2014 - 36th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K


2014 - 36th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Age Group Results

May 03, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

10K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Brock Anderson SC 2164 53 1 35:31 5:44/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 2188 47 11 43:21 7:00/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Howard Townville SC 2058 47 29 48:47 7:52/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Gove Atlanta GA 2047 54 6 41:51 6:45/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Reichwald Atlanta GA 2098 56 15 45:17 7:18/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tate Phillips Hartwell GA 2190 9 39 51:00 8:14/M
2 Troup Phillips Hartwell GA 2162 9 99 1:00:04 9:41/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zane Dunn Belton SC 2035 13 10 43:19 6:59/M
2 Douglas Stuart Anderson SC 2120 14 46 51:42 8:20/M
3 Garrett Richardson 2193 14 53 53:22 8:36/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Oscar Vazquez Anderson SC 2159 19 74 57:05 9:12/M
2 Alquarious Jones Anderson SC 2066 16 121 1:06:08 10:40/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hailey Budd 2194 18 78 57:36 9:17/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Travis Knight Athens GA 2073 24 2 37:50 6:06/M
2 Byron Snellings Dewy Rose GA 2111 24 12 43:49 7:04/M
3 Brandon Hix Hartwell GA 2174 20 17 46:03 7:26/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Dancy Hartwell GA 2030 23 19 46:13 7:27/M
2 Katlin Power Monroe GA 2095 22 62 54:51 8:51/M
3 Chelsea Snyder Central SC 2112 23 65 55:13 8:54/M
4 Julie Bullington Greenwood SC 2015 24 87 58:24 9:25/M
5 Danielle Klingensmith Seneca SC 2072 23 137 1:10:29 11:22/M
6 Amy Kruger Athens GA 2074 24 168 1:39:25 16:02/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Engram Greenwood SC 2037 28 7 42:03 6:47/M
2 Shawn Carter Eastanollee GA 2018 28 9 43:00 6:56/M
3 John Czajkowski Peachtree Corners GA 2029 27 18 46:05 7:26/M
4 Nicholas Adams Hull GA 2001 26 72 56:29 9:07/M
5 Trey Joyner Smyrna GA 2070 28 73 56:39 9:08/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Burroughs Hartwell GA 2154 29 42 51:17 8:16/M
2 Amanda Holloway Mt. Pleasant SC 2057 29 60 54:45 8:50/M
3 Jennifer Vickery Asheville NC 2130 27 75 57:23 9:15/M
4 Margaret Turner Seneca SC 2128 28 93 59:14 9:33/M
5 Meagan Hulme Hartwell GA 2060 28 96 59:27 9:35/M
6 Tara Jenkins Belton SC 2064 29 98 59:37 9:37/M
7 Lindsey Winesburg Hartwell GA 2143 26 102 1:00:33 9:46/M
8 Sarah Cox Anderson SC 2026 26 106 1:01:43 9:57/M
9 Jessica Fitzgerald Toccoa GA 2040 27 114 1:03:44 10:17/M
10 Colleen Farah Lawrenceville GA 2038 29 120 1:06:08 10:40/M
11 Lizzy Joyner Snyrna GA 2069 27 125 1:06:48 10:46/M
12 Miranda Coker Anderson SC 2020 25 127 1:07:45 10:56/M
13 Meagan Decouto Canon GA 2032 28 167 1:30:21 14:34/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Wood Commerce GA 2184 31 3 38:07 6:09/M
2 Morales Agustin Anderson SC 2160 32 4 39:08 6:19/M
3 Jonathan Sowinski Piedmont SC 2114 32 5 39:49 6:25/M
4 Michael Williamson Greenville SC 2138 30 20 47:22 7:38/M
5 Seth Parry Royston GA 2089 33 22 47:38 7:41/M
6 Ivalentin Hernandez Anderson SC 2158 31 23 47:39 7:41/M
7 Alexander McLeod Greenville SC 2081 30 30 48:56 7:54/M
8 Jacob Stancil Rock Hill SC 2115 32 85 58:16 9:24/M
9 Jeff Wysong Hartwell GA 2149 34 130 1:08:10 11:00/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Galina Hack Anderson SC 2156 34 55 54:01 8:43/M
2 Janet Tucker 2192 34 63 54:55 8:51/M
3 Katie Winn Starr SC 2144 31 79 57:37 9:18/M
