Currahee Challenge 10K 2019 ag

2019 - 19th Annual Currahee Challenge 5K/10K 10K

2019 - 19th Annual Currahee Challenge 5K/10K

Age Group Results

October 05, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

10K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 1094 15 1 42:03.4 6:47/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Carroll Toccoa GA 1021 42 36 1:01:24.7 9:54/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clint Sanders Toccoa GA 1093 42 2 42:39.8 6:53/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Eberle 1128 55 46 1:04:26.9 10:24/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 1094 15 1 42:03.4 6:47/M
2 Aiden Thaxton Mount Airy GA 1110 13 5 46:26.4 7:29/M
3 Clark Sanders Toccoa GA 1133 12 8 51:57.3 8:23/M
4 Trenton Schepers Carl Junction MO 1098 16 25 56:56.6 9:11/M
5 Connor Thurson Matthews NC 1113 12 96 1:24:19.7 13:36/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Sanders Toccoa GA 1095 13 79 1:15:13.4 12:08/M
2 Amelia Hall Washington GA 1038 11 106 1:26:51.4 14:00/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Graham Ratermann Fort Benning GA 1082 22 7 47:34.5 7:40/M
2 Seth Blalock Martin GA 596 27 16 54:09.0 8:44/M
3 Anh Nguyen Grovetown GA 1072 29 18 55:02.9 8:53/M
4 Gavin Berkley Meyersdale PA 1007 24 20 55:34.2 8:58/M
5 Zachary Sullivan West Springfield MA 1105 26 22 55:52.0 9:01/M
6 Claus Von Dziembowski Cornelia GA 1116 29 29 59:01.8 9:31/M
7 Benjamin Connell Gainesville GA 1022 28 50 1:06:59.3 10:48/M
8 Nathan Bohannon Buford GA 1010 26 93 1:23:29.4 13:28/M
9 Scott Campbell Wakefield RI 1020 24 98 1:24:40.4 13:39/M
10 Nicholas McReynolds Peachtree Corners GA 1062 23 115 1:34:58.4 15:19/M
11 Christopher Massey Clyde NC 1060 28 121 1:41:18.2 16:20/M
12 Nathan Brewer Ft. Campbell KY 1141 22 122 1:44:10.4 16:48/M
13 Aaron Davis Ft. Campbell KY 1142 23 123 1:44:10.7 16:48/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aileen Von Dziembowski Cornelia GA 1115 26 41 1:03:06.9 10:11/M
2 Irma Zhang Porter Ranch CA 1125 28 70 1:11:57.4 11:36/M
3 Kate Bohannon Buford GA 1009 25 94 1:23:32.5 13:28/M
4 Taylor Samuels Gainesville GA 1092 24 95 1:23:52.1 13:32/M
5 Kayley Roberson Washington GA 1085 24 112 1:31:49.2 14:49/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Thaxton Mount Airy GA 1111 39 3 46:01.8 7:25/M
2 Ray Ludwig Lula GA 1057 37 15 53:59.5 8:42/M
3 Timothy Bryarly Norcross GA 1017 31 17 54:41.4 8:49/M
4 Darryl Thorne Ft Gordon GA 1112 30 21 55:36.1 8:58/M
5 Matt Miller Fort Mill SC 1065 35 26 57:04.5 9:12/M
6 Jonathan Ruff Grovetown GA 1088 33 27 57:06.6 9:13/M
7 Daniel Connell Flowery Branch GA 1023 33 31 59:14.8 9:33/M
8 Brandon Knox Gainesville GA 1053 34 43 1:03:24.8 10:14/M
9 Wayne Schaitel Marietta GA 1096 39 51 1:07:13.0 10:50/M
10 Michael Ananias Whitfield Tunnel Hill GA 1121 36 55 1:08:11.1 11:00/M
