Hartwell Dam Run 5K 2019 ag

2019 - 41st Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 5K

2019 - 41st Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Age Group Results

May 04, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jt Forsyth Cartersville GA 1660 15 1 18:45.5 6:03/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Berry Euharlee GA 1585 13 8 21:36.0 6:58/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wild Anderson SC 1940 65 6 21:10.9 6:50/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Walls Piedmont SC 1927 60 26 24:50.7 8:01/M
Top

Male GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martin Williams Elberton GA 1944 61 11 22:31.4 7:16/M
Top

Female GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patti Larsen Clemson SC 1755 64 58 27:48.1 8:58/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Berry Euharlee GA 1584 10 10 22:17.0 7:11/M
2 Campbell Jordan Iva SC 1733 9 21 24:26.8 7:53/M
3 Evan Miller Jefferson GA 1791 8 31 25:19.2 8:10/M
4 Isaac Giacchino Bishop GA 1669 9 42 26:35.6 8:35/M
5 Nash Green Canon GA 1678 9 81 29:05.2 9:23/M
6 Jayden Mullet Donalds SC 1804 6 92 29:44.0 9:35/M
7 Roan Haynie Martin GA 1697 9 98 30:24.7 9:48/M
8 Thomas James Jefferson GA 1726 10 144 33:47.0 10:54/M
9 Charlie Osborne Acworth GA 1819 8 150 33:59.6 10:58/M
10 Knox Poole Hartwell GA 1836 9 180 36:03.1 11:38/M
11 Joseph Zappa Madison GA 1969 9 182 36:14.4 11:41/M
12 Alexander McBride Canon GA 1775 9 212 38:06.1 12:17/M
13 Gavin Simmons Toccoa GA 1875 9 217 38:41.5 12:29/M
14 Levi Miller Jefferson GA 1792 5 226 39:11.6 12:38/M
15 Henry Downey Marietta GA 1644 5 291 47:12.0 15:14/M
16 Warren Smith Donalds SC 1886 7 312 49:19.5 15:55/M
17 Duke Swafford Hartwell GA 1900 5 322 51:16.0 16:32/M
18 Liam Schlenker Braselton GA 1864 6 372 1:06:18.3 21:23/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ella Wilcox Iva SC 1938 9 46 27:04.0 8:44/M
2 Davis Tucker Hartwell GA 1913 6 204 37:28.4 12:05/M
3 Ellie Tucker Hartwell GA 1914 10 206 37:32.9 12:06/M
4 Sarah Tobin Rome GA 1910 10 215 38:36.4 12:27/M
5 Sophie Oxendine Iva SC 1825 9 284 46:32.5 15:01/M
6 Pearl Smith Donalds SC 1883 10 285 46:32.6 15:01/M
7 Sophia Leggett Lawrenceville GA 1765 10 308 48:56.7 15:47/M
8 Elyn Hanna Abbeville SC 1683 9 309 48:58.1 15:48/M
9 Emily Glazier Abbeville SC 1671 8 311 49:18.5 15:54/M
10 Gianna Zappa Madison GA 1967 6 339 55:24.4 17:52/M
11 Zoey Leggett Lawrenceville GA 1766 7 373 1:09:17.0 22:21/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Lee-Sosolik Clemson SC 1978 12 19 23:54.4 7:43/M
2 Jackson Tucker Hartwell GA 1915 13 39 25:55.5 8:22/M
3 Michael Howard Jefferson GA 1715 14 68 28:36.3 9:14/M
4 Brayden Bagwell Fair Play SC 1568 11 75 28:53.2 9:19/M
5 Ayden Beggs Hartwell GA 1581 12 82 29:15.8 9:26/M
6 Noah Kunkel Anderson SC 1749 12 84 29:29.4 9:31/M
7 Ben Nunnally Athens GA 1816 12 109 31:33.2 10:11/M
