2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K

2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Age Group Results

May 02, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 0-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

10K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustin Shinholser Athens GA 1162 33 1 35:46.05 5:46/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 1179 48 6 42:06.71 6:47/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Lyons Greenville SC 1117 44 2 40:17.90 6:30/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Seamans Seneca SC 1156 40 17 45:36.00 7:21/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wayne Doerksen Anderson SC 1058 56 8 42:55.65 6:55/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1139 69 25 47:24.94 7:39/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tate Phillips Hartwell GA 1136 10 19 45:45.55 7:23/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erika Carver Anderson SC 1037 9 155 1:09:53.13 11:16/M
2 Erin Carver Anderson SC 1038 6 203 1:33:41.63 15:07/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Parrish Davis Royston GA 1057 12 16 45:23.87 7:19/M
2 Zackery Carver Anderson SC 1040 11 21 47:03.62 7:35/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Davis Royston GA 1222 19 12 44:17.52 7:09/M
2 Alquarious Jones Anderson SC 723 17 44 51:47.53 8:21/M
3 Brooks McLaughlin Toccoa GA 1125 16 49 52:35.16 8:29/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hailey Budd Hartwell GA 1033 19 47 52:30.51 8:28/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julian Cullum Norcross GA 1055 24 20 46:56.38 7:34/M
2 Shane Hotalen Toccoa GA 1093 23 123 1:03:04.80 10:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ansley Rutland Anderson SC 1151 24 31 49:15.23 7:57/M
2 Sarah Polpibulaya Anderson SC 1137 23 40 51:00.67 8:14/M
3 Andrea Ohly Taylors SC 1130 23 59 53:19.29 8:36/M
4 Stephanie Kerrigan Hartwell GA 1105 23 68 54:49.67 8:50/M
5 Alyssa Austin Alpharetta GA 1007 22 91 58:14.42 9:24/M
6 Allison Hotalen Toccoa GA 1092 24 122 1:03:03.62 10:10/M
7 Carolina Raycroft Clemson SC 1141 23 136 1:06:03.32 10:39/M
8 Larson Reed Sugar Hill GA 1142 20 147 1:08:43.29 11:05/M
9 Megan Hart Acworth GA 1078 21 186 1:15:13.81 12:08/M
10 Lauren Cunningham Cornelia GA 1056 23 188 1:15:18.85 12:09/M
11 Lauren Bolos Greenville SC 1020 23 195 1:21:07.13 13:05/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Engram Greenwood SC 1061 29 3 40:20.88 6:30/M
2 Kevin Haynie Demorest GA 1080 28 13 44:34.43 7:11/M
3 Andrew Harris Elberton GA 1075 26 27 47:53.12 7:43/M
4 Bryson Stewart Greenville SC 1166 29 53 52:44.94 8:30/M
5 Ethan Barnhardt Anderson SC 1014 27 56 53:04.13 8:34/M
6 Darren Botelho Greenville SC 1023 26 103 1:00:13.65 9:43/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Thompson Athens GA 1174 28 28 48:40.26 7:51/M
2 Kennedi Garrison Anderson SC 1063 25 38 50:43.33 8:11/M
3 Julie Boleman Hartwell GA 1221 28 61 53:56.53 8:42/M
4 Jessica Seawright Hartwell GA 1157 29 79 56:44.49 9:09/M
5 Elizabeth Barry Bowman GA 1015 26 101 1:00:08.44 9:42/M
6 Tori Cox Greensboro GA 1049 28 104 1:00:15.00 9:43/M
7 Meagan Hulme Hartwell GA 1096 29 116 1:01:51.20 9:59/M
8 Emily Wentzky Anderson SC 1191 25 117 1:01:56.51 9:59/M
9 Marta Honeycutt Anderson SC 1090 27 131 1:05:24.40 10:33/M
10 Jill Coker Anderson SC 1045 26 133 1:05:33.12 10:34/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustin Shinholser Athens GA 1162 33 1 35:46.05 5:46/M
