2015 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee D-Day Run

2015 - D-Day Run Camp Toccoa at Currahee

Age Group Results

June 06, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99
Women: Top Finishers 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-99

D-Day Run

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Webb Blairsville GA 1100 19 1 41:11.4 6:39/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britton Sharpe Anderson SC 1127 36 10 49:02.0 7:55/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allen Guest Clemson SC 1104 54 7 48:21.3 7:48/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 917 49 52 1:01:26.0 9:55/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grady Sanders Toccoa GA 1058 10 132 1:28:42.9 14:18/M
Top

Male 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Webb Blairsville GA 1100 19 1 41:11.4 6:39/M
2 Tommy Dorminy Mcdonough GA 1112 17 8 48:31.7 7:50/M
3 Marcus Forrester Toccoa GA 1095 13 27 54:43.1 8:50/M
4 Kyle Rogers Blairsville GA 1103 18 30 55:53.9 9:01/M
5 Austin Myers Toccoa GA 1024 19 32 55:58.6 9:02/M
6 Henry Morgan Franklin TN 1019 17 45 59:39.4 9:37/M
7 Adam Cochran Toccoa GA 933 18 96 1:12:34.4 11:42/M
8 Alex White Tupelo MS 1085 14 109 1:16:47.2 12:23/M
9 Chris White Tupelo MS 1086 14 110 1:16:47.4 12:23/M
10 Jared Banks Columbia SC 910 15 146 1:32:38.0 14:56/M
Top

