2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K 5K

2015 - 37th Annual Lake Hartwell Dam Run 5K / 10K

Age Group Results

May 02, 2015


Results By Classic Race Services Classic Race Services, LLC


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Clarke Atlanta GA 594 33 1 17:46.22 5:44/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sunday Davis Piedmont SC 611 28 2 18:10.07 5:52/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Smith Toccoa GA 892 44 3 18:29.23 5:58/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Reichwald Atlanta GA 849 57 17 22:32.61 7:16/M
Top

Male GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darrell Newby Mccormick SC 809 59 10 21:18.05 6:52/M
Top

Female GrandMasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Walls Piedmont SC 930 56 20 23:03.19 7:26/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timmy Reed Crawfordville GA 847 7 16 21:56.53 7:05/M
2 William Johnson Danielsville GA 721 9 24 23:42.94 7:39/M
3 Drew Pass Danielsville GA 467 9 29 24:05.04 7:46/M
4 James Reed Crawfordville GA 845 6 37 24:48.57 8:00/M
5 Jonathan Moore Westminster SC 805 9 46 25:18.12 8:10/M
6 Casen Duggins Danielsville GA 628 9 78 27:19.00 8:49/M
7 Garrett Pless Toccoa GA 834 10 82 27:46.48 8:57/M
8 Sean Hershberger Fair Play SC 690 10 125 29:54.32 9:39/M
9 Decator Dunagan III Commerce GA 631 10 132 29:59.81 9:40/M
10 Charley Duggins Danielsville GA 629 10 143 30:56.04 9:59/M
11 Matthew Ward Ila GA 486 8 146 30:58.68 9:59/M
12 Kyle Schutt Greer SC 879 9 150 31:03.60 10:01/M
13 David Schutt Greer SC 877 5 152 31:07.85 10:02/M
14 Cody Audet Bowman GA 514 9 173 32:11.40 10:23/M
15 Trey Chafin Hartwell GA 584 9 241 36:13.27 11:41/M
16 Cooper Howard Townville SC 457 6 279 38:27.19 12:24/M
17 Mason Wilson Pendleton SC 948 7 362 46:38.16 15:03/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Reed Crawfordville GA 846 10 15 21:54.71 7:04/M
2 Evie Burroughs Hartwell GA 482 10 158 31:27.22 10:09/M
3 Katherine Dunagan Commerce GA 630 8 219 34:47.52 11:13/M
4 Isabella Sugier Danielsville GA 469 8 221 34:49.94 11:14/M
5 Samantha Minish Hull GA 796 9 273 38:14.85 12:20/M
6 Lindsey Steiner Westminster SC 901 10 286 38:54.79 12:33/M
7 Olivia Martin Anderson SC 778 8 306 40:16.74 12:59/M
8 Anna Moon Ila GA 468 9 325 42:18.70 13:39/M
9 Kate Martin Anderson SC 777 8 375 48:28.00 15:38/M
10 Haley Canup Alto GA 574 6 429 57:25.78 18:31/M
11 Sophia Leggett Lawrenceville GA 759 6 455 1:01:59.43 20:00/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Seymour Hartwell GA 882 13 4 20:06.79 6:29/M
2 John Gordy Hartwell GA 663 13 6 20:28.42 6:36/M
3 Jesse Suave Starr SC 465 12 8 20:42.40 6:41/M
4 Matthew Brown Hartwell GA 562 12 11 21:19.43 6:53/M
5 Liam Ford Royston GA 651 12 25 23:46.65 7:40/M
6 Lincoln Zemaitis Hartwell GA 969 12 28 23:57.29 7:44/M
7 Avery Wilson Bowersville GA 484 12 30 24:16.49 7:50/M