8 Jackson Hayes Anderson SC 1693 13 151 34:14.3 11:03/M
9 Sidney Curry Martin GA 1630 12 237 40:07.1 12:56/M
10 Wyatt Busch Anderson SC 1605 11 298 47:51.8 15:26/M
11 Noah Oxendine Iva SC 1824 11 303 48:24.7 15:37/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Berry Euharlee GA 1585 13 8 21:36.0 6:58/M
2 Kiley Powell Winder GA 1839 13 13 22:38.2 7:18/M
3 Kate James Jefferson GA 1725 12 29 25:09.1 8:07/M
4 Mary Hogg Anderson SC 1705 14 72 28:45.7 9:16/M
5 Ivy Giacchino Bishop GA 1670 14 76 28:55.1 9:20/M
6 Savannah Stanish Lavonia GA 1892 13 97 30:22.0 9:48/M
7 Lily Donaldson Royston GA 1642 11 104 31:07.2 10:02/M
8 Seraphina Guess Comer GA 1680 11 156 34:17.9 11:04/M
9 Katelyn Howard Jefferson GA 1714 14 163 34:48.9 11:14/M
10 Kara Morris Iva SC 1803 14 165 34:54.5 11:15/M
11 Elizabeth Osborne Thomson GA 1821 14 167 34:57.9 11:16/M
12 Macy Robinson Hartwell GA 1850 12 223 38:54.6 12:33/M
13 Lexey Phillips Canon GA 1833 14 251 41:34.8 13:25/M
14 Caroline Worthing Greenwood SC 1957 11 344 56:06.5 18:06/M
15 Whitney Bearse Washington GA 1580 13 350 57:38.1 18:35/M
16 Paige Leard Hartwell GA 1759 12 355 58:26.2 18:51/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jt Forsyth Cartersville GA 1660 15 1 18:45.5 6:03/M
2 Jesse Schlenker Hartwell GA 1859 15 5 20:50.6 6:43/M
3 Jeremiah Johnson Carnesville GA 1730 15 32 25:23.3 8:11/M
4 Wyatt Strang Anderson SC 1897 18 50 27:27.7 8:51/M
5 C J Audet Royston GA 1564 15 53 27:37.9 8:55/M
6 Jaden Samples Danielsville GA 1855 15 61 27:52.6 8:59/M
7 Karson Blackmon Elberton GA 1588 17 153 34:16.1 11:03/M
8 Matthew Lovell Royston GA 1768 16 252 41:35.2 13:25/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Hannahs Buffalo Grove IL 1686 19 229 39:25.7 12:43/M
2 Alyssa Audet Royston GA 1563 18 249 41:34.2 13:25/M
3 Baylie Phillips Canon GA 1832 17 255 41:40.3 13:26/M
4 Maria Nguyen Marietta GA 1810 16 288 47:06.5 15:12/M
5 Jesse Caswell Lavonia GA 1610 19 338 55:17.5 17:50/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colton Keasler Pendleton SC 1742 23 3 19:21.4 6:15/M
2 Michael Handwork Toccoa GA 1682 22 147 33:51.2 10:55/M
3 Josh Henry Sharpsburg GA 1699 21 186 36:18.2 11:43/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Tipton Hartwell GA 1907 20 16 23:27.7 7:34/M
2 Marlena Rhodes Elberton GA 1845 21 44 26:51.1 8:40/M
3 Kandice Hooper Lavonia GEORGIA 1709 21 70 28:45.5 9:16/M
4 Leanne Chafin Bowersville GA 1612 21 172 35:17.8 11:23/M
5 Kinsey Ethridge Hartwell GA 1651 21 173 35:18.6 11:23/M
6 Lauren Voyles Toccoa GA 1922 20 195 37:06.0 11:58/M
7 Meghan Henry Braselton GA 1700 23 214 38:20.0 12:22/M
8 Elena Worthing Greenwood SC 1959 20 225 39:09.4 12:38/M
9 Rosemary Ankerich Hartwell GA 1560 23 236 39:53.6 12:52/M
10 Ciara Fowler Anderson SC 1662 24 242 40:38.8 13:06/M
11 Katie Akridge Toccoa GA 1553 21 280 44:23.4 14:19/M
12 Taylor Shackelford Bowersville GA 1871 23 292 47:13.0 15:14/M
