2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 10K

2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Overall Finish List

May 02, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

10K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Dustin Shinholser Athens GA 1162 33 M 1 30-34 35:46.05 5:46/M
2 Richard Lyons Greenville SC 1117 44 M 1 40-44 40:17.90 6:30/M
3 Joseph Engram Greenwood SC 1061 29 M 1 25-29 40:20.88 6:30/M
4 J J Taylor Anderson SC 1170 37 M 1 35-39 41:46.20 6:44/M
5 Kevin Satterfield Easley SC 1153 40 M 2 40-44 41:54.82 6:45/M
6 Lisa Tolley Seneca SC 1179 48 F 1 45-49 42:06.71 6:47/M
7 Owen Lillywhite Charlotte NC 1115 40 M 3 40-44 42:27.24 6:51/M
8 Wayne Doerksen Anderson SC 1058 56 M 1 55-59 42:55.65 6:55/M
9 Scott Brooks Anderson SC 1224 45 M 1 45-49 43:31.38 7:01/M
10 Mike Morris Anderson SC 1214 50 M 1 50-54 44:00.52 7:06/M
11 Wilson Twitty Anderson SC 1206 59 M 2 55-59 44:07.26 7:07/M
12 Jesse Davis Royston GA 1222 19 M 1 15-19 44:17.52 7:09/M
13 Kevin Haynie Demorest GA 1080 28 M 2 25-29 44:34.43 7:11/M
14 Keith Haynie Smyrna GA 1079 36 M 2 35-39 44:34.44 7:11/M
15 Rodney Wright Anderson SC 1199 56 M 3 55-59 45:06.40 7:16/M
16 Parrish Davis Royston GA 1057 12 M 1 11-14 45:23.87 7:19/M
17 Melinda Seamans Seneca SC 1156 40 F 1 40-44 45:36.00 7:21/M
18 Anita Jones Anderson SC 1099 46 F 2 45-49 45:37.48 7:21/M
19 Tate Phillips Hartwell GA 1136 10 M 1 0-10 45:45.55 7:23/M
20 Julian Cullum Norcross GA 1055 24 M 1 20-24 46:56.38 7:34/M
21 Zackery Carver Anderson SC 1040 11 M 2 11-14 47:03.62 7:35/M
22 Bill Boney Mauldin SC 1021 62 M 1 60-64 47:06.80 7:36/M
23 Martin Williams Elberton GA 1194 57 M 4 55-59 47:08.33 7:36/M
24 Brian Audet Bowman GA 1006 38 M 3 35-39 47:10.93 7:36/M
25 Donna Presley Toccoa GA 1139 69 F 1 65-69 47:24.94 7:39/M
26 Richard Smith Demorest GA 1164 45 M 2 45-49 47:49.22 7:43/M
27 Andrew Harris Elberton GA 1075 26 M 3 25-29 47:53.12 7:43/M
28 Catherine Thompson Athens GA 1174 28 F 1 25-29 48:40.26 7:51/M
29 Jennifer Burroughs Hartwell GA 1220 30 F 1 30-34 48:43.42 7:51/M
30 Melinda Black Clarkesville GA 1019 49 F 3 45-49 49:01.51 7:54/M
31 Ansley Rutland Anderson SC 1151 24 F 1 20-24 49:15.23 7:57/M
32 Billy Hughes Honea Path SC 1204 44 M 4 40-44 49:18.31 7:57/M
33 Watson McBride Iii Sandy Springs SC 1122 49 M 3 45-49 49:20.60 7:57/M
34 Bill Jones Atlanta GA 1100 57 M 5 55-59 49:48.19 8:02/M
35 Chris Threlkeld Athens GA 1177 56 M 6 55-59 50:20.55 8:07/M
36 Van McCall Duluth GA 1123 52 M 2 50-54 50:29.48 8:09/M
37 Scott Richardson Winder GA 1147 44 M 5 40-44 50:34.37 8:09/M
38 Kennedi Garrison Anderson SC 1063 25 F 2 25-29 50:43.33 8:11/M
39 Chapin Phillips Hartwell GA 1135 41 M 6 40-44 50:56.52 8:13/M
40 Sarah Polpibulaya Anderson SC 1137 23 F 2 20-24 51:00.67 8:14/M
