Run For Life 5K 2019 ag

Run for Life 5K Run for a Life 5K

Run for Life 5K

Age Group Results

October 05, 2019


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Run for a Life 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Pettett Lilburn GA 293 22 1 18:02.0 5:49/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elissa Oliver Gainesville GA 392 16 17 21:12.4 6:50/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Clark Gainesville GA 393 40 4 19:28.9 6:17/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Tollett Johns Creek GA 442 43 18 21:18.2 6:52/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chip Kiel Flowery Branch GA 228 65 16 21:08.5 6:49/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Schuman Jefferson GA 344 52 63 26:32.4 8:34/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josiah Dolan Buford 180 10 20 21:32.7 6:57/M
2 Joseph Rojas Dahlonega 322 8 43 24:58.7 8:03/M
3 Caleb Maksimenko Winder GA 254 10 52 25:51.0 8:20/M
4 Lucus Sheridan Gainesville 352 8 54 25:55.7 8:22/M
5 Levi Clark Gainesville GA 395 9 59 26:08.4 8:26/M
6 Davis Rowan Auburn 333 10 76 27:29.5 8:52/M
7 Joey Ciotti Braselton 140 9 82 27:58.4 9:01/M
8 Jacob Sheridan Bowersville 349 6 85 28:06.2 9:04/M
9 Andrew Sheridan Bowersville 345 10 107 30:07.2 9:43/M
10 Timothy Ciotti Gainesville 143 7 112 30:44.8 9:55/M
11 Tyler Rowan Auburn 336 8 121 31:27.3 10:09/M
12 Noah Maksimenko Gainesville 258 8 139 33:23.5 10:46/M
13 Mason Hartman Gainesville GA 207 8 144 34:17.3 11:04/M
14 Nathan Padilla Gainesville 285 10 145 34:27.6 11:07/M
15 Levi Ciotti Gainesville 141 6 146 34:45.3 11:13/M
16 James Hollis Gainesville 209 9 171 38:34.5 12:26/M
17 Logan Tollett Johns Creek 444 7 186 42:08.3 13:35/M
18 Samuel Grant Pendergrass 198 5 210 47:09.6 15:13/M
19 Thomas Tollett Johns Creek 443 9 211 47:14.1 15:14/M
20 Jonathan Cortes Gainesville 148 6 224 52:17.7 16:52/M
21 Asher Sheridan Bowersville 347 1 247 1:00:59.7 19:40/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ayla Tracy Gainesville 365 9 80 27:53.3 9:00/M
2 Jayden Jackson Winder 221 10 92 28:35.4 9:13/M
3 Skye Loggins Gainesville 250 8 104 29:45.4 9:36/M
4 Ellie Marsh Flowery Branch 260 10 130 32:21.1 10:26/M
5 Adelyn Koz Braselton 237 9 132 32:26.5 10:28/M
6 Aislin Burke Hoschton GA 132 10 136 32:54.7 10:37/M
7 Adelyn Koz Gainesville 236 9 160 35:54.5 11:35/M
8 Abby Watkins Gainesville 374 10 167 37:51.1 12:13/M
9 Marlee Skipper Gainesville 357 10 169 37:59.5 12:15/M
10 Kiralee Wassing Gainesville 373 9 173 39:02.6 12:35/M
11 Mercie Bloom Gainesville GA 126 6 192 42:37.9 13:45/M
12 Brewer Brock Cleveland GA 130 7 194 42:49.2 13:49/M
13 Rebecca Grant Pendergrass GA 197 7 198 43:32.7 14:03/M
14 Madey Kilgore Gainesville 231 10 203 45:37.2 14:43/M
15 Claira Hunt Cleveland 218 10 204 45:39.5 14:44/M
16 Sadie Wallis Gainesville 371 10 205 45:41.2 14:44/M
17 Kaity Latty Gainesville GA 244 9 207 46:48.8 15:06/M
18 Anna Grant Pendergrass GA 194 10 209 47:07.9 15:12/M
19 Maya Ciotti Gainesville 142 8 229 54:38.8 17:37/M
20 Maryrose Bloom Gainesville GA 124 10 230 54:41.0 17:38/M
