2014 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee D-Day Run


2014 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee

Age Group Results

May 31, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99
Women: Top Finishers 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70

D-Day Run

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Chamberlain Cleveland GA 569 29 1 38:04.7 6:08/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Holloway Athens GA 571 20 9 47:19.4 7:38/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Hemphill Toccoa GA 560 40 7 47:09.2 7:36/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Adams Athens GA 554 54 30 53:27.4 8:37/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 463 9 65 1:00:21.9 9:44/M
2 Jackson Moore Toccoa GA 573 9 169 1:18:27.9 12:39/M
3 Tyson Snow Pea Ridge AR 501 10 240 2:07:56.8 20:38/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sidda Sharpe Anderson SC 480 7 187 1:20:44.9 13:01/M
2 Ada Sharpe Anderson SC 476 4 194 1:23:01.3 13:23/M
Top

Male 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Adams Athens GA 555 18 3 44:02.9 7:06/M
2 William Anderson Carrollton GA 308 20 5 45:40.3 7:22/M
3 Tommy Dorminy Mcdonough GA 357 16 8 47:13.9 7:37/M
4 Nathan Medina Suwanee GA 542 19 15 50:46.3 8:11/M
5 Trevor Holbrooks Suwanee GA 566 20 16 50:50.4 8:12/M
6 Isaiah Hunt Dacula GA 564 20 21 51:20.2 8:17/M
7 Austin Myers Toccoa GA 424 18 57 58:25.1 9:25/M
8 William Putt Cumming GA 450 20 73 1:01:24.9 9:54/M
9 Jacob Massey Toccoa GA 409 16 80 1:02:12.4 10:02/M
10 Hayden Olsen Flowery Branch GA 431 12 84 1:02:37.1 10:06/M
11 Tanner Ruhlen Toccoa GA 460 19 91 1:03:43.4 10:17/M
12 Jackson Purvis Bogart GA 449 14 108 1:05:51.4 10:37/M
13 Austin Simpson Buford GA 487 18 117 1:07:26.8 10:53/M
14 Joseph Kelleher Cumming GA 392 11 129 1:09:04.8 11:08/M
15 Adam Cochran Toccoa GA 339 17 132 1:09:49.0 11:16/M
16 Robert Simpson Buford GA 489 20 176 1:19:13.2 12:47/M
17 Paul Dillingham Pickens SC 353 15 202 1:24:14.4 13:35/M
18 Jonathan Vinson Toccoa GA 514 15 222 1:34:32.9 15:15/M
19 Cooper Roland Clarkesville GA 575 14 225 1:38:04.6 15:49/M
20 Chandler Snow Pea Ridge AR 497 11 241 2:07:59.6 20:39/M
Top