41 Randy Rudeseal Winston GA 763 46 M 4 45-49 51:02.58 8:14/M
42 Joy Howard Townville SC 1211 48 F 4 45-49 51:05.13 8:14/M
43 Ryan Lewis Greer SC 1113 31 M 2 30-34 51:09.22 8:15/M
44 Alquarious Jones Anderson SC 723 17 M 2 15-19 51:47.53 8:21/M
45 Ashley Stone Hartwell GA 1168 36 F 1 35-39 51:47.94 8:21/M
46 Jeff Holley Anderson SC 1088 37 M 4 35-39 51:49.68 8:21/M
47 Hailey Budd Hartwell GA 1033 19 F 1 15-19 52:30.51 8:28/M
48 Mark Stewart Greenville SC 1167 57 M 7 55-59 52:32.80 8:28/M
49 Brooks McLaughlin Toccoa GA 1125 16 M 3 15-19 52:35.16 8:29/M
50 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1132 61 M 2 60-64 52:35.21 8:29/M
51 Vincent Burris Anderson SC 1034 36 M 5 35-39 52:39.89 8:30/M
52 Dennis Saxon Mcdonough GA 1154 44 M 7 40-44 52:43.15 8:30/M
53 Bryson Stewart Greenville SC 1166 29 M 4 25-29 52:44.94 8:30/M
54 Galina Hack Anderson SC 1210 35 F 2 35-39 53:02.56 8:33/M
55 Steve Feltman Anderson SC 1218 57 M 8 55-59 53:02.96 8:33/M
56 Ethan Barnhardt Anderson SC 1014 27 M 5 25-29 53:04.13 8:34/M
57 Rick Heithold Townville SC 1083 48 M 5 45-49 53:13.97 8:35/M
58 Randall Adams Anderson SC 1001 38 M 6 35-39 53:15.41 8:35/M
59 Andrea Ohly Taylors SC 1130 23 F 3 20-24 53:19.29 8:36/M
60 Robin Jones Simpsonville SC 1102 43 F 2 40-44 53:55.35 8:42/M
61 Julie Boleman Hartwell GA 1221 28 F 3 25-29 53:56.53 8:42/M
62 Ed Wysong Hartwell GA 1200 68 M 1 65-69 53:57.31 8:42/M
63 Tim Hayden Pendleton SC 1209 46 M 6 45-49 54:10.65 8:44/M
64 Heather Cates Athens GA 1041 32 F 2 30-34 54:11.59 8:44/M
65 Paul Guest Nicholson GA 1070 52 M 3 50-54 54:17.00 8:45/M
66 Bill Pratt Hartwell GA 1138 57 M 9 55-59 54:27.00 8:47/M
67 Bradley Howard Townville SC 1212 55 M 10 55-59 54:39.00 8:49/M
68 Stephanie Kerrigan Hartwell GA 1105 23 F 4 20-24 54:49.67 8:50/M
69 Lauren Papka Royston GA 1133 33 F 3 30-34 54:51.80 8:51/M
70 Haley Black Hartwell GA 1018 46 F 5 45-49 55:03.92 8:53/M
71 Steve Brady Easley SC 1027 51 M 4 50-54 55:20.79 8:55/M
72 Jennifer Compton Simpsonville SC 1047 37 F 3 35-39 55:28.63 8:57/M
73 David B Turner Clarkesville GA 1184 75 M 1 75-79 55:45.38 9:00/M
74 Scottie Ferguson Greenville SC 1223 52 F 1 50-54 55:51.17 9:00/M
75 Mike Haynie Martin GA 1081 61 M 3 60-64 55:56.59 9:01/M
76 Marna Hill Simpsonville SC 1216 45 F 6 45-49 55:57.09 9:01/M
77 Emily King Royston GA 1109 41 F 3 40-44 56:22.20 9:05/M
78 Faye Black Athens GA 1017 32 F 4 30-34 56:33.00 9:07/M
79 Jessica Seawright Hartwell GA 1157 29 F 4 25-29 56:44.49 9:09/M
80 Robin Ankerich Athens GA 1005 51 F 2 50-54 56:45.26 9:09/M
81 Tracy Willingham Anderson SC 1196 39 F 4 35-39 57:00.97 9:12/M
82 Lisa Troup Piedmont SC 1182 50 F 3 50-54 57:26.37 9:16/M
83 Kelli Mayes Hartwell GA 1121 35 F 5 35-39 57:53.11 9:20/M
84 Glenn Toney Royston GA 1181 51 M 5 50-54 57:53.38 9:20/M
