2015 - 13th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5 WILDCAT 5K

2015 - 13th Annual Dale Sanders Apalachee Wildcat5

Age Group Results

May 08, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

WILDCAT 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Merit Fontinel Monroe GA 822 18 1 19:20.1 6:14/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Conn Athens GA 815 26 12 23:18.4 7:31/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlos Tabilo Loganville GA 951 52 5 21:30.6 6:56/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Rogan Athens GA 933 46 27 25:32.2 8:14/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 855 9 6 22:25.2 7:14/M
2 Trey Petersen Bethlehem GA 927 8 35 26:39.4 8:36/M
3 Timothy Eisner Bethlehem GA 932 10 38 27:20.3 8:49/M
4 Caden Whittaker Auburn GA 908 9 51 30:03.0 9:42/M
5 Weston Hubbard Auburn GA 844 10 61 31:45.0 10:15/M
6 Ben Nunnally Athens GA 878 8 86 37:18.6 12:02/M
7 Tyler Shamburger Winder GA 930 9 91 37:53.4 12:13/M
8 Connor Herring Winder GA 837 6 93 38:00.2 12:15/M
9 Gus Weed Jefferson GA 906 10 109 39:44.3 12:49/M
10 Hayden Fuqua Monroe GA 921 10 113 40:23.0 13:02/M
11 Ridley Weaver Bethlehem GA 903 8 122 42:44.2 13:47/M
12 Matthew Skutar Winder GA 918 9 129 45:17.7 14:36/M
13 Cooper Brown Auburn GA 810 7 143 50:07.6 16:10/M
14 Christian Bejarano Winder GA 988 9 144 50:09.7 16:11/M
15 Jack Roberts Auburn GA 889 6 156 55:57.9 18:03/M
16 Caden Roberts Auburn GA 887 10 157 56:26.5 18:12/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Hooper Bethlehem GA 926 10 42 28:06.7 9:04/M
2 Cheyenne Wardell Bethlehem GA 931 10 72 33:43.1 10:53/M
3 Alyssa Hall Loganville GA 986 9 76 34:45.8 11:13/M
4 Halle Barber Winder GA 923 9 88 37:22.9 12:03/M
5 Aliyah Johnson 917 10 89 37:29.3 12:05/M
6 Noerei Rozsa Kiss Auburn GA 892 7 97 38:29.9 12:25/M
7 Timea Rozsa Kiss Auburn GA 893 7 101 38:51.8 12:32/M
8 Laila Zornig Winder GA 915 9 106 39:37.5 12:47/M
9 Sunena Patel Winder GA 919 9 108 39:43.6 12:49/M
10 Madilynn Oldham Winder GA 924 10 118 41:40.3 13:26/M
11 Ryleigh Carnes Winder GA 922 9 125 44:49.8 14:27/M
12 Lily Johnson Winder GA 920 10 126 44:59.2 14:31/M
13 Isabel Rodriguez Bethlehem GA 925 10 127 45:02.1 14:32/M
14 Taylor Campbell Bethlehem GA 973 9 128 45:17.2 14:36/M
15 Peyton Brock Bethlehem GA 929 10 132 45:42.8 14:45/M
16 Ashlyn Thornton Winder GA 928 10 137 48:32.9 15:39/M
17 Miley Maddox Auburn GA 859 8 141 49:11.6 15:52/M
18 Karys Johnson Winder GA 934 7 152 54:16.8 17:30/M
19 Sofya Johnson Winder GA 935 9 153 54:23.2 17:33/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Crocker Winder GA 963 11 17 24:13.5 7:49/M
2 Colson Nichols Bethlehem GA 877 11 28 25:36.0 8:15/M
3 Ethan Harrison Winder GA 834 13 67 32:41.4 10:33/M
4 Taylor Dorsey Athens GA 819 11 73 34:04.2 10:59/M
5 Tanner Carnes Winder GA 991 12 75 34:19.3 11:04/M
6 Storm Barber Winder GA 980 13 90 37:29.8 12:05/M
7 Sam Maddox Auburn GA 860 11 123 42:59.1 13:52/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Silva Winder GA 941 13 43 28:14.8 9:06/M
2 Victoria Johnson Monroe GA 953 11 55 31:24.6 10:08/M
3 Molly Silva Winder GA 943 14 63 32:00.2 10:19/M
4 Avery Cartee Winder GA 813 11 68 32:42.7 10:33/M
5 Katrina Hoak Loganville GA 987 11 77 34:46.4 11:13/M
6 Emily Fulenwider Auburn GA 827 11 82 36:17.5 11:42/M
7 Sarah Barnette Bethlehem GA 956 14 85 36:34.0 11:48/M