13 Kara Langill Johns Creek GA 1753 24 324 51:48.3 16:43/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blaise Beard Anderson SC 1576 25 22 24:31.8 7:55/M
2 Tanner Poore Anderson SC 1837 26 23 24:32.7 7:55/M
3 Marius Janik Anderson SC 1727 25 35 25:32.6 8:14/M
4 Chandler York Elberton GA 1964 25 38 25:54.8 8:21/M
5 Taylor Dodson Atlanta GA 1640 29 176 35:44.0 11:32/M
6 Kyle McSherry Toccoa GA 1785 28 353 58:11.1 18:46/M
7 Lucas Winesburg Hartwell GA 1951 27 362 1:01:48.3 19:56/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Booth Powder Springs GA 1592 29 14 22:59.2 7:25/M
2 Sara Beth Burch Greenville SC 1603 27 33 25:28.2 8:13/M
3 Leah Watts Hartwell GA 1930 25 88 29:37.6 9:33/M
4 Sara Stoltzfus Abbeville SC 1894 26 116 31:58.2 10:19/M
5 Emily Wright Pendleton SC 1961 28 137 33:11.4 10:42/M
6 Lauren Clark Toccoa GA 1618 25 169 35:06.4 11:19/M
7 Amelia Fleeman Hartwell GA 1654 27 232 39:44.8 12:49/M
8 Jean Foltz Anderson. SC 1658 28 277 43:37.0 14:04/M
9 Erin Youngblood Commerce GA 1966 28 281 44:33.8 14:22/M
10 Megan Snelling Jefferson GA 1887 27 286 46:39.2 15:03/M
11 Cassea Fowler Anderson SC 1661 29 302 48:09.9 15:32/M
12 Amber Huff Elberton GA 1717 25 334 54:37.0 17:37/M
13 Tara Davis Hartwell GA 1633 27 335 54:37.3 17:37/M
14 Katherine Winesburg Hartwell GA 1950 27 363 1:01:48.5 19:56/M
15 Hannah Strotman Atlanta GA 1973 26 364 1:03:36.9 20:31/M
16 Amy Wunderlich Winder GA 1962 29 377 1:10:29.1 22:44/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andy Walls Piedmont SC 1926 30 2 19:20.3 6:14/M
2 Dennis Nash Anderson SC 1809 34 4 20:04.8 6:28/M
3 Josh Stetson Asheville NC 1893 34 17 23:28.3 7:34/M
4 Andy Nourse Greer SC 1814 32 40 25:59.4 8:23/M
5 James Carver Atlanta GA 1608 33 96 30:17.6 9:46/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Hopkins Anderson SC 1710 31 55 27:44.1 8:57/M
2 Christy Dodson Atlanta GA 1639 30 69 28:43.0 9:16/M
3 Jessica Seawright Hartwell GA 1869 33 79 28:58.4 9:21/M
4 Jolene Mullet Donalds SC 1805 30 91 29:43.7 9:35/M
5 Sarah Jordan Iva SC 1735 34 95 30:01.9 9:41/M
6 Emily Sprowls Toccoa GA 1890 31 101 30:38.6 9:53/M
7 Alyssa Haynie Martin GA 1695 31 102 30:53.4 9:58/M
8 Sarah Brown Toccoa GEORGIA 1598 30 105 31:09.1 10:03/M
9 Heather Roberson Pickens SC 1849 33 121 32:08.4 10:22/M
10 Christy Engroos Greenville SC 1648 34 122 32:14.0 10:24/M
11 Anna Nourse Greer SC 1815 33 142 33:35.7 10:50/M
12 Mika Beggs Hartwell GA 1582 34 148 33:51.8 10:55/M
13 Sara Medlen Easley SC 1787 34 184 36:16.5 11:42/M
14 Nickolette Opdahl Hoschton GA 1818 33 220 38:43.2 12:29/M
15 Lacey Williams Anderson SC 1943 34 230 39:30.0 12:45/M
16 Lina McCart Atlanta GA 1777 30 234 39:48.5 12:50/M
17 Kristen Wilcox Iva SC 1939 30 258 41:52.0 13:30/M
18 Jessica Busch Anderson SC 1604 32 325 51:52.2 16:44/M
19 Casey Nash Elberton GA 1808 34 352 57:42.7 18:37/M
20 Mary McSherry Toccoa GA 1786 34 354 58:11.4 18:46/M