85 Ellen Chiles Simpsonville SC 1042 35 F 6 35-39 57:56.52 9:21/M
86 Elaine Thomas Eastanollee GA 1173 45 F 7 45-49 58:03.44 9:22/M
87 Dana Boney Mauldin SC 1022 60 F 1 60-64 58:05.69 9:22/M
88 Missey Hampe Hartwell GA 1074 45 F 8 45-49 58:10.10 9:23/M
89 Sharon Hall Westminster SC 1073 63 F 2 60-64 58:11.13 9:23/M
90 Sarah Johnson Hartwell GA 1098 31 F 5 30-34 58:12.38 9:23/M
91 Alyssa Austin Alpharetta GA 1007 22 F 5 20-24 58:14.42 9:24/M
92 Stephen Bardey Lavonia GA 1011 66 M 2 65-69 58:47.23 9:29/M
93 Julie Voegtlen N. Augusta SC 1187 51 F 4 50-54 59:07.76 9:32/M
94 Kellee Green Comer GA 1068 48 F 9 45-49 59:36.30 9:37/M
95 James Wallis Elberton GA 1188 37 M 7 35-39 59:40.33 9:37/M
96 Scott Brown Seneca SC 1029 46 M 7 45-49 59:44.50 9:38/M
97 Timothy McLaughlin Toccoa GA 1126 45 M 8 45-49 59:45.52 9:38/M
98 Heather Hayward Hartwell GA 1082 32 F 6 30-34 59:59.44 9:40/M
99 Heidi Obannon Hartwell GA 1129 34 F 7 30-34 1:00:02.31 9:41/M
100 Mary Howard Stone Mountain GA 1094 61 F 3 60-64 1:00:06.43 9:42/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Elizabeth Barry Bowman GA 1015 26 F 5 25-29 1:00:08.44 9:42/M
102 Sharon Williams Winder GA 1195 53 F 5 50-54 1:00:10.98 9:42/M
103 Darren Botelho Greenville SC 1023 26 M 6 25-29 1:00:13.65 9:43/M
104 Tori Cox Greensboro GA 1049 28 F 6 25-29 1:00:15.00 9:43/M
105 Greg Cullum Norcross GA 1054 59 M 11 55-59 1:00:18.69 9:44/M
106 Susan Fricks Elberton GA 1213 60 F 4 60-64 1:00:23.00 9:44/M
107 Amy Tucker Watkinsville GA 1183 36 F 7 35-39 1:00:23.30 9:44/M
108 Tracy Mathews Watkinsville GA 1120 46 F 10 45-49 1:00:31.65 9:46/M
109 David Seagraves Hartwell GA 1155 62 M 4 60-64 1:00:36.74 9:46/M
110 Janet Helms Atlanta GA 1084 57 F 1 55-59 1:00:46.13 9:48/M
111 Sylvia Bailey Hartwell GA 1008 60 F 5 60-64 1:00:50.58 9:49/M
112 Candace Lefevre Charlotte NC 1112 45 F 11 45-49 1:00:56.05 9:50/M
113 Michael Coffey Charlotte NC 1044 42 M 8 40-44 1:00:56.64 9:50/M
114 Daniel Grove Simpsonville SC 1069 31 M 3 30-34 1:01:10.88 9:52/M
115 Chris Junkins Easley SC 1104 59 M 12 55-59 1:01:15.69 9:53/M
116 Meagan Hulme Hartwell GA 1096 29 F 7 25-29 1:01:51.20 9:59/M
117 Emily Wentzky Anderson SC 1191 25 F 8 25-29 1:01:56.51 9:59/M
118 Nikki Gibson Lavonia GA 1065 33 F 8 30-34 1:01:57.30 10:00/M
119 Leigh Ann Oakley Hartwell GA 1128 35 F 8 35-39 1:02:17.68 10:03/M
120 Jim Lustig Anderson SC 1116 42 M 9 40-44 1:02:17.85 10:03/M
121 Neal Crumb Watkinsville GA 1053 49 M 9 45-49 1:02:29.11 10:05/M
122 Allison Hotalen Toccoa GA 1092 24 F 6 20-24 1:03:03.62 10:10/M
123 Shane Hotalen Toccoa GA 1093 23 M 2 20-24 1:03:04.80 10:10/M
124 Krystle Bannister Anderson SC 1009 33 F 9 30-34 1:03:41.03 10:16/M
125 Jessica Wallis Elberton GA 1189 35 F 9 35-39 1:03:55.86 10:19/M