4 Leigh Ann Oakley Anderson SC 2173 34 97 59:29 9:36/M
5 Lauren Papka Royston GA 2168 32 117 1:05:00 10:29/M
6 Laura Gambrell Anderson SC 2042 34 126 1:07:34 10:54/M
7 Krystle Bannister Anderson SC 2006 32 138 1:11:07 11:28/M
8 Katie Grant Elberton GA 2048 30 141 1:11:35 11:33/M
9 Beth Woods Athens GA 2146 32 153 1:13:21 11:50/M
10 Rachel Grimes 2176 34 161 1:22:18 13:16/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Jackson Tignall GA 2062 37 16 45:31 7:20/M
2 Antoine Orsley Hartwell GA 2195 36 21 47:25 7:39/M
3 Jeremy Grieshop 349 35 26 48:00 7:45/M
4 Randy Compton Comer GA 2023 35 33 49:56 8:03/M
5 Jim Baston Washington GA 2008 39 35 50:33 8:09/M
6 Nolan Boseman 2189 35 40 51:03 8:14/M
7 Jeff Holley Anderson SC 2171 36 88 58:32 9:26/M
8 Jeremiah Hocutt Royston GA 2055 36 134 1:09:06 11:09/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandi Pieplow Jefferson GA 2092 36 25 47:47 7:42/M
2 Kimberly Parenti Greenville SC 2088 35 32 49:44 8:01/M
3 Ashley Stone Anderson SC 2118 35 52 53:09 8:34/M
4 Lauren Capie Athens GA 2185 37 69 55:52 9:01/M
5 Robin Galvano Anderson SC 2186 37 80 57:42 9:18/M
6 Jennifer Compton Simpsonville SC 2022 36 95 59:25 9:35/M
7 Jennifer McGaha Anderson SC 2079 37 124 1:06:48 10:46/M
8 Shannon Garrity Anderson SC 2044 38 128 1:07:46 10:56/M
9 Cynthea Wilson Athens GA 2141 39 131 1:08:14 11:00/M
10 Danielle Collier Anderson SC 2021 38 149 1:12:44 11:44/M
11 Cooper Hudson Colbert GA 2179 38 166 1:30:17 14:34/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Smith Demorest GA 2182 44 27 48:20 7:48/M
2 James Lustig Anderson SC 2183 41 38 50:48 8:12/M
3 Chapin Phillips Hartwell GA 2191 40 41 51:15 8:16/M
4 John Mullis Commerce GA 2180 41 48 52:41 8:30/M
5 Dennis Saxon Mcdonough GA 2105 43 54 53:52 8:41/M
6 Scott Richardson Winder GA 2181 43 81 57:43 9:19/M
7 Matt Crowder Dublin GA 2027 40 84 58:04 9:22/M
8 Henry Spooler Phillipi Hartwell GA 2161 43 101 1:00:23 9:44/M
9 John Mincemoyer Winterville GA 2155 43 108 1:01:44 9:57/M
10 Jay Aleck Canton GA 2002 44 118 1:05:09 10:30/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Loren Metts Colbert GA 2083 43 59 54:39 8:49/M
2 Christina Bailey Loganville GA 2004 43 115 1:04:18 10:22/M
3 Kathy Breffle Hartwell GA 2011 43 116 1:04:43 10:26/M
4 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 2061 42 140 1:11:30 11:32/M
5 Sandie Lewallen Lula GA 2075 43 145 1:12:09 11:38/M
6 Paula Hagood Elberton GA 2051 40 147 1:12:21 11:40/M
7 Michelle Garletts-Hancock Lawrenceville GA 2043 44 152 1:13:10 11:48/M
8 Danielle Shelley Pendleton SC 2107 42 155 1:14:17 11:59/M
9 Deb Walock Bogart GA 2133 42 160 1:22:06 13:15/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Watson McBride 2175 48 37 50:45 8:11/M
2 Mark Gaffney Elberton GA 2170 47 49 52:50 8:31/M
3 Randy Rudeseal Winston GA 2102 45 50 53:06 8:34/M
4 Tim Hayden 2163 45 51 53:07 8:34/M
5 Scott Brown Seneca SC 2014 45 56 54:02 8:43/M
6 Carey Metts Colbert GA 2082 48 64 54:59 8:52/M
7 Steve Jensen Hartwell GA 2065 45 119 1:05:48 10:37/M
8 Paul Gingerich Hartwell GA 2046 48 154 1:14:04 11:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 2188 47 11 43:21 7:00/M
2 Joy Howard Townville SC 2058 47 29 48:47 7:52/M
3 Carrie Pasquale Evans GA 2091 45 61 54:48 8:50/M
4 Carolyn Stuart Anderson SC 2119 47 66 55:31 8:57/M
5 Barbara Smith Athens GA 2110 46 77 57:28 9:16/M
6 Kellee Green Comer GA 2049 47 105 1:01:01 9:50/M
7 Jennifer Starr Grayson GA 2153 45 109 1:01:44 9:57/M
8 Dori Michaels Covington GA 2084 45 112 1:02:37 10:06/M
9 Marilyn Hilley Danielsville GA 2054 48 113 1:03:00 10:10/M
10 Karen James Danielsville GA 2063 49 123 1:06:31 10:44/M