8 Mallory Weaver Bethlehem GA 902 12 98 38:30.7 12:25/M
9 Cali Weed Jefferson GA 905 14 121 42:02.0 13:34/M
10 Ellie Brown Auburn GA 811 11 140 49:09.9 15:51/M
11 Makaylah Martin Auburn GA 866 11 147 52:10.8 16:50/M
12 Emmalee Hethcox Auburn GA 839 11 158 57:36.6 18:35/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Merit Fontinel Monroe GA 822 18 1 19:20.1 6:14/M
2 Nathan Crocker Winder GA 816 17 2 19:32.6 6:18/M
3 Ryan Miller Monroe GA 957 15 16 23:53.1 7:42/M
4 Matt Vickery Bethlehem GA 900 17 30 26:07.5 8:25/M
5 Trent Cwiertniak Bethlehem GA 946 15 64 32:00.5 10:19/M
6 Devon Noname 999 18 96 38:15.6 12:20/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lee Smith Auburn GA 898 17 95 38:15.2 12:20/M
2 Emily Harrison Winder GA 833 18 103 39:22.2 12:42/M
3 Allison Tuton Jefferson GA 899 15 120 42:01.4 13:33/M
4 Jasmin Duperril Winder GA 955 16 130 45:25.8 14:39/M
5 Sara Williams Bethlehem GA 910 17 131 45:34.3 14:42/M
6 Christina Turner 938 18 138 48:33.7 15:40/M
7 Ana Guillen Winder GA 940 18 139 48:57.0 15:47/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Hackney Athens GA 830 24 13 23:19.5 7:31/M
2 Camden Marshall Watkinsville GA 864 22 100 38:42.6 12:29/M
3 Alyssa Noname 836 23 154 54:30.2 17:35/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 J P Hackney Athens GA 829 25 11 23:17.7 7:31/M
2 David Rice Loganville GA 885 28 29 25:53.6 8:21/M
3 Daniel Frailey Athens GA 992 25 34 26:29.8 8:33/M
4 Richard Johnson Bethlehem GA 848 28 69 32:51.3 10:36/M
5 Grant Herring Winder GA 838 28 94 38:00.6 12:15/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Conn Athens GA 815 26 12 23:18.4 7:31/M
2 Jessica Knight Monroe GA 854 27 107 39:42.9 12:48/M
3 Brandy Lee Johnson Winder GA 936 29 155 55:43.8 17:58/M
4 Ashley Bartlett Loganville GA 802 29 159 58:22.6 18:50/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Freeman Cleveland GA 984 33 3 20:54.5 6:45/M
2 Casey Mull Athens GA 875 31 4 21:28.4 6:55/M
3 Justin Baily Winder GA 965 32 10 23:15.7 7:30/M
4 Stephen Johnson Winder GA 937 34 23 25:00.4 8:04/M
5 Scott Long Athens GA 858 34 26 25:30.2 8:14/M
6 Jason Hutchins Winder GA 845 34 33 26:17.0 8:29/M
7 Jeff Barksdale Loganville GA 968 31 160 58:23.3 18:50/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Mann Social Circle GA 861 33 41 27:41.2 8:56/M
2 Amber Reeves Covington GA 883 34 52 30:03.9 9:42/M
3 Erica Shepley Winder GA 895 30 53 30:52.1 9:57/M
4 Laura McBryar Bethlehem GA 867 30 62 31:54.4 10:17/M
5 Kimberly Camp Bethlehem GA 1000 34 70 32:56.4 10:37/M
6 Kara Zornig Winder GA 914 33 104 39:36.7 12:46/M
7 Beth Peavey Athens GA 880 33 105 39:37.1 12:47/M
8 Marquitta Martin Auburn GA 949 34 124 43:19.9 13:58/M
9 Summer Campbell Bethlehem GA 976 33 133 45:55.3 14:49/M
10 Jolynn Miller Winder GA 871 34 134 46:18.7 14:56/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Krueger Dacula GA 856 37 7 22:26.4 7:14/M
2 Sam Mann Social Circle GA 862 37 15 23:47.9 7:40/M
3 David Eckles Athens GA 983 39 21 24:43.7 7:58/M
4 Eric Baucom Winder GA 944 38 44 28:22.5 9:09/M
5 Matt Allen Bogart GA 977 38 45 28:26.0 9:10/M
6 Corey Nunnally Athens GA 879 38 87 37:19.6 12:02/M
7 Shay Shamburger Winder GA 971 38 92 37:54.8 12:14/M
8 Joel Miller Winder GA 989 35 135 46:20.0 14:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Franklin Monroe GA 826 35 24 25:09.3 8:07/M
2 Deborah Ragland Bethlehem GA 882 37 37 27:01.5 8:43/M
