Hartwell Dam Run 5K 2019 oa

2019 - 41st Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 5K

2019 - 41st Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Overall Finish List

May 04, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jt Forsyth Cartersville GA 1660 15 M 1 15-19 18:45.5 6:03/M
2 Andy Walls Piedmont SC 1926 30 M 1 30-34 19:20.3 6:14/M
3 Colton Keasler Pendleton SC 1742 23 M 1 20-24 19:21.4 6:15/M
4 Dennis Nash Anderson SC 1809 34 M 2 30-34 20:04.8 6:28/M
5 Jesse Schlenker Hartwell GA 1859 15 M 2 15-19 20:50.6 6:43/M
6 Tom Wild Anderson SC 1940 65 M 1 65-69 21:10.9 6:50/M
7 Nicholas Schlenker Braselton GA 1865 38 M 1 35-39 21:28.0 6:55/M
8 Olivia Berry Euharlee GA 1585 13 F 1 11-14 21:36.0 6:58/M
9 Alan Forsyth Cartersville GA 1659 42 M 1 40-44 21:53.4 7:04/M
10 Michael Berry Euharlee GA 1584 10 M 1 0-10 22:17.0 7:11/M
11 Martin Williams Elberton GA 1944 61 M 1 60-64 22:31.4 7:16/M
12 Aaron Plaisted Toccoa GA 1834 45 M 1 45-49 22:32.3 7:16/M
13 Kiley Powell Winder GA 1839 13 F 2 11-14 22:38.2 7:18/M
14 Brittany Booth Powder Springs GA 1592 29 F 1 25-29 22:59.2 7:25/M
15 Dylan Jordan Iva SC 1734 35 M 2 35-39 23:11.0 7:29/M
16 Anna Tipton Hartwell GA 1907 20 F 1 20-24 23:27.7 7:34/M
17 Josh Stetson Asheville NC 1893 34 M 3 30-34 23:28.3 7:34/M
18 Jim Burch Hartwell GA 1602 60 M 2 60-64 23:38.4 7:37/M
19 Jackson Lee-Sosolik Clemson SC 1978 12 M 1 11-14 23:54.4 7:43/M
20 Vince Tamborello Bogart GA 1903 51 M 1 50-54 24:18.5 7:50/M
21 Campbell Jordan Iva SC 1733 9 M 2 0-10 24:26.8 7:53/M
22 Blaise Beard Anderson SC 1576 25 M 1 25-29 24:31.8 7:55/M
23 Tanner Poore Anderson SC 1837 26 M 2 25-29 24:32.7 7:55/M
24 Jason Demars Flowery Branch GA 1634 46 M 2 45-49 24:33.5 7:55/M
25 Tony Berryman Anderson SC 1586 56 M 1 55-59 24:41.6 7:58/M
26 Judy Walls Piedmont SC 1927 60 F 1 60-64 24:50.7 8:01/M
27 Joey Richardson Anderson SC 1846 50 M 2 50-54 24:53.1 8:02/M
28 Dan Worthing Greenwood SC 1958 47 M 3 45-49 25:03.9 8:05/M
29 Kate James Jefferson GA 1725 12 F 3 11-14 25:09.1 8:07/M
30 Jeff Holley Anderson SC 1972 41 M 2 40-44 25:15.9 8:09/M
31 Evan Miller Jefferson GA 1791 8 M 3 0-10 25:19.2 8:10/M
32 Jeremiah Johnson Carnesville GA 1730 15 M 3 15-19 25:23.3 8:11/M
33 Sara Beth Burch Greenville SC 1603 27 F 2 25-29 25:28.2 8:13/M
34 Bran Parker Watkinsville GA 1828 52 M 3 50-54 25:31.1 8:14/M
35 Marius Janik Anderson SC 1727 25 M 3 25-29 25:32.6 8:14/M
36 John Morris Due West SC 1802 55 M 2 55-59 25:38.2 8:16/M
37 Greg Adams Anderson SC 1551 47 M 4 45-49 25:52.8 8:21/M
38 Chandler York Elberton GA 1964 25 M 4 25-29 25:54.8 8:21/M
39 Jackson Tucker Hartwell GA 1915 13 M 2 11-14 25:55.5 8:22/M
40 Andy Nourse Greer SC 1814 32 M 4 30-34 25:59.4 8:23/M
41 Aaron McBride Canon GA 1774 36 M 3 35-39 26:30.8 8:33/M
42 Isaac Giacchino Bishop GA 1669 9 M 4 0-10 26:35.6 8:35/M
43 Derek Miess Bishop GA 1789 37 M 4 35-39 26:42.4 8:37/M
44 Marlena Rhodes Elberton GA 1845 21 F 2 20-24 26:51.1 8:40/M
45 Sandra House Elberton GA 1712 41 F 1 40-44 26:55.7 8:41/M
46 Ella Wilcox Iva SC 1938 9 F 1 0-10 27:04.0 8:44/M