Female 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deanna Lewis Toccoa GA 1123 18 31 55:55.1 9:01/M
2 Abigail Vickery Toccoa GA 1082 17 133 1:28:47.8 14:19/M
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Plesnarski Atlanta GA 1033 29 5 47:55.5 7:44/M
2 Jacob Shivers Fort Gordon GA 1064 25 11 49:03.3 7:55/M
3 Pat Swenson Fort Gordon GA 1073 28 16 51:40.4 8:20/M
4 Eric Robinson Fort Gordon GA 1056 23 18 51:54.3 8:22/M
5 Mashal Shekib Evans GA 1062 29 22 52:58.5 8:33/M
6 Michael Franco Martinez GA 950 23 26 54:06.0 8:44/M
7 Adam Mortensen Fort Gordon GA 1022 23 39 58:04.6 9:22/M
8 Brian Stewart Grovetown GA 1070 27 61 1:03:23.5 10:13/M
9 Chris McAuliff Grovetown GA 64 30 64 1:03:58.6 10:19/M
10 Nick Allen Grovetown GA 905 24 72 1:05:20.8 10:32/M
11 Joshua Foltz Fort Gordon GA 949 30 74 1:05:27.6 10:33/M
12 Adam Cranford Flowery Branch GA 935 29 99 1:13:33.8 11:52/M
13 Will Maybeth Gainesville GA 1004 30 116 1:20:27.7 12:59/M
14 Matthew Goldenberg Atlanta GA 958 30 117 1:21:46.2 13:11/M
15 Jarrod Moore Vidalia GA 1017 30 119 1:23:08.6 13:25/M
16 Cameron Jenkins Evans GA 984 27 130 1:28:29.3 14:16/M
17 Dustin Johnson Beaver Creek OR 986 22 145 1:31:54.2 14:49/M
18 Phillip Blackburn 1092 26 189 2:26:48.3 23:41/M
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Ivester Toccoa GA 982 30 17 51:51.7 8:22/M
2 Morgan Yogore Fort Gordon GA 1088 22 25 53:21.2 8:36/M
3 Carly Ogren Augusta GA 1028 27 47 1:00:12.5 9:43/M
4 Liana Tierney Waltham MA 1079 29 55 1:01:53.3 9:59/M
5 Aubrey Lonsberry Fort Gordon GA 998 27 57 1:02:48.4 10:08/M
6 Mary Murray Waxhaw NC 1023 29 66 1:04:18.7 10:22/M
7 Lindsay Whitney-Mcauliff Grovetown GA 1116 25 67 1:04:41.1 10:26/M
8 Kaile Rackley Atlanta GA 1038 29 93 1:10:57.7 11:27/M
9 Katy Kovar Atlanta GA 996 28 113 1:18:04.1 12:35/M
10 Jasmine Miller Augusta GA 1010 27 134 1:28:56.2 14:21/M
11 Rachel Gattenby Augusta GA 955 27 135 1:28:59.7 14:21/M
12 Giselle Camacho Augusta GA 925 24 137 1:31:08.0 14:42/M
13 Weslie Clark Toccoa GA 1097 25 162 1:43:50.6 16:45/M
14 Stephanie Devotie Augusta GA 940 26 173 1:51:50.2 18:02/M
15 Jennifer Reed 1044 28 187 2:26:47.9 23:40/M
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wes Colston Demorest GA 1108 34 2 44:48.1 7:14/M
2 Matt Sheffield Marietta GA 1061 39 3 46:23.7 7:29/M
3 Mike Sharpe Anderson SC 1126 37 4 47:01.0 7:35/M
4 Jason Roberts Sugar Hill GA 1055 38 6 48:08.6 7:46/M
5 Drew Irvin Baldwin GA 981 37 13 50:19.1 8:07/M
6 Steven Jacobik Mableton GA 1101 33 14 50:48.2 8:12/M
7 Josh Davis Cornelia GA 928 37 15 50:55.8 8:13/M
8 Ryan Greene Toccoa GA 961 37 19 52:12.0 8:25/M
9 Joseph Siskey Jefferson GA 1065 36 21 52:46.9 8:31/M
10 Ryan Rathmann Atlanta GA 1039 37 23 53:08.3 8:34/M
11 Antoine Orsley Hartwell GA 1117 37 28 54:45.3 8:50/M
12 Joe Pollard Davenport IA 1034 33 35 56:35.7 9:08/M
13 Steven Reitz Grovetown GA 1050 37 41 58:47.4 9:29/M
14 Cameron Beveridge Grovetown GA 916 33 42 59:08.6 9:32/M
15 Sean Boyle Athens GA 920 36 43 59:10.2 9:33/M
16 Drew Jones Demorest GA 987 37 44 59:38.1 9:37/M
17 Travis Banker Fort Gordon GA 907 32 46 59:40.4 9:37/M
18 Ryan Hartrick Lula GA 969 33 51 1:01:08.9 9:52/M
19 Tyson Reimers Cumming GA 1049 35 53 1:01:46.0 9:58/M
20 Philip Parsons Morgantown KY 1129 36 54 1:01:51.6 9:59/M
21 Ben Hunter Mableton GA 978 33 56 1:02:46.3 10:07/M
22 Tim Pfister Dawsonville GA 1031 39 59 1:03:04.4 10:10/M
23 Kevin Smith Toccoa GA 1068 37 63 1:03:39.0 10:16/M
24 Sean Stoltz Watkinsville GA 1072 36 68 1:04:44.2 10:26/M
25 Jimmy Barnes Williamston SC 913 38 75 1:06:01.2 10:39/M
26 Brian Kovach Gainesville GA 995 33 79 1:07:48.8 10:56/M
27 Joshua Moore Atlanta GA 1018 37 86 1:09:29.9 11:12/M
28 Tim Brown Loganville 1096 39 101 1:13:37.6 11:52/M
29 Drew Sharpe Honea Path SC 1060 39 106 1:16:44.4 12:23/M
30 Mark Sprinkle Tupelo MS 1069 36 111 1:16:49.8 12:23/M
31 Dan Husser Rock Hill SC 980 38 129 1:27:31.7 14:07/M
32 Clint Sanders Toccoa GA 1057 40 131 1:28:40.4 14:18/M
33 Carey Jung Key West FL 989 36 140 1:31:18.1 14:44/M
34 Brady Redhage Owings MD 1041 37 141 1:31:30.2 14:45/M
35 Stacy Burton Converse TX 924 39 142 1:31:30.7 14:45/M
36 Curtis Thornton Grovetown GA 1078 33 152 1:33:24.3 15:04/M
37 James Evans Brooklet GA 945 37 153 1:35:10.3 15:21/M
38 Bobby Cannon Flowery Branch GA 926 31 160 1:42:15.3 16:30/M
39 Kenneth Nolla Augusta GA 1027 38 178 2:08:43.3 20:46/M
40 Gerrit Dalman Warner Robins GA 937 33 182 2:14:35.5 21:42/M
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britton Sharpe Anderson SC 1127 36 10 49:02.0 7:55/M
2 Maggie Pollard Charlotte NC 1035 32 20 52:15.0 8:26/M
3 Kristen Waters Toccoa GA 1084 32 36 56:37.0 9:08/M
4 Caitlin Greene Toccoa GA 960 35 38 57:51.4 9:20/M
5 Becky Cawood Suwanee GA 929 33 40 58:43.5 9:28/M
6 Delaney Reimann Sumter SC 1048 38 58 1:03:02.1 10:10/M
