawrenceville GA 1284 59 F 3 55-59 59:19 9:34/M
79 Shannon Carter Honea Path SC 1231 45 F 5 45-49 59:20 9:34/M
80 Chris Honeycutt Anderson SC 1271 44 F 7 40-44 59:37 9:37/M
81 Kyle Bearse Washington GA 1217 44 M 11 40-44 59:44 9:38/M
82 Susan Clay Winterville GA 1235 57 F 4 55-59 59:49 9:39/M
83 Pam Hershberger Due West SC 1267 41 F 8 40-44 59:50 9:39/M
84 Jacquie Wilson Central SC 1373 57 F 5 55-59 59:56 9:40/M
85 Scott Richardson Homer GA 1329 47 M 7 45-49 59:56 9:40/M
86 Phyllis Waters Anderson SC 1362 45 F 6 45-49 1:00:12 9:43/M
87 Jeannie Craig Seneca SC 1238 53 F 4 50-54 1:00:27 9:45/M
88 Derrick Nixon Anderson SC 1309 54 M 8 50-54 1:00:36 9:46/M
89 Doug Booth Anderson SC 1221 65 M 1 65-69 1:01:06 9:51/M
90 Julie Voegtlen N. Augusta SC 1359 54 F 5 50-54 1:01:45 9:58/M
91 Steve Miller Gainesville FL 1302 59 M 4 55-59 1:01:48 9:58/M
92 Christina Miller Gainesville FL 1300 52 F 6 50-54 1:01:48 9:58/M
93 Ronnie McKittrick Piedmont SC 1298 42 M 12 40-44 1:01:49 9:58/M
94 Kathryn Myers Decatur GA 1305 34 F 2 30-34 1:01:49 9:58/M
95 Rebecca Ward N. Augusta SC 1361 54 F 7 50-54 1:02:03 10:00/M
96 Emily Wentzky Anderson SC 1367 28 F 4 25-29 1:02:06 10:01/M
97 Ansley Wentzky Myrtle Beach SC 1384 29 F 5 25-29 1:02:08 10:01/M
98 Caitlin Wentzky Anderson SC 1366 26 F 6 25-29 1:02:35 10:06/M
99 Sylvia Bailey Hartwell GA 1207 63 F 4 60-64 1:02:48 10:08/M
100 Kat Brashier Simpsonville SC 1225 34 F 3 30-34 1:02:55 10:09/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Maggie Turner Seneca SC 1356 32 F 4 30-34 1:03:20 10:13/M
102 David Watkins Tucker GA 1363 72 M 1 70-74 1:03:25 10:14/M
103 Joy House Danielsville GA 1274 41 F 9 40-44 1:03:26 10:14/M
104 Lindsey Sanders Anderson SC 1332 35 F 3 35-39 1:03:33 10:15/M
105 Watson A McBride Iii Sandy Springs SC 1295 52 M 9 50-54 1:03:34 10:15/M
106 Rebecca Hylkema Seneca SC 1277 48 F 7 45-49 1:03:55 10:19/M
107 Samantha Williams Winder GA 1372 36 F 4 35-39 1:03:57 10:19/M
108 David Oswald Hartwell GA 1315 62 M 4 60-64 1:04:19 10:22/M
109 Kandice Hooper Lavonia GEORGIA 1273 20 F 4 20-24 1:04:33 10:25/M
110 Susan Fricks Elberton GA 1252 63 F 5 60-64 1:04:39 10:26/M
111 Lee Motsinger Winterville GA 1304 57 F 6 55-59 1:05:16 10:32/M
112 Jessica Dunn Honea Path SC 1246 38 F 5 35-39 1:05:38 10:35/M
113 Christy Dennis Comer GA 1244 57 F 7 55-59 1:06:05 10:40/M
114 Doug Barber Nicholson GA 1208 49 M 8 45-49 1:06:15 10:41/M
115 Rosie Barber Nicholson GA 1209 50 F 8 50-54 1:06:17 10:41/M
116 Daniel Miller Athens GA 1301 36 M 6 35-39 1:06:22 10:42/M
117 Alison Miller Athens GA 1299 34 F 5 30-34 1:06:22 10:42/M
118 Angi Carpenter Grovetown GA 1230 39 F 6 35-39 1:06:25 10:43/M
119 Michael Law Athens GA 1291 45 M 9 45-49 1:06:27 10:43/M
120 Katherine Hardison Powell Lavonia GA 1260 46 F 8 45-49 1:06:40 10:45/M
121 Jarod Batson Colbert GA 1213 14 M 2 11-14 1:07:03 10:49/M
122 Allen Teasley Hartwell GA 1349 82 M 1 80-99 1:07:08 10:50/M
123 Amanda Scarborough Comer GA 1335 30 F 6 30-34 1:07:26 10:53/M
124 Raeanne Watkins Tucker GA 1364 65 F 2 65-69 1:07:30 10:53/M
125 Richard Harrison Commerce GA 1261 67 M 2 65-69 1:08:05 10:59/M