47 Ellen Chiles Simpsonville SC 1617 39 F 1 35-39 27:07.8 8:45/M
48 Russell Calhoun Anderson SC 1607 50 M 4 50-54 27:25.5 8:51/M
49 Brandy Singleton Williamston SC 1878 38 F 2 35-39 27:27.1 8:51/M
50 Wyatt Strang Anderson SC 1897 18 M 4 15-19 27:27.7 8:51/M
51 Jessica Whitworth Carnesville GA 1937 43 F 2 40-44 27:36.2 8:54/M
52 Jamie Nock Hartwell GA 1811 60 M 3 60-64 27:37.4 8:55/M
53 C J Audet Royston GA 1564 15 M 5 15-19 27:37.9 8:55/M
54 Tom Miller Braselton GA 1795 57 M 3 55-59 27:41.8 8:56/M
55 Casey Hopkins Anderson SC 1710 31 F 1 30-34 27:44.1 8:57/M
56 Angela Sykes Abbeville SC 1901 47 F 1 45-49 27:45.5 8:57/M
57 Monica Henry Dacula GA 1701 43 F 3 40-44 27:46.3 8:57/M
58 Patti Larsen Clemson SC 1755 64 F 2 60-64 27:48.1 8:58/M
59 Christopher Vaughn Anderson SC 1920 52 M 5 50-54 27:48.1 8:58/M
60 Susie Walker Jefferson GA 1925 47 F 2 45-49 27:50.9 8:59/M
61 Jaden Samples Danielsville GA 1855 15 M 6 15-19 27:52.6 8:59/M
62 Robin Ankerich Athens GA 1559 55 F 1 55-59 27:58.5 9:01/M
63 George Wheeler Waynesville NC 1934 61 M 4 60-64 28:01.6 9:02/M
64 Kevin Allen Hartwell GA 1555 40 M 3 40-44 28:07.4 9:04/M
65 Patrick Conarro Dahlonega GA 1624 63 M 5 60-64 28:14.1 9:06/M
66 Christie Buice Carnesville GA 1601 37 F 3 35-39 28:26.5 9:10/M
67 Kenneth Chadwick Lavonia GA 1611 56 M 4 55-59 28:26.7 9:10/M
68 Michael Howard Jefferson GA 1715 14 M 3 11-14 28:36.3 9:14/M
69 Christy Dodson Atlanta GA 1639 30 F 2 30-34 28:43.0 9:16/M
70 Kandice Hooper Lavonia GEORGIA 1709 21 F 3 20-24 28:45.5 9:16/M
71 Barbara Gooch Jefferson GA 1673 65 F 1 65-69 28:45.6 9:16/M
72 Mary Hogg Anderson SC 1705 14 F 4 11-14 28:45.7 9:16/M
73 Jennifer Brown Anderson SC 1596 57 F 2 55-59 28:49.9 9:18/M
74 Anita Norris Belton SC 1812 55 F 3 55-59 28:50.2 9:18/M
75 Brayden Bagwell Fair Play SC 1568 11 M 4 11-14 28:53.2 9:19/M
76 Ivy Giacchino Bishop GA 1670 14 F 5 11-14 28:55.1 9:20/M
77 Benji Bagwell Fair Play SC 1567 44 M 4 40-44 28:55.7 9:20/M
78 Jason Seawright Hartwell GA 1868 35 M 5 35-39 28:57.9 9:20/M
79 Jessica Seawright Hartwell GA 1869 33 F 3 30-34 28:58.4 9:21/M
80 Ted Ankerich Athens GA 1562 57 M 5 55-59 29:01.9 9:22/M
81 Nash Green Canon GA 1678 9 M 5 0-10 29:05.2 9:23/M
82 Ayden Beggs Hartwell GA 1581 12 M 5 11-14 29:15.8 9:26/M
83 Glenn Lee Hartwell GA 1761 64 M 6 60-64 29:21.3 9:28/M
84 Noah Kunkel Anderson SC 1749 12 M 6 11-14 29:29.4 9:31/M
85 Randy Williams Hull GA 1945 60 M 7 60-64 29:32.9 9:32/M
86 Michael Kunkel Anderson SC 1748 54 M 6 50-54 29:33.9 9:32/M
87 Glenda Schlenker Braselton GA 1858 36 F 4 35-39 29:36.3 9:33/M
88 Leah Watts Hartwell GA 1930 25 F 3 25-29 29:37.6 9:33/M
89 Patricia Marcondes Clemson SC 1772 54 F 1 50-54 29:38.5 9:34/M
90 Robin Patton Cumming GA 1831 59 F 4 55-59 29:41.6 9:35/M
91 Jolene Mullet Donalds SC 1805 30 F 4 30-34 29:43.7 9:35/M
92 Jayden Mullet Donalds SC 1804 6 M 6 0-10 29:44.0 9:35/M
93 Mike Nocito Greer SC 1975 64 M 8 60-64 29:45.8 9:36/M
94 Chris Sprowls Toccoa GA 1889 35 M 6 35-39 29:55.4 9:39/M
95 Sarah Jordan Iva SC 1735 34 F 5 30-34 30:01.9 9:41/M