7 Melissa Hatchett Demorest GA 975 38 62 1:03:34.0 10:15/M
8 Christina Peters Buford GA 1076 33 88 1:09:53.3 11:16/M
9 April Cummings Atlanta GA 936 34 89 1:10:01.1 11:18/M
10 Kristina Martinelli Columbia SC 1001 33 92 1:10:36.5 11:23/M
11 Erica Dodge Alpharetta GA 941 34 100 1:13:34.0 11:52/M
12 Abbie Beusse Williamston SC 915 32 105 1:16:42.6 12:22/M
13 Heather Pierce Augusta GA 1032 40 123 1:25:36.4 13:48/M
14 Kimberly Miller Monroe GA 1011 31 154 1:35:12.4 15:21/M
15 Thoch Mel Flowery Branch GA 1009 34 161 1:42:16.7 16:30/M
16 Ashleigh Kovach Gainesville GA 994 31 166 1:45:33.3 17:01/M
17 Elena Comperatore Dahlonega GA 934 32 167 1:48:40.8 17:32/M
18 Hollie O Barr Lavonia GA 1043 37 172 1:51:17.0 17:57/M
19 Amanda Brown Augusta GA 923 34 179 2:08:43.8 20:46/M
20 Jennifer Dalman Warner Robins GA 938 35 181 2:14:35.0 21:42/M
21 Jennifer Reynolds Canton GA 1054 34 183 2:20:19.7 22:38/M
22 Jamie Hartzler Augusta GA 970 35 185 2:25:42.2 23:30/M
23 Shanda Harris 1132 34 188 2:26:48.1 23:41/M
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Cooper Gainesville GA 1094 41 24 53:18.1 8:36/M
2 Mark Morgan Franklin TN 1020 50 50 1:01:00.7 9:50/M
3 Steve Faber Watkinsville GA 1122 47 60 1:03:12.9 10:12/M
4 Gary Bohannon Toccoa GA 1093 43 65 1:04:10.6 10:21/M
5 Eric Grabau Gainesville GA 959 43 71 1:05:13.1 10:31/M
6 Brian Parsons Carrollton GA 1030 46 77 1:07:04.2 10:49/M
7 Paul Oliphant Kennesaw GA 1029 49 78 1:07:32.8 10:54/M
8 Denny Hale Augusta GA 1114 43 80 1:07:50.4 10:56/M
9 Hank Harms Monroe GA 966 43 85 1:09:29.7 11:12/M
10 Kevin Godfrey Flowery Branch GA 956 45 90 1:10:05.4 11:18/M
11 Marvin Merillat Atlanta GA 946 46 95 1:12:01.4 11:37/M
12 Andrew Harwood Dahlonega GA 972 44 97 1:12:56.6 11:46/M
13 Darrell Dotson Atlanta GA 943 41 102 1:15:40.0 12:12/M
14 James Homewood Flowery Branch GA 976 45 103 1:16:21.4 12:19/M
15 Rick Gagnon 1113 47 107 1:16:45.1 12:23/M
16 Christopher Reeves Evans GA 1046 43 122 1:24:45.7 13:40/M
17 Chris Furman Canton GA 954 45 124 1:25:41.1 13:49/M
18 Matthew Teeter Fort Gordon GA 1075 41 127 1:27:15.8 14:04/M
19 John Breakfield Gainesville GA 921 42 128 1:27:30.2 14:07/M
20 Brad Rettig Knoxville TN 1052 41 138 1:31:14.9 14:43/M
21 Scott McElroy Canton GA 1005 41 144 1:31:39.8 14:47/M
22 Eric Thomas 1091 41 149 1:33:12.7 15:02/M
23 Greg Moffett Braselton GA 1016 48 155 1:38:25.8 15:52/M
24 Daniel Medders Cornelia GA 1007 49 164 1:44:09.5 16:48/M
25 Michael Busby Pell City AL 1107 45 177 2:07:49.4 20:37/M
26 Frank Reynolds Canton GA 1053 44 184 2:20:20.3 22:38/M
27 Jonathan Smith Augusta GA 1067 44 186 2:25:50.8 23:31/M
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 917 49 52 1:01:26.0 9:55/M
2 Elaine Thomas Eastanollee GA 1077 46 73 1:05:21.9 10:32/M
3 Jill Robinson Gainesville GA 1109 46 104 1:16:34.3 12:21/M
4 Kara Blaisure Columbia SC 918 42 120 1:23:50.6 13:31/M
5 Tabatha Reeves Evans GA 1047 42 121 1:23:55.0 13:32/M
6 Jaimie Saunders Andrews Afb MD 1059 45 143 1:31:30.9 14:45/M
7 Consuelo Banks Columbia SC 908 41 147 1:32:39.8 14:57/M
8 Radonna Powers Toccoa GA 1037 46 151 1:33:19.0 15:03/M
9 Stacie Medders Cornelia GA 1008 50 159 1:41:14.6 16:20/M
10 Sarah Coleman Toccoa GA 1128 44 163 1:43:52.2 16:45/M
11 Chrystal Edwards Martin GA 1042 41 171 1:51:14.7 17:56/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allen Guest Clemson SC 1104 54 7 48:21.3 7:48/M
2 William Jefferson Hopkins SC 983 52 9 48:38.6 7:51/M
3 Jim Boeyer Martin GA 1119 51 12 49:37.9 8:00/M
4 Steve Hartley Eastanollee GA 1102 54 29 55:30.0 8:57/M
5 Pat Burke Gainesville GA 1131 56 33 56:09.3 9:03/M
6 Tom Knowles Dahlonega GA 993 57 48 1:00:25.6 9:45/M
7 James Lumley Mountain City GA 1105 55 49 1:00:49.0 9:49/M
8 Ricky Josey Canon GA 988 57 70 1:05:08.8 10:30/M
9 Kevin Totherow Taylors SC 1081 55 83 1:08:40.3 11:05/M
10 Stuart Loos Wauseka GA 1124 58 84 1:09:21.6 11:11/M
11 Leslie Alexander Pineville LA 903 53 87 1:09:34.9 11:13/M
12 Murphy Miller Dahlonega GA 1098 59 91 1:10:27.2 11:22/M
13 Eric Frye Sterling VA 952 55 94 1:11:09.7 11:29/M
14 Eddie Alexander Mableton GA 901 60 108 1:16:47.0 12:23/M
15 Dale Cleaveland Easley SC 932 60 112 1:17:55.1 12:34/M
16 Don Tabor Toccoa GA 1130 56 139 1:31:16.2 14:43/M
17 Rich Harris GA 968 59 157 1:40:51.7 16:16/M
18 William Barnello Evans GA 912 54 170 1:49:12.9 17:37/M
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patty Baker-Mcelroy Canton GA 906 52 118 1:23:01.6 13:23/M
2 Jennifer Retkofsky Toccoa GA 1051 51 126 1:25:49.3 13:50/M
3 Vanessa Corning Toccoa GA 1121 56 150 1:33:18.1 15:03/M
4 Connie Tabor Toccoa GA 1074 58 156 1:40:44.4 16:15/M
5 Maribeth Barnello Evans GA 911 53 168 1:49:07.0 17:36/M
6 Melissa Mitchell Toccoa GA 1015 53 169 1:49:09.1 17:36/M
7 Lisa Kennedy Crawford GA 991 54 174 1:54:18.0 18:26/M
8 Lori Busby Pell City AL 1106 52 176 2:07:49.3 20:37/M
Top