2 Ryan Lewis Greer SC 1113 31 43 51:09.22 8:15/M
3 Daniel Grove Simpsonville SC 1069 31 114 1:01:10.88 9:52/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Burroughs Hartwell GA 1220 30 29 48:43.42 7:51/M
2 Heather Cates Athens GA 1041 32 64 54:11.59 8:44/M
3 Lauren Papka Royston GA 1133 33 69 54:51.80 8:51/M
4 Faye Black Athens GA 1017 32 78 56:33.00 9:07/M
5 Sarah Johnson Hartwell GA 1098 31 90 58:12.38 9:23/M
6 Heather Hayward Hartwell GA 1082 32 98 59:59.44 9:40/M
7 Heidi Obannon Hartwell GA 1129 34 99 1:00:02.31 9:41/M
8 Nikki Gibson Lavonia GA 1065 33 118 1:01:57.30 10:00/M
9 Krystle Bannister Anderson SC 1009 33 124 1:03:41.03 10:16/M
10 Lindsay Draus Anderson SC 1060 30 134 1:05:52.85 10:37/M
11 Kelly Anderson Anderson SC 1004 31 141 1:06:46.59 10:46/M
12 Jacqie Pruitt Westminster SC 1140 32 161 1:10:31.50 11:22/M
13 Jennifer Kuechenmeister Anderson SC 1110 32 169 1:11:26.45 11:31/M
14 Katie Grant Elberton GA 1067 31 170 1:11:30.19 11:32/M
15 Julie Williams Eastanollee GA 1207 30 174 1:12:12.05 11:39/M
16 Malissa Lillywhite Charlotte NC 1114 33 178 1:12:38.83 11:43/M
17 Beth Woods Athens GA 1198 33 180 1:13:11.63 11:48/M
18 Erin Crochetiere Duncan SC 1051 32 184 1:14:27.81 12:00/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 J J Taylor Anderson SC 1170 37 4 41:46.20 6:44/M
2 Keith Haynie Smyrna GA 1079 36 14 44:34.44 7:11/M
3 Brian Audet Bowman GA 1006 38 24 47:10.93 7:36/M
4 Jeff Holley Anderson SC 1088 37 46 51:49.68 8:21/M
5 Vincent Burris Anderson SC 1034 36 51 52:39.89 8:30/M
6 Randall Adams Anderson SC 1001 38 58 53:15.41 8:35/M
7 James Wallis Elberton GA 1188 37 95 59:40.33 9:37/M
8 Sam Mann Social Circle GA 1118 37 150 1:09:14.39 11:10/M
9 Paul Register Dallas GA 1144 37 151 1:09:14.39 11:10/M
10 Jeff Wysong Hartwell GA 1201 35 154 1:09:46.96 11:15/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Stone Hartwell GA 1168 36 45 51:47.94 8:21/M
2 Galina Hack Anderson SC 1210 35 54 53:02.56 8:33/M
3 Jennifer Compton Simpsonville SC 1047 37 72 55:28.63 8:57/M
4 Tracy Willingham Anderson SC 1196 39 81 57:00.97 9:12/M
5 Kelli Mayes Hartwell GA 1121 35 83 57:53.11 9:20/M
6 Ellen Chiles Simpsonville SC 1042 35 85 57:56.52 9:21/M
7 Amy Tucker Watkinsville GA 1183 36 107 1:00:23.30 9:44/M
8 Leigh Ann Oakley Hartwell GA 1128 35 119 1:02:17.68 10:03/M
9 Jessica Wallis Elberton GA 1189 35 125 1:03:55.86 10:19/M
10 Melissa Buchanan Athens GA 1032 36 135 1:05:58.65 10:38/M
11 Deshana McGuire Anderson SC 1124 39 137 1:06:04.70 10:39/M
12 Austina Jordan Royston GA 1103 35 140 1:06:42.11 10:45/M
13 Amanda Addison Toccoa GA 1002 36 149 1:08:49.50 11:06/M
14 Danielle Collier Anderson SC 1046 39 157 1:10:04.43 11:18/M
15 April Dove Greenville SC 1217 38 160 1:10:19.89 11:20/M
16 May Boyle Decatur GA 1024 37 171 1:11:44.11 11:34/M
17 Sara Lawson Atlanta GA 1111 38 172 1:11:58.04 11:36/M
18 Jodee Skoog Tucker GA 1163 39 173 1:12:06.26 11:38/M
19 Jessica Gunnells Anderson SC 1071 35 197 1:25:51.00 13:51/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Lyons Greenville SC 1117 44 2 40:17.90 6:30/M
2 Kevin Satterfield Easley SC 1153 40 5 41:54.82 6:45/M
3 Owen Lillywhite Charlotte NC 1115 40 7 42:27.24 6:51/M
4 Billy Hughes Honea Path SC 1204 44 32 49:18.31 7:57/M
5 Scott Richardson Winder GA 1147 44 37 50:34.37 8:09/M
6 Chapin Phillips Hartwell GA 1135 41 39 50:56.52 8:13/M
7 Dennis Saxon Mcdonough GA 1154 44 52 52:43.15 8:30/M
8 Michael Coffey Charlotte NC 1044 42 113 1:00:56.64 9:50/M
