Run For Veterans 5K 2018 ag

2018 Run For Veterans 5K 5K

2018 Run For Veterans 5K

Age Group Results

June 09, 2018


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-19 30-39 40-49 50-59
Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Thomas Bogart GA 974 16 1 18:24.3 5:56/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Vaughters Winder GA 146 9 11 25:16.2 8:09/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Spradlin Oakwood GA 143 53 3 19:25.0 6:16/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Martin Winder Ga GA 975 43 12 25:31.5 8:14/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Vaughters Winder GA 146 9 11 25:16.2 8:09/M
2 Ryleigh Brown Lawrenceville GA 109 5 46 52:15.5 16:51/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Thomas Bogart GA 974 16 1 18:24.3 5:56/M
2 Max Pearson Bishop GA 134 15 2 19:20.6 6:14/M
3 Bo Hancock Athens GA 971 15 6 21:12.5 6:50/M
4 Danny Lin Alto GA 127 17 26 32:26.3 10:28/M
5 Dominick Wright Dacula GA 150 11 27 34:16.7 11:03/M
6 Daniel Tello Bogart GA 145 16 30 34:40.6 11:11/M
7 Jacob Roberts Winder GA 976 12 36 36:17.5 11:42/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Bailey Hoschton GA 104 18 17 29:15.0 9:26/M
2 Ashlyn Bell Dacula GA 107 12 31 34:49.5 11:14/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessie Robinette Bogart GA 138 26 34 36:11.0 11:40/M
2 Georgie Walters Winder GA 149 22 52 59:16.5 19:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kohki Ishii Gainesville GA 122 34 4 20:28.7 6:36/M
2 Toshikazu Kawamoto Duluth GA 972 32 5 20:50.7 6:43/M
3 Shoichiro Nagaishi Duluth GA 131 36 7 21:32.4 6:57/M
4 Paul Vaughters Winder GA 147 36 8 23:02.3 7:26/M
5 Patrick Crown Lawrenceville GA 115 32 14 26:34.3 8:34/M
6 Liam Johnson Johns Creek GA 123 37 16 28:33.0 9:13/M
7 Brian Neal Oxford GA 132 39 21 30:44.5 9:55/M
8 Christopher Baker Oakwood GA 105 35 25 31:40.1 10:13/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hillary Jones Bethlehem GA 981 31 18 29:19.8 9:27/M
2 Tania Martinez Winder GA 980 36 23 30:52.7 9:57/M
3 Bekah Panyard Bethlehem GA 979 32 28 34:37.4 11:10/M
4 Ashley Kinney Statham GA 125 32 32 35:15.9 11:22/M
5 Beth Allinger Statham GA 102 31 39 45:39.2 14:44/M
6 Stephenie Brown Lawrenceville GA 110 36 44 52:11.8 16:50/M
7 Ashley Garner Flowery Br GA 119 30 49 58:42.9 18:56/M
8 Kristi Slater Flowery Br GA 141 30 50 58:44.9 18:57/M
9 Heather Baker Oakwood GA 106 31 51 58:46.6 18:57/M
10 Lakesha Wright Dacula GA 152 36 57 1:06:22.5 21:25/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wade Bell Dacula GA 108 46 9 24:23.5 7:52/M
2 Jose Oregon Winder GA 978 46 10 25:09.6 8:07/M
3 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 969 48 22 30:51.1 9:57/M
4 Zachary Bailey Loganville GA 973 44 42 50:45.2 16:22/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Martin Winder Ga GA 975 43 12 25:31.5 8:14/M
2 Rosa Martinez Norcross GA 128 48 19 30:12.4 9:45/M
3 Corissa Howard Winder GA 977 42 20 30:34.1 9:52/M
4 Wendy Cogan Snellville GA 111 41 33 35:48.8 11:33/M
5 Melissa Cox Monroe GA 113 45 47 53:47.5 17:21/M
6 Tina Lawrence Winder GA 126 44 48 56:23.8 18:11/M
7 Denise Walls Winder GA 968 44 53 59:19.5 19:08/M
8 Stephanie Dent Winder GA 116 44 55 1:04:16.4 20:44/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Spradlin Oakwood GA 143 53 3 19:25.0 6:16/M
2 Jimmy Cobb Bogart GA 983 55 13 26:15.9 8:28/M
3 Randall Pearson Ga GA 135 52 15 26:54.1 8:41/M
4 Mark Bailey Hoschton GA 103 54 35 36:14.6 11:41/M
5 Tim Fetterman Conyers GA 118 50 40 46:13.2 14:55/M
6 Mark Supic Buford GA 144 59 43 51:10.5 16:30/M
7 Kurtis Wright Dacula GA 151 55 56 1:06:11.2 21:21/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Cronin Lawrenceville GA 114 51 24 31:27.7 10:09/M
2 Stephanie Burgess Bethlehem GA 982 52 29 34:39.1 11:11/M
3 Teresa Dove Danielsville GA 117 55 37 40:25.8 13:02/M
4 Theresa Hagan Dacula GA 121 53 38 41:48.9 13:29/M
5 Wendy Overstreet Winder GA 133 51 41 48:32.7 15:39/M
6 Gail Schoepf Buford GA 140 58 45 52:13.7 16:51/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wanda Dent Columbia SC 970 64 54 1:04:13.5 20:43/M