21 Ayva Maksimenko Gainesville 253 6 231 54:42.3 17:39/M
22 Eliana Maksimenko Winder 255 4 232 55:50.0 18:01/M
23 Mollie Sheridan Bowersville 353 3 246 1:00:53.6 19:38/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Knight Gainesville GA 235 13 8 19:46.8 6:23/M
2 Miles Tracy Gainesville GA 367 12 9 19:48.5 6:23/M
3 Emitt Tracy Gainesville 366 11 21 21:34.4 6:57/M
4 Klay Bloom Gainesville GA 119 14 28 22:46.3 7:21/M
5 Hudson Danielson Gainesville 158 13 33 23:24.2 7:33/M
6 Henly Marsh Flowery Branch 262 13 38 24:49.4 8:00/M
7 Mark Maksimenko Winder GA 256 13 40 24:53.0 8:02/M
8 Bradley Schuman Jefferson 343 13 47 25:25.8 8:12/M
9 Maddox Glutting ainesville 192 13 56 26:00.4 8:23/M
10 Evan Jenkins Gainesville 224 14 68 26:45.8 8:38/M
11 Matthew Olaires Hoschton 281 13 69 27:01.3 8:43/M
12 Isaac Sheridan Bowersville 348 12 70 27:05.2 8:44/M
13 Josh Dinn Gainesville 173 13 74 27:21.5 8:49/M
14 Kelton Reynolds Cleveland 310 12 75 27:28.6 8:52/M
15 Joseph Sheridan Bowersville 350 14 87 28:17.4 9:07/M
16 Christopher Ross Gainesville 330 12 88 28:19.2 9:08/M
17 Ian Tow Sugar Hill 363 12 96 28:57.3 9:20/M
18 Mathew Maksimenko Winder 257 12 111 30:42.9 9:54/M
19 Jacob Criddle Gainesville 150 13 129 32:14.1 10:24/M
20 Nathan Latty Gainesville GA 245 13 208 46:50.1 15:06/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Addison Harmon Braselton 206 11 30 22:58.8 7:25/M
2 Hope Dolan Gainesville 179 12 41 24:53.4 8:02/M
3 Valery Escamilla Gainesville GA 391 13 55 25:57.7 8:22/M
4 Isabella Delong Braselton 163 11 67 26:42.3 8:37/M
5 Olivia Daniel Gainesville GA 155 13 72 27:13.9 8:47/M
6 Mallory Kilgore Gainesville GA 232 13 77 27:32.5 8:53/M
7 Joy Ryan Gainesville 341 13 81 27:56.6 9:01/M
8 Kathryn McWhorter Braselton GA 266 13 97 29:06.1 9:23/M
9 Kara McKinney Gainesville 263 13 117 31:03.6 10:01/M
10 Kaitlyn Delozier Gainesville 166 13 124 31:59.4 10:19/M
11 Lily Rowan Auburn 335 12 157 35:38.8 11:30/M
12 Mercy Kise Carnesville GA 234 12 175 39:04.4 12:36/M
13 Melodie Bloom Gainesville GA 125 12 176 39:04.9 12:36/M
14 Katelyn Ivester Cleveland 220 11 202 45:35.6 14:42/M
15 Madison Criddle Gainesville 152 14 220 51:07.6 16:29/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Clark Gainesville GA 394 16 2 18:23.9 5:56/M
2 Kohlton Bloom Gainesville GA 120 18 3 19:21.0 6:15/M
3 Jonathan Ryan Gainesville GA 340 17 5 19:37.5 6:20/M
4 Owen Tracy Gainesville GA 368 15 6 19:41.3 6:21/M
5 Alex Fowler Auburn GA 186 15 7 19:44.9 6:22/M
6 Kade Bloom Gainesville GA 118 19 10 20:34.5 6:38/M
7 Jonathan Ross Gainesville GA 331 17 11 20:53.4 6:44/M
8 Joshua Padilla Gainesville GA 284 17 12 20:56.8 6:45/M
9 Nathaniel Olaires Hoschton 282 16 13 21:03.8 6:47/M
10 Jonathan Rojas Ellijay GA 321 15 14 21:04.2 6:48/M
11 Nathan Fruhwirth Hoschton GA 188 15 15 21:05.7 6:48/M
12 Dylan Thomas Braselton 362 18 19 21:29.4 6:56/M
13 Zachary Hames Hoschton 205 15 22 21:52.2 7:03/M
14 Pierce Mudd Gainesville GA 438 15 23 21:57.0 7:05/M
15 Haldey Rule Gainesville 337 16 24 22:16.1 7:11/M
16 Wesley Daniel Gainesville GA 156 15 25 22:18.6 7:12/M
17 Garrison Riker Buford 311 15 58 26:05.5 8:25/M