21 Emily Miller Jefferson GA 1790 34 357 59:05.5 19:04/M
22 Elizabeth Joyner Smyrna GA 1740 32 358 59:26.7 19:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Schlenker Braselton GA 1865 38 7 21:28.0 6:55/M
2 Dylan Jordan Iva SC 1734 35 15 23:11.0 7:29/M
3 Aaron McBride Canon GA 1774 36 41 26:30.8 8:33/M
4 Derek Miess Bishop GA 1789 37 43 26:42.4 8:37/M
5 Jason Seawright Hartwell GA 1868 35 78 28:57.9 9:20/M
6 Chris Sprowls Toccoa GA 1889 35 94 29:55.4 9:39/M
7 Corey Fowler Anderson SC 1663 37 124 32:21.0 10:26/M
8 Wesley Fambrough Watkinsville GA 1653 35 205 37:29.1 12:05/M
9 Michael Miller Jefferson GA 1793 35 227 39:12.5 12:39/M
10 Ryan Hanna Abbeville SC 1684 39 306 48:54.9 15:46/M
11 Beau Swafford Hartwell GA 1899 39 321 51:15.8 16:32/M
12 James Watts Anderson SC 1929 35 329 52:58.4 17:05/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Chiles Simpsonville SC 1617 39 47 27:07.8 8:45/M
2 Brandy Singleton Williamston SC 1878 38 49 27:27.1 8:51/M
3 Christie Buice Carnesville GA 1601 37 66 28:26.5 9:10/M
4 Glenda Schlenker Braselton GA 1858 36 87 29:36.3 9:33/M
5 Lisa Haynie Martin GA 1696 39 100 30:31.7 9:51/M
6 Lauren Leard Hartwell GA 1758 36 103 31:00.9 10:00/M
7 Jennifer Donaldson Royston GA 1641 38 108 31:19.6 10:06/M
8 Leigh Oxendine Iva SC 1823 36 120 32:07.5 10:22/M
9 Kristin Harold Bishop GA 1687 39 131 32:46.1 10:34/M
10 Jenny Morden Toccoa GA 1801 35 136 33:08.6 10:41/M
11 Whitney Holley Winterville GA 1706 39 146 33:48.1 10:54/M
12 Marquisha Freeman Hartwell GA 1664 35 161 34:37.1 11:10/M
13 Connie Dev Cumming GA 1635 35 178 35:49.7 11:33/M
14 Nikki Lindsey Anderson SC 1767 38 194 36:58.3 11:55/M
15 Melissa Green Canon GA 1677 38 200 37:16.5 12:01/M
16 Sally Simmons Toccoa GA 1876 37 221 38:45.1 12:30/M
17 Pamela Dixon Starr SC 1638 35 278 44:20.5 14:18/M
18 Wendy Hanna Abbeville SC 1685 39 307 48:55.6 15:47/M
19 Christina House Elberton GA 1711 37 333 54:36.5 17:37/M
20 Vanessa Robinson Piedmont SC 1851 39 343 55:54.9 18:02/M
21 Jessi Baran Brooklyn NY 1570 36 375 1:10:27.5 22:44/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Forsyth Cartersville GA 1659 42 9 21:53.4 7:04/M
2 Jeff Holley Anderson SC 1972 41 30 25:15.9 8:09/M
3 Kevin Allen Hartwell GA 1555 40 64 28:07.4 9:04/M
4 Benji Bagwell Fair Play SC 1567 44 77 28:55.7 9:20/M
5 Daniel Smith Lavonia GA 1881 42 110 31:35.3 10:11/M
6 Dylen Leard Hartwell GA 1757 41 112 31:40.9 10:13/M
7 Corey Nunnally Athens GA 1817 42 113 31:42.8 10:14/M
8 Jonathan McCart Atlanta GA 1776 41 133 33:03.4 10:40/M
9 Joshua Barton Fair Play SC 1575 40 135 33:07.7 10:41/M
10 Dennis Moon Bowersville GA 1798 40 138 33:13.5 10:43/M
11 Preston Zappa Madison GA 1970 44 185 36:17.7 11:42/M
12 Charles Leggett Lawrenceville GA 1763 40 374 1:09:18.7 22:21/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandra House Elberton GA 1712 41 45 26:55.7 8:41/M