96 James Carver Atlanta GA 1608 33 M 5 30-34 30:17.6 9:46/M
97 Savannah Stanish Lavonia GA 1892 13 F 6 11-14 30:22.0 9:48/M
98 Roan Haynie Martin GA 1697 9 M 7 0-10 30:24.7 9:48/M
99 Janet Elliott Atlanta GA 1647 55 F 5 55-59 30:29.0 9:50/M
100 Lisa Haynie Martin GA 1696 39 F 5 35-39 30:31.7 9:51/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Emily Sprowls Toccoa GA 1890 31 F 6 30-34 30:38.6 9:53/M
102 Alyssa Haynie Martin GA 1695 31 F 7 30-34 30:53.4 9:58/M
103 Lauren Leard Hartwell GA 1758 36 F 6 35-39 31:00.9 10:00/M
104 Lily Donaldson Royston GA 1642 11 F 7 11-14 31:07.2 10:02/M
105 Sarah Brown Toccoa GEORGIA 1598 30 F 8 30-34 31:09.1 10:03/M
106 Elke Yath Bogart GA 1963 40 F 4 40-44 31:12.3 10:04/M
107 Andrea Dickens Crawford GA 1636 53 F 2 50-54 31:15.5 10:05/M
108 Jennifer Donaldson Royston GA 1641 38 F 7 35-39 31:19.6 10:06/M
109 Ben Nunnally Athens GA 1816 12 M 7 11-14 31:33.2 10:11/M
110 Daniel Smith Lavonia GA 1881 42 M 5 40-44 31:35.3 10:11/M
111 Paul Madden Belton SC 1770 51 M 7 50-54 31:38.1 10:12/M
112 Dylen Leard Hartwell GA 1757 41 M 6 40-44 31:40.9 10:13/M
113 Corey Nunnally Athens GA 1817 42 M 7 40-44 31:42.8 10:14/M
114 Brad Erion Greenville SC 1649 51 M 8 50-54 31:46.7 10:15/M
115 Ricky Smith Bowersville GA 1884 45 M 5 45-49 31:57.6 10:18/M
116 Sara Stoltzfus Abbeville SC 1894 26 F 4 25-29 31:58.2 10:19/M
117 Barbara Taylor Athens GA 1904 66 F 2 65-69 32:02.6 10:20/M
118 Frank Ross Hartwell GA 1852 55 M 6 55-59 32:03.2 10:20/M
119 Tammy Parker Watkinsville GA 1829 51 F 3 50-54 32:07.4 10:22/M
120 Leigh Oxendine Iva SC 1823 36 F 8 35-39 32:07.5 10:22/M
121 Heather Roberson Pickens SC 1849 33 F 9 30-34 32:08.4 10:22/M
122 Christy Engroos Greenville SC 1648 34 F 10 30-34 32:14.0 10:24/M
123 David Leard Hartwell GA 1756 65 M 2 65-69 32:15.6 10:24/M
124 Corey Fowler Anderson SC 1663 37 M 7 35-39 32:21.0 10:26/M
125 Doug Barber Nicholson GA 1571 50 M 9 50-54 32:27.9 10:28/M
126 Cynthia Cook Hartwell GA 1625 53 F 4 50-54 32:31.4 10:29/M
127 Travis Rucker Hartwell GA 1853 45 M 6 45-49 32:31.8 10:29/M
128 Amelia Johnson Pendergrass GA 1728 47 F 3 45-49 32:35.7 10:31/M
129 Robert Schlenker Hartwell GA 1866 65 M 3 65-69 32:41.0 10:33/M
130 Derrick Scott Anderson SC 1867 45 M 7 45-49 32:45.6 10:34/M
131 Kristin Harold Bishop GA 1687 39 F 9 35-39 32:46.1 10:34/M
132 Kenny Schlenker Dacula GA 1862 49 M 8 45-49 32:47.8 10:35/M
133 Jonathan McCart Atlanta GA 1776 41 M 8 40-44 33:03.4 10:40/M
134 Donna Grant Hartwell GA 1674 62 F 3 60-64 33:03.8 10:40/M
135 Joshua Barton Fair Play SC 1575 40 M 9 40-44 33:07.7 10:41/M
136 Jenny Morden Toccoa GA 1801 35 F 10 35-39 33:08.6 10:41/M
137 Emily Wright Pendleton SC 1961 28 F 5 25-29 33:11.4 10:42/M
138 Dennis Moon Bowersville GA 1798 40 M 10 40-44 33:13.5 10:43/M
139 Kyle Langill Johns Creek GA 1754 60 M 9 60-64 33:16.8 10:44/M
140 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1718 47 F 4 45-49 33:18.7 10:45/M
141 Kim Fuller Elberton GA 1668 55 F 6 55-59 33:31.1 10:49/M
142 Anna Nourse Greer SC 1815 33 F 11 30-34 33:35.7 10:50/M