11 Ryan Hartrick Demorest GA 1042 38 60 1:09:19.6 11:11/M
12 William Vanartsdalen 1138 32 63 1:10:01.6 11:18/M
13 Michael Kocsis Fort Gordon GA 1054 32 64 1:10:13.2 11:20/M
14 Daniel Cunningham Charlotte NC 1025 34 65 1:10:28.2 11:22/M
15 Mike Barry Rick NC 1005 32 69 1:11:56.5 11:36/M
16 Jordan Magness Bogart GA 1058 37 72 1:12:54.5 11:45/M
17 Andee Cunningham Charlotte NC 1024 32 73 1:13:31.5 11:51/M
18 Weley Dean Williamson GA 1139 32 75 1:14:17.1 11:59/M
19 Robert Beasley Maplewood NJ 1006 34 81 1:17:03.0 12:26/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Taylor Toccoa GA 1109 37 48 1:06:11.1 10:40/M
2 Mary Colston Atlanta GA 1134 37 57 1:09:02.1 11:08/M
3 Alison Saavedra Central SC 1090 34 67 1:11:06.9 11:28/M
4 Kristin Manis Harker Hts TX 1059 37 68 1:11:44.2 11:34/M
5 Katie Jordan Atlanta GA 1051 37 83 1:17:48.6 12:33/M
6 Regina Ahmann Senoia GA 1001 39 101 1:26:07.4 13:53/M
7 Ann Ruhala Peachtree City GA 1089 39 102 1:26:07.4 13:53/M
8 Jody Smith Newnan GA 1100 34 103 1:26:19.2 13:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clint Sanders Toccoa GA 1093 42 2 42:39.8 6:53/M
2 Canty Worley Highlands NC 1123 41 4 46:23.4 7:29/M
3 Mike Orsenigo Charlotte NC 1075 46 6 47:00.5 7:35/M
4 Eric Pierson Highlands NC 1080 45 10 52:16.8 8:26/M
5 Daniel Oldhan 589 41 11 52:40.2 8:30/M
6 Jonathan Ferry Charlotte NC 1031 48 12 53:14.8 8:35/M
7 Thomas O'Neill Pendleton SC 1073 47 13 53:19.5 8:36/M
8 Craig Leverett Toccoa GA 1056 43 14 53:35.6 8:39/M
9 Marty Phillips Eatonton GA 1079 47 38 1:01:31.9 9:55/M
10 Edward Brown Lexington SC 1016 49 39 1:02:06.1 10:01/M
11 Gene Burleson Fletcher NC 1018 48 40 1:02:30.2 10:05/M
12 Dan Worthing Greenwood SC 1124 48 45 1:04:09.8 10:21/M
13 Jimmy Feenstra Mobile AL 1030 40 47 1:04:41.7 10:26/M
14 Jason Munson Augusta GA 1070 40 49 1:06:48.6 10:46/M
15 Jeffrey Miller Upatoi GA 1064 48 53 1:07:47.7 10:56/M
16 Rob Schepers Carl Junction MO 1097 45 71 1:12:49.7 11:45/M
17 Lee Johnson Atlanta GA 1050 49 76 1:14:27.1 12:00/M
18 Ryan Foote 1129 43 80 1:16:42.0 12:22/M
19 Jim Kraus Phx AZ 1055 48 84 1:19:50.1 12:53/M
20 Dave Werth Pendleton SC 1120 48 105 1:26:49.0 14:00/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Carroll Toccoa GA 1021 42 36 1:01:24.7 9:54/M
2 Erika Simono Anderson SC 1099 48 100 1:25:53.8 13:51/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Boeyer Martin GA 1135 56 9 52:12.0 8:25/M
2 John Swanson Vine Grove KY 1106 55 19 55:26.4 8:56/M
3 Robert Grayson Hendersonville NC 1035 51 23 56:05.6 9:03/M
4 Scott Hoffman Lawrenceville GA 1044 54 32 59:40.6 9:37/M
5 Derek Taylor Highlands NC 1108 57 33 1:00:21.8 9:44/M
6 Ron Tolliver Maryville TN 1114 56 34 1:00:41.1 9:47/M
7 John Steffl Statham GA 1104 50 37 1:01:25.5 9:54/M
8 Bw Dale Cary NC 1026 50 42 1:03:07.8 10:11/M
9 Brian Parsons Carrollton GA 1076 50 44 1:03:37.6 10:16/M
10 David Banuelos Orlando FL 1004 54 54 1:07:57.1 10:58/M