Female 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Holloway Athens GA 571 20 9 47:19.4 7:38/M
2 Deanna Lewis Toccoa GA 402 17 22 51:22.1 8:17/M
3 Darby Arnold Dahlonega GA 309 19 54 57:52.9 9:20/M
4 Megan Cordone Tucker GA 345 15 86 1:02:57.1 10:09/M
5 Brooke Notebaert Toccoa GA 426 16 137 1:11:02.0 11:27/M
6 Katie Cordone Tucker GA 344 18 145 1:11:53.9 11:36/M
7 Jessica Kittell Dahlonega GA 396 19 146 1:11:56.8 11:36/M
8 Brittany Sellers Toccoa GA 475 14 165 1:18:04.1 12:35/M
9 Abigail Vickery Toccoa GA 513 16 171 1:18:43.5 12:42/M
10 Hannah Byce Honea Path SC 324 12 186 1:20:44.5 13:01/M
11 Audrey Adamson Arnoldsville GA 302 15 197 1:23:25.0 13:27/M
12 Katherine Ruhlen Middleport NY 535 11 209 1:25:28.6 13:47/M
13 Chelsy Lee Toccoa GA 399 16 224 1:34:58.1 15:19/M
14 Mckenzie Snow Pea Ridge AR 500 15 243 2:09:15.5 20:51/M
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Chamberlain Cleveland GA 569 29 1 38:04.7 6:08/M
2 Josh Holloway Athens GA 570 22 2 38:38.2 6:14/M
3 Paul Mallalieu Lavonia GA 407 27 4 45:09.8 7:17/M
4 Joseph Collins Cleveland GA 340 27 6 46:31.8 7:30/M
5 Shawn Carter Eastanollee GA 331 28 10 47:38.6 7:41/M
6 Sean Clark Augusta GA 338 27 32 54:48.3 8:50/M
7 Brett Sanders Toccoa GA 461 29 35 55:48.5 9:00/M
8 Marc Savioli Warner Robbins GA 541 28 37 56:16.9 9:05/M
9 Brandon Dubey Gainesville GA 360 25 39 56:31.2 9:07/M
10 Charles Fulghum Toccoa GA 367 30 41 56:49.8 9:10/M
11 Nic Seibel Dahlonega GA 474 21 51 57:34.2 9:17/M
12 John Olson Simpsonville SC 432 30 52 57:37.2 9:18/M
13 Joe Pendergrast Toccoa GA 531 29 56 58:09.3 9:23/M
14 Mark Chaffin Hampton GA 335 24 63 59:34.5 9:36/M
15 David Harris Blairsville GA 375 23 68 1:00:29.6 9:45/M
16 Timothy Sealock Acworth GA 473 21 74 1:01:34.5 9:56/M
17 Dillon Davidson Cartersville GA 348 21 90 1:03:25.4 10:14/M
18 Hasan Abdeljawad Suwanee GA 301 23 100 1:04:53.6 10:28/M
19 Joshua Kamber Blairsville GA 389 23 106 1:05:38.3 10:35/M
20 Edward Wright Anderson SC 525 26 120 1:07:32.9 10:54/M
21 William Maybach Gainesville GA 410 30 128 1:08:48.7 11:06/M
22 Aaron Pilgrim Athens GA 443 22 141 1:11:30.8 11:32/M
23 Brian Atkinson Athens GA 311 25 163 1:17:52.2 12:34/M
24 Kenneth Sowder Anderson SC 502 29 179 1:19:21.0 12:48/M
25 Berkley Rosonet Grayson GA 458 30 183 1:19:57.9 12:54/M
26 Andrew Weisenburger Lombard IL 519 27 207 1:24:50.8 13:41/M
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassie Jo Saggus Grovetown GA 544 26 135 1:10:34.4 11:23/M
2 Ashley Campbell Toccoa GA 567 26 140 1:11:29.4 11:32/M
3 Jenilyn Mulkey Anderson SC 423 28 160 1:17:21.5 12:29/M
4 Paulette Driver Greenville SC 358 26 177 1:19:17.1 12:47/M
5 Sarah Rosonet Grayson GA 459 30 181 1:19:33.7 12:50/M
6 Samantha Krawitz Park Ridge IL 397 25 205 1:24:17.7 13:36/M
7 Amber Atkinson Athens GA 310 27 211 1:27:23.0 14:06/M
8 Carrie Black Atlanta GA 529 27 215 1:30:22.1 14:35/M
9 Courtney Pendergrast Toccoa GA 532 29 223 1:34:43.5 15:17/M
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Hemphill Toccoa GA 560 40 7 47:09.2 7:36/M
2 Loren Omer Fort Belvoir VA 434 38 12 48:56.8 7:54/M
3 Daniel Finley Fayetteville NC 587 32 17 50:59.3 8:13/M
4 Riley Tracy Gainesville GA 509 33 18 51:11.7 8:15/M
5 Joseph Siskey Jefferson GA 557 35 19 51:16.7 8:16/M
6 Josh Davis Atlanta GA 349 36 20 51:17.2 8:16/M
7 Drew Irvin Demorest GA 385 36 23 51:32.7 8:19/M
8 Mike Sharpe Anderson SC 479 36 25 51:49.8 8:21/M
9 Jason Roberts Sugar Hill GA 457 37 26 52:07.8 8:24/M
10 Jason Hohnberger Alexandria VA 381 38 34 55:21.7 8:56/M
11 Gary Marx Flowery Branch GA 408 38 44 56:59.5 9:11/M
12 Antoine Orsley Hartwell GA 562 36 45 57:02.9 9:12/M
13 Matt Skilling Clarkesville GA 568 39 53 57:44.5 9:19/M
14 Jason Goza 550 31 62 59:21.4 9:34/M
15 Clint Sanders Toccoa GA 462 37 66 1:00:22.4 9:44/M
16 Graham Page Athens GA 438 34 67 1:00:28.0 9:45/M
17 Joe Pollard Charlotte NC 543 32 71 1:00:52.2 9:49/M
18 Chris Moore Gainesville GA 417 32 72 1:01:20.0 9:54/M