8 Jesse Schlenker Lawrenceville GA 869 11 52 25:40.07 8:17/M
9 Chase Jorensen Hartwell GA 729 11 89 28:14.56 9:06/M
10 Walker Johnson Danielsville GA 720 11 117 29:36.65 9:33/M
11 Jeremiah Yoder Seneca SC 965 12 121 29:53.15 9:38/M
12 Jordan Eaton Westminster SC 496 12 124 29:53.81 9:38/M
13 Slater Miller Westminster SC 462 12 126 29:54.35 9:39/M
14 Drew Schutt Greer SC 878 11 138 30:24.59 9:48/M
15 Eric Moore Westminster SC 804 11 164 31:35.27 10:11/M
16 Will Wright Anderson SC 963 11 179 32:41.70 10:33/M
17 Alex Dienner Seneca SC 619 11 257 36:42.57 11:50/M
18 Andrew Erion Hartwell GA 638 12 261 37:16.22 12:01/M
19 Skyler Pitts Lavonia GA 500 11 381 49:27.42 15:57/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Reed Crawfordville GA 844 11 13 21:41.12 7:00/M
2 Hannah Teasley Hartwell GA 487 14 71 26:58.23 8:42/M
3 Elizabeth Vaughn Elberton GA 924 11 72 26:59.22 8:42/M
4 Chloe Wright Anderson SC 960 14 100 28:50.50 9:18/M
5 Caroline Page Hartwell GA 479 13 102 28:51.87 9:18/M
6 Logan Oliver Hartwell GA 475 13 103 28:52.84 9:19/M
7 Olivia Wright Anderson SC 962 14 127 29:55.16 9:39/M
8 Natalie Kauffman Westminster SC 735 11 137 30:11.51 9:44/M
9 Morgan Terrell Canon GA 480 13 142 30:43.73 9:55/M
10 Skylar Minish Hull GA 797 11 171 32:05.65 10:21/M
11 Holly Mullett Westminster SC 463 12 206 34:11.21 11:02/M
12 Hannah Stusak Hoschton GA 449 14 248 36:27.54 11:45/M
13 Allison Stoltzfus Fair Play SC 911 13 252 36:36.91 11:48/M
14 Aleah Bear Fair Play SC 534 12 256 36:41.83 11:50/M
15 Madison Yoder Westminster SC 967 11 275 38:21.40 12:22/M
16 Chloe Miller Seneca SC 464 11 285 38:54.50 12:33/M
17 Emma Stusak Hoschton GA 450 12 356 45:19.85 14:37/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Mark Hendrix Toccoa GA 684 17 7 20:39.36 6:40/M
2 Ryan Whitfield Iva SC 938 15 36 24:46.30 7:59/M
3 Drew Zemaitis Hartwell GA 968 16 48 25:30.10 8:14/M
4 Matthew Fortner Starr SC 652 15 60 26:06.32 8:25/M
5 Ryan Peters Cumming GA 827 17 105 28:58.57 9:21/M
6 Nick Martin Royston GA 491 19 123 29:53.74 9:38/M
7 Austin Sprinkle Demorest GA 899 17 196 33:21.25 10:45/M
8 Tanner Rutledge Watkinsville GA 860 16 358 45:31.84 14:41/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alayna Lamberth Suwanee GA 749 15 12 21:24.42 6:54/M
2 Savana Coffee Starr SC 599 19 34 24:36.27 7:56/M
3 Megan Barker Easley SC 526 19 40 24:57.66 8:03/M
4 Bethany Toney Royston GA 920 19 122 29:53.55 9:38/M
5 Leanne Chafin Hartwell GA 583 17 131 29:59.10 9:40/M
6 Peyton Demars Greer SC 618 15 141 30:40.50 9:54/M
7 Baili McDonald Fairplay SC 782 19 160 31:30.01 10:10/M
8 Kaitlyn Bouchillon Covington GA 550 19 170 31:59.20 10:19/M
9 Katy McDonald Fairplay SC 783 19 176 32:33.28 10:30/M
10 Ashley Canup Alto GA 573 16 195 33:21.00 10:45/M
11 Jordan Henry Braselton GA 685 15 247 36:27.48 11:45/M
12 Meghan Henry Braselton GA 686 19 301 39:46.45 12:50/M
13 Olivia Atkins Mcdonough GA 511 16 312 41:22.57 13:21/M
