D-Day 10K at Camp Toccoa 2018 ag

2018 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee D-Day Run

2018 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee

Age Group Results

June 02, 2018


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: Top Finishers 0-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

D-Day Run

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Ringelman Clarksville TN 837 24 1 41:47.3 6:44/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Briggs Grovetown GA 721 24 16 51:56.5 8:23/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Canty Worley Highlands NC 917 40 2 43:53.8 7:05/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Mayger Cumming GA 806 42 57 1:03:01.8 10:10/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ada Sharpe Anderson SC 941 8 115 1:18:48.2 12:43/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronan O'Neill Pendleton SC 824 15 3 45:04.7 7:16/M
2 Grady Sanders Toccoa GA 895 13 5 45:35.5 7:21/M
3 Casey Frock Liberty SC 759 17 7 46:08.1 7:26/M
4 Noah Clay Gainesville GA 732 12 24 54:21.1 8:46/M
5 Zachery Reformat Grovetown GA 836 19 25 54:31.9 8:48/M
6 Christian Vela Ft Campbell KY 901 19 33 56:54.6 9:11/M
7 Abraham Lopez Fort Campbell KY 794 19 68 1:05:06.1 10:30/M
8 Andric McNabb Lancaster OH 897 18 104 1:13:38.5 11:53/M
9 Bradley Paxton Winter Haven FL 829 17 111 1:16:00.5 12:15/M
10 Wesley Beebe Enon OH 909 14 129 1:20:05.8 12:55/M
11 Mason Cuomo Woodbridge VA 745 13 135 1:22:15.7 13:16/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Romane Bordelet Carrboro NC 717 19 28 55:23.9 8:56/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Ringelman Clarksville TN 837 24 1 41:47.3 6:44/M
2 Joey Maxwell Atlanta GA 805 26 11 49:42.0 8:01/M
3 Sammy Santiago Fort Gordon GA 849 20 14 51:42.6 8:20/M
4 Brendan Dubois Fort Campbell KY 752 22 17 52:22.6 8:27/M
5 Jake Stephens 24 21 19 52:33.8 8:29/M
6 Anh Nguyen Fort Gordon GA 822 27 20 52:51.9 8:31/M
7 Brandon Woolf Savannah GA 926 26 21 53:02.4 8:33/M
8 Joe Alexander Ellijay GA 704 25 27 55:10.0 8:54/M
9 Darryl Thorne Ft Gordon GA 871 29 30 55:59.5 9:02/M
10 Name Illegible 916 21 31 56:35.0 9:08/M
11 John Ryan Chicago IL 847 26 36 57:29.4 9:16/M
12 Eliot Lydon-Warner Fort Gordon GA 798 22 38 58:27.4 9:26/M
13 Keenan Brownlow Clarksville TN 724 27 40 59:07.3 9:32/M
14 Drew McCormack Gainesville GA 937 20 41 59:17.9 9:34/M
15 Kenny Soto Fort Gordon GA 912 27 47 1:00:24.6 9:45/M
16 Alex Molnar Dacula GA 815 20 70 1:05:33.4 10:34/M
17 Daniel Vera Fort Gordon GA 875 27 75 1:06:08.8 10:40/M
18 Otis Cadd Grovetown GA 910 27 79 1:07:05.3 10:49/M
19 Jarrett Baker Fort Gordon GA 911 28 90 1:10:01.1 11:18/M
20 Tyler Rohm E Bonney Lake WA 892 25 97 1:11:00.2 11:27/M
21 Butler Andrew Hopkinsville KY 903 22 98 1:11:02.6 11:27/M
22 Sean Turner 939 26 117 1:18:59.4 12:44/M
23 Brad Cuevas Hartwell GA 943 21 124 1:19:39.7 12:51/M
24 Jacob Crumit Clarksburg WV 899 22 143 1:24:17.3 13:36/M
25 Tyler Lovell Clarkesville TN 900 22 144 1:24:50.1 13:41/M
