The ALS 5K in Memory of Kent Freeman 2019 ag

2019 - ALS 5K 5K

2019 - ALS 5K

Age Group Results

September 06, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian O'Neal Grayson GA 285 49 1 18:50.8 6:05/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Jefferson GA 286 36 2 20:16.5 6:32/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Winder GA 255 50 4 22:33.7 7:16/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 306 40 3 21:41.5 7:00/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Applewhite Winder GA 307 13 28 33:35.9 10:50/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pearl McDaniel Winder GA 322 25 24 32:21.1 10:26/M
2 Monica Dailey Monroe GA 259 23 44 43:33.7 14:03/M
3 Dina Karl Loganville GA 303 26 52 49:28.7 15:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Partee-Manders Jefferson GA 286 36 2 20:16.5 6:32/M
2 Marie Johnson Arnoldsville GA 324 38 13 26:55.9 8:41/M
3 Hillary Jones Bethlehem GA 331 32 15 27:54.4 9:00/M
4 Bekah Panyard Bethlehem GA 326 34 20 30:29.0 9:50/M
5 Ashley Kinney Statham GA 274 33 21 30:38.9 9:53/M
6 Sarah Lacourse Winder GA 311 35 29 33:56.2 10:57/M
7 Roxanne Head Monroe GA 271 34 38 39:06.1 12:37/M
8 Kristin Passman Winder GA 328 36 50 47:34.4 15:21/M
9 Casey Page Winder GA 310 38 53 49:58.5 16:07/M
10 Beth Allinger Statham GA 252 32 57 50:06.3 16:10/M
11 Elizabeth Sanders Bethlehem GA 290 39 58 50:10.8 16:11/M
12 Kimberly Nail Bethlehem GA 319 36 64 52:24.2 16:54/M
13 Megan Maddox Buford GA 279 34 70 59:41.3 19:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian O'Neal Grayson GA 285 49 1 18:50.8 6:05/M
2 Rick Franklin Conyers GA 265 46 5 23:16.3 7:30/M
3 Jarrod Sanders Bethlehem GA 291 40 8 25:19.3 8:10/M
4 Christopher Rabon Athens GA 287 44 10 25:33.6 8:15/M
5 Matt Kopp Bishop GA 275 47 11 25:39.3 8:16/M
6 Derek Jesweak Bogart GA 321 47 14 27:42.1 8:56/M
7 Steve Smith Winder GA 329 46 17 29:03.6 9:22/M
8 Joshua Barton Statham GA 327 40 19 29:40.0 9:34/M
9 Derrick Sparks Winder GA 297 41 22 30:39.6 9:53/M
10 Zachary Bailey Loganville GA 254 46 66 53:25.8 17:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 306 40 3 21:41.5 7:00/M
2 Amy Martin Winder GA 281 44 7 25:18.3 8:10/M
3 Shelley Meeks Bethlehem GA 282 45 26 32:54.8 10:37/M
4 Lisa Doran Bethlehem GA 261 48 27 33:22.7 10:46/M
5 Benita Cofer Monroe GA 312 49 32 36:02.9 11:37/M
6 Traci Mixon Monroe GA 323 45 35 38:32.2 12:26/M
7 Cynthia Williams Monroe GA 301 48 37 38:56.6 12:34/M
8 Nicole Valles Winder GA 298 41 41 41:17.4 13:19/M
9 Deidre Jackson Winder GA 272 46 47 44:28.9 14:21/M
10 Pamela Robinson Winder GA 332 43 49 46:55.0 15:08/M
11 Marisa Warr Winder GA 299 46 54 49:59.8 16:07/M
12 Carolee Hannah Bethlehem GA 269 46 60 51:31.4 16:37/M
13 Tina Ronghi Winder GA 288 49 61 51:32.6 16:37/M
14 Heather Sloan Winterville GA 293 49 62 51:38.5 16:39/M
15 Karen Snyder Winder GA 330 40 69 59:10.7 19:05/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Winder GA 255 50 4 22:33.7 7:16/M
2 Bran Parker Watkinsville GA 317 53 12 25:46.4 8:19/M
3 Randy Randall Watkinsville GA 316 58 18 29:30.3 9:31/M
4 John Hale Jefferson GA 268 52 25 32:42.8 10:33/M
5 Todd Green Loganville GA 266 59 30 34:47.7 11:13/M
6 Roy Smith Bethlehem GA 296 53 48 46:45.7 15:05/M
7 Tim Fetterman Conyers GA 263 51 65 52:50.9 17:03/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terri Kopp Bishop GA 276 50 6 24:02.1 7:45/M
2 Marybeth Forwood Bishop GA 264 55 16 28:36.2 9:14/M
3 Tammy Parker Watkinsville GA 318 51 23 30:56.2 9:59/M
4 Michelle Yurk Winder GA 304 54 33 36:22.3 11:44/M
5 Christie Minor Winder GA 283 54 34 38:20.8 12:22/M
6 Teresa Dove Danielsville GA 262 56 36 38:45.4 12:30/M
7 Marcia Smith Bethlehem GA 295 53 39 40:09.7 12:57/M
8 Carol Bellew Conyers GA 256 55 43 41:45.5 13:28/M
9 Darlene Carey Winder GA 308 52 45 43:54.5 14:10/M
10 Theresa Hagan Bethlehem GA 267 55 56 50:04.7 16:09/M
11 Lisa Carter Winder GA 257 53 59 50:13.5 16:12/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 270 61 9 25:27.4 8:13/M
2 Bo Ryles Saint Simons Island GA 313 63 31 35:40.7 11:30/M
3 Doug Ashley Cumming GA 253 61 40 40:26.0 13:03/M
4 Daniel Carey Winder GA 309 61 46 43:56.7 14:10/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Beth Lambert Madison GA 277 66 51 48:31.7 15:39/M
2 Karen Woodall Bethlehem GA 302 61 55 50:03.6 16:09/M
3 Patterson Deborah Hoschton GA 260 60 67 55:55.2 18:02/M
4 Kathy Russell Bethlehem GA 289 63 68 55:56.6 18:03/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 278 77 42 41:21.7 13:20/M
2 Ernest Smallman Canton GA 294 74 63 51:39.7 16:40/M