143 Brian Fulbright Eastanollee GA 1667 50 M 10 50-54 33:41.1 10:52/M
144 Thomas James Jefferson GA 1726 10 M 8 0-10 33:47.0 10:54/M
145 Noel Gregg Athens GA 1679 68 F 3 65-69 33:47.0 10:54/M
146 Whitney Holley Winterville GA 1706 39 F 11 35-39 33:48.1 10:54/M
147 Michael Handwork Toccoa GA 1682 22 M 2 20-24 33:51.2 10:55/M
148 Mika Beggs Hartwell GA 1582 34 F 12 30-34 33:51.8 10:55/M
149 Karen James Jefferson GA 1724 43 F 5 40-44 33:55.9 10:56/M
150 Charlie Osborne Acworth GA 1819 8 M 9 0-10 33:59.6 10:58/M
151 Jackson Hayes Anderson SC 1693 13 M 8 11-14 34:14.3 11:03/M
152 Jenny Lane Bowman GA 1751 44 F 6 40-44 34:15.8 11:03/M
153 Karson Blackmon Elberton GA 1588 17 M 7 15-19 34:16.1 11:03/M
154 Anna Williams Winterville GA 1942 70 F 1 70-74 34:16.1 11:03/M
155 Bill Chamblee Anderson SC 1613 71 M 1 70-74 34:16.6 11:03/M
156 Seraphina Guess Comer GA 1680 11 F 8 11-14 34:17.9 11:04/M
157 Amy Marchbanks Anderson SC 1771 43 F 7 40-44 34:18.7 11:04/M
158 Kaleen Dixon Salem SC 1637 68 F 4 65-69 34:26.7 11:06/M
159 Melissa Grant Elberton GA 1675 63 F 4 60-64 34:30.2 11:08/M
160 Samantha Mitchell Hartwell GA 1796 50 F 5 50-54 34:34.3 11:09/M
161 Marquisha Freeman Hartwell GA 1664 35 F 12 35-39 34:37.1 11:10/M
162 Susan Bolwell Cumming GA 1591 59 F 7 55-59 34:44.2 11:12/M
163 Katelyn Howard Jefferson GA 1714 14 F 9 11-14 34:48.9 11:14/M
164 Loretta Ayers Nicholson GA 1566 49 F 5 45-49 34:54.3 11:15/M
165 Kara Morris Iva SC 1803 14 F 10 11-14 34:54.5 11:15/M
166 Lashaunda Soto Central SC 1888 44 F 8 40-44 34:57.8 11:16/M
167 Elizabeth Osborne Thomson GA 1821 14 F 11 11-14 34:57.9 11:16/M
168 Martie Hutchens Nicholson GA 1722 54 F 6 50-54 35:01.1 11:18/M
169 Lauren Clark Toccoa GA 1618 25 F 6 25-29 35:06.4 11:19/M
170 Shan Purvis Athens GA 1841 48 F 6 45-49 35:08.2 11:20/M
171 Chad Purvis Athens GA 1842 48 M 9 45-49 35:08.8 11:20/M
172 Leanne Chafin Bowersville GA 1612 21 F 4 20-24 35:17.8 11:23/M
173 Kinsey Ethridge Hartwell GA 1651 21 F 5 20-24 35:18.6 11:23/M
174 Tammy Riddle Eastanollee GA 1848 53 F 7 50-54 35:28.6 11:26/M
175 Laura Gober Lavonia GA 1672 50 F 8 50-54 35:28.8 11:26/M
176 Taylor Dodson Atlanta GA 1640 29 M 5 25-29 35:44.0 11:32/M
177 Susan Barnes Mcdonough GA 1573 42 F 9 40-44 35:48.5 11:33/M
178 Connie Dev Cumming GA 1635 35 F 13 35-39 35:49.7 11:33/M
179 Sandra White Anderson SC 1935 64 F 5 60-64 35:54.2 11:35/M
180 Knox Poole Hartwell GA 1836 9 M 10 0-10 36:03.1 11:38/M
181 Jennifer Chandler Elberton GA 1614 63 F 6 60-64 36:05.1 11:38/M
182 Joseph Zappa Madison GA 1969 9 M 11 0-10 36:14.4 11:41/M
183 Karen Kesler Toccoa GA 1745 49 F 7 45-49 36:16.3 11:42/M
184 Sara Medlen Easley SC 1787 34 F 13 30-34 36:16.5 11:42/M
185 Preston Zappa Madison GA 1970 44 M 11 40-44 36:17.7 11:42/M
186 Josh Henry Sharpsburg GA 1699 21 M 3 20-24 36:18.2 11:43/M
187 Randall McCroskey Martin GA 1778 60 M 10 60-64 36:22.3 11:44/M
188 Paul Norris Lawrenceville GA 1813 71 M 2 70-74 36:25.1 11:45/M
189 Reed McCroskey Martin GA 1779 50 F 9 50-54 36:26.5 11:45/M
190 Brian Hunt Elberton GA 1719 61 M 11 60-64 36:31.4 11:47/M