126 Thomasina Lindsey Anderson SC 1293 50 F 9 50-54 1:08:17 11:01/M
127 Sandi Sellers Anderson SC 1337 42 F 10 40-44 1:08:22 11:02/M
128 Darell Davis Anderson SC 1243 71 M 2 70-74 1:08:38 11:04/M
129 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1276 46 F 9 45-49 1:09:28 11:12/M
130 Bill Tweedell Hull GA 1357 73 M 3 70-74 1:09:38 11:14/M
131 Chris Junkins Easley SC 1282 62 M 5 60-64 1:09:53 11:16/M
132 Judi Hillis Royston GA 1269 60 F 6 60-64 1:10:04 11:18/M
133 Jay Aleck Canton GA 1203 47 M 10 45-49 1:10:14 11:20/M
134 Patrick Quillen Clarkesville GA 1327 31 M 7 30-34 1:10:35 11:23/M
135 Caroline Batson Colbert GEORGIA 1212 34 F 7 30-34 1:11:08 11:28/M
136 Marilyn Hilley Danielsville GA 1268 52 F 10 50-54 1:11:21 11:30/M
137 Jeffrey Wysong Hartwell GA 1381 38 M 7 35-39 1:12:30 11:42/M
138 Lauren Papka Gainesville GA 1317 36 F 7 35-39 1:13:53 11:55/M
139 Anne Brooks Salem SC 1227 76 F 1 75-79 1:13:54 11:55/M
140 Erin Papka Atlanta GA 1316 35 F 8 35-39 1:13:54 11:55/M
141 Wendy Graham Canton GA 1254 42 F 11 40-44 1:13:56 11:55/M
142 Jamie Bott Anderson SC 1222 39 F 9 35-39 1:13:58 11:56/M
143 Allison Harvey Clover SC 1262 47 F 10 45-49 1:14:15 11:59/M
144 Lana McCall Walhalla SC 1296 46 F 11 45-49 1:15:46 12:13/M
145 Angie Bowers Toccoa GA 1223 37 F 10 35-39 1:17:01 12:25/M
146 Willine Kidd Colbert GA 1289 59 F 8 55-59 1:17:35 12:31/M
147 Julie Williams Eastanollee GA 1371 33 F 8 30-34 1:17:41 12:32/M
148 Amanda Addison Toccoa GA 1202 39 F 11 35-39 1:17:41 12:32/M
149 Hannah Halusker Inman SC 1259 23 F 5 20-24 1:17:57 12:34/M
150 Pam Weaver Danielsville GA 1365 62 F 7 60-64 1:18:01 12:35/M
151 Amy Thomas Danielsville GA 1351 37 F 12 35-39 1:18:04 12:35/M
152 John Gundorin Anderson SC 1257 16 M 1 15-19 1:19:37 12:50/M
153 Regina Shelley Simpsonville SC 1339 50 F 11 50-54 1:20:01 12:54/M
154 Heather Bennett Clover SC 1218 41 F 12 40-44 1:20:13 12:56/M
155 Robert Shelley Simpsonville SC 1340 51 M 10 50-54 1:22:14 13:16/M
156 Shelia Brown Anderson SC 1385 54 F 12 50-54 1:23:07 13:24/M
157 Rose Tahash Athens GA 1346 39 F 13 35-39 1:23:39 13:30/M
158 Whitney Jordan Royston GA 1280 28 F 7 25-29 1:26:05 13:53/M
159 Tony Brown Anderson SC 1386 45 M 11 45-49 1:26:12 13:54/M
160 Patricia A. Parks Watkinsville GA 1318 51 F 13 50-54 1:26:29 13:57/M
161 Sonya Lane Danielsville GA 1290 51 F 14 50-54 1:26:29 13:57/M
162 Jennifer Rider Clarkesville GA 1330 46 F 12 45-49 1:27:31 14:07/M
163 Cooper Hudson Colbert GA 1275 42 F 13 40-44 1:27:53 14:10/M
164 Sandra Pou Hull GA 1322 62 F 8 60-64 1:27:55 14:11/M
165 Suzanne Simons Greenwood SC 1341 44 F 14 40-44 1:28:44 14:19/M
166 Jason Dunton Greenwood SC 1247 40 M 13 40-44 1:28:44 14:19/M
167 Denise Kesler Colbert GA 1288 57 F 9 55-59 1:29:34 14:27/M
168 Karen Vandiver Cleveland GA 1358 44 F 15 40-44 1:30:22 14:35/M
169 Jill Coker Anderson SC 1237 29 F 8 25-29 1:32:39 14:57/M
170 Elaine Bienacker Bogart GA 1219 64 F 9 60-64 1:34:42 15:16/M
171 Saron Bryan Royston GA 1228 24 F 6 20-24 1:41:03 16:18/M
172 Judy Thompson Clarkesville GA 1354 50 F 15 50-54 1:46:31 17:11/M