14 Kristen Krause Bishop GA 745 16 359 45:32.00 14:41/M
15 Madison Demars Greer SC 617 17 406 52:40.07 16:59/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Who Hang Dunwoody GA 453 24 57 26:03.90 8:24/M
2 Justin Ritcey Eastanollee GA 854 24 95 28:34.00 9:13/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Granger Anderson SC 665 21 64 26:14.71 8:28/M
2 Leah Watts Clemson SC 933 21 65 26:17.43 8:29/M
3 Hannah Walker Elberton GA 926 22 84 27:50.60 8:59/M
4 Brittney Watt Iva SC 931 21 129 29:55.66 9:39/M
5 Tyler Coffee Iva SC 600 22 136 30:08.13 9:43/M
6 Jenna Wilson Athens GA 946 21 139 30:26.95 9:49/M
7 Emily Atkins Mcdonough GA 508 21 162 31:31.13 10:10/M
8 Morgan Worley Covington GA 959 21 185 33:00.98 10:39/M
9 Courtney Smith Starr SC 894 23 197 33:31.60 10:49/M
10 Molly McCoy Anderson SC 780 20 200 33:40.74 10:52/M
11 Kaitlin Walker Elberton GA 928 24 209 34:13.85 11:02/M
12 Jessie Slusher Danielsville GA 891 22 244 36:21.10 11:44/M
13 Stephanie Williamson Easley SC 458 22 280 38:27.29 12:24/M
14 Holly Fredericks Belton SC 655 21 315 41:45.82 13:28/M
15 Tyler Peters Braselton GA 828 20 334 43:11.50 13:56/M
16 Rachel Baker Jefferson GA 522 21 389 50:32.85 16:18/M
17 Heather Evans Anderson SC 641 20 391 50:46.30 16:23/M
18 Jessica Long Six Mile SC 766 24 447 59:14.30 19:06/M
19 Ashley Lord Commerce GA 767 23 453 1:00:56.15 19:39/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Booth Powder Springs GA 548 27 62 26:12.95 8:27/M
2 James Carver Gainesville GA 581 29 97 28:41.96 9:15/M
3 Baron Jones Hartwell GA 724 28 99 28:48.49 9:17/M
4 Sven Legg-Grady Royston GA 757 28 220 34:47.60 11:13/M
5 Jonathan Haney Walhalla SC 675 25 258 36:45.09 11:51/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sunday Davis Piedmont SC 611 28 2 18:10.07 5:52/M
2 Brittany Watts Hartwell GA 932 25 18 22:33.20 7:16/M
3 Maggie Turner Seneca SC 447 29 80 27:37.66 8:55/M
4 Alexandria Jones Elberton GA 722 29 94 28:30.29 9:12/M
5 Lana Earley Covington GA 632 26 144 30:56.86 9:59/M
6 Sarina Barich Auburn GA 499 28 148 31:01.05 10:00/M
7 Kerri Hulme Hartwell GA 704 29 161 31:30.91 10:10/M
8 Katelin Lovercamp Athens GA 769 26 177 32:38.67 10:32/M
9 Ali Stigall Anderson SC 910 27 180 32:47.30 10:35/M
10 Megan Bridges Anderson SC 558 29 192 33:12.90 10:43/M
11 Haley Rider Toccoa GA 853 28 208 34:13.74 11:02/M
12 Kristen Lawson Auburn GA 755 25 215 34:37.10 11:10/M
13 Georgia Legg-Grady Royston GA 756 28 218 34:47.36 11:13/M
14 Johanna Mouchet Bowersville GA 451 26 234 35:45.23 11:32/M
15 Crystal Hamilton Hull GA 674 25 236 35:53.46 11:35/M
16 Heather Roberson Pickens SC 855 29 271 37:42.61 12:10/M
17 Madison Norris Ringgold VA 812 25 304 40:00.06 12:54/M
18 Terri Ann Belk Anderson SC 537 26 313 41:23.39 13:21/M
19 Jennifer Ciufo Anderson SC 589 27 329 42:39.58 13:45/M
20 Tiffany Hinson Hull GA 695 26 343 43:53.81 14:09/M
21 Jennifer Hill Arnoldsville GA 693 28 344 43:54.42 14:10/M