191 Danielle Turner Washington GA 1917 41 F 10 40-44 36:34.0 11:48/M
192 Mandy Hayes Bogart GA 1694 43 F 11 40-44 36:42.2 11:50/M
193 Laura Osborne Thomson GA 1822 46 F 8 45-49 36:52.0 11:54/M
194 Nikki Lindsey Anderson SC 1767 38 F 14 35-39 36:58.3 11:55/M
195 Lauren Voyles Toccoa GA 1922 20 F 6 20-24 37:06.0 11:58/M
196 Michael Hood Anderson SC 1707 48 M 10 45-49 37:09.1 11:59/M
197 Angela Hooper Lavonia GA 1708 50 F 10 50-54 37:10.3 11:59/M
198 Bonnie Nash Anderson SC 1807 53 F 11 50-54 37:10.4 11:59/M
199 Jenny Extine Fair Play SC 1652 48 F 9 45-49 37:10.5 11:59/M
200 Melissa Green Canon GA 1677 38 F 15 35-39 37:16.5 12:01/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Christopher Bolwell Cumming GA 1590 60 M 12 60-64 37:22.6 12:03/M
202 Sherry Meeks Anderson SC 1788 51 F 12 50-54 37:23.7 12:04/M
203 Roy Bowers Martinez GA 1593 63 M 13 60-64 37:26.1 12:05/M
204 Davis Tucker Hartwell GA 1913 6 F 2 0-10 37:28.4 12:05/M
205 Wesley Fambrough Watkinsville GA 1653 35 M 8 35-39 37:29.1 12:05/M
206 Ellie Tucker Hartwell GA 1914 10 F 3 0-10 37:32.9 12:06/M
207 Heather Trammell Martin GA 1911 58 F 8 55-59 37:39.0 12:09/M
208 Tina Hunt Elberton GA 1720 57 F 9 55-59 37:49.4 12:12/M
209 Steve Beard Anderson SC 1578 52 M 11 50-54 37:56.6 12:14/M
210 Jack Frost Buckhead GA 1665 47 M 11 45-49 38:01.3 12:16/M
211 Tammi Jordan Commerce GA 1736 56 F 10 55-59 38:02.2 12:16/M
212 Alexander McBride Canon GA 1775 9 M 12 0-10 38:06.1 12:17/M
213 Kelly Tobin Rome GA 1908 52 F 13 50-54 38:07.3 12:18/M
214 Meghan Henry Braselton GA 1700 23 F 7 20-24 38:20.0 12:22/M
215 Sarah Tobin Rome GA 1910 10 F 4 0-10 38:36.4 12:27/M
216 Kevin Tobin Rome GA 1909 50 M 12 50-54 38:40.7 12:28/M
217 Gavin Simmons Toccoa GA 1875 9 M 13 0-10 38:41.5 12:29/M
218 Craig Hagel Clarkesville GA 1681 48 M 12 45-49 38:42.0 12:29/M
219 Lucian (bo) Webb Toccoa GA 1933 49 M 13 45-49 38:42.3 12:29/M
220 Nickolette Opdahl Hoschton GA 1818 33 F 14 30-34 38:43.2 12:29/M
221 Sally Simmons Toccoa GA 1876 37 F 16 35-39 38:45.1 12:30/M
222 Deborah Banks Hartwell GA 1569 48 F 10 45-49 38:46.8 12:30/M
223 Macy Robinson Hartwell GA 1850 12 F 12 11-14 38:54.6 12:33/M
224 Martha Ivester Elberton GA 1723 70 F 2 70-74 38:59.7 12:35/M
225 Elena Worthing Greenwood SC 1959 20 F 8 20-24 39:09.4 12:38/M
226 Levi Miller Jefferson GA 1792 5 M 14 0-10 39:11.6 12:38/M
227 Michael Miller Jefferson GA 1793 35 M 9 35-39 39:12.5 12:39/M
228 Tammy Miller Bowersville GA 1794 49 F 11 45-49 39:18.2 12:41/M
229 Katie Hannahs Buffalo Grove IL 1686 19 F 1 15-19 39:25.7 12:43/M
230 Lacey Williams Anderson SC 1943 34 F 15 30-34 39:30.0 12:45/M
231 Jennifer Wolf Winterville GA 1953 61 F 7 60-64 39:32.3 12:45/M
232 Amelia Fleeman Hartwell GA 1654 27 F 7 25-29 39:44.8 12:49/M
233 Scott Ankerich Hartwell GA 1561 57 M 7 55-59 39:45.4 12:49/M
234 Lina McCart Atlanta GA 1777 30 F 16 30-34 39:48.5 12:50/M
235 Deborah Powell Iva SC 1838 56 F 11 55-59 39:52.4 12:52/M
236 Rosemary Ankerich Hartwell GA 1560 23 F 9 20-24 39:53.6 12:52/M