26 Thomas Salame Clarksville TN 902 20 146 1:24:53.0 13:41/M
27 Austin Cleveland Hartwell GA 733 21 171 1:45:40.1 17:03/M
28 Christopher Alexander Hephzibah GA 701 24 175 1:48:39.0 17:31/M
29 Kritsakorn Twist Fargo ND 874 21 177 1:49:00.5 17:35/M
30 Samuel Maffit Lancaster OH 896 22 179 2:01:05.4 19:32/M
31 John Baker Panama City FL 709 28 180 2:01:37.9 19:37/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Briggs Grovetown GA 721 24 16 51:56.5 8:23/M
2 Shana Loudermelk Taylorsville NC 795 20 96 1:10:50.5 11:25/M
3 Crystal Hamilton Hull GA 770 28 103 1:12:17.1 11:40/M
4 Melissa Zwald Monroe GA 889 28 121 1:19:27.3 12:49/M
5 Megan Gyauch Atlanta GA 767 26 133 1:20:38.4 13:00/M
6 Kelsey Dillard Newnan GA 750 27 141 1:23:44.2 13:30/M
7 Megan Pratt Taylorsville GA 834 25 178 2:00:32.9 19:26/M
8 Megan Schwieterman Kettering OH 853 27 181 2:01:41.0 19:38/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Collins Mount Airy GA 736 31 4 45:28.9 7:20/M
2 Austin Thaxton Mount Airy GA 870 38 8 47:15.2 7:37/M
3 Jonathan Ruff Grovetown GA 846 31 15 51:50.4 8:22/M
4 Geordan Ganka Woodstock GA 760 34 23 53:50.9 8:41/M
5 Garrett Strassler Valdosta GA 865 31 26 55:00.7 8:52/M
6 Donnie Balenger Buford GA 935 36 35 57:20.0 9:15/M
7 Daniel Connell Flowery Branch GA 737 31 39 58:47.9 9:29/M
8 Sean Stoltz Watkinsville GA 863 39 43 59:50.8 9:39/M
9 Ryan Hartrick Demorest GA 772 36 44 1:00:13.9 9:43/M
10 Bruce Andermann Suwanee GA 706 36 45 1:00:15.5 9:43/M
11 Chris Thaiss Marietta GA 869 38 48 1:00:44.4 9:48/M
12 Tyler Davison Royston GA 915 33 54 1:01:59.8 10:00/M
13 Clint Simmons Toccoa GA 855 38 60 1:03:35.2 10:15/M
14 Drew Wilson Woodstock GA 882 32 62 1:03:56.9 10:19/M
15 James Wiegand Green Bay WI 881 39 66 1:04:51.7 10:28/M
16 Reynaldo Pena Grovetown GA 831 30 67 1:05:02.6 10:29/M
17 Michael Cobb Rutledge GA 735 33 72 1:05:56.7 10:38/M
18 Donavan Layton Lavonia GA 790 33 76 1:06:42.2 10:45/M
19 Jason Mason Greensboro NC 804 34 78 1:06:46.4 10:46/M
20 Chang Luh Summerville SC 797 33 86 1:08:30.9 11:03/M
21 Anthony Smith Atlanta GA 857 39 92 1:10:03.7 11:18/M
22 Kevin Cory Fort Irwin CA 906 33 94 1:10:18.3 11:20/M
23 Patrick Margentino Spotsylvania VA 800 37 100 1:11:31.5 11:32/M
24 John Martinez 919 38 120 1:19:24.6 12:48/M
25 Timothy Demers Springfield OH 748 31 127 1:19:55.2 12:53/M
26 Nick Beebe Enon OH 712 36 128 1:19:58.7 12:54/M
27 Robert Simpson Auburn GA 856 36 131 1:20:16.8 12:57/M
28 Clark MacAllister Dawsonville GA 799 32 134 1:22:09.5 13:15/M
29 James Cheney Hinesville GA 728 30 138 1:22:58.4 13:23/M
30 Efren Payan Oak Grove KY 830 34 145 1:24:51.9 13:41/M
31 Matthew Halm Fort Walton Beach FL 769 34 155 1:34:33.2 15:15/M
32 Micah Dyer Austin TX 753 32 156 1:35:12.7 15:21/M
33 Gerard Cortese Clarksville TN 738 37 164 1:43:09.8 16:38/M
34 Josh Schultz Collierville TN 852 32 168 1:45:21.2 17:00/M
35 Neil Stevens Mt Pleasant SC 861 31 184 2:04:01.1 20:00/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Meunier Carrboro NC 812 39 29 55:25.1 8:56/M
