Giddy Up 5K 2018 ag

GIDDY UP 5K 5K

GIDDY UP 5K

Age Group Results

May 19, 2018


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Arrambide Gainesville GA 639 15 1 22:23.3 7:13/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Jensen Atlanta GA 441 30 4 22:33.6 7:16/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colson Bentley 640 10 24 31:25.4 10:08/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Herndon Flowery Branch GA 443 10 30 39:29.3 12:44/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Arrambide Gainesville GA 639 15 1 22:23.3 7:13/M
2 Alex Arrambide 638 13 2 22:24.4 7:14/M
3 Jeffrey Pruitt Dahlonega GA 662 18 10 24:33.8 7:55/M
4 Holden Walker Gainesville GA 666 14 14 27:10.2 8:46/M
5 Tyler Rodtke Suwanee GA 664 18 18 29:35.2 9:33/M
6 Evan Matesvac Lawrenceville GA 655 11 34 47:34.4 15:21/M
7 Ashton Walker Gainesville GA 665 13 40 54:03.3 17:26/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Maestri Atlanta GA 699 12 38 52:19.7 16:53/M
2 Adrieska Zapata Atlanta GA 670 16 39 52:21.3 16:53/M
3 Daenecia Hines Cumming GA 885 14 41 54:04.7 17:26/M
4 Juna Thompson Gainesville GA 533 15 46 57:58.6 18:42/M
5 Abby Doedens Cumming GA 884 16 47 57:58.8 18:42/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barrett Rodgers Dahlonega GA 663 25 7 24:08.5 7:47/M
2 Josh Haymore Cleveland GA 647 28 11 24:52.0 8:01/M
3 Trey Weatherford Gainesville GA 368 29 25 31:29.2 10:09/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Jensen Gainesville GA 650 29 12 25:11.5 8:07/M
2 Susan Heikkila Cumming GA 279 23 16 28:09.3 9:05/M
3 Anna Weatherford Gainesville GA 399 29 43 56:07.4 18:06/M
4 Hannah Miller Gainesville GA 835 20 49 58:48.8 18:58/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Jensen Atlanta GA 441 30 4 22:33.6 7:16/M
2 Allison Hogue Dawsonville GA 649 34 13 25:19.5 8:10/M
3 Lauren Moore Cumming GA 658 30 23 31:19.0 10:06/M
4 Anayi Maestri Atlanta GA 654 37 37 52:18.4 16:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Wester Dahlonega GA 668 45 5 24:08.2 7:47/M
2 James Daniel Dahlonega GA 310 42 8 24:28.9 7:54/M
3 James Hearn Dahlonega GA 648 47 9 24:33.7 7:55/M
4 Jake Bentley 641 44 19 29:41.6 9:35/M
5 Joe Kaczor Atlanta GA 651 46 20 29:54.3 9:39/M
6 Michael Matesvac Lawrenceville GA 656 46 35 47:35.6 15:21/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Fuqua Gainesville GA 335 45 33 45:57.7 14:49/M
2 Wendy Thompson Gainesville GA 522 49 45 57:57.6 18:42/M
3 Wendy Miller Gainesville GA 886 49 48 58:43.2 18:56/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ross Walker Gainesville GA 667 50 3 22:30.2 7:15/M
2 John Carroll Cumming GA 442 51 15 27:43.4 8:56/M
3 Dixon Poole Cumming GA 660 55 22 30:28.6 9:50/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Dalman 646 51 6 24:08.4 7:47/M
2 Judy Powell Dahlonega GA 476 56 21 29:57.4 9:40/M
3 Wendy Poole Cumming GA 661 50 26 31:46.8 10:15/M
4 Laurie Moore 659 56 27 33:21.8 10:45/M
5 Diane Konke Cumming GA 521 59 31 39:31.8 12:45/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Heikkila Cumming GA 280 69 17 28:10.6 9:05/M
2 Tom Wendle Suwanee GA 309 65 28 33:45.7 10:53/M
3 Lee Lampris Tucker GA 652 75 29 39:24.9 12:43/M
4 Mark Byrd Dahlonega GA 477 64 32 42:40.4 13:46/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Betty Maurer Cumming GA 657 69 36 49:14.4 15:53/M
2 Teree Nethery Dahlonega GA 444 62 42 54:40.3 17:38/M
3 Linda Byrd Dahlonega GA 400 63 44 56:08.8 18:06/M