22 Kimberly Grant Lavonia GA 490 27 352 44:54.32 14:29/M
23 Seanell Monor Atlanta GA 799 26 361 46:29.60 15:00/M
24 Mechelle Bond Comer GA 547 28 409 53:04.49 17:07/M
25 Tiffany Poole Danielsville GA 838 27 410 53:04.50 17:07/M
26 Amy Kruger Athens GA 746 25 422 56:28.26 18:13/M
27 Sara Helton Gainesville GA 683 28 468 1:16:07.79 24:33/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Clarke Atlanta GA 594 33 1 17:46.22 5:44/M
2 Lauren Freeman Cleveland GA 657 33 5 20:25.81 6:35/M
3 Nicholas Schlenker Braselton GA 874 34 9 20:48.77 6:43/M
4 Micah Bryant Elberton GA 565 33 19 22:39.65 7:18/M
5 Chris Odom Rock Hill SC 814 34 21 23:17.50 7:31/M
6 Josh Fincher Tignall GA 644 33 70 26:55.74 8:41/M
7 Joshua Jacobs Elberton GA 711 33 93 28:29.74 9:11/M
8 Robert Leonard Atlanta GA 493 33 107 29:16.72 9:26/M
9 Matthew Stidham Braselton GA 908 32 119 29:43.12 9:35/M
10 Floyd Ramsey Hartwell GA 841 33 130 29:57.19 9:40/M
11 Steven Schlenker Auburn GA 498 32 155 31:12.32 10:04/M
12 Juergen Fischer Lavonia GA 645 34 228 35:08.15 11:20/M
13 Scott Boleman Hartwell GA 483 34 290 39:05.01 12:36/M
14 John Duello Hartwell GA 626 30 346 43:59.99 14:11/M
15 Richard Crochetiere Sr Duncan SC 497 31 434 58:26.99 18:51/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Mann Social Circle GA 773 33 44 25:12.30 8:08/M
2 Susan Moon Anderson SC 802 30 50 25:31.53 8:14/M
3 Rachel Scoggins Bowman GA 880 34 90 28:15.78 9:07/M
4 Joanna Schneider Jacksonville FL 455 34 98 28:44.49 9:16/M
5 Diane Leonard Atlanta GA 492 31 108 29:17.11 9:27/M
6 Jessica Stidham Braselton GA 906 30 111 29:20.80 9:28/M
7 Glenda Schlenker Braselton GA 867 32 147 31:01.03 10:00/M
8 Tonya Munish Hull GA 807 34 174 32:12.14 10:23/M
9 Allison Odom Rock Hill SC 813 34 182 32:54.88 10:37/M
10 Kimberly Miller Monroe GA 794 30 210 34:18.02 11:04/M
11 Lacey Williams Anderson SC 943 30 211 34:24.95 11:06/M
12 Alicia Landreth Liberty SC 751 34 212 34:25.16 11:06/M
13 Jane-Marie Lollis Donalds SC 765 32 214 34:32.19 11:08/M
14 Melanie Fischer Lavonia GA 646 33 227 35:08.13 11:20/M
15 Jennifer Scruggs Anderson SC 472 33 238 36:00.50 11:37/M
16 Natalie Marshall Griffin GA 774 34 255 36:41.33 11:50/M
17 Asden Kinder Royston GA 740 34 267 37:27.73 12:05/M
18 Tabitha Blackman Hartwell GA 543 32 269 37:37.69 12:08/M
19 Natasha Wright Bowersville GA 474 32 287 38:55.37 12:33/M
20 Heather Stidham Buford GA 905 33 331 42:52.54 13:50/M
21 Sarah Hogan Spartanburg SC 699 30 337 43:29.79 14:02/M
22 Melissa McLaughlin Lawrenceville GA 786 34 338 43:32.18 14:03/M
23 Katie Garrison Watkinsville GA 660 31 342 43:52.25 14:09/M
24 Kimberly Elrod Toccoa GA 637 31 350 44:36.22 14:23/M
25 Sherrea Brown Royston GA 477 30 373 48:20.34 15:35/M
26 Malinda Cape Royston GA 576 33 383 49:29.70 15:58/M
27 Layla Bryant Commerce GA 564 34 414 54:00.57 17:25/M
28 Alexis Shifflette Hartwell GA 885 33 425 56:45.38 18:18/M