237 Sidney Curry Martin GA 1630 12 M 9 11-14 40:07.1 12:56/M
238 Larissa Kelly Salem SC 1743 48 F 12 45-49 40:13.0 12:58/M
239 Lori Frost Buckhead GA 1666 47 F 13 45-49 40:13.7 12:58/M
240 Heidi Strang Anderson SC 1896 50 F 14 50-54 40:20.2 13:01/M
241 Ben Wood Lavonia GA 1954 68 M 4 65-69 40:29.6 13:04/M
242 Ciara Fowler Anderson SC 1662 24 F 10 20-24 40:38.8 13:06/M
243 Amy Reeder Winterville GA 1844 66 F 5 65-69 40:39.7 13:07/M
244 Michelle Dove Royston GA 1643 49 F 14 45-49 41:02.7 13:14/M
245 Kathy Breffle Hartwell GA 1594 48 F 15 45-49 41:03.4 13:15/M
246 Sean Leard Hartwell GA 1760 65 F 6 65-69 41:09.5 13:16/M
247 Pat Rutherford Elberton GA 1854 62 F 8 60-64 41:10.8 13:17/M
248 Bill Costantino Jefferson GA 1627 75 M 1 75-79 41:29.9 13:23/M
249 Alyssa Audet Royston GA 1563 18 F 2 15-19 41:34.2 13:25/M
250 Troy Colley Jefferson GA 1622 47 M 14 45-49 41:34.5 13:25/M
251 Lexey Phillips Canon GA 1833 14 F 13 11-14 41:34.8 13:25/M
252 Matthew Lovell Royston GA 1768 16 M 8 15-19 41:35.2 13:25/M
253 Martin Platzer Hartwell GA 1835 73 M 3 70-74 41:35.2 13:25/M
254 Janet Stanish Lavonia GA 1891 47 F 16 45-49 41:36.8 13:25/M
255 Baylie Phillips Canon GA 1832 17 F 3 15-19 41:40.3 13:26/M
256 Scot Howard Jefferson GA 1716 55 M 8 55-59 41:42.0 13:27/M
257 Bill Fogerty Hartwell GA 1657 76 M 2 75-79 41:51.9 13:30/M
258 Kristen Wilcox Iva SC 1939 30 F 17 30-34 41:52.0 13:30/M
259 Marlene Audet Bowman GA 1565 47 F 17 45-49 42:02.5 13:34/M
260 Ruth McCurry Hartwell GA 1780 73 F 3 70-74 42:16.6 13:38/M
261 Daniel Osborne Acworth GA 1820 49 M 15 45-49 42:20.4 13:39/M
262 Edward Andrews Martin GA 1558 56 M 9 55-59 42:22.7 13:40/M
263 Shelly Davenport Rome GA 1632 50 F 15 50-54 42:25.4 13:41/M
264 Tracey Goldsmith Anderson SC 1873 50 F 16 50-54 42:25.5 13:41/M
265 Dixie Cordell Dewy Rose GA 1626 41 F 12 40-44 42:26.2 13:41/M
266 Ronnie Davenport Rome GA 1631 51 M 13 50-54 42:26.6 13:41/M
267 Scott Shrader Decatur GA 1874 56 M 10 55-59 42:29.7 13:42/M
268 Steve Smith Blue Ridge GA 1885 62 M 14 60-64 42:33.1 13:44/M
269 Pam Smith Blue Ridge GA 1882 56 F 12 55-59 42:33.4 13:44/M
270 Denise Brown Royston GA 1971 47 F 18 45-49 42:37.9 13:45/M
271 Jill Walker Hartwell GA 1924 74 F 4 70-74 42:48.6 13:48/M
272 Andrea Schlenker Hartwell GA 1856 51 F 17 50-54 43:17.2 13:58/M
273 K. Dawn Hayden Anderson SC 1692 48 F 19 45-49 43:18.3 13:58/M
274 Dale Stone Lavonia GA 1895 66 M 5 65-69 43:20.4 13:59/M
275 Kim McLeod Anderson SC 1784 47 F 20 45-49 43:29.9 14:02/M
276 Amanda Curry Martin GA 1629 42 F 13 40-44 43:35.1 14:04/M
277 Jean Foltz Anderson. SC 1658 28 F 8 25-29 43:37.0 14:04/M
278 Pamela Dixon Starr SC 1638 35 F 17 35-39 44:20.5 14:18/M
279 Susan Akridge Toccoa GA 1554 50 F 18 50-54 44:22.7 14:19/M
280 Katie Akridge Toccoa GA 1553 21 F 11 20-24 44:23.4 14:19/M
281 Erin Youngblood Commerce GA 1966 28 F 9 25-29 44:33.8 14:22/M
282 Kay Palacko Hartwell GA 1827 66 F 7 65-69 45:08.4 14:34/M
283 Paige Prosser Nicholson GA 1840 53 F 19 50-54 45:33.2 14:42/M
284 Sophie Oxendine Iva SC 1825 9 F 5 0-10 46:32.5 15:01/M