19 Alan Trang Philadelphia PA 510 31 79 1:02:09.0 10:01/M
20 Brian Chapman Fort Gordon GA 576 36 81 1:02:28.2 10:05/M
21 Ryan Hartrick Lula GA 377 32 82 1:02:33.0 10:05/M
22 Drew Sharpe Honea Path SC 478 38 85 1:02:48.5 10:08/M
23 Joshua Moore Atlanta GA 419 36 87 1:02:58.6 10:09/M
24 Shawn Henderson Sautee GA 378 39 93 1:04:03.7 10:20/M
25 John Huber Buford GA 384 39 94 1:04:19.3 10:22/M
26 Tyson Reimers Cumming GA 454 34 101 1:04:59.1 10:29/M
27 Luke Canup Turnerville GA 327 32 103 1:05:18.7 10:32/M
28 Robert Simpson Colbert GA 561 32 110 1:05:57.1 10:38/M
29 Michael McGruder San Antonio TX 411 36 114 1:06:31.3 10:44/M
30 Michael Gray Hermitage TN 372 36 119 1:07:30.2 10:53/M
31 Andy Osiecki Hendersonville NC 436 39 121 1:07:37.6 10:54/M
32 Kevin Smith Toccoa GA 493 36 122 1:08:01.1 10:58/M
33 Tony Shasteen Sugar Hill GA 482 39 125 1:08:15.5 11:00/M
34 Nathan Garrison Hoschton GA 368 38 126 1:08:42.5 11:05/M
35 Jason Byers San Antonio TX 325 37 127 1:08:47.7 11:06/M
36 Joel Schmitt Cambridge WI 468 33 134 1:10:33.1 11:23/M
37 Gerrit Dalman Warner Robins GA 347 32 154 1:14:29.3 12:01/M
38 Lucus Von Esh Alpharetta GA 515 36 178 1:19:18.4 12:47/M
39 Jeremy Sherer Oneonta AL 485 35 191 1:22:08.2 13:15/M
40 Kerry Mounts Grovetown GA 577 33 198 1:23:33.8 13:29/M
41 Eugene Du Plessis Woodstock GA 359 36 199 1:23:41.2 13:30/M
42 Sean Keane Atlanta GA 530 32 214 1:30:21.3 14:34/M
43 Jeffery Jackson Lawrenceville GA 386 32 217 1:31:25.0 14:45/M
44 Garey Wilkes Normal IL 523 40 226 1:38:38.1 15:55/M
45 Chris Snow Pea Ridge AR 498 39 242 2:08:04.1 20:39/M
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britton Sharpe Anderson SC 477 35 24 51:49.6 8:21/M
2 Shannon Dolezal Athens GA 356 32 29 53:00.3 8:33/M
3 Maggie Pollard Charlotte NC 545 31 33 55:17.1 8:55/M
4 Leah Carroll Toccoa GA 330 37 36 56:12.5 9:04/M
5 Kristen Waters Toccoa GA 517 31 50 57:27.8 9:16/M
6 Stacey Hemphill Toccoa GA 559 32 105 1:05:29.5 10:34/M
7 Jenny Lane Bowman GA 537 39 115 1:06:41.1 10:45/M
8 Sarena Shasteen Sugar Hill GA 481 39 124 1:08:15.0 11:00/M
9 Pamela Schmitt Cambridge WI 469 34 133 1:10:32.6 11:23/M
10 Gina Baker Grovetown GA 312 38 149 1:12:44.6 11:44/M
11 Laurie Sayer Clarkesville GA 465 40 150 1:12:57.3 11:46/M
12 Betsy Moore Toccoa GA 572 39 195 1:23:02.7 13:24/M
13 Susan Chester Tallulah Falls GA 336 34 203 1:24:16.1 13:35/M
14 Dee Sizensky Easley SC 490 35 212 1:28:16.9 14:14/M
15 Victoria Boone Lawrenceville GA 321 36 218 1:31:26.0 14:45/M
16 Connie Tucker Nicholson GA 511 33 220 1:33:08.0 15:01/M
17 Ileia Smith Warner Robins GA 492 31 234 1:43:20.5 16:40/M
18 Kasey Snow Pea Ridge AR 499 37 244 2:09:16.8 20:51/M
19 Jennifer Reynolds Canton GA 456 33 248 2:36:17.8 25:12/M
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Boeyer Martin GA 319 50 14 50:45.6 8:11/M
2 Jeff Olvin Canton GA 433 48 27 52:30.4 8:28/M
3 Lance Oskey Fort Campbell KY 437 43 28 52:30.6 8:28/M
4 Derek Mosher Fort Sam Houston TX 422 43 31 54:19.4 8:46/M
5 Mike Mihalick Gainesville GA 412 43 42 56:51.1 9:10/M
6 Bobby Kirk Greensboro NC 395 43 47 57:18.1 9:15/M
7 Tim Rados Newnan GA 452 46 61 59:03.3 9:31/M
8 Steve Faber Watkinsville GA 580 46 69 1:00:33.5 9:46/M
9 Mark Morgan Franklin TN 420 49 75 1:01:37.8 9:56/M
10 Jae Kim Lacey WA 394 46 77 1:02:01.9 10:00/M
11 Paul Oliphant Kennesaw GA 429 48 83 1:02:36.3 10:06/M
12 Hank Harms Crawford GA 373 42 88 1:03:00.6 10:10/M
13 Brian Oscarson Rockmart GA 435 46 95 1:04:19.6 10:22/M
14 Gary Bohannon Toccoa GA 320 42 96 1:04:34.8 10:25/M
15 Bob Simpson Buford GA 488 45 99 1:04:45.1 10:27/M
16 Blake Fisher Hartwell GA 549 48 102 1:05:11.7 10:31/M
17 Tim Goss Mount Airy GA 371 47 104 1:05:26.2 10:33/M
18 Mark Carpenter Lincolnton NC 329 47 109 1:05:55.4 10:38/M
19 Camden Olsen Flowery Branch GA 430 41 112 1:06:24.6 10:43/M
20 Rens De Graaff Smithfield VA 350 41 138 1:11:20.8 11:30/M
21 Dewayne Wolf Live Oak TX 524 45 139 1:11:24.7 11:31/M
22 Ed Carmen Toccoa GA 548 48 152 1:13:28.1 11:51/M
