Sims Twilight 5K 2019 ag

2019 - Sims Academy Twilight 5K Sims 5K

2019 - Sims Academy Twilight 5K

Age Group Results

April 12, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Sims 5K

Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 573 50 2 21:23.7 6:54/M
Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 580 40 1 20:45.4 6:42/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 684 60 5 24:32.5 7:55/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Washburn Braselton GA 668 46 7 24:55.9 8:02/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonah Yang Winder GA 681 10 19 28:22.6 9:09/M
2 Mason Landress Winder GA 623 7 81 44:44.0 14:26/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Oliva Vaughters Winder GA 666 10 10 25:40.6 8:17/M
2 Josie Lundy Braselton GA 626 10 32 32:21.3 10:26/M
3 Tanner Collins Winder GA 589 10 33 32:25.6 10:27/M
4 Harper Vaughters Winder GA 664 6 37 33:14.4 10:43/M
5 Arianna Gomez Winder GA 613 10 64 40:37.8 13:06/M
6 Emila Mondoza Winder GA 627 7 72 42:56.5 13:51/M
7 Erilynn Shepley Winder GA 694 7 73 42:56.8 13:51/M
8 Mara Sweeney Bethelehem GA 658 9 75 43:06.6 13:54/M
9 Averee Spitler Winder GA 654 9 80 43:59.9 14:11/M
10 Jazlynn Hunt Winder GA 617 9 84 46:35.5 15:02/M
11 Maelynn Marcotte Jefferson GA 630 5 85 46:53.6 15:07/M
12 Abigal Gamblin Winder GA 609 10 88 47:21.6 15:16/M
13 Jo McDaniel Winder GA 690 6 91 47:59.7 15:29/M
14 Neveah Watson Winder GA 669 10 92 48:00.3 15:29/M
15 Kimberly Mendoza Winder GA 633 10 95 48:33.5 15:40/M
16 Chloe Bryant Winder GA 581 10 97 48:44.2 15:43/M
17 Abbigal Clark Winder GA 585 10 103 54:13.9 17:29/M
18 Ariah Barnes Winder GA 571 10 106 56:51.7 18:20/M
19 Grace Ellis Winder GA 604 9 110 58:10.0 18:46/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Minor Sweeney Bethelehem GA 659 11 14 26:59.0 8:42/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kiana Coffe Winder GA 588 11 58 39:10.9 12:38/M
2 Katy Stinson Winder GA 657 12 63 40:30.3 13:04/M
3 Janaleigh Aguirre Winder GA 566 11 79 43:56.0 14:10/M
4 Courteny Matteson Winder GA 631 11 93 48:01.8 15:29/M
5 Madi Landress Winder GA 622 11 104 55:49.2 18:00/M
6 Natalie Donald Winder GA 599 11 112 1:00:55.9 19:39/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Devon Wilson Winder GA 677 16 6 24:36.6 7:56/M
2 Alex Donald Winder GA 596 16 111 1:00:32.5 19:32/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bianca Orr Buford GA 693 19 3 21:40.0 6:59/M
2 Chloee Lee Winder GA 686 17 27 31:45.1 10:15/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Dills Winder GA 594 28 22 29:21.1 9:28/M
2 Alida Hawkins Bethlehem GA 614 25 25 30:49.6 9:56/M
3 Pearl McDaniel 956 25 52 37:13.8 12:00/M
4 Maddie Currier Auburn GA 591 27 60 39:40.7 12:48/M
5 Morgan Harris Jefferson GA 687 25 77 43:43.7 14:06/M
6 Samantha Kickbush Good Hope GA 621 29 78 43:45.7 14:07/M
7 Kayla Williams Nicholson GA 674 28 107 57:34.6 18:34/M
8 Brooke Elliott Winder GA 603 28 114 1:01:42.6 19:54/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cody Morgan Athens GA 634 31 26 30:55.1 9:58/M
2 Joey Johnson Winder GA 700 33 94 48:05.5 15:31/M
3 Josh Wilson Dacula GA 679 31 102 54:05.8 17:27/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derry Vang Winder GA 662 32 20 29:14.8 9:26/M
2 Erica Shepley Winder GA 645 34 29 32:01.8 10:20/M
3 Bethany Palmer Winder GA 635 32 30 32:08.0 10:22/M
4 Kipling Biggs Monroe GA 575 32 61 40:15.6 12:59/M
5 Amber Hurst Winder GA 618 34 96 48:43.8 15:43/M
6 Amy Wilson Dacula GA 676 33 101 54:00.5 17:25/M
7 Jessica Smith Winder GA 650 30 105 56:50.3 18:20/M
8 Jessica Bauers Winder GA 572 33 109 57:35.6 18:35/M
9 Brandy Clark Winder GA 586 34 116 1:04:44.7 20:53/M
10 Tiffany Duncan Winder GA 602 34 117 1:05:01.5 20:58/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Clark Athens GA 587 37 4 23:41.1 7:38/M
2 Paul Vaughters Winder GA 667 37 11 25:41.2 8:17/M