2 Angela Niven Grovetown GA 823 35 32 56:41.0 9:09/M
3 Juli Clay Gainesville GA 731 38 55 1:02:02.3 10:00/M
4 Gretel Marques Westminster SC 893 38 80 1:07:26.8 10:53/M
5 Bethany Graham Charlotte NC 763 35 82 1:07:46.4 10:56/M
6 Deven Stapleton Baldwin GA 860 39 132 1:20:26.0 12:58/M
7 Angie Bowers Toccoa GA 718 37 139 1:23:14.6 13:25/M
8 Andrea Irvin Baldwin GA 778 39 147 1:24:54.0 13:42/M
9 Briannah Halm Ft Walton Bch FL 768 34 154 1:34:27.9 15:14/M
10 Kimberly Miller Monroe GA 814 34 162 1:42:35.5 16:33/M
11 Katherine Bolcar Clarksville TN 716 37 165 1:43:11.5 16:39/M
12 Renee Smith Athens GA 858 31 182 2:02:51.0 19:49/M
13 Mary Schleier Johns Island SC 851 31 183 2:03:51.9 19:59/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Canty Worley Highlands NC 917 40 2 43:53.8 7:05/M
2 Clint Sanders Toccoa GA 894 41 6 45:40.9 7:22/M
3 Drew Irvin Baldwin GA 779 40 9 49:04.8 7:55/M
4 Matt Sheffield Marietta GA 854 42 10 49:36.8 8:00/M
5 Thomas O'Neill Pendleton SC 825 46 12 50:51.8 8:12/M
6 Craig Leverett Toccoa GA 791 41 13 51:22.0 8:17/M
7 Jimi Awotona 708 40 18 52:27.0 8:28/M
8 Jason Roberts Sugar Hill GA 840 41 22 53:16.1 8:35/M
9 Wallie Lacks Ellicott City MD 787 44 37 57:48.5 9:19/M
10 Robbie Christopher Hull GA 730 48 42 59:31.8 9:36/M
11 Kelly Dendy Clayton GA 749 40 46 1:00:17.1 9:43/M
12 Kevin Brown Sugar Hill GA 723 48 49 1:00:47.4 9:48/M
13 Antoine Orsley Hartwell GA 942 40 51 1:01:07.7 9:51/M
14 Jason Brown Commerce GA 722 41 52 1:01:31.7 9:55/M
15 Adam Stone Roswell GA 864 40 53 1:01:57.3 10:00/M
16 Ronnie Turpin Mount Airy GA 934 49 56 1:02:27.1 10:04/M
17 Allen Nance Greeneville TN 819 46 73 1:06:03.4 10:39/M
18 Brian Parsons Carrollton GA 827 49 74 1:06:06.7 10:40/M
19 Bryan Ripley Athens GA 839 48 81 1:07:38.4 10:55/M
20 Matt Crowder Atlanta GA 741 44 87 1:08:46.7 11:05/M
21 Gabe Scheinbaum Duluth GA 850 40 91 1:10:02.5 11:18/M
22 Steve White Pensacola FL 923 41 93 1:10:16.9 11:20/M
23 Mike Sharpe Anderson SC 940 40 114 1:18:42.6 12:42/M
24 Michael Law Athens GA 789 45 130 1:20:13.0 12:56/M
25 Justin Cuomo Woodbridge VA 744 42 136 1:22:17.5 13:16/M
26 Derek Stapleton Baldwin GA 859 40 137 1:22:19.7 13:17/M
27 Jerrad Holloway Cumming GA 776 41 149 1:26:59.5 14:02/M
28 Eric Arrington Mcdonough GEORGIA 707 43 152 1:29:01.7 14:21/M
29 Brad Cleveland Hartwell GA 734 46 170 1:45:38.6 17:02/M
30 Joel Twist Hohenwald TN 873 43 176 1:48:57.9 17:34/M
31 Saint T Nelson Waxahachie TX 820 48 187 2:17:34.8 22:11/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Mayger Cumming GA 806 42 57 1:03:01.8 10:10/M
2 Lindsay Isaacs Decatur GA 780 42 106 1:14:31.6 12:01/M
3 Kalyne Stoltz Watkinsville GEORGIA 862 42 116 1:18:53.8 12:43/M
4 Jen Erdmann Marietta GA 754 47 125 1:19:42.1 12:51/M
5 Laura Burns Valdosta GA 727 48 173 1:48:16.6 17:28/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allen Guest Clemson SC 929 57 34 57:03.1 9:12/M
2 Washington Johnson 925 53 50 1:01:05.4 9:51/M