18 Isaac Dinn Gainesville 172 15 73 27:19.5 8:49/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elissa Oliver Gainesville GA 392 16 17 21:12.4 6:50/M
2 Abigail Dolan Buford GA 175 15 37 24:03.3 7:45/M
3 Joy Rojas Dahlonega 323 17 44 25:00.2 8:04/M
4 Maloree Bloom Gainesville GA 123 16 48 25:27.3 8:13/M
5 Emery Marsh Flowery Branch 261 15 57 26:03.3 8:24/M
6 Jenna Haley Buford 203 15 60 26:10.8 8:26/M
7 Ellie Danielson Lawrenceville GA 157 15 83 28:00.0 9:02/M
8 Susanna Ross Gainesville 328 15 102 29:37.1 9:33/M
9 Hannah Kise Gainesville GA 445 19 127 32:10.8 10:23/M
10 Olivia Grimsley Clarkesville GA 201 15 149 34:53.2 11:15/M
11 Anna Sheridan Bowersville 346 15 150 35:02.5 11:18/M
12 Emily Wallace Flowery Branch 306 19 164 36:52.2 11:54/M
13 Mekenna Cantrell Gillsville 136 18 183 40:15.3 12:59/M
14 Faith Dinn Gainesville 171 17 184 40:38.7 13:06/M
15 Amanda Beck Flowery Branch GA 111 19 197 43:12.2 13:56/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Pettett Lilburn GA 293 22 1 18:02.0 5:49/M
2 Drew Pearigen Gainesville 289 23 39 24:51.1 8:01/M
3 Jose Del Rio Gainesville 162 23 46 25:24.4 8:12/M
4 Christian Conway Hoschton GA 441 21 64 26:34.1 8:34/M
5 Collin Conway Gainesville 145 23 89 28:21.3 9:09/M
6 Jacob Pierpont Monroe GA 302 22 110 30:33.0 9:51/M
7 Kalub Anderson Gainesville 105 23 225 52:20.2 16:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adelaida Olson Atlanta GA 283 23 61 26:16.4 8:28/M
2 Hayley Fruhwirth Hoschton 187 24 84 28:01.7 9:02/M
3 Gabby Kehren Gainesville 227 21 90 28:22.3 9:09/M
4 Rebekah Rojas Dahlonega 326 20 99 29:25.9 9:29/M
5 Rebecca Pettett Lilburn GA 297 20 133 32:52.3 10:36/M
6 Katie Rojas Dahlonega 325 23 143 34:09.2 11:01/M
7 Macie Bloom Gainesville 122 22 159 35:43.5 11:31/M
8 Abigail Curtis Gainesville 153 23 165 36:54.7 11:54/M
9 Tessa Fruhwirth Hoschton GA 190 20 187 42:27.1 13:42/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Pettett Lilburn GA 294 27 71 27:11.9 8:46/M
2 Luke Pettett Lilburn GA 295 25 141 33:50.5 10:55/M
3 Ross Leilaoll Gainesville GA 439 27 212 47:43.7 15:24/M
4 Charles Moore Gainesville 269 25 245 1:00:39.3 19:34/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Hall Newburn 204 25 42 24:56.9 8:03/M
2 Savanna Fruhwirth Hoschton 189 25 116 31:00.7 10:00/M
3 Claudia Popovici Lawrenceville GA 303 27 118 31:06.2 10:02/M
4 Bailey Norton Cleveland 278 29 134 32:52.6 10:36/M
5 Morgan Bloom Gainesville GA 127 25 188 42:29.1 13:42/M
6 Esther Anderson Gainesville 103 25 196 43:06.8 13:54/M
7 Erica Leikvoll Gainesville GA 248 25 214 48:03.8 15:30/M
8 Laura Gooch Gainesville GA 440 25 215 48:05.1 15:31/M
9 Hannah Holyfield Gainesville 211 29 218 48:28.9 15:38/M
10 Abigail Pulliam Gainesville 305 25 219 48:30.7 15:39/M
11 Caitlin Wetherford Alto 436 27 237 56:49.5 18:20/M
12 Renee Porter Maysville 304 28 242 1:00:23.4 19:29/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Hernandez Gainesville 446 31 35 23:44.2 7:39/M
2 Stephen Pettett Lilburn GA 299 32 45 25:07.4 8:06/M
3 Collins Mugume Gainesville 275 33 138 33:11.5 10:42/M
4 David Rojas Gainesville GA 318 30 155 35:32.1 11:28/M