3 Todd Biggs Bethlehem GA 576 36 15 27:26.1 8:51/M
4 Kenneth Bivens Dacula GA 577 37 39 34:04.4 10:59/M
5 James Wilson Winder GA 678 39 42 34:28.4 11:07/M
6 R L Stanley Winder GA 691 39 59 39:25.8 12:43/M
7 Alexander Booker Monroe GA 579 36 62 40:22.6 13:01/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seng Vang Winder GA 663 37 36 32:57.2 10:38/M
2 January Vaughters Winder GA 665 37 38 33:24.8 10:46/M
3 Miranda Sweeney Bethelehem GA 660 38 41 34:05.1 11:00/M
4 Leslie Wright Winder GA 680 37 48 36:00.6 11:37/M
5 Heather Desimpelaere Bethlehem GA 695 35 50 36:10.7 11:40/M
6 Meghan Buice Winder GA 582 36 54 38:27.6 12:24/M
7 Tiffany Landress Winder GA 624 37 82 44:46.5 14:26/M
8 Amanda Gamblin Winder GA 610 36 89 47:27.9 15:18/M
9 Janis Donald Winder GA 598 38 113 1:01:19.2 19:47/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Eckles Athens GA 688 43 17 27:49.5 8:58/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Bradley Winder GA 580 40 1 20:45.4 6:42/M
2 Deanna Sorrow Commerce GA 651 43 43 34:48.2 11:14/M
3 Lauren Cartee Winder GA 583 40 56 38:44.7 12:30/M
4 Angela Smart Bogart GA 649 40 108 57:35.2 18:35/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Smith Winder GA 697 46 18 28:18.6 9:08/M
2 Joseph Bell Dacula GA 574 49 53 37:46.9 12:11/M
3 Zachary Bailey Loganville GA 568 45 98 49:43.0 16:02/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Washburn Braselton GA 668 46 7 24:55.9 8:02/M
2 Kelly Holliday Winder GA 698 48 21 29:18.4 9:27/M
3 Bonnie Short Statham GA 685 49 28 31:51.1 10:16/M
4 Loretta Ayers Nicholson GA 567 49 44 35:08.5 11:20/M
5 Cynthia Williams Monroe GA 673 48 65 40:45.2 13:09/M
6 Heather Sloan Winterville GA 647 48 76 43:28.4 14:01/M
7 Nicole Hooper Bethlehem GA 616 46 83 45:26.5 14:39/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Beeland Hoschton GA 573 50 2 21:23.7 6:54/M
2 Doug Barber Nicholson GA 569 50 34 32:27.3 10:28/M
3 Larry Cheek Bethlehem GA 584 53 40 34:04.8 10:59/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 578 53 13 26:03.4 8:24/M
2 Rosie Barber Nicholson GA 570 51 23 30:09.3 9:44/M
3 Monica Gaither Monroe GA 608 51 47 35:55.1 11:35/M
4 Christy Minor 957 54 55 38:29.4 12:25/M
5 Andrea Wethington Bogart GA 672 54 66 41:05.3 13:15/M
6 Carolyn Meeler Watkinsville GA 632 54 67 41:05.7 13:15/M
7 Patti Reynolds Winder GA 643 52 69 41:29.8 13:23/M
8 Windy Simms Covington GA 646 53 74 43:00.2 13:52/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Bips Stone Mountain GA 689 59 12 25:44.9 8:18/M
2 Sharon Williams Winder GA 675 57 35 32:38.0 10:32/M
3 Teresa Dove Danielsville GA 600 56 45 35:21.0 11:24/M
4 Vickie Hendrix Winder GA 615 59 68 41:10.7 13:17/M
5 Natalie Fleming Winder GA 606 58 70 41:31.4 13:24/M
6 Victoria Patrick Winder GA 639 57 99 51:29.0 16:36/M
7 Karen Gibson Winder GA 611 56 115 1:01:44.0 19:55/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 684 60 5 24:32.5 7:55/M
2 Eric Patrick Winder GA 638 60 8 25:30.4 8:14/M
3 Rick Dial Lawrenceville GA 593 62 16 27:32.4 8:53/M
4 Jerry Cunningham Clayton GA 590 62 71 42:49.3 13:49/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Glow Newborn GA 612 63 90 47:29.5 15:19/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wendle Suwanee GA 692 65 51 36:47.9 11:52/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 683 68 46 35:46.5 11:32/M
2 Janice Duncan Auburn GA 601 67 100 51:30.2 16:37/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charles Speight Doraville GA 653 73 9 25:39.1 8:16/M
2 George Southgate Calhoun GA 652 72 24 30:37.1 9:53/M
3 Herman Sasser Marietta GA 699 74 31 32:13.9 10:24/M
4 Bill Tweedell Hull GA 696 74 49 36:05.6 11:38/M
5 Ernest Smallman Canton GA 648 74 86 47:03.2 15:11/M
6 Chris Scammon Rex GA 644 72 87 47:03.7 15:11/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 625 77 57 39:06.7 12:37/M