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 990 61 34 56:31.2 9:07/M
2 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1115 61 37 56:39.3 9:08/M
3 Thomas Popps Watkinsville GA 1036 62 69 1:04:55.5 10:28/M
4 Carl Hall Westminster SC 964 65 98 1:13:04.8 11:47/M
5 Richard Harrison Commerce GA 1110 64 114 1:19:11.3 12:46/M
6 David Nicholson Greenville SC 1026 61 115 1:19:38.1 12:51/M
7 Carlton Lowry Chester VA 999 63 148 1:33:09.1 15:01/M
8 Scott Killebrew Marietta GA 992 64 158 1:40:52.0 16:16/M
9 R D Alexander Ruston LA 904 62 165 1:45:13.0 16:58/M
Top

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jodie Boyd Alpharetta GA 919 67 81 1:08:24.3 11:02/M
2 Sharon Hall Westminster SC 965 63 125 1:25:49.1 13:50/M
3 Anne Deangelis Alto GA 939 64 136 1:29:41.9 14:28/M
Top

Male 71 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Walter Harvey Jefferson GA 971 71 76 1:06:58.2 10:48/M
2 Ralph Reed Toccoa GA 1045 79 175 2:01:06.8 19:32/M
Top

Female 71 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Telle Stein Marietta GA 1125 72 82 1:08:24.6 11:02/M
2 Linda Zeeman Atlanta GA 1089 71 180 2:10:02.1 20:58/M