2015 15th Annual Currahee Challenge 6M Currahee 6 Mile

2015 15th Annual Currahee Challenge 6M

Overall Finish List

October 03, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

Currahee 6 Mile

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Joshua Schaffer Pendleton SC 177 40 M 1 40-44 42:28.3 7:05/M
2 William Weimar Stone Mtn GA 207 37 M 1 35-39 44:27.4 7:25/M
3 Chris Adkins Snellville GA 1 52 M 1 50-54 44:45.6 7:28/M
4 Matt Sheffield Marietta GA 188 39 M 2 35-39 46:18.8 7:43/M
5 Robert Farmer Toccoa GA 66 58 M 1 55-59 46:32.3 7:45/M
6 Thomas O'Neill Pendleton SC 148 43 M 2 40-44 48:51.9 8:09/M
7 David Johns Buford GA 113 50 M 2 50-54 48:59.2 8:10/M
8 Kathryn Lindquist Cary NC 119 23 F 1 20-24 49:06.5 8:11/M
9 Robert McLean 232 39 M 3 35-39 49:34.0 8:16/M
10 Jeff White Chattanooga TN 258 50 M 3 50-54 49:41.2 8:17/M
11 Clint Sanders Toccoa GA 261 38 M 4 35-39 50:03.3 8:21/M
12 Jeremy Williams White GA 216 41 M 3 40-44 50:13.7 8:22/M
13 Jared Brode Cleveland GA 26 37 M 5 35-39 50:16.4 8:23/M
14 Chris Slusher Melbourne FL 191 37 M 6 35-39 50:30.2 8:25/M
15 Chris Williams Easley SC 215 39 M 7 35-39 51:09.7 8:32/M
16 David Shabat Toccoa GA 230 43 M 4 40-44 51:15.0 8:33/M
17 Joseph Siskey Athens GA 264 37 M 8 35-39 51:35.3 8:36/M
18 Chris Arnold Anchorage AK 231 30 M 1 30-34 51:41.6 8:37/M
19 Jeff Duncan Greenville SC 63 30 M 2 30-34 52:00.4 8:40/M
20 Joseph Wachira Toccoa GA 204 55 M 2 55-59 52:05.4 8:41/M
21 Seth Blalock Martin GA 243 23 M 1 20-24 52:11.2 8:42/M
22 Martha Wright Atlanta GA 219 26 F 1 25-29 52:48.7 8:48/M
23 Luanne Barber Anderson SC 14 52 F 1 50-54 53:13.4 8:52/M
24 Rick Hayes Dahlonega GA 228 57 M 3 55-59 53:39.1 8:57/M
25 Marcus Seymour Buford GA 238 37 M 9 35-39 53:57.5 9:00/M
26 John Steffl Statham GA 196 46 M 1 45-49 54:17.7 9:03/M
27 Randall Norlund Columbus GA 250 27 M 1 25-29 54:46.5 9:08/M
28 Mike Todd Greenville SC 245 34 M 3 30-34 54:56.9 9:09/M
29 Paul Malquist 240 24 M 2 20-24 55:05.9 9:11/M
30 Bryan Merk Anderson SC 135 48 M 2 45-49 55:07.5 9:11/M
31 Kurt Russell Melbourne FL 174 37 M 10 35-39 55:30.2 9:15/M
32 Mark Sewell Clarkesville GA 185 48 M 3 45-49 55:34.2 9:16/M
33 Liana Tierney Waltham MA 199 29 F 2 25-29 55:36.4 9:16/M
34 Michael Rhodes Harrisonburg VA 244 47 M 4 45-49 56:00.9 9:20/M
35 Scott Stroud Toccoa GA 249 43 M 5 40-44 56:02.4 9:20/M
36 Collin Burchins Lilburn GA 34 25 M 2 25-29 56:05.6 9:21/M
37 Jonathan Haney Walhalla SC 84 26 M 3 25-29 56:08.8 9:21/M
38 Kyle Barber Anderson SC 13 23 M 3 20-24 56:11.8 9:22/M
39 Kay Allen Augusta GA 4 35 F 1 35-39 56:23.3 9:24/M
40 Brian Chapman Fort Gordon GA 37 37 M 11 35-39 56:24.7 9:24/M
41 Patrick Smith Seymour IN 192 28 M 4 25-29 57:28.6 9:35/M
42 Le Gibson Winder GA 77 46 M 5 45-49 57:37.5 9:36/M
43 Elaine Thomas Eastanollee GA 254 46 F 1 45-49 57:52.2 9:39/M
44 Roger Keel Valley AL 114 62 M 1 60-64 57:54.9 9:39/M
45 Ryan Hartrick Lula GA 93 34 M 4 30-34 58:00.9 9:40/M
46 Christina Russell Melbourne FL 173 37 F 2 35-39 58:15.1 9:43/M
47 Steve Hartley Eastanollee GA 92 54 M 4 50-54 58:18.4 9:43/M