23 William Dlhosh Powder Springs GA 355 46 157 1:16:25.0 12:20/M
24 Denton Elkins Dacula GA 363 41 158 1:16:58.1 12:25/M
25 Darren Schwartz Olympia WA 470 47 164 1:17:58.6 12:35/M
26 James Kelleher Cumming GA 391 45 173 1:18:52.8 12:43/M
27 Barry Sasser Loganville GA 464 50 188 1:21:03.5 13:04/M
28 Chad Purvis Bogart GA 448 43 190 1:21:37.2 13:10/M
29 Kevin Adamson Arnoldsville GA 303 44 196 1:23:24.0 13:27/M
30 James Baker Grovetown GA 313 41 200 1:23:46.3 13:31/M
31 Rob Ruhlen Middleport NY 534 41 210 1:25:29.3 13:47/M
32 Russell Harper Taylors SC 374 44 239 1:52:38.9 18:10/M
33 Craig Brown 585 42 246 2:26:17.8 23:36/M
34 Frank Reynolds Canton GA 455 43 247 2:36:17.8 25:12/M
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 318 48 70 1:00:43.6 9:48/M
2 Victoria Morgan Franklin TN 421 45 92 1:03:53.4 10:18/M
3 Rhonda Trainor Lawrenceville GA 546 49 116 1:07:10.1 10:50/M
4 Angela Deaton Calhoun GA 351 47 130 1:09:44.7 11:15/M
5 Elaine Thomas Eastanollee GA 504 45 142 1:11:34.9 11:33/M
6 Wendi Bailey Martin GA 581 47 144 1:11:43.8 11:34/M
7 Karen Rados Newnan GA 451 44 151 1:13:24.9 11:50/M
8 Dana Carpenter Lincolnton NC 328 45 155 1:14:30.7 12:01/M
9 Melissa Zebley Wilmington DE 526 44 166 1:18:19.5 12:38/M
10 Vickie Warehime Hampstead MD 516 49 167 1:18:21.4 12:38/M
11 Laura O'Sullivan Wilmington DE 427 44 168 1:18:22.5 12:38/M
12 Allison Roland Clarkesville GA 574 50 175 1:18:57.8 12:44/M
13 Sandie Lewallen Lula GA 400 43 180 1:19:23.8 12:48/M
14 Jacqueline Huber Buford GA 383 47 185 1:20:17.1 12:57/M
15 Shannon Parker Athens GA 583 43 189 1:21:36.5 13:10/M
16 Mary Castleberry Hoschton GA 333 47 193 1:22:45.7 13:21/M
17 Allison Adamson Arnoldsville GA 584 42 221 1:33:11.7 15:02/M
18 Lee Dillingham Pickens SC 352 44 227 1:39:04.7 15:59/M
19 Radonna Powers Toccoa GA 447 45 232 1:41:25.9 16:21/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Griffin Milledgeville GA 540 51 11 48:15.4 7:47/M
2 Malcolm Adams Athens GA 553 58 13 49:56.9 8:03/M
3 Donnie Chaffin Hampton GA 334 53 38 56:22.6 9:05/M
4 Roger Keel Valley AL 390 60 40 56:49.3 9:10/M
5 Mark Stewart Greenville SC 588 56 43 56:56.7 9:11/M
6 Steve Hartley Eastanollee GA 376 53 48 57:20.8 9:15/M
7 Steve Biondo Ada MI 317 55 49 57:25.7 9:16/M
8 Roger Sealock Acworth GA 472 58 55 57:56.3 9:21/M
9 Pat Burke Gainesville GA 582 55 58 58:25.8 9:25/M
10 Booker T Orsley Dewy Rose GA 563 60 59 58:51.0 9:30/M
11 Christian Vandervort Voorheesville NY 512 53 76 1:01:43.1 9:57/M
12 Bill Lewis Cleveland GA 401 57 97 1:04:36.4 10:25/M
13 Ricky Josey Canon GA 388 56 98 1:04:37.5 10:25/M
14 Leslie Alexander Pineville LA 306 52 107 1:05:49.9 10:37/M
15 James Johnson Jefferson GA 552 55 123 1:08:01.5 10:58/M
16 Jim Lollis Simpsonville SC 403 54 131 1:09:45.5 11:15/M
17 Tommy Moon Toccoa GA 416 51 147 1:12:05.9 11:38/M
18 Steve Hood Cleveland GA 579 57 148 1:12:21.0 11:40/M
19 Eddie Alexander Mableton GA 304 59 162 1:17:27.2 12:30/M
20 Holton King Mt. Airy GA 536 55 174 1:18:57.3 12:44/M
21 Barry Cook Clayton GA 578 58 192 1:22:36.8 13:19/M
22 Rudy Tingelhoff Hoschton GA 508 52 208 1:25:00.1 13:43/M
23 Charles Poole Toccoa GA 533 57 216 1:31:19.1 14:44/M
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Adams Athens GA 554 54 30 53:27.4 8:37/M
2 Carol Lowe Evans GA 404 53 89 1:03:10.2 10:11/M
3 Logan Hickman Lafollilde TN 380 56 111 1:06:15.0 10:41/M
4 Wanda Weaver Toccoa GA 518 57 143 1:11:39.0 11:33/M
5 Regina Church Mount Airy GA 337 51 153 1:13:49.8 11:54/M
6 Tammi Jordan Commerce GA 387 51 156 1:15:08.6 12:07/M
7 Christine Biondo Ada MI 316 56 201 1:23:55.2 13:32/M
8 Dianna Neal Tallulah Falls GA 425 55 204 1:24:17.5 13:36/M
9 Donna Tinga Greenville SC 589 55 213 1:29:43.8 14:28/M
10 Vanessa Corning Toccoa GA 346 55 231 1:41:24.5 16:21/M
11 Carole Black Watkinsville GA 528 56 233 1:41:50.4 16:25/M
12 Melissa Mitchell Toccoa GA 415 52 237 1:50:25.5 17:49/M
13 Connie Tabor Toccoa GA 503 57 238 1:50:26.4 17:49/M
14 Carol Wicks 586 52 245 2:26:16.8 23:35/M
Top