29 Susanna Hiland Carnesville GA 692 34 426 56:45.71 18:18/M
30 Angel Padgett Anderson SC 819 34 445 59:13.59 19:06/M
31 Jennifer Jenkins Elberton GA 712 31 464 1:04:32.48 20:49/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Elrod Toccoa GA 636 38 22 23:32.11 7:35/M
2 Michael Boyd Toccoa GA 554 38 23 23:32.21 7:35/M
3 Patton Landreth Liberty SC 752 36 26 23:49.42 7:41/M
4 John Odom Anderson SC 815 36 76 27:13.54 8:47/M
5 Andre Rottenbacher Townville SC 859 35 79 27:33.79 8:53/M
6 Daniel Smith Lavonia GA 454 38 120 29:48.42 9:37/M
7 Dennis Moon Bowersville GA 452 35 188 33:09.06 10:42/M
8 Lyndon Yoder Westminster SC 966 37 288 38:55.63 12:33/M
9 Charlie Johnson Hartwell GA 716 35 340 43:42.95 14:06/M
10 Brad Palmer Colbert GA 822 37 404 52:13.50 16:51/M
11 Charles Leggett Lawrenceville GA 758 36 454 1:01:59.33 20:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline McFarlin Clarkesville GA 784 37 31 24:22.22 7:52/M
2 Nicole Ford Royston GA 650 38 41 24:57.90 8:03/M
3 Sandra House Elberton GA 701 37 85 27:53.36 9:00/M
4 Crystal Barnett Landrum SC 528 36 104 28:58.29 9:21/M
5 Linsey Wilkinson Asheville NC 941 35 116 29:35.75 9:33/M
6 Ginger Pitts Lavonia GA 831 38 168 31:40.30 10:13/M
7 Monica Henry Braselton GA 687 39 172 32:05.69 10:21/M
8 Shelley Wells Anderson SC 466 38 187 33:08.44 10:41/M
9 Susan Barnes Mcdonough GA 527 38 189 33:10.50 10:42/M
10 Jennifer Wright Lavonia GA 471 36 229 35:20.98 11:24/M
11 Jennifer Boyd Toccoa GA 553 36 259 37:04.56 11:57/M
12 Lori Taylor Royston GA 916 36 292 39:06.79 12:37/M
13 Amanda Curry Martin GA 608 38 294 39:12.74 12:39/M
14 Dixie Cordell Dewy Rose GA 602 37 296 39:26.83 12:43/M
15 Darby Schlenker Dacula GA 866 38 328 42:38.69 13:45/M
16 Cooper Hudson Colbert GA 1095 39 354 45:16.32 14:36/M
17 Brandy Daniel Demorest GA 610 36 355 45:16.49 14:36/M
18 Amy Wilson Pendleton SC 945 37 363 46:38.59 15:03/M
19 Latoya Jones Hartwell GA 728 37 364 47:05.37 15:11/M
20 Nicole Batten Douglas GA 533 35 402 51:48.33 16:43/M
21 Roseann Palmer Colbert GA 824 36 403 52:10.82 16:50/M
22 Lori Johnson Hartwell GA 718 35 411 53:24.21 17:14/M
23 Shannon Willis Royston GA 944 37 421 55:38.18 17:57/M
24 Michelle Canup Alto GA 575 38 430 57:26.38 18:32/M
25 Deannna Eidson Gainesville GA 635 36 467 1:15:48.22 24:27/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Smith Toccoa GA 892 44 3 18:29.23 5:58/M
2 Gary Bohannon Toccoa NOSELECTIO 545 43 27 23:51.34 7:42/M
3 Michael Pless Toccoa GA 836 42 38 24:52.54 8:01/M
4 Jason Demars Flowery Branch GA 614 42 63 26:13.60 8:27/M
5 Blake Miller Bowersville GA 793 43 66 26:20.52 8:30/M
6 John Moorhead Hartwell GA 806 43 67 26:30.99 8:33/M
7 Lee Vaughn Elberton GA 925 43 73 27:00.06 8:43/M
8 Bob Cason Piedmont SC 974 44 113 29:22.78 9:28/M
9 Dan Schutt Greer SC 876 42 151 31:07.64 10:02/M
10 Brad Moore Westminster SC 803 41 165 31:35.85 10:11/M
11 Chad Purvis Athens GA 840 44 167 31:36.67 10:12/M