3 Amanda Mitchell Jefferson GA 874 35 57 31:36.3 10:12/M
4 Iza Bray Bethlehem GA 808 39 65 32:06.4 10:21/M
5 Sarah Dorsey Athens GA 818 36 74 34:11.7 11:02/M
6 Lauren Cartee Winder GA 814 36 112 40:13.7 12:58/M
7 Emilee Maddox Auburn GA 939 35 142 49:49.2 16:04/M
8 Lisa Brown Auburn GA 812 38 145 50:14.9 16:12/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Smith Winder GA 967 42 59 31:40.9 10:13/M
2 Ronald Weaver Bethlehem GA 904 42 71 33:41.7 10:52/M
3 Brian Fulenwider Auburn GA 945 44 83 36:19.8 11:43/M
4 Phil Weed Athens GA 907 40 110 39:44.7 12:49/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renee Adams Flowery Branch GA 800 40 39 27:35.4 8:54/M
2 Anna Hall Loganville GA 985 40 46 29:07.0 9:24/M
3 Stephanie Atkinson Bethlehem GA 801 42 50 29:52.9 9:38/M
4 Shawn Williams Bogart GA 912 43 56 31:30.5 10:10/M
5 Angela King Lawrenceville GA 852 43 79 35:11.4 11:21/M
6 Ildiko Rozsa Auburn GA 891 43 102 38:52.5 12:32/M
7 Jennifer Hardin Winder GA 832 41 115 41:23.7 13:21/M
8 Lillian Baucom Winder GA 942 40 136 47:29.5 15:19/M
9 Lori Poe Auburn GA 881 40 151 54:02.2 17:26/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Worley Covington GA 958 47 9 23:12.4 7:29/M
2 Carl Fuller Winder GA 947 45 20 24:28.3 7:54/M
3 David Beeland Winder GA 803 46 25 25:22.8 8:11/M
4 John Hale Jefferson GA 831 48 32 26:12.2 8:27/M
5 Jimmy Miller Bowersville GA 870 49 36 26:44.8 8:37/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Rogan Athens GA 933 46 27 25:32.2 8:14/M
2 Lisa Storey Winterville GA 990 49 54 31:01.6 10:00/M
3 Jennifer Wadsworth Monroe GA 901 47 84 36:22.2 11:44/M
4 Donna Marshall Watkinsville GA 865 49 99 38:33.3 12:26/M
5 Tammy Miller Bowersville GA 873 45 116 41:28.1 13:23/M
6 Karen Boone Loganville GA 966 48 146 50:49.7 16:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlos Tabilo Loganville GA 951 52 5 21:30.6 6:56/M
2 Wheels Johnson Athens GA 849 52 81 36:08.1 11:39/M
3 David Jarrett Athens GA 982 52 148 53:53.7 17:23/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 823 51 31 26:10.5 8:26/M
2 Victoria Patrick Winder GA 961 53 47 29:16.3 9:26/M
3 Laura Tabilo Loganville GA 950 50 49 29:45.7 9:36/M
4 Sharon Williams Winder GA 911 53 60 31:42.2 10:14/M
5 Julie Nemetz Bogart GA 876 52 114 40:55.0 13:12/M
6 Diane Bresson Winder GA 809 50 117 41:30.8 13:23/M
7 Jeannine Kent Winder GA 851 51 119 41:57.9 13:32/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hayes Dahlonega GA 960 56 8 23:09.2 7:28/M
2 Eric Patrick Winder GA 962 56 14 23:35.0 7:36/M
3 Rick Villamater Winder GA 954 55 18 24:21.2 7:51/M
4 Jeff Miller Hoschton GA 869 57 22 24:48.0 8:00/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeannie Rodriguez Winder GA 890 56 111 40:07.3 12:56/M
2 Kim Easterling Winder GA 820 59 150 54:00.5 17:25/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Keel Valley AL 850 61 19 24:26.7 7:53/M
2 David Oblinger Alpharetta GA 969 64 40 27:39.1 8:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Chastain Danielsville GA 959 64 80 35:33.7 11:28/M
2 Della Jarrett Athens GA 981 62 149 53:55.6 17:24/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Davis Athens GA 817 66 48 29:38.6 9:34/M
2 Ken Owens Monroe GA 964 67 78 34:56.6 11:16/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Sasser Marietta GA 948 70 58 31:38.7 10:12/M
2 Jim Latimer Gainesville GA 857 73 66 32:26.3 10:28/M