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Dubey Gainesville GA 361 62 46 57:04.3 9:12/M
2 David Oblinger Alpharetta GA 539 63 60 58:59.5 9:31/M
3 Donnie Pickering Athens GA 441 63 64 59:58.7 9:40/M
4 Thomas Popps Watkinsville GA 446 61 78 1:02:06.4 10:01/M
5 William Davis Athens GA 558 65 113 1:06:28.8 10:43/M
6 Walter Harvey Jefferson GA 556 70 136 1:10:44.0 11:25/M
7 Bob Pierce Readyville TN 442 70 159 1:17:11.1 12:27/M
8 Richard Harrison Commerce GA 551 63 161 1:17:25.9 12:29/M
9 William Smith Turnerville GA 496 69 184 1:20:00.1 12:54/M
10 Duane Bruno Hull GA 323 63 206 1:24:42.2 13:40/M
11 Chris Scammon Rex GA 466 68 229 1:40:23.2 16:11/M
12 R D Alexander Ruston LA 307 61 236 1:49:38.7 17:41/M
Top

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Obert Toledo OH 428 62 172 1:18:49.6 12:43/M
2 Kathy Givens Douglasville GA 369 65 182 1:19:44.1 12:52/M
3 Barbara Taylor Athens GA 538 61 219 1:32:18.7 14:53/M
4 Diane Henry Toccoa GA 379 62 228 1:39:25.9 16:02/M
Top

Male 71 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Brown Snellville GA 547 71 118 1:07:27.9 10:53/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 565 72 170 1:18:41.1 12:41/M
3 Wilson Page Athens GA 439 72 230 1:41:06.9 16:18/M
4 Ralph Reed Toccoa GA 453 78 235 1:48:15.5 17:28/M