285 Pearl Smith Donalds SC 1883 10 F 6 0-10 46:32.6 15:01/M
286 Megan Snelling Jefferson GA 1887 27 F 10 25-29 46:39.2 15:03/M
287 Beth Moore Seneca SC 1799 48 F 21 45-49 46:39.5 15:03/M
288 Maria Nguyen Marietta GA 1810 16 F 4 15-19 47:06.5 15:12/M
289 Angela Gray Iva SC 1676 64 F 9 60-64 47:08.0 15:12/M
290 Elaine Bienacker Bogart GA 1587 64 F 10 60-64 47:11.7 15:13/M
291 Henry Downey Marietta GA 1644 5 M 15 0-10 47:12.0 15:14/M
292 Taylor Shackelford Bowersville GA 1871 23 F 12 20-24 47:13.0 15:14/M
293 Angie Andrews Martin GA 1557 54 F 20 50-54 47:14.1 15:14/M
294 Dawna Teague Toccoa GA 1905 46 F 22 45-49 47:34.2 15:21/M
295 Cliff Whitworth Carnesville GA 1936 59 M 11 55-59 47:34.9 15:21/M
296 Sharon Bryan Hartwell GA 1600 48 F 23 45-49 47:37.7 15:22/M
297 Connie Thornton Elberton GA 1906 58 F 13 55-59 47:43.0 15:24/M
298 Wyatt Busch Anderson SC 1605 11 M 10 11-14 47:51.8 15:26/M
299 April Howard Jefferson GA 1713 49 F 24 45-49 47:55.5 15:27/M
300 Ronda Henry Sharpsburg GA 1702 55 F 14 55-59 47:56.6 15:28/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
301 Demmie Hicks Athens GA 1704 62 F 11 60-64 47:59.3 15:29/M
302 Cassea Fowler Anderson SC 1661 29 F 11 25-29 48:09.9 15:32/M
303 Noah Oxendine Iva SC 1824 11 M 11 11-14 48:24.7 15:37/M
304 Jennifer Anderson Anderson SC 1556 42 F 14 40-44 48:31.7 15:39/M
305 Rebecca Kimmons Anderson SC 1746 58 F 15 55-59 48:38.6 15:41/M
306 Ryan Hanna Abbeville SC 1684 39 M 10 35-39 48:54.9 15:46/M
307 Wendy Hanna Abbeville SC 1685 39 F 18 35-39 48:55.6 15:47/M
308 Sophia Leggett Lawrenceville GA 1765 10 F 7 0-10 48:56.7 15:47/M
309 Elyn Hanna Abbeville SC 1683 9 F 8 0-10 48:58.1 15:48/M
310 Joanne Schlenker Hartwell GA 1860 65 F 8 65-69 49:17.5 15:54/M
311 Emily Glazier Abbeville SC 1671 8 F 9 0-10 49:18.5 15:54/M
312 Warren Smith Donalds SC 1886 7 M 16 0-10 49:19.5 15:55/M
313 Amy Smith Donalds SC 1880 40 F 15 40-44 49:27.3 15:57/M
314 Rita Partlow Hartwell GA 1830 53 F 21 50-54 49:59.8 16:07/M
315 Wyndee McKinnon Hartwell GA 1782 60 F 12 60-64 50:00.0 16:08/M
316 Carol Tamborello Bogart GA 1902 51 F 22 50-54 50:08.0 16:10/M
317 Darby Schlenker Dacula GA 1857 42 F 16 40-44 50:15.4 16:13/M
318 Alan Joseph Suwanee GA 1738 54 M 14 50-54 50:15.8 16:13/M
319 Dawn Joseph Suwanee GA 1739 49 F 25 45-49 50:16.0 16:13/M
320 Lori Weaver Lawrenceville GA 1976 40 F 17 40-44 50:38.9 16:20/M
321 Beau Swafford Hartwell GA 1899 39 M 11 35-39 51:15.8 16:32/M
322 Duke Swafford Hartwell GA 1900 5 M 17 0-10 51:16.0 16:32/M
323 Debbie Langill Johns Creek GA 1752 55 F 16 55-59 51:47.2 16:42/M
324 Kara Langill Johns Creek GA 1753 24 F 13 20-24 51:48.3 16:43/M
325 Jessica Busch Anderson SC 1604 32 F 18 30-34 51:52.2 16:44/M
326 Jennifer Madden Belton SC 1769 47 F 26 45-49 52:15.4 16:51/M
327 Wilson Page Hartwell GA 1826 77 M 3 75-79 52:38.9 16:59/M
328 Cheryl Kennedy Bogart GA 1744 67 F 9 65-69 52:57.1 17:05/M
329 James Watts Anderson SC 1929 35 M 12 35-39 52:58.4 17:05/M
330 Casey Bolton Anderson SC 1589 46 M 16 45-49 52:59.1 17:05/M
331 Erin Leggett Lawrenceville GA 1764 40 F 18 40-44 54:27.6 17:34/M
