Restoration 5K 2019 ag

2019 - 15th Annual Restoration Labor Day 5K/11K 5K

2019 - 15th Annual Restoration Labor Day 5K/11K

Age Group Results

September 02, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 11-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Brubaker Watkinsville GA 768 39 1 17:05.6 5:31/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margeaux Harvey Watkinsville GA 191 34 3 19:48.2 6:23/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wade Bell Dacula GA 162 48 6 22:52.0 7:23/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 143 40 4 20:52.3 6:44/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael McGinn Bogart GA 187 10 16 26:25.8 8:31/M
2 Elton Holmes Watkinsville GA 178 10 31 29:45.8 9:36/M
3 Huck Holmes Watkinsville GA 180 9 32 29:57.9 9:40/M
4 Jake Huff Lexington GA 183 10 62 42:10.4 13:36/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke McGarity Winterville GA 196 15 2 17:38.4 5:41/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittan McGinn Bogart GA 186 14 8 23:46.0 7:40/M
2 Morgan McGarity Winterville GA 193 17 47 35:09.6 11:20/M
3 Ansley Ayers Nicholson GA 168 14 48 35:20.8 11:24/M
4 Isabella Nelson Athens GA 160 11 50 35:26.3 11:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Mull Athens GA 226 35 5 22:13.0 7:10/M
2 Michael Sexton Lexington GA 192 36 12 25:39.1 8:16/M
3 Kent Huff Lexington GA 219 38 63 42:11.2 13:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marie Johnson Arnoldsville GA 165 38 13 25:46.4 8:19/M
2 Laura Brubaker Watkinsville GA 200 34 26 28:01.8 9:02/M
3 Jennifer Gay Athens GA 171 39 28 28:33.9 9:13/M
4 Cassidy Mathews Arnoldsville GA 181 36 40 32:49.2 10:35/M
5 Jenny Wisham Arnoldsville GA 173 37 41 32:50.0 10:35/M
6 Brandi McGinn Bogart GA 184 37 44 33:17.6 10:44/M
7 Erin Holmes Watkinsville GA 177 39 51 35:43.8 11:31/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike McGinn Bogart GA 185 45 9 24:03.2 7:45/M
2 John Mullis Commerce GA 189 49 14 26:10.1 8:26/M
3 Susan Daniel Athens GA 161 43 25 27:40.5 8:55/M
4 Timothy Porter Athens GA 234 48 57 38:43.8 12:29/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandra House Elberton GA 218 41 17 26:46.5 8:38/M
2 Cindy Grier Watkinsville GA 140 44 20 27:22.2 8:50/M
3 Emily Craft Athens GA 164 40 22 27:26.2 8:51/M
4 Nik Roberts Bishop GA 142 44 29 28:36.7 9:14/M
5 Jennifer Yauck Athens GA 176 40 30 29:14.1 9:26/M
6 Susan Caldwell Carlton GA 182 43 33 29:59.2 9:40/M
7 Melissa McGarity Winterville GA 194 44 46 35:08.8 11:20/M
8 Loretta Ayers Nicholson GA 167 49 49 35:24.0 11:25/M
9 Heather Sloan Winterville GA 239 49 67 45:55.3 14:49/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Le Gibson Good Hope GA 190 50 7 23:38.2 7:37/M
2 Jeffrey Norman Colbert GA 172 50 11 24:40.6 7:57/M
3 Jimmy Miller Bowersville GA 224 53 18 26:59.5 8:42/M
4 Dave Eveland Athens GA 169 51 21 27:23.7 8:50/M
5 Randy Randall Watkinsville GA 236 58 23 27:31.4 8:53/M
6 John Hale Jefferson GA 216 52 34 30:05.5 9:42/M
7 Doug Barber Nicholson GA 203 51 42 33:12.0 10:43/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Barber Nicholson GA 204 51 35 30:46.6 9:55/M
2 Andrea Dickens Crawford GA 209 53 36 30:53.4 9:58/M
3 Teresa Dove Danielsville GA 211 56 54 36:51.4 11:53/M
4 Tammy Miller Bowersville GA 225 50 55 38:40.3 12:28/M
5 Amy Neill Watkinsville GA 227 56 56 38:42.7 12:29/M
6 Kelly Porter Athens GA 233 50 59 40:16.9 12:59/M
7 Christa Newsome Washington GA 197 51 65 43:15.4 13:57/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 139 61 10 24:39.3 7:57/M
2 Evan Fliegel Athens GA 769 61 15 26:13.1 8:27/M
3 Linton Johnson Elberton GA 175 60 24 27:39.0 8:55/M
4 Adrian Woodruff Madison GA 195 61 37 32:11.6 10:23/M
5 Roger Keel Valley AL 159 65 43 33:15.5 10:44/M
6 Tom Wendle Suwanee GA 141 66 45 34:07.3 11:00/M
7 Doug Ashley Cumming GA 201 61 61 40:58.9 13:13/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mara Nance Augusta GA 166 60 19 27:20.9 8:49/M
2 Karen Swann Franklin Springs GA 243 64 27 28:26.7 9:10/M
3 Denise Glynn Athens GA 170 69 38 32:21.9 10:26/M
4 Shirley Smith Carlton GA 240 69 60 40:56.9 13:12/M
5 Vicky Werner Snellville GA 248 67 64 43:12.4 13:56/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Dowd Athens GA 212 73 39 32:23.7 10:27/M
2 Bill Tweedell Hull GA 246 75 52 36:19.1 11:43/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Cooter Grovetown GA 163 73 53 36:49.5 11:53/M
2 Anne Garner Union Point GA 174 74 58 39:12.5 12:39/M
3 Kathy Givens Douglasville GA 215 70 66 44:43.0 14:25/M
4 Linda Zeeman Atlanta GA 251 75 68 54:51.7 17:42/M