12 Jeffery Terrell Canon GA 481 40 184 33:00.82 10:39/M
13 Jon Wilkinson Asheville NC 940 44 213 34:29.87 11:07/M
14 Matthew Greene Marietta GA 667 42 237 35:55.95 11:35/M
15 Scott Wilson Pendleton SC 949 43 239 36:02.19 11:37/M
16 Travis Bogan Pickens SC 544 42 240 36:03.69 11:38/M
17 Kenneth Jorensen Hartwell GA 731 40 265 37:18.76 12:02/M
18 Tim Whitfield Iva SC 939 44 277 38:22.85 12:23/M
19 Allen Anderson Royston GA 505 43 278 38:24.17 12:23/M
20 Michael Brewster Iva SC 557 42 289 39:02.35 12:35/M
21 Craig Hagel Clarkesville GA 671 44 295 39:23.72 12:42/M
22 Chip Woods Athens GA 952 44 303 39:51.72 12:51/M
23 Jeff Martin Anderson SC 776 44 376 48:28.59 15:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brie Phillips Hartwell GA 829 40 32 24:23.48 7:52/M
2 Jennifer Woolridge Anderson SC 955 41 49 25:30.62 8:14/M
3 Julie Brewster Iva SC 556 40 55 25:52.05 8:21/M
4 Jenny Lane Bowman GA 753 40 69 26:42.87 8:37/M
5 Karrie Herold Anderson SC 688 43 81 27:43.45 8:56/M
6 Kelly Pless Toccoa GA 835 40 110 29:20.08 9:28/M
7 Liz Costello Greenville SC 603 41 118 29:36.82 9:33/M
8 Shan Parker Athens GA 825 44 166 31:36.04 10:12/M
9 Wanda Zorn Anderson SC 972 44 202 33:53.45 10:56/M
10 April Glenn Watkinsville GA 661 40 204 34:02.77 10:59/M
11 Elizabeth Carr Bogart GA 578 42 217 34:46.45 11:13/M
12 Lannae Johnson Danielsville GA 717 42 223 34:51.19 11:15/M
13 Laura Osborne Thomson GA 818 42 225 34:51.71 11:15/M
14 Tran Mai Marietta GA 771 44 245 36:25.21 11:45/M
15 Melissa Ward Ila GA 485 41 274 38:15.04 12:20/M
16 Kristie Whitfield Iva SC 937 43 276 38:22.76 12:23/M
17 Leah Heithold Townville SC 681 42 291 39:06.77 12:37/M
18 Lisa Bell Toccoa GA 539 44 299 39:41.10 12:48/M
19 Marlene Audet Dewy Rose GA 516 43 308 40:34.78 13:05/M
20 Kate Carroll Decatur GA 580 41 319 41:59.92 13:33/M
21 Marcy Fain Hartwell GA 643 41 320 42:01.93 13:33/M
22 Teresa Neese Hartwell GA 808 42 323 42:16.51 13:38/M
23 Amy Dobbs Danielsville GA 622 40 326 42:18.79 13:39/M
24 Kim Balose Cumming GA 524 42 335 43:17.99 13:58/M
25 Tina Sarkar Atlanta GA 495 41 347 44:13.89 14:16/M
26 Chiquetta Jones Anderson SC 725 40 367 47:53.11 15:27/M
27 Alicia Segars Watkinsville GA 1158 43 368 47:54.52 15:27/M
28 Lisa Chamblee Anderson SC 586 42 372 48:12.02 15:33/M
29 Stephanie Christian Jefferson GA 588 44 386 49:52.40 16:05/M
30 Heidi Bouchillon Covington GA 549 44 388 50:32.37 16:18/M
31 Dowlena Byrd Anderson SC 568 42 392 50:46.68 16:23/M
32 Missy Greene Marietta GA 668 40 396 51:25.68 16:35/M
33 Leslie Demars Greer SC 616 44 407 52:40.19 16:59/M
34 Charlotte Stusak Hoschton GA 448 40 408 52:56.73 17:05/M
35 Crystal Edwards Martin GA 633 41 415 54:00.67 17:25/M
36 Jennifer Palmer Anderson SC 823 42 442 58:57.50 19:01/M
37 Tamiko Smith Monroe GA 896 42 444 59:05.58 19:04/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Worley Covington GA 957 47 14 21:50.81 7:03/M
2 John Hale Jefferson GA 672 48 42 24:58.80 8:03/M