9 Jim Lustig Anderson SC 1116 42 120 1:02:17.85 10:03/M
10 Sonny Ghany Anderson SC 1064 40 163 1:10:58.77 11:27/M
11 Greg Robertson Norcross GA 1149 44 176 1:12:22.88 11:40/M
12 Bryan Harris Hartwell GA 1076 43 191 1:18:29.31 12:40/M
13 Michael Hood Anderson SC 1091 44 198 1:28:03.36 14:12/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Seamans Seneca SC 1156 40 17 45:36.00 7:21/M
2 Robin Jones Simpsonville SC 1102 43 60 53:55.35 8:42/M
3 Emily King Royston GA 1109 41 77 56:22.20 9:05/M
4 Lori Carroll Danielsville GA 1035 41 128 1:04:27.26 10:24/M
5 Kay Clifton Colbert GA 1043 44 132 1:05:25.16 10:33/M
6 Paula Hagood Elberton GA 1072 41 143 1:07:49.15 10:56/M
7 Kathy Breffle Hartwell GA 1028 44 145 1:08:30.81 11:03/M
8 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1097 43 146 1:08:41.50 11:05/M
9 Cynthea Wilson Athens GA 1197 40 159 1:10:12.97 11:19/M
10 Renee Nardone Taylors SC 1127 43 165 1:11:07.81 11:28/M
11 Caroline Robertson Norcross GA 1148 41 177 1:12:33.91 11:42/M
12 Danielle Shelley Pendleton SC 1159 43 189 1:16:05.93 12:16/M
13 Bernadette Audet Bowman GA 513 41 194 1:20:20.40 12:57/M
14 Deborah Wilkes Toccoa GA 1193 41 201 1:33:22.00 15:04/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Brooks Anderson SC 1224 45 9 43:31.38 7:01/M
2 Richard Smith Demorest GA 1164 45 26 47:49.22 7:43/M
3 Watson McBride Iii Sandy Springs SC 1122 49 33 49:20.60 7:57/M
4 Randy Rudeseal Winston GA 763 46 41 51:02.58 8:14/M
5 Rick Heithold Townville SC 1083 48 57 53:13.97 8:35/M
6 Tim Hayden Pendleton SC 1209 46 63 54:10.65 8:44/M
7 Scott Brown Seneca SC 1029 46 96 59:44.50 9:38/M
8 Timothy McLaughlin Toccoa GA 1126 45 97 59:45.52 9:38/M
9 Neal Crumb Watkinsville GA 1053 49 121 1:02:29.11 10:05/M
10 Mike Reed Sugar Hill GA 1143 46 148 1:08:44.23 11:05/M
11 Jay Aleck Canton GA 1003 45 182 1:13:45.24 11:54/M
12 Robert Shelley Simpsonville SC 1161 48 196 1:23:45.82 13:30/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tolley Seneca SC 1179 48 6 42:06.71 6:47/M
2 Anita Jones Anderson SC 1099 46 18 45:37.48 7:21/M
3 Melinda Black Clarkesville GA 1019 49 30 49:01.51 7:54/M
4 Joy Howard Townville SC 1211 48 42 51:05.13 8:14/M
5 Haley Black Hartwell GA 1018 46 70 55:03.92 8:53/M
6 Marna Hill Simpsonville SC 1216 45 76 55:57.09 9:01/M
7 Elaine Thomas Eastanollee GA 1173 45 86 58:03.44 9:22/M
8 Missey Hampe Hartwell GA 1074 45 88 58:10.10 9:23/M
9 Kellee Green Comer GA 1068 48 94 59:36.30 9:37/M
10 Tracy Mathews Watkinsville GA 1120 46 108 1:00:31.65 9:46/M
11 Candace Lefevre Charlotte NC 1112 45 112 1:00:56.05 9:50/M
12 Shirley Bible Bishop GA 1016 49 126 1:04:06.72 10:20/M
13 Tracy Reid Hartwell GA 1146 46 127 1:04:12.18 10:21/M
14 Marilyn Hilley Danielsville GA 1087 49 130 1:04:54.86 10:28/M
15 Danette Smith Toccoa GA 1219 45 153 1:09:28.83 11:12/M
16 Norma Young Watkinsville GA 1203 47 156 1:09:53.61 11:16/M
17 Mary Conley Bogart GA 1205 49 168 1:11:13.69 11:29/M
18 Michelle Hancock Lawrenceville GA 1215 45 175 1:12:18.99 11:40/M
19 Michelle Dove Royston GA 1059 45 181 1:13:19.23 11:50/M
20 Regina Shelley Simpsonville SC 1160 47 187 1:15:16.28 12:08/M
21 Linda Thompson Easley SC 1175 49 190 1:16:57.19 12:25/M
22 Marie Crowe Anderson SC 1052 47 199 1:32:10.44 14:52/M
23 Julie Carver Burlington NC 1039 45 200 1:32:54.69 14:59/M
24 Nan Payne Toccoa GA 1134 47 202 1:33:24.79 15:04/M
25 Angelina Martinez Anderson SC 1119 48 204 1:36:12.02 15:31/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Morris Anderson SC 1214 50 10 44:00.52 7:06/M