126 Shirley Bible Bishop GA 1016 49 F 12 45-49 1:04:06.72 10:20/M
127 Tracy Reid Hartwell GA 1146 46 F 13 45-49 1:04:12.18 10:21/M
128 Lori Carroll Danielsville GA 1035 41 F 4 40-44 1:04:27.26 10:24/M
129 Richard Harrison Commerce GA 1077 64 M 5 60-64 1:04:38.50 10:25/M
130 Marilyn Hilley Danielsville GA 1087 49 F 14 45-49 1:04:54.86 10:28/M
131 Marta Honeycutt Anderson SC 1090 27 F 9 25-29 1:05:24.40 10:33/M
132 Kay Clifton Colbert GA 1043 44 F 5 40-44 1:05:25.16 10:33/M
133 Jill Coker Anderson SC 1045 26 F 10 25-29 1:05:33.12 10:34/M
134 Lindsay Draus Anderson SC 1060 30 F 10 30-34 1:05:52.85 10:37/M
135 Melissa Buchanan Athens GA 1032 36 F 10 35-39 1:05:58.65 10:38/M
136 Carolina Raycroft Clemson SC 1141 23 F 7 20-24 1:06:03.32 10:39/M
137 Deshana McGuire Anderson SC 1124 39 F 11 35-39 1:06:04.70 10:39/M
138 Charles Carver Anderson SC 1036 54 M 6 50-54 1:06:12.88 10:41/M
139 Sheila Brown Anderson SC 1030 51 F 6 50-54 1:06:33.48 10:44/M
140 Austina Jordan Royston GA 1103 35 F 12 35-39 1:06:42.11 10:45/M
141 Kelly Anderson Anderson SC 1004 31 F 11 30-34 1:06:46.59 10:46/M
142 Betty Brady Demorest GA 1025 66 F 2 65-69 1:07:04.50 10:49/M
143 Paula Hagood Elberton GA 1072 41 F 6 40-44 1:07:49.15 10:56/M
144 Judy Craft Anderson SC 1050 54 F 7 50-54 1:08:14.05 11:00/M
145 Kathy Breffle Hartwell GA 1028 44 F 7 40-44 1:08:30.81 11:03/M
146 Vickie Hunnicutt Hartwell GA 1097 43 F 8 40-44 1:08:41.50 11:05/M
147 Larson Reed Sugar Hill GA 1142 20 F 8 20-24 1:08:43.29 11:05/M
148 Mike Reed Sugar Hill GA 1143 46 M 10 45-49 1:08:44.23 11:05/M
149 Amanda Addison Toccoa GA 1002 36 F 13 35-39 1:08:49.50 11:06/M
150 Sam Mann Social Circle GA 1118 37 M 8 35-39 1:09:14.39 11:10/M
151 Paul Register Dallas GA 1144 37 M 9 35-39 1:09:14.39 11:10/M
152 Janet White Hartwell GA 1192 56 F 2 55-59 1:09:21.09 11:11/M
153 Danette Smith Toccoa GA 1219 45 F 15 45-49 1:09:28.83 11:12/M
154 Jeff Wysong Hartwell GA 1201 35 M 10 35-39 1:09:46.96 11:15/M
155 Erika Carver Anderson SC 1037 9 F 1 0-10 1:09:53.13 11:16/M
156 Norma Young Watkinsville GA 1203 47 F 16 45-49 1:09:53.61 11:16/M
157 Danielle Collier Anderson SC 1046 39 F 14 35-39 1:10:04.43 11:18/M
158 Nancy Honea Westminster SC 1089 55 F 3 55-59 1:10:10.21 11:19/M
159 Cynthea Wilson Athens GA 1197 40 F 9 40-44 1:10:12.97 11:19/M
160 April Dove Greenville SC 1217 38 F 15 35-39 1:10:19.89 11:20/M
161 Jacqie Pruitt Westminster SC 1140 32 F 12 30-34 1:10:31.50 11:22/M
162 Christi Ruff Elberton GA 1150 50 F 8 50-54 1:10:57.90 11:27/M
163 Sonny Ghany Anderson SC 1064 40 M 10 40-44 1:10:58.77 11:27/M
164 Donna Tinga Greenville SC 1178 56 F 4 55-59 1:11:03.32 11:28/M
165 Renee Nardone Taylors SC 1127 43 F 10 40-44 1:11:07.81 11:28/M
166 Jane Killeen Bogart GA 1108 55 F 5 55-59 1:11:11.56 11:29/M