48 Talmadge Fisher Martin GA 69 24 M 4 20-24 58:50.8 9:48/M
49 Stephen Davis Waynesboro GA 48 52 M 5 50-54 59:11.2 9:52/M
50 James Lumley Mountain City GA 255 56 M 4 55-59 59:33.0 9:56/M
51 Daniel Dreiler Abilene TX 233 27 M 5 25-29 59:35.9 9:56/M
52 Melinda Black Clarkesville GA 18 50 F 2 50-54 59:38.4 9:56/M
53 Tom Knowles Dahlonega GA 117 58 M 5 55-59 59:42.6 9:57/M
54 Brian Parsons Carrollton GA 154 46 M 6 45-49 59:44.1 9:57/M
55 Patrick Muse Otto NC 141 57 M 6 55-59 59:47.6 9:58/M
56 Shawn Carter Eastanollee GA 236 29 M 6 25-29 59:57.8 10:00/M
57 Booker T Orsley Dewy Rose GA 267 61 M 2 60-64 1:00:05.0 10:01/M
58 Raelyn Sanders Toccoa GA 260 14 F 1 11-14 1:00:19.1 10:03/M
59 Grady Sanders Toccoa GA 259 11 M 1 11-14 1:00:21.8 10:04/M
60 Bill Nelli Simpsonville SC 142 46 M 7 45-49 1:00:48.9 10:08/M
61 Melissa Hatchett Demorest GA 96 39 F 3 35-39 1:00:59.2 10:10/M
62 Randy Hemphill Toccoa GA 246 41 M 6 40-44 1:01:04.1 10:11/M
63 Maggie Meadors Anderson SC 131 22 F 2 20-24 1:01:21.9 10:14/M
64 Zack Cothran Toccoa GA 46 15 M 1 15-19 1:01:52.2 10:19/M
65 Don Pickering Watkinsville GA 251 64 M 3 60-64 1:02:15.0 10:23/M
66 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 79 45 M 8 45-49 1:02:47.3 10:28/M
67 Gretel Marques Westminster SC 127 36 F 4 35-39 1:03:03.8 10:31/M
68 Rod Wilson Lula GA 239 42 M 7 40-44 1:03:30.4 10:35/M
69 David Oblinger Alpharetta GA 151 65 M 1 65-69 1:03:37.9 10:36/M
70 Marc Melfi Summerville SC 134 22 M 5 20-24 1:04:12.3 10:42/M
71 Shaelyn Dewitt Toccoa GA 54 19 F 1 15-19 1:04:20.9 10:43/M
72 Jay Keever Sylva NC 115 48 M 9 45-49 1:04:30.4 10:45/M
73 Carolyn Brock Dahlonega GA 25 47 F 2 45-49 1:04:31.1 10:45/M
74 Mimi Hunt Seneca SC 242 49 F 3 45-49 1:05:08.6 10:51/M
75 Blair Conrad Greer SC 43 26 F 3 25-29 1:06:31.1 11:05/M
76 Thomas Balmer Martin GA 11 32 F 1 30-34 1:06:46.8 11:08/M
77 John Clair Cataula GA 39 66 M 2 65-69 1:07:07.4 11:11/M
78 Christopher Reeves Evans GA 166 44 M 8 40-44 1:07:09.3 11:12/M
79 Miguel MacIas Clarkesville GA 121 21 M 6 20-24 1:07:18.0 11:13/M
80 Jonathan Kyle Atlanta GA 266 39 M 12 35-39 1:07:30.3 11:15/M
81 Brandi Salers 237 35 F 5 35-39 1:07:40.0 11:17/M
82 Tabatha Reeves Evans GA 167 42 F 1 40-44 1:07:57.0 11:20/M
83 Amanda McAtee Clemson SC 129 39 F 6 35-39 1:08:21.0 11:24/M
84 Will Maybach 234 31 M 5 30-34 1:08:21.8 11:24/M
85 Beckie Hylkem Seneca SC 109 45 F 4 45-49 1:08:22.7 11:24/M
86 Conrad Shealy Anderson SC 187 27 M 7 25-29 1:08:35.8 11:26/M
87 Christopher Tenaro Spring Hill FL 198 52 M 6 50-54 1:08:39.0 11:27/M
88 Daniel Connell Tifton GA 42 29 M 8 25-29 1:09:29.6 11:35/M
89 James Homewood Flowery Branch GA 106 45 M 10 45-49 1:09:41.6 11:37/M
90 Robert Shaw Seville OH 186 64 M 4 60-64 1:09:42.2 11:37/M
91 Larry Patterson Lavonia GA 155 47 M 11 45-49 1:10:22.3 11:44/M
92 Walter Harvey Jefferson GA 263 71 M 1 70-74 1:10:24.7 11:44/M
93 Brent Gray Taccoa GA 81 23 M 7 20-24 1:10:55.1 11:49/M
94 Torey Vermilya Toccoa GA 200 24 F 3 20-24 1:11:21.1 11:54/M
95 Chad Purvis Athens GA 265 44 M 9 40-44 1:11:31.4 11:55/M