3 Derek Taylor Highlands NC 868 56 58 1:03:08.5 10:11/M
4 Charles Raffensperger Duluth GA 930 59 59 1:03:13.8 10:12/M
5 Steven Brady Easley SC 719 54 63 1:04:04.8 10:20/M
6 Larry Patterson Lavonia GA 828 50 69 1:05:15.5 10:31/M
7 Dan Molnar Dacula GA 816 54 71 1:05:46.0 10:36/M
8 George K. Totherow Taylors SC 932 59 83 1:07:49.2 10:56/M
9 Alan Christ Toccoa GA 928 57 84 1:08:12.4 11:00/M
10 Frank McKenzie Bel Air MD 807 55 88 1:09:21.0 11:11/M
11 Brian Rogers Central SC 921 58 101 1:11:57.6 11:36/M
12 Jeff Paul Lexington GA 898 53 102 1:12:09.4 11:38/M
13 Dan Litteer Easley SC 793 55 108 1:14:58.2 12:05/M
14 Eric Gyauch Greenville SC 765 57 110 1:15:27.8 12:10/M
15 David Semones Toccoa GA 907 58 119 1:19:12.2 12:46/M
16 Phillip Bowen 905 50 123 1:19:37.3 12:50/M
17 Chris McSpadden 938 58 126 1:19:50.9 12:53/M
18 Randall Bales Clermont GA 710 58 140 1:23:16.7 13:26/M
19 John Roney Marietta GA 844 54 148 1:24:55.1 13:42/M
20 Travis Head Rossville GA 774 51 151 1:28:57.8 14:21/M
21 Thad McCormack Gainesville GA 936 56 159 1:40:07.0 16:09/M
22 Tom Nelson Waxahachie TX 821 51 188 2:17:41.3 22:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 715 52 77 1:06:44.2 10:46/M
2 Robin McKenzie Bel Air MD 809 52 95 1:10:26.9 11:22/M
3 Lisa Gyauch Greenville SC 766 58 99 1:11:29.9 11:32/M
4 Kimberly Martin Lorton VA 803 50 107 1:14:41.8 12:03/M
5 Amy Litteer Easley SC 792 53 112 1:16:32.5 12:21/M
6 Julia Kerrigan Greer SC 920 52 113 1:17:02.7 12:25/M
7 Sharon Hamilton Dahlonega GA 918 54 122 1:19:29.2 12:49/M
8 Marj Yergin Toccoa GA 885 59 157 1:35:52.1 15:28/M
9 Teresa Dove Danielsville GA 751 55 158 1:36:55.5 15:38/M
10 Leah Jensen Monroe GA 782 52 163 1:43:06.1 16:38/M
11 Delisa Christ Toccoa GA 927 59 166 1:44:13.2 16:49/M
12 Robin Dala 31 51 167 1:44:35.3 16:52/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John White Martin GEORGIA 880 65 64 1:04:27.1 10:24/M
2 Steve Ryan Atlanta GA 848 61 65 1:04:30.8 10:24/M
3 Joseph Yergin Toccoa GA 884 61 85 1:08:15.1 11:00/M
4 Booker T Orsley Dewy Rose GA 44 64 109 1:15:06.3 12:07/M
5 Richard Harrison Commerce GA 933 67 118 1:19:05.0 12:45/M
6 Eddie Alexander Ellijay GA 702 63 142 1:24:04.4 13:34/M
7 James Creamer Tunnel Hill GA 739 63 150 1:28:55.3 14:20/M
8 Bill Klugh Clemson SC 786 67 153 1:32:39.7 14:57/M
9 Scott Killebrew Marietta GA 785 67 160 1:40:09.0 16:09/M
10 Rich Harris Marietta GA 771 62 161 1:40:18.2 16:11/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Myong Dunn Toccoa GA 904 61 61 1:03:40.5 10:16/M
2 Susan Paraska Alpharetta GA 826 69 105 1:14:29.9 12:01/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnny Hinman Gray GA 775 70 89 1:09:45.9 11:15/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 913 76 169 1:45:32.6 17:01/M
3 Tom Stricker Duluth GA 866 70 172 1:46:46.5 17:13/M
4 Robert Marshall Fairfiled OH 908 76 174 1:48:35.1 17:31/M
5 Gaylon Bates Alexandria LA 711 78 186 2:17:28.4 22:10/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 887 74 185 2:12:20.6 21:21/M