167 Pam Weaver Danielsville GA 1190 59 F 6 55-59 1:11:12.00 11:29/M
168 Mary Conley Bogart GA 1205 49 F 17 45-49 1:11:13.69 11:29/M
169 Jennifer Kuechenmeister Anderson SC 1110 32 F 13 30-34 1:11:26.45 11:31/M
170 Katie Grant Elberton GA 1067 31 F 14 30-34 1:11:30.19 11:32/M
171 May Boyle Decatur GA 1024 37 F 16 35-39 1:11:44.11 11:34/M
172 Sara Lawson Atlanta GA 1111 38 F 17 35-39 1:11:58.04 11:36/M
173 Jodee Skoog Tucker GA 1163 39 F 18 35-39 1:12:06.26 11:38/M
174 Julie Williams Eastanollee GA 1207 30 F 15 30-34 1:12:12.05 11:39/M
175 Michelle Hancock Lawrenceville GA 1215 45 F 18 45-49 1:12:18.99 11:40/M
176 Greg Robertson Norcross GA 1149 44 M 11 40-44 1:12:22.88 11:40/M
177 Caroline Robertson Norcross GA 1148 41 F 11 40-44 1:12:33.91 11:42/M
178 Malissa Lillywhite Charlotte NC 1114 33 F 16 30-34 1:12:38.83 11:43/M
179 Robert Jones Simpsonville SC 1101 52 M 7 50-54 1:12:45.31 11:44/M
180 Beth Woods Athens GA 1198 33 F 17 30-34 1:13:11.63 11:48/M
181 Michelle Dove Royston GA 1059 45 F 19 45-49 1:13:19.23 11:50/M
182 Jay Aleck Canton GA 1003 45 M 11 45-49 1:13:45.24 11:54/M
183 Lisa Thompson Anderson SC 1176 51 F 9 50-54 1:13:54.70 11:55/M
184 Erin Crochetiere Duncan SC 1051 32 F 18 30-34 1:14:27.81 12:00/M
185 Tony Brown Anderson SC 1031 52 M 8 50-54 1:15:02.10 12:06/M
186 Megan Hart Acworth GA 1078 21 F 9 20-24 1:15:13.81 12:08/M
187 Regina Shelley Simpsonville SC 1160 47 F 20 45-49 1:15:16.28 12:08/M
188 Lauren Cunningham Cornelia GA 1056 23 F 10 20-24 1:15:18.85 12:09/M
189 Danielle Shelley Pendleton SC 1159 43 F 12 40-44 1:16:05.93 12:16/M
190 Linda Thompson Easley SC 1175 49 F 21 45-49 1:16:57.19 12:25/M
191 Bryan Harris Hartwell GA 1076 43 M 12 40-44 1:18:29.31 12:40/M
192 Bill Costantino Jefferson GA 1048 71 M 1 70-74 1:19:41.09 12:51/M
193 Donna Toney Royston GA 1180 51 F 10 50-54 1:20:19.65 12:57/M
194 Bernadette Audet Bowman GA 513 41 F 13 40-44 1:20:20.40 12:57/M
195 Lauren Bolos Greenville SC 1020 23 F 11 20-24 1:21:07.13 13:05/M
196 Robert Shelley Simpsonville SC 1161 48 M 12 45-49 1:23:45.82 13:30/M
197 Jessica Gunnells Anderson SC 1071 35 F 19 35-39 1:25:51.00 13:51/M
198 Michael Hood Anderson SC 1091 44 M 13 40-44 1:28:03.36 14:12/M
199 Marie Crowe Anderson SC 1052 47 F 22 45-49 1:32:10.44 14:52/M
200 Julie Carver Burlington NC 1039 45 F 23 45-49 1:32:54.69 14:59/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
201 Deborah Wilkes Toccoa GA 1193 41 F 14 40-44 1:33:22.00 15:04/M
202 Nan Payne Toccoa GA 1134 47 F 24 45-49 1:33:24.79 15:04/M
203 Erin Carver Anderson SC 1038 6 F 2 0-10 1:33:41.63 15:07/M
204 Angelina Martinez Anderson SC 1119 48 F 25 45-49 1:36:12.02 15:31/M
205 Belinda Thayer Hartwell GA 1171 50 F 11 50-54 1:41:35.18 16:23/M
206 James Thayer Hartwell GA 1172 50 M 9 50-54 1:41:35.42 16:23/M