96 Joe Yergin Toccoa GA 222 58 M 7 55-59 1:11:58.6 12:00/M
97 Tiffany Walke Cumming GA 205 32 F 2 30-34 1:12:11.3 12:02/M
98 Allison Nunez Nyssa OR 143 30 F 3 30-34 1:12:11.5 12:02/M
99 Janelle Aldridge Brooklet GA 3 41 F 2 40-44 1:12:35.8 12:06/M
100 Gavin Fay Roswell GA 67 42 M 10 40-44 1:12:53.7 12:09/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Dave Werth Pendleton SC 209 44 M 11 40-44 1:12:55.7 12:09/M
102 Daniel Litteer Easley SC 120 52 M 7 50-54 1:14:08.1 12:21/M
103 Danielle Debourbon Ludowici GA 50 29 F 4 25-29 1:14:11.2 12:22/M
104 Joe Steele Seneca SC 193 43 M 12 40-44 1:14:11.4 12:22/M
105 Angie Dewitt Toccoa GA 51 48 F 5 45-49 1:14:58.0 12:30/M
106 Marjorie Yergin Toccoa GA 223 56 F 1 55-59 1:15:13.9 12:32/M
107 Jim Latimer Gainesville GA 118 74 M 2 70-74 1:15:17.0 12:33/M
108 Asa Murley Toccoa GA 139 20 M 8 20-24 1:15:30.3 12:35/M
109 John Buffington Martin GA 32 14 M 2 11-14 1:15:50.3 12:38/M
110 Shannon Buffington Martin GA 33 38 F 7 35-39 1:15:52.8 12:39/M
111 Arnold Walworth Senoia GA 206 57 M 8 55-59 1:16:02.6 12:40/M
112 Charles Poole Toccoa GA 160 59 M 9 55-59 1:16:20.8 12:43/M
113 Scott Barber Anderson SC 15 53 M 8 50-54 1:16:33.0 12:46/M
114 Herman Sasser Marietta GA 229 70 M 3 70-74 1:16:58.4 12:50/M
115 Alex Rodriguez Doral FL 171 38 M 13 35-39 1:18:07.5 13:01/M
116 Dave O'Shaughnessy Marietta GA 149 41 M 13 40-44 1:18:52.8 13:09/M
117 Mark O'Shaughnessy Peachtree City GA 150 43 M 14 40-44 1:18:53.0 13:09/M
118 Shanna Wright Fayetteville GA 221 37 F 8 35-39 1:18:55.7 13:09/M
119 Mark Yurgil Warner Robins GA 225 30 M 6 30-34 1:20:38.2 13:26/M
120 Brian Megahee Bonaire GA 133 41 M 15 40-44 1:20:40.0 13:27/M
121 Laura Jenkins Clermont GA 112 32 F 4 30-34 1:21:31.8 13:35/M
122 Karla Herrick Dahlonega GA 102 42 F 3 40-44 1:21:32.3 13:35/M
123 Elisha Powell Seneca SC 162 33 F 5 30-34 1:25:22.8 14:14/M
124 Lee Gordon 256 30 M 7 30-34 1:26:57.7 14:30/M
125 Wanda Thompson Eastanollee GA 241 52 F 3 50-54 1:27:25.3 14:34/M
126 Ana Barber Anderson SC 12 26 F 5 25-29 1:27:52.9 14:39/M
127 Courtney Pendergrast Toccoa GA 157 31 F 6 30-34 1:28:16.9 14:43/M
128 Kristi Jaeger Seneca SC 111 34 F 7 30-34 1:28:21.5 14:44/M
129 Jonathan Simmons Athens GA 190 48 M 12 45-49 1:29:09.0 14:52/M
130 Marilyn Meyers Clarkesville GA 136 61 F 1 60-64 1:30:33.0 15:06/M
131 Rashell Downing Winder GA 61 45 F 6 45-49 1:32:29.2 15:25/M
132 Ernie Dewitt Toccoa GA 52 51 M 9 50-54 1:32:41.6 15:27/M
133 Jennifer Mangiapane Toccoa GA 124 43 F 4 40-44 1:32:42.9 15:27/M
134 Kathy Givens Douglasville GA 78 66 F 1 65-69 1:43:03.7 17:11/M
135 Gail Fitzpatrick Augusta GA 70 54 F 4 50-54 1:44:43.3 17:27/M
136 Belinda Tenaro Spring Hill FL 197 47 F 7 45-49 1:46:22.7 17:44/M
137 Troy Whigham Tampa FL 212 50 M 10 50-54 1:47:21.4 17:54/M
138 Katy Wilson Toccoa GA 217 33 F 8 30-34 1:47:24.4 17:54/M
139 Tom Savery Loganville GA 175 74 M 4 70-74 1:49:02.5 18:10/M
140 Amy Reed Fairburn GA 257 37 F 9 35-39 1:50:18.3 18:23/M
141 Chip Jackson Plano TX 110 53 M 11 50-54 2:12:43.3 22:07/M
142 Linda Zeeman Atlanta GA 226 71 F 1 70-74 2:13:23.1 22:14/M