332 Maegon Tyree Toccoa GA 1919 43 F 19 40-44 54:35.4 17:36/M
333 Christina House Elberton GA 1711 37 F 19 35-39 54:36.5 17:37/M
334 Amber Huff Elberton GA 1717 25 F 12 25-29 54:37.0 17:37/M
335 Tara Davis Hartwell GA 1633 27 F 13 25-29 54:37.3 17:37/M
336 Kim Jones Anderson SC 1732 48 F 27 45-49 54:50.2 17:41/M
337 Holly Caswell Lavonia GA 1609 57 F 17 55-59 55:17.1 17:50/M
338 Jesse Caswell Lavonia GA 1610 19 F 5 15-19 55:17.5 17:50/M
339 Gianna Zappa Madison GA 1967 6 F 10 0-10 55:24.4 17:52/M
340 Jennifer Zappa Madison GA 1968 41 F 20 40-44 55:24.7 17:52/M
341 Jeff Winesburg Hartwell GA 1949 59 M 12 55-59 55:40.8 17:57/M
342 Paula Winesburg Hartwell GA 1952 59 F 18 55-59 55:41.6 17:58/M
343 Vanessa Robinson Piedmont SC 1851 39 F 20 35-39 55:54.9 18:02/M
344 Caroline Worthing Greenwood SC 1957 11 F 14 11-14 56:06.5 18:06/M
345 Jennifer Worthing Greenwood SC 1960 44 F 21 40-44 56:07.3 18:06/M
346 Brenda Craft Hartwell GA 1628 72 F 5 70-74 56:53.5 18:21/M
347 Laura Turpin Hartwell GA 1918 72 F 6 70-74 56:53.7 18:21/M
348 Linda McLane Hartwell GA 1783 72 F 7 70-74 57:04.6 18:25/M
349 Jo Beth Sewell Hartwell GA 1870 67 F 10 65-69 57:05.3 18:25/M
350 Whitney Bearse Washington GA 1580 13 F 15 11-14 57:38.1 18:35/M
351 Whitney Bearse Washington GA 1579 49 F 28 45-49 57:41.7 18:36/M
352 Casey Nash Elberton GA 1808 34 F 19 30-34 57:42.7 18:37/M
353 Kyle McSherry Toccoa GA 1785 28 M 6 25-29 58:11.1 18:46/M
354 Mary McSherry Toccoa GA 1786 34 F 20 30-34 58:11.4 18:46/M
355 Paige Leard Hartwell GA 1759 12 F 16 11-14 58:26.2 18:51/M
356 Kathy Jorensen Hartwell GA 1737 53 F 23 50-54 59:04.6 19:03/M
357 Emily Miller Jefferson GA 1790 34 F 21 30-34 59:05.5 19:04/M
358 Elizabeth Joyner Smyrna GA 1740 32 F 22 30-34 59:26.7 19:10/M
359 Scott Moore Seneca SC 1800 52 M 15 50-54 1:00:01.3 19:22/M
360 Rich Wilkie Salem SC 1941 47 M 17 45-49 1:00:01.5 19:22/M
361 Lauren Schlenker Hartwell GA 1863 69 F 11 65-69 1:00:05.4 19:23/M
362 Lucas Winesburg Hartwell GA 1951 27 M 7 25-29 1:01:48.3 19:56/M
363 Katherine Winesburg Hartwell GA 1950 27 F 14 25-29 1:01:48.5 19:56/M
364 Hannah Strotman Atlanta GA 1973 26 F 15 25-29 1:03:36.9 20:31/M
365 Mindy Laffler Atlanta GA 1750 58 F 19 55-59 1:03:37.6 20:31/M
366 Abby Turnbull Manassas VA 1916 56 F 20 55-59 1:03:39.5 20:32/M
367 Susie Bid Brown Columbia SC 1599 66 F 12 65-69 1:04:08.6 20:41/M
368 Richard Brown Columbia SC 1597 68 M 6 65-69 1:04:09.3 20:42/M
369 April Sligh Newberry SC 1879 50 F 24 50-54 1:04:29.6 20:48/M
370 Cynthia Richey Newberry SC 1847 50 F 25 50-54 1:04:29.9 20:48/M
371 David Bynum Hartwell GA 1606 80 M 1 80-99 1:04:37.8 20:51/M
372 Liam Schlenker Braselton GA 1864 6 M 18 0-10 1:06:18.3 21:23/M
373 Zoey Leggett Lawrenceville GA 1766 7 F 11 0-10 1:09:17.0 22:21/M
374 Charles Leggett Lawrenceville GA 1763 40 M 12 40-44 1:09:18.7 22:21/M
375 Jessi Baran Brooklyn NY 1570 36 F 21 35-39 1:10:27.5 22:44/M
376 Susan Edwards Bowersville GA 1646 59 F 21 55-59 1:10:28.7 22:44/M
377 Amy Wunderlich Winder GA 1962 29 F 16 25-29 1:10:29.1 22:44/M