2 Jessica Whitworth Carnesville GA 1937 43 51 27:36.2 8:54/M
3 Monica Henry Dacula GA 1701 43 57 27:46.3 8:57/M
4 Elke Yath Bogart GA 1963 40 106 31:12.3 10:04/M
5 Karen James Jefferson GA 1724 43 149 33:55.9 10:56/M
6 Jenny Lane Bowman GA 1751 44 152 34:15.8 11:03/M
7 Amy Marchbanks Anderson SC 1771 43 157 34:18.7 11:04/M
8 Lashaunda Soto Central SC 1888 44 166 34:57.8 11:16/M
9 Susan Barnes Mcdonough GA 1573 42 177 35:48.5 11:33/M
10 Danielle Turner Washington GA 1917 41 191 36:34.0 11:48/M
11 Mandy Hayes Bogart GA 1694 43 192 36:42.2 11:50/M
12 Dixie Cordell Dewy Rose GA 1626 41 265 42:26.2 13:41/M
13 Amanda Curry Martin GA 1629 42 276 43:35.1 14:04/M
14 Jennifer Anderson Anderson SC 1556 42 304 48:31.7 15:39/M
15 Amy Smith Donalds SC 1880 40 313 49:27.3 15:57/M
16 Darby Schlenker Dacula GA 1857 42 317 50:15.4 16:13/M
17 Lori Weaver Lawrenceville GA 1976 40 320 50:38.9 16:20/M
18 Erin Leggett Lawrenceville GA 1764 40 331 54:27.6 17:34/M
19 Maegon Tyree Toccoa GA 1919 43 332 54:35.4 17:36/M
20 Jennifer Zappa Madison GA 1968 41 340 55:24.7 17:52/M
21 Jennifer Worthing Greenwood SC 1960 44 345 56:07.3 18:06/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Plaisted Toccoa GA 1834 45 12 22:32.3 7:16/M
2 Jason Demars Flowery Branch GA 1634 46 24 24:33.5 7:55/M
3 Dan Worthing Greenwood SC 1958 47 28 25:03.9 8:05/M
4 Greg Adams Anderson SC 1551 47 37 25:52.8 8:21/M
5 Ricky Smith Bowersville GA 1884 45 115 31:57.6 10:18/M
6 Travis Rucker Hartwell GA 1853 45 127 32:31.8 10:29/M
7 Derrick Scott Anderson SC 1867 45 130 32:45.6 10:34/M
8 Kenny Schlenker Dacula GA 1862 49 132 32:47.8 10:35/M
9 Chad Purvis Athens GA 1842 48 171 35:08.8 11:20/M
10 Michael Hood Anderson SC 1707 48 196 37:09.1 11:59/M
11 Jack Frost Buckhead GA 1665 47 210 38:01.3 12:16/M
12 Craig Hagel Clarkesville GA 1681 48 218 38:42.0 12:29/M
13 Lucian (bo) Webb Toccoa GA 1933 49 219 38:42.3 12:29/M
14 Troy Colley Jefferson GA 1622 47 250 41:34.5 13:25/M
15 Daniel Osborne Acworth GA 1820 49 261 42:20.4 13:39/M
16 Casey Bolton Anderson SC 1589 46 330 52:59.1 17:05/M
17 Rich Wilkie Salem SC 1941 47 360 1:00:01.5 19:22/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Sykes Abbeville SC 1901 47 56 27:45.5 8:57/M
2 Susie Walker Jefferson GA 1925 47 60 27:50.9 8:59/M
3 Amelia Johnson Pendergrass GA 1728 47 128 32:35.7 10:31/M
4 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1718 47 140 33:18.7 10:45/M
5 Loretta Ayers Nicholson GA 1566 49 164 34:54.3 11:15/M
6 Shan Purvis Athens GA 1841 48 170 35:08.2 11:20/M
7 Karen Kesler Toccoa GA 1745 49 183 36:16.3 11:42/M
8 Laura Osborne Thomson GA 1822 46 193 36:52.0 11:54/M
9 Jenny Extine Fair Play SC 1652 48 199 37:10.5 11:59/M
10 Deborah Banks Hartwell GA 1569 48 222 38:46.8 12:30/M
11 Tammy Miller Bowersville GA 1794 49 228 39:18.2 12:41/M
12 Larissa Kelly Salem SC 1743 48 238 40:13.0 12:58/M
13 Lori Frost Buckhead GA 1666 47 239 40:13.7 12:58/M