2 Van McCall Duluth GA 1123 52 36 50:29.48 8:09/M
3 Paul Guest Nicholson GA 1070 52 65 54:17.00 8:45/M
4 Steve Brady Easley SC 1027 51 71 55:20.79 8:55/M
5 Glenn Toney Royston GA 1181 51 84 57:53.38 9:20/M
6 Charles Carver Anderson SC 1036 54 138 1:06:12.88 10:41/M
7 Robert Jones Simpsonville SC 1101 52 179 1:12:45.31 11:44/M
8 Tony Brown Anderson SC 1031 52 185 1:15:02.10 12:06/M
9 James Thayer Hartwell GA 1172 50 206 1:41:35.42 16:23/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scottie Ferguson Greenville SC 1223 52 74 55:51.17 9:00/M
2 Robin Ankerich Athens GA 1005 51 80 56:45.26 9:09/M
3 Lisa Troup Piedmont SC 1182 50 82 57:26.37 9:16/M
4 Julie Voegtlen N. Augusta SC 1187 51 93 59:07.76 9:32/M
5 Sharon Williams Winder GA 1195 53 102 1:00:10.98 9:42/M
6 Sheila Brown Anderson SC 1030 51 139 1:06:33.48 10:44/M
7 Judy Craft Anderson SC 1050 54 144 1:08:14.05 11:00/M
8 Christi Ruff Elberton GA 1150 50 162 1:10:57.90 11:27/M
9 Lisa Thompson Anderson SC 1176 51 183 1:13:54.70 11:55/M
10 Donna Toney Royston GA 1180 51 193 1:20:19.65 12:57/M
11 Belinda Thayer Hartwell GA 1171 50 205 1:41:35.18 16:23/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wayne Doerksen Anderson SC 1058 56 8 42:55.65 6:55/M
2 Wilson Twitty Anderson SC 1206 59 11 44:07.26 7:07/M
3 Rodney Wright Anderson SC 1199 56 15 45:06.40 7:16/M
4 Martin Williams Elberton GA 1194 57 23 47:08.33 7:36/M
5 Bill Jones Atlanta GA 1100 57 34 49:48.19 8:02/M
6 Chris Threlkeld Athens GA 1177 56 35 50:20.55 8:07/M
7 Mark Stewart Greenville SC 1167 57 48 52:32.80 8:28/M
8 Steve Feltman Anderson SC 1218 57 55 53:02.96 8:33/M
9 Bill Pratt Hartwell GA 1138 57 66 54:27.00 8:47/M
10 Bradley Howard Townville SC 1212 55 67 54:39.00 8:49/M
11 Greg Cullum Norcross GA 1054 59 105 1:00:18.69 9:44/M
12 Chris Junkins Easley SC 1104 59 115 1:01:15.69 9:53/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Helms Atlanta GA 1084 57 110 1:00:46.13 9:48/M
2 Janet White Hartwell GA 1192 56 152 1:09:21.09 11:11/M
3 Nancy Honea Westminster SC 1089 55 158 1:10:10.21 11:19/M
4 Donna Tinga Greenville SC 1178 56 164 1:11:03.32 11:28/M
5 Jane Killeen Bogart GA 1108 55 166 1:11:11.56 11:29/M
6 Pam Weaver Danielsville GA 1190 59 167 1:11:12.00 11:29/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Boney Mauldin SC 1021 62 22 47:06.80 7:36/M
2 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1132 61 50 52:35.21 8:29/M
3 Mike Haynie Martin GA 1081 61 75 55:56.59 9:01/M
4 David Seagraves Hartwell GA 1155 62 109 1:00:36.74 9:46/M
5 Richard Harrison Commerce GA 1077 64 129 1:04:38.50 10:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Boney Mauldin SC 1022 60 87 58:05.69 9:22/M
2 Sharon Hall Westminster SC 1073 63 89 58:11.13 9:23/M
3 Mary Howard Stone Mountain GA 1094 61 100 1:00:06.43 9:42/M
4 Susan Fricks Elberton GA 1213 60 106 1:00:23.00 9:44/M
5 Sylvia Bailey Hartwell GA 1008 60 111 1:00:50.58 9:49/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Wysong Hartwell GA 1200 68 62 53:57.31 8:42/M
2 Stephen Bardey Lavonia GA 1011 66 92 58:47.23 9:29/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1139 69 25 47:24.94 7:39/M
2 Betty Brady Demorest GA 1025 66 142 1:07:04.50 10:49/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Costantino Jefferson GA 1048 71 192 1:19:41.09 12:51/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David B Turner Clarkesville GA 1184 75 73 55:45.38 9:00/M