Restoration 11K 2019 ag

2019 - 15th Annual Restoration Labor Day 5K/11K 11K

2019 - 15th Annual Restoration Labor Day 5K/11K

Age Group Results

September 02, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 40-49 50-59 60-69 70-99

11K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kissane Athens GA 199 59 2 50:27.6 7:23/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margeaux Harvey Watkinsville GA 1191 34 1 48:52.7 7:09/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wade Bell Dacula GA 1162 48 4 1:00:08.8 8:48/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mara Nance Augusta GA 1166 60 10 1:10:37.8 10:20/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Mull Athens GA 11226 34 3 58:39.8 8:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donnie Holmes Watkinsville GA 179 44 6 1:05:26.3 9:35/M
2 John Mullis Commerce GA 1179 49 12 1:13:08.7 10:42/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Craft Athens GA 1164 40 13 1:14:20.2 10:53/M
2 Cindy Grier Watkinsville GA 1140 44 14 1:15:18.9 11:01/M
3 Heather Sloan Winterville GA 11239 49 26 1:59:07.0 17:26/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Le Gibson Good Hope GA 214 50 8 1:07:28.3 9:53/M
2 Randy Randall Watkinsville GA 11236 58 15 1:15:40.0 11:05/M
3 John Hale Jefferson GA 11216 52 16 1:19:49.4 11:41/M
4 Jimmy Miller Bowersville GA 11224 53 20 1:35:45.4 14:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marybeth Forwood Bishop GA 1198 55 11 1:12:02.1 10:33/M
2 Teresa Dove Danielsville GA 11211 56 19 1:34:35.1 13:51/M
3 Tammy Miller Bowersville GA 11225 50 25 1:59:06.0 17:26/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 1139 61 5 1:01:45.2 9:02/M
2 Jim Schulte Athens GA 772 60 7 1:06:21.8 9:43/M
3 Evan Fliegel Athens GA 11769 61 9 1:09:29.8 10:10/M
4 Richard Harrison Commerce GA 11770 68 18 1:31:29.5 13:24/M
5 Roger Keel Valley AL 11159 66 21 1:41:38.7 14:53/M
6 Doug Ashley Gainesville GA 11201 61 23 1:47:11.7 15:42/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 11771 69 22 1:42:32.1 15:01/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Tweedell Hull GA 11246 75 17 1:30:29.9 13:15/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Givens Douglasville GA 11215 70 24 1:55:55.6 16:58/M