14 Michelle Dove Royston GA 1643 49 244 41:02.7 13:14/M
15 Kathy Breffle Hartwell GA 1594 48 245 41:03.4 13:15/M
16 Janet Stanish Lavonia GA 1891 47 254 41:36.8 13:25/M
17 Marlene Audet Bowman GA 1565 47 259 42:02.5 13:34/M
18 Denise Brown Royston GA 1971 47 270 42:37.9 13:45/M
19 K. Dawn Hayden Anderson SC 1692 48 273 43:18.3 13:58/M
20 Kim McLeod Anderson SC 1784 47 275 43:29.9 14:02/M
21 Beth Moore Seneca SC 1799 48 287 46:39.5 15:03/M
22 Dawna Teague Toccoa GA 1905 46 294 47:34.2 15:21/M
23 Sharon Bryan Hartwell GA 1600 48 296 47:37.7 15:22/M
24 April Howard Jefferson GA 1713 49 299 47:55.5 15:27/M
25 Dawn Joseph Suwanee GA 1739 49 319 50:16.0 16:13/M
26 Jennifer Madden Belton SC 1769 47 326 52:15.4 16:51/M
27 Kim Jones Anderson SC 1732 48 336 54:50.2 17:41/M
28 Whitney Bearse Washington GA 1579 49 351 57:41.7 18:36/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vince Tamborello Bogart GA 1903 51 20 24:18.5 7:50/M
2 Joey Richardson Anderson SC 1846 50 27 24:53.1 8:02/M
3 Bran Parker Watkinsville GA 1828 52 34 25:31.1 8:14/M
4 Russell Calhoun Anderson SC 1607 50 48 27:25.5 8:51/M
5 Christopher Vaughn Anderson SC 1920 52 59 27:48.1 8:58/M
6 Michael Kunkel Anderson SC 1748 54 86 29:33.9 9:32/M
7 Paul Madden Belton SC 1770 51 111 31:38.1 10:12/M
8 Brad Erion Greenville SC 1649 51 114 31:46.7 10:15/M
9 Doug Barber Nicholson GA 1571 50 125 32:27.9 10:28/M
10 Brian Fulbright Eastanollee GA 1667 50 143 33:41.1 10:52/M
11 Steve Beard Anderson SC 1578 52 209 37:56.6 12:14/M
12 Kevin Tobin Rome GA 1909 50 216 38:40.7 12:28/M
13 Ronnie Davenport Rome GA 1631 51 266 42:26.6 13:41/M
14 Alan Joseph Suwanee GA 1738 54 318 50:15.8 16:13/M
15 Scott Moore Seneca SC 1800 52 359 1:00:01.3 19:22/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Marcondes Clemson SC 1772 54 89 29:38.5 9:34/M
2 Andrea Dickens Crawford GA 1636 53 107 31:15.5 10:05/M
3 Tammy Parker Watkinsville GA 1829 51 119 32:07.4 10:22/M
4 Cynthia Cook Hartwell GA 1625 53 126 32:31.4 10:29/M
5 Samantha Mitchell Hartwell GA 1796 50 160 34:34.3 11:09/M
6 Martie Hutchens Nicholson GA 1722 54 168 35:01.1 11:18/M
7 Tammy Riddle Eastanollee GA 1848 53 174 35:28.6 11:26/M
8 Laura Gober Lavonia GA 1672 50 175 35:28.8 11:26/M
9 Reed McCroskey Martin GA 1779 50 189 36:26.5 11:45/M
10 Angela Hooper Lavonia GA 1708 50 197 37:10.3 11:59/M
11 Bonnie Nash Anderson SC 1807 53 198 37:10.4 11:59/M
12 Sherry Meeks Anderson SC 1788 51 202 37:23.7 12:04/M
13 Kelly Tobin Rome GA 1908 52 213 38:07.3 12:18/M
14 Heidi Strang Anderson SC 1896 50 240 40:20.2 13:01/M
15 Shelly Davenport Rome GA 1632 50 263 42:25.4 13:41/M
16 Tracey Goldsmith Anderson SC 1873 50 264 42:25.5 13:41/M
17 Andrea Schlenker Hartwell GA 1856 51 272 43:17.2 13:58/M
18 Susan Akridge Toccoa GA 1554 50 279 44:22.7 14:19/M
19 Paige Prosser Nicholson GA 1840 53 283 45:33.2 14:42/M
20 Angie Andrews Martin GA 1557 54 293 47:14.1 15:14/M
