Giddy Up 5K 2019 ag

GIDDY UP 5K 5K

GIDDY UP 5K

Age Group Results

May 18, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Kempton 163 19 1 20:00.5 6:27/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katya Bessiere Cumming GA 153 18 3 23:46.7 7:40/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Kempton 163 19 1 20:00.5 6:27/M
2 Tyler Radke 71 19 11 26:49.0 8:39/M
3 Holden Walker Gainesville GA 79 15 15 27:56.1 9:01/M
4 James Mercer Gainesville GA 68 16 33 42:56.5 13:51/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katya Bessiere Cumming GA 153 18 3 23:46.7 7:40/M
2 Georgia Welch Cumming GA 82 11 30 39:10.2 12:38/M
3 Mia Calabrese Dawsonville GA 187 12 40 52:58.4 17:05/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gunner Wood 143 22 5 24:32.5 7:55/M
2 Dylan Schulte Cumming GA 186 27 6 25:49.6 8:20/M
3 Patrick Ziarnowski Duluth GA 85 24 10 26:38.8 8:35/M
4 Josh Haymore Cleveland GA 155 29 12 27:06.0 8:45/M
5 Stephen Manderson 67 28 38 49:57.5 16:07/M
6 Ashton Culpepper Lake Park GA 185 22 42 53:30.9 17:15/M
7 Matthew Farmer Atlanta GA 55 29 49 1:06:00.8 21:17/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Haymore 152 23 7 26:19.0 8:29/M
2 Annie Pruitt 165 21 29 38:04.3 12:17/M
3 Melissa Manderson 66 27 37 49:56.1 16:06/M
4 Summer Armstrong Dawsonville GA 184 21 43 53:31.1 17:16/M
5 Savannah Teems Snellville GA 75 26 44 54:42.0 17:39/M
6 Brianna Zumbrum Gainesville GA 86 25 45 54:43.3 17:39/M
7 Kayla Del Pizzo 54 25 48 1:05:52.3 21:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Logan Johnson Dahlonega GA 154 30 13 27:35.8 8:54/M
2 Jesse Turk 164 37 18 29:07.0 9:24/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Postles Cumming GA 148 37 17 28:57.1 9:20/M
2 Allison Hogue Dawsonville GA 180 35 25 36:29.3 11:46/M
3 Angela Wilson 144 31 27 38:00.4 12:15/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Hearn Dahlonega GA 157 48 8 26:19.7 8:29/M
2 James Daniel Dahlonega GA 162 43 14 27:36.1 8:54/M
3 Steve Hill Atlanta GA 59 49 20 29:26.0 9:30/M
4 Peter Sanchez Duluth GA 74 42 32 42:54.9 13:50/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Hill Atlanta GA 58 45 19 29:09.1 9:24/M
2 Holli Henderson Cumming GA 132 44 22 30:00.0 9:41/M
3 Rhiannon Ludlow 65 43 23 33:50.5 10:55/M
4 Kelly Wood 161 40 28 38:02.9 12:16/M
5 Adrienne Welch Cumming GA 81 43 31 39:11.9 12:38/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Sweets Cumming GA 130 50 2 21:12.2 6:50/M
2 Mark Novack 151 55 4 24:32.1 7:55/M
3 James O'Neal Cumming GA 175 50 21 29:43.1 9:35/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Johnson Dahlonega GA 131 55 16 28:16.7 9:07/M
2 April Haygood Cumming GA 57 50 47 55:33.3 17:55/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Heikkila Cumming GA 133 70 9 26:25.1 8:31/M
2 Tom Wendle Suwanee GA 129 65 24 36:01.2 11:37/M
3 Richard Wurst Suwanee GA 84 61 26 37:31.0 12:06/M
4 Lee Lampris Tucker GA 61 76 34 43:25.4 14:00/M
5 Doug Ashley Cumming GA 51 61 35 44:06.6 14:14/M
6 Jared Radin Kennesaw GA 141 68 36 47:06.2 15:12/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Harbin Cumming GA 56 60 39 50:03.1 16:09/M
2 Julia Radin Kennesaw GA 70 64 41 53:09.4 17:09/M
3 Patricia Ponder Cumming GA 69 60 46 55:32.7 17:55/M