5 Andre Bergsagel Huntsville AL 112 33 226 52:36.8 16:58/M
6 Paul Maksimenko Winder 259 33 233 56:15.1 18:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Jackson Monroe GA 222 33 91 28:32.3 9:12/M
2 Justina Roberts Pendergrass 317 34 120 31:19.6 10:06/M
3 Sydney Tracy Gainesville 274 31 152 35:11.1 11:21/M
4 Cynthia Wassing Stn. Mountain 372 32 178 39:09.1 12:38/M
5 Tiffany Hudgins Gainesville GA 216 31 195 42:50.5 13:49/M
6 Angela Maksimenko Winder 252 32 234 56:18.6 18:10/M
7 Hannah Rojas Gainesville GA 320 30 235 56:23.4 18:11/M
8 Amy Smith Metairie GA 358 30 239 57:04.1 18:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Babel Cleveland 108 36 26 22:34.8 7:17/M
2 Riley Tracy Gainesville GA 369 38 27 22:37.0 7:18/M
3 Sam Meraz Gainesville GA 267 37 50 25:35.4 8:15/M
4 Brent Loggins Gainesville 249 36 100 29:27.1 9:30/M
5 Matt Ziesmer Dacula GA 381 35 113 30:46.4 9:55/M
6 David Roberts Pendergrass GA 315 35 119 31:14.3 10:05/M
7 Josh Rowan Auburn 334 38 158 35:40.0 11:30/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Flowers Gainesville GA 185 35 29 22:52.9 7:23/M
2 Jennifer Williford Gainesville 379 38 31 23:00.8 7:25/M
3 Chelsey Clark Flowery Branch 396 36 62 26:29.9 8:33/M
4 Autumn Brock Cleveland GA 129 37 93 28:39.0 9:15/M
5 Erin Caldwell Gainesville 135 36 135 32:52.9 10:36/M
6 Pattie Delong Braselton 165 39 153 35:12.9 11:21/M
7 Renee Rojas Dahlonega 327 36 180 39:19.5 12:41/M
8 Sarah Bergsagel Huntsville AL 113 39 189 42:30.7 13:43/M
9 Carmen Alberto Gainesville GA 101 39 193 42:45.8 13:47/M
10 Jessica Hunt Cleveland 219 39 206 45:44.4 14:45/M
11 Sabrina Dabney Gainesville 154 39 222 51:54.0 16:45/M
12 Kacee Criddle Gainesville GA 151 38 238 57:02.6 18:24/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Clark Gainesville GA 393 40 4 19:28.9 6:17/M
2 Guillermo Escamilla Gainesville GA 390 44 36 23:48.4 7:41/M
3 Chester Olaires Hoschton 280 42 49 25:32.9 8:14/M
4 Brent Haley Buford 202 44 51 25:45.1 8:18/M
5 Horacio Alberto Gainesville GA 102 41 78 27:44.1 8:57/M
6 Charles Dolan Buford GA 178 44 86 28:08.3 9:05/M
7 C. J. Clarke Gainesville GA 144 40 114 30:55.1 9:58/M
8 Jeremy Shockley Gainesville GA 355 40 115 30:58.8 9:59/M
9 Stephen Ross Gainesville 332 44 142 33:56.4 10:57/M
10 Jason Delong Braselton 164 40 154 35:13.3 11:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Tollett Johns Creek GA 442 43 18 21:18.2 6:52/M
2 Melissa Danielson Lawrenceville GA 159 44 65 26:35.8 8:35/M
3 Lisa Marsh Flowery branch 447 40 66 26:38.8 8:35/M
4 Amy Ellen Carnesville 233 43 79 27:50.8 8:59/M
5 Amy Dolan Buford GA 176 44 94 28:40.5 9:15/M
6 Dana Ellis Clermont GA 182 40 101 29:29.7 9:31/M
7 Salissa Glutting Gainesville 193 40 108 30:12.7 9:45/M
8 Emily McWhorter Braselton GA 265 43 109 30:28.3 9:50/M
9 Jennifer Moore Murrayville GA 270 44 125 32:03.4 10:20/M
10 Jen Watkins Cleveland 375 40 126 32:05.5 10:21/M
11 Christa Skipper Lula 356 40 128 32:12.5 10:23/M
12 Joyce Cash Flowery Branch GA 138 41 161 36:38.0 11:49/M
13 Nanyamka Peters Lawrenceville GA 292 41 174 39:04.1 12:36/M
14 Alison Kilgore Gainesville GA 230 42 182 40:03.4 12:55/M