21 Rita Partlow Hartwell GA 1830 53 314 49:59.8 16:07/M
22 Carol Tamborello Bogart GA 1902 51 316 50:08.0 16:10/M
23 Kathy Jorensen Hartwell GA 1737 53 356 59:04.6 19:03/M
24 April Sligh Newberry SC 1879 50 369 1:04:29.6 20:48/M
25 Cynthia Richey Newberry SC 1847 50 370 1:04:29.9 20:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tony Berryman Anderson SC 1586 56 25 24:41.6 7:58/M
2 John Morris Due West SC 1802 55 36 25:38.2 8:16/M
3 Tom Miller Braselton GA 1795 57 54 27:41.8 8:56/M
4 Kenneth Chadwick Lavonia GA 1611 56 67 28:26.7 9:10/M
5 Ted Ankerich Athens GA 1562 57 80 29:01.9 9:22/M
6 Frank Ross Hartwell GA 1852 55 118 32:03.2 10:20/M
7 Scott Ankerich Hartwell GA 1561 57 233 39:45.4 12:49/M
8 Scot Howard Jefferson GA 1716 55 256 41:42.0 13:27/M
9 Edward Andrews Martin GA 1558 56 262 42:22.7 13:40/M
10 Scott Shrader Decatur GA 1874 56 267 42:29.7 13:42/M
11 Cliff Whitworth Carnesville GA 1936 59 295 47:34.9 15:21/M
12 Jeff Winesburg Hartwell GA 1949 59 341 55:40.8 17:57/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robin Ankerich Athens GA 1559 55 62 27:58.5 9:01/M
2 Jennifer Brown Anderson SC 1596 57 73 28:49.9 9:18/M
3 Anita Norris Belton SC 1812 55 74 28:50.2 9:18/M
4 Robin Patton Cumming GA 1831 59 90 29:41.6 9:35/M
5 Janet Elliott Atlanta GA 1647 55 99 30:29.0 9:50/M
6 Kim Fuller Elberton GA 1668 55 141 33:31.1 10:49/M
7 Susan Bolwell Cumming GA 1591 59 162 34:44.2 11:12/M
8 Heather Trammell Martin GA 1911 58 207 37:39.0 12:09/M
9 Tina Hunt Elberton GA 1720 57 208 37:49.4 12:12/M
10 Tammi Jordan Commerce GA 1736 56 211 38:02.2 12:16/M
11 Deborah Powell Iva SC 1838 56 235 39:52.4 12:52/M
12 Pam Smith Blue Ridge GA 1882 56 269 42:33.4 13:44/M
13 Connie Thornton Elberton GA 1906 58 297 47:43.0 15:24/M
14 Ronda Henry Sharpsburg GA 1702 55 300 47:56.6 15:28/M
15 Rebecca Kimmons Anderson SC 1746 58 305 48:38.6 15:41/M
16 Debbie Langill Johns Creek GA 1752 55 323 51:47.2 16:42/M
17 Holly Caswell Lavonia GA 1609 57 337 55:17.1 17:50/M
18 Paula Winesburg Hartwell GA 1952 59 342 55:41.6 17:58/M
19 Mindy Laffler Atlanta GA 1750 58 365 1:03:37.6 20:31/M
20 Abby Turnbull Manassas VA 1916 56 366 1:03:39.5 20:32/M
21 Susan Edwards Bowersville GA 1646 59 376 1:10:28.7 22:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martin Williams Elberton GA 1944 61 11 22:31.4 7:16/M
2 Jim Burch Hartwell GA 1602 60 18 23:38.4 7:37/M
3 Jamie Nock Hartwell GA 1811 60 52 27:37.4 8:55/M
4 George Wheeler Waynesville NC 1934 61 63 28:01.6 9:02/M
5 Patrick Conarro Dahlonega GA 1624 63 65 28:14.1 9:06/M
6 Glenn Lee Hartwell GA 1761 64 83 29:21.3 9:28/M
7 Randy Williams Hull GA 1945 60 85 29:32.9 9:32/M
8 Mike Nocito Greer SC 1975 64 93 29:45.8 9:36/M
9 Kyle Langill Johns Creek GA 1754 60 139 33:16.8 10:44/M
10 Randall McCroskey Martin GA 1778 60 187 36:22.3 11:44/M
11 Brian Hunt Elberton GA 1719 61 190 36:31.4 11:47/M