11 Cheryl Manning Honea Path SC 2077 45 133 1:08:56 11:07/M
12 Mary Conley Bogart GA 2024 48 143 1:12:06 11:38/M
13 Jan Cox Taylors SC 2025 49 146 1:12:12 11:39/M
14 Christi Ruff Elberton GA 2103 49 148 1:12:21 11:40/M
15 Regina Shelley Simpsonville SC 2108 46 151 1:13:02 11:47/M
16 Jill Parten Royston GA 2090 49 162 1:27:05 14:03/M
17 Jennifer Givan Athens GA 2178 46 165 1:30:17 14:34/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Brock Anderson SC 2164 53 1 35:31 5:44/M
2 Scott Gove Atlanta GA 2047 54 6 41:51 6:45/M
3 Richard Sanders Hartwell GA 2104 50 31 49:15 7:57/M
4 Steve Hartley Eastanollee GA 2052 53 43 51:22 8:17/M
5 Greg Watson Piedmont SC 2134 51 82 57:47 9:19/M
6 Steve Brady Easley SC 2010 50 91 59:08 9:32/M
7 Jeff Winesburg Hartwell GA 2142 54 92 59:11 9:33/M
8 Tom Miller Braselton GA 2085 52 100 1:00:07 9:42/M
9 Todd Owens Greenville SC 2151 52 110 1:02:32 10:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Lowe Evans GA 2076 53 47 52:34 8:29/M
2 Julie Voegtlen N. Augusta SC 2131 50 104 1:00:43 9:48/M
3 Tammi Jordan Commerce GA 2172 51 136 1:10:09 11:19/M
4 Jane Killeen Bogart GA 2071 54 144 1:12:08 11:38/M
5 Tammy Shirts Lyman SC 2109 50 157 1:16:02 12:16/M
6 Lisa Thompson Anderson SC 2125 50 158 1:16:15 12:18/M
7 Lisa Burrell Royston GA 2016 50 163 1:27:07 14:03/M
8 Susan Edwards Bowersville GA 2036 54 169 1:39:25 16:02/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wayne Doerksen Anderson SC 2034 55 8 42:30 6:51/M
2 Darrell Newby Mccormick SC 2086 58 13 44:14 7:08/M
3 Rodney Wright Anderson SC 2147 55 14 45:10 7:17/M
4 Bill Jones Atlanta GA 2067 56 28 48:26 7:49/M
5 Mark Stewart Greenville SC 2117 56 34 50:28 8:08/M
6 Ray Wood Commerce GA 2177 59 57 54:21 8:46/M
7 Steve Fertman 2165 56 58 54:27 8:47/M
8 Richard Brooks Townville SC 2013 55 76 57:25 9:16/M
9 Bill Pratt Hartwell GA 2096 56 83 57:57 9:21/M
10 Greg Cullum Peachtree Corners GA 2028 58 90 59:01 9:31/M
11 Mike Nocito Greer SC 2087 59 107 1:01:43 9:57/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Reichwald Atlanta GA 2098 56 15 45:17 7:18/M
2 Sylvia Bailey Hartwell GA 2005 59 103 1:00:39 9:47/M
3 Donna Tinga Greenville SC 2126 55 122 1:06:24 10:43/M
4 Pamela Weaver Danielsville GA 2135 55 156 1:14:32 12:01/M
5 Beth Thompson Buford GA 2123 56 164 1:27:20 14:05/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Booker T Orsley Dewy Rose GA 2167 60 36 50:39 8:10/M
2 David Seagraves Hartwell GA 2106 61 70 56:10 9:04/M
3 Doug Booth Anderson SC 2009 61 71 56:15 9:04/M
4 Norman Reichwald Atlanta GA 2099 63 86 58:20 9:25/M
5 Richard Harrison Commerce GA 2187 63 129 1:08:07 10:59/M
6 Garry Stewart Pelzer SC 2116 60 135 1:09:08 11:09/M
7 Michael Whitman Anderson SC 2136 62 139 1:11:11 11:29/M
8 Steve Underwood Pendergrass GA 2129 62 142 1:11:51 11:35/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Howard Stone Mountain GA 2059 60 89 58:57 9:30/M
2 Bessie McNulty Anderson SC 967 60 132 1:08:23 11:02/M
3 Linda Pinner Suwanee GA 2093 60 159 1:19:57 12:54/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gene McGrady Atlanta GA 2080 67 24 47:39 7:41/M
2 Doug Mathews Winterville GA 2078 69 45 51:34 8:19/M
3 Ed Wysong Hartwell GA 2148 67 67 55:40 8:59/M
4 Darell Davis Anderson SC 2031 67 94 59:20 9:34/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Octavia Childress Salem SC 2019 67 68 55:51 9:00/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David B Turner Clarkesville GA 2127 74 44 51:25 8:18/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Brooks Salem SC 2012 72 111 1:02:35 10:06/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Beckwith Central SC 2157 79 150 1:12:55 11:46/M