15 Angie Dinn Gainesville 169 44 185 40:54.6 13:12/M
16 Angela Horne Murrayville 212 42 190 42:34.4 13:44/M
17 Anna Ross Gainesville 329 43 199 43:41.9 14:05/M
18 Lisa Grant 196 42 213 48:01.3 15:29/M
19 Amy Latty Gainesville GA 243 41 216 48:20.6 15:35/M
20 Mandy Reece Gainesville GA 308 43 227 54:21.0 17:32/M
21 Stephanie Loggins Gainesville 251 40 244 1:00:34.1 19:32/M
22 Laura Sheridan Bowersville 351 44 248 1:01:04.4 19:42/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clayton Dinn Gainesville 170 46 137 32:58.2 10:38/M
2 Damon Horne Murrayville 213 48 162 36:42.6 11:50/M
3 Alfred Peters Lawrenceville GA 291 45 179 39:10.9 12:38/M
4 Scott Grant Pendergrass GA 199 47 240 1:00:01.2 19:22/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Penny Hollis Gainesville 210 46 172 38:40.4 12:28/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stefan Kimming Gothenburg 435 54 32 23:16.2 7:30/M
2 Steven Ryan Hoschton GA 342 50 53 25:52.5 8:21/M
3 Donald Bloom Gainesville GA 115 52 98 29:15.2 9:26/M
4 Jay Riker Buford GA 312 50 105 29:47.9 9:36/M
5 David Burke Hoschton GA 134 54 163 36:44.3 11:51/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Schuman Jefferson GA 344 52 63 26:32.4 8:34/M
2 Joy Bloom Gainesville GA 117 51 191 42:36.8 13:45/M
3 Christi Beck Flowery Branch GA 110 50 221 51:09.6 16:30/M
4 Beth Grimsley Clarkesville GA 200 53 223 51:57.4 16:45/M
5 Kelly Echols Monroe GA 437 51 236 56:48.0 18:19/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ray Lecture Gainesville GA 247 57 34 23:32.4 7:35/M
2 Brian Pierce Gainesville GA 300 56 95 28:44.6 9:16/M
3 Robert Pettett Lilburn 298 58 131 32:24.1 10:27/M
4 Stacey Reece Gainesville GA 309 55 228 54:22.3 17:32/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Kiel Flowery Branch GA 229 56 106 29:50.3 9:37/M
2 Catharine Burke Hoschton GA 133 55 148 34:51.1 11:15/M
3 Kathy Rojas Dahlonega 324 58 151 35:06.2 11:19/M
4 Paula Pettett Lilburn 296 58 181 40:01.8 12:55/M
5 Tammy Hulsey Gainesville GA 217 58 217 48:25.0 15:37/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Ashley Cumming GA 107 61 166 37:33.0 12:07/M
2 Francis Rojas Dahlonega 319 61 170 38:22.4 12:23/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Iris Ladd Gainesville GA 241 64 103 29:40.4 9:34/M
2 Elaine Dinsmore Gainesville GA 174 64 123 31:50.0 10:16/M
3 Teresa Brewer Cleveland GA 128 60 177 39:05.2 12:36/M
4 Denise Smith Gainesville GA 359 62 243 1:00:29.7 19:31/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chip Kiel Flowery Branch GA 228 65 16 21:08.5 6:49/M
2 Ken Pardue Buford 288 68 122 31:36.8 10:12/M
3 Steve Barnes Gainesville 109 65 147 34:47.0 11:13/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claudia Pardue Buford GA 287 68 140 33:28.2 10:48/M
2 Mary Detrick Hoschton GA 168 68 156 35:34.4 11:28/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sydney White Jefferson 376 73 200 44:08.2 14:14/M
2 Carol Quaife Stone Mtn GA 307 71 201 44:28.7 14:21/M
3 Becky Grant Flowery Branch 195 74 241 1:00:04.2 19:23/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 242 78 168 37:54.5 12:14/M