12 Christopher Bolwell Cumming GA 1590 60 201 37:22.6 12:03/M
13 Roy Bowers Martinez GA 1593 63 203 37:26.1 12:05/M
14 Steve Smith Blue Ridge GA 1885 62 268 42:33.1 13:44/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Walls Piedmont SC 1927 60 26 24:50.7 8:01/M
2 Patti Larsen Clemson SC 1755 64 58 27:48.1 8:58/M
3 Donna Grant Hartwell GA 1674 62 134 33:03.8 10:40/M
4 Melissa Grant Elberton GA 1675 63 159 34:30.2 11:08/M
5 Sandra White Anderson SC 1935 64 179 35:54.2 11:35/M
6 Jennifer Chandler Elberton GA 1614 63 181 36:05.1 11:38/M
7 Jennifer Wolf Winterville GA 1953 61 231 39:32.3 12:45/M
8 Pat Rutherford Elberton GA 1854 62 247 41:10.8 13:17/M
9 Angela Gray Iva SC 1676 64 289 47:08.0 15:12/M
10 Elaine Bienacker Bogart GA 1587 64 290 47:11.7 15:13/M
11 Demmie Hicks Athens GA 1704 62 301 47:59.3 15:29/M
12 Wyndee McKinnon Hartwell GA 1782 60 315 50:00.0 16:08/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wild Anderson SC 1940 65 6 21:10.9 6:50/M
2 David Leard Hartwell GA 1756 65 123 32:15.6 10:24/M
3 Robert Schlenker Hartwell GA 1866 65 129 32:41.0 10:33/M
4 Ben Wood Lavonia GA 1954 68 241 40:29.6 13:04/M
5 Dale Stone Lavonia GA 1895 66 274 43:20.4 13:59/M
6 Richard Brown Columbia SC 1597 68 368 1:04:09.3 20:42/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Gooch Jefferson GA 1673 65 71 28:45.6 9:16/M
2 Barbara Taylor Athens GA 1904 66 117 32:02.6 10:20/M
3 Noel Gregg Athens GA 1679 68 145 33:47.0 10:54/M
4 Kaleen Dixon Salem SC 1637 68 158 34:26.7 11:06/M
5 Amy Reeder Winterville GA 1844 66 243 40:39.7 13:07/M
6 Sean Leard Hartwell GA 1760 65 246 41:09.5 13:16/M
7 Kay Palacko Hartwell GA 1827 66 282 45:08.4 14:34/M
8 Joanne Schlenker Hartwell GA 1860 65 310 49:17.5 15:54/M
9 Cheryl Kennedy Bogart GA 1744 67 328 52:57.1 17:05/M
10 Jo Beth Sewell Hartwell GA 1870 67 349 57:05.3 18:25/M
11 Lauren Schlenker Hartwell GA 1863 69 361 1:00:05.4 19:23/M
12 Susie Bid Brown Columbia SC 1599 66 367 1:04:08.6 20:41/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Chamblee Anderson SC 1613 71 155 34:16.6 11:03/M
2 Paul Norris Lawrenceville GA 1813 71 188 36:25.1 11:45/M
3 Martin Platzer Hartwell GA 1835 73 253 41:35.2 13:25/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Williams Winterville GA 1942 70 154 34:16.1 11:03/M
2 Martha Ivester Elberton GA 1723 70 224 38:59.7 12:35/M
3 Ruth McCurry Hartwell GA 1780 73 260 42:16.6 13:38/M
4 Jill Walker Hartwell GA 1924 74 271 42:48.6 13:48/M
5 Brenda Craft Hartwell GA 1628 72 346 56:53.5 18:21/M
6 Laura Turpin Hartwell GA 1918 72 347 56:53.7 18:21/M
7 Linda McLane Hartwell GA 1783 72 348 57:04.6 18:25/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Costantino Jefferson GA 1627 75 248 41:29.9 13:23/M
2 Bill Fogerty Hartwell GA 1657 76 257 41:51.9 13:30/M
3 Wilson Page Hartwell GA 1826 77 327 52:38.9 16:59/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Bynum Hartwell GA 1606 80 371 1:04:37.8 20:51/M