11 Mike Zipay Murfreesboro TN 1127 59 58 1:09:12.6 11:10/M
12 Brian Harston Midland MI 1041 50 62 1:09:53.0 11:16/M
13 John Gentry Athens GA 1033 50 77 1:14:50.8 12:04/M
14 Jeff Johnson Covington GA 1048 51 78 1:15:05.3 12:07/M
15 Thomas McGurk Marietta GA 1140 50 82 1:17:12.4 12:27/M
16 Kevin Myhre Murfreesboro TN 1071 58 85 1:20:09.7 12:56/M
17 Chris McGorrian Ball Ground GA 1061 56 88 1:21:17.6 13:07/M
18 Shaugn McReynolds Peachtree Corners GA 1063 53 89 1:21:40.6 13:10/M
19 Mark Akridge Toccoa GA 588 52 92 1:22:32.4 13:19/M
20 Paul Campbell Wakefield RI 1019 59 97 1:24:40.0 13:39/M
21 Paul Hubert Anthem AZ 1046 57 99 1:24:41.0 13:40/M
22 Michael Hovis Winter Park FL 1045 51 104 1:26:42.1 13:59/M
23 Wade Hall Washington GA 1039 52 108 1:28:27.0 14:16/M
24 John Hale Jefferson GA 1037 52 109 1:30:43.4 14:38/M
25 Tommy Roberson Washington GA 1087 53 113 1:32:19.5 14:53/M
26 Robbie Kline Stuarts Draft VA 1052 55 116 1:36:05.0 15:30/M
27 John Moore Gulfport MS 1067 50 119 1:40:47.7 16:15/M
28 Christopher Mar Sorrow Athens GA 1101 59 124 1:45:54.6 17:05/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Eberle 1128 55 46 1:04:26.9 10:24/M
2 Ann McGorrian 1136 55 52 1:07:13.2 10:50/M
3 Melinda Black Clarkesville GA 1008 54 56 1:08:22.9 11:02/M
4 Renee Miller Upatoi GA 1066 51 90 1:22:10.2 13:15/M
5 Teresa Dove Danielsville GA 1028 56 107 1:28:04.6 14:12/M
6 Rhonda Roberson Washington GA 1086 50 111 1:31:46.7 14:48/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Johnson Spring Hill TN 1049 60 24 56:37.2 9:08/M
2 Richard Knight Reidsville SC 597 68 28 57:27.4 9:16/M
3 Rick Hayes Dahlonega GA 581 61 30 59:05.0 9:32/M
4 Michael Harris Canton GA 1126 65 35 1:01:15.0 9:53/M
5 Steve Haslup Seneca SC 1043 68 59 1:09:16.9 11:10/M
6 Booker T Orsley Dewey Rose GA 1143 65 61 1:09:32.2 11:13/M
7 Victor Faricius Cumming GA 1137 69 66 1:11:01.3 11:27/M
8 Thomas Popps Watkinsville GA 1081 66 74 1:14:03.0 11:57/M
9 Craig Witz Oregon WI 1122 60 86 1:21:05.1 13:05/M
10 Richard Emmerich Jefferson WI 1029 61 87 1:21:05.7 13:05/M
11 Richard Harrison Commerce GA 1040 68 110 1:31:10.0 14:42/M
12 Joseph Boldt Lexington KY 1012 68 114 1:33:44.9 15:07/M
13 John Tackett East Point GA 1107 62 126 1:51:30.6 17:59/M
14 Roger Whiten Commerc GA 587 68 128 6:00:00.2 58:04/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ada Steele Valdosta GA 1103 60 117 1:37:44.4 15:46/M
2 Brenda Wall Leesburg GA 1118 67 127 2:08:08.6 20:40/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ron Farmer Flowery Br GA 1130 72 91 1:22:22.0 13:17/M
2 Danny Wall Leesburg GA 1119 75 120 1:41:14.9 16:20/M
3 Francis Garren Burnsville NC 1032 74 129 6:00:00.2 58:04/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Phillips Columbus GA 1078 75 118 1:39:26.7 16:02/M
2 Kathy Givens Douglasville GA 1034 70 125 1:50:39.9 17:51/M