3 John Sauer Ball Ground GA 862 47 43 25:04.67 8:05/M
4 Rodney Bryant Taylors SC 566 49 75 27:06.39 8:45/M
5 Jeff Demars Greer SC 615 45 92 28:21.74 9:09/M
6 John Stelmack Toccoa GA 903 49 135 30:04.18 9:42/M
7 Kenny Schlenker Dacula GA 872 45 145 30:58.27 9:59/M
8 Gregg Fleeman Anderson SC 647 45 156 31:18.34 10:06/M
9 James Atkins Mcdonough GA 509 47 159 31:27.75 10:09/M
10 Jimmy Harrison Tignall GA 680 48 186 33:05.56 10:40/M
11 Scott Zimmerman Toccoa GA 971 47 226 34:57.52 11:16/M
12 Andy Schlenker Lawrenceville GA 865 47 235 35:47.84 11:33/M
13 Mark Thomas Eastanollee GA 917 49 253 36:40.18 11:50/M
14 Brad Erion Greenville SC 639 47 262 37:16.40 12:01/M
15 David Bell Toccoa GA 538 46 300 39:41.98 12:48/M
16 John Carroll Decatur GA 579 48 318 41:59.50 13:33/M
17 Jeff Austin Anderson SC 517 49 395 50:49.96 16:24/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Phillips Royston GA 830 47 83 27:50.43 8:59/M
2 Sherri Price Royston GA 839 48 88 28:13.12 9:06/M
3 Jennifer Stelmack Toccoa GA 902 48 109 29:19.29 9:27/M
4 Loretta Brown Hartwell GA 561 49 153 31:10.76 10:03/M
5 Martha Worley Covington GA 958 46 157 31:25.83 10:08/M
6 Robyn Sauve Starr SC 461 48 169 31:59.12 10:19/M
7 Melinda Atkins Mcdonough GA 510 46 222 34:50.22 11:14/M
8 Dawn Cotton Asheville NC 604 45 231 35:33.96 11:28/M
9 Christy Kaufman Hartwell GA 736 49 243 36:18.57 11:43/M
10 Cathey Cassady Atlanta GA 582 49 260 37:08.82 11:59/M
11 Cam Erion Greenville SC 640 47 263 37:16.45 12:01/M
12 Tara Dobbs Carnesville GA 624 45 266 37:27.07 12:05/M
13 Tammy Miller Bowersville GA 795 45 270 37:39.84 12:09/M
14 Laura Gober Pendergrass GA 662 46 293 39:11.61 12:38/M
15 Ashley Martin Anderson SC 775 45 307 40:17.64 13:00/M
16 Judy Wright Anderson SC 961 46 310 41:04.55 13:15/M
17 Kamy Oliver Dacula GA 473 45 336 43:19.80 13:58/M
18 Lisa Brothers Anderson SC 559 48 349 44:27.17 14:20/M
19 Janet Jones Anderson SC 726 49 360 46:01.28 14:51/M
20 Jennifer Givan Athens GA 1066 47 365 47:22.58 15:17/M
21 April Stambaugh Greenville SC 900 47 377 48:29.36 15:38/M
22 Trish Hobson Charlotte NC 696 48 378 48:29.68 15:38/M
23 Rebecca Lord Commerce GA 768 47 384 49:45.35 16:03/M
24 Sandy Lancaster Anderson SC 750 49 393 50:48.67 16:23/M
25 Kari Wedin Taylors SC 934 46 397 51:26.76 16:35/M
26 Jackie Nix Demorest GA 810 47 405 52:15.86 16:51/M
27 Mary Zimmerman Toccoa GA 970 45 416 54:57.90 17:44/M
28 Kathy Jorensen Hartwell GA 730 49 433 58:23.35 18:50/M
29 Jennifer Kimbel Colbert GA 739 45 436 58:35.35 18:54/M
30 Debbie Harrison Anderson SC 678 45 441 58:57.20 19:01/M
31 Jill Little Bowman GA 764 45 452 1:00:54.46 19:39/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tony Berryman Anderson SC 542 52 56 25:59.52 8:23/M
2 Randy Randall Watkinsville GA 842 54 59 26:06.08 8:25/M
3 Ted Ankerich Athens GA 506 53 61 26:11.39 8:27/M
4 Don Mealor Eastanollee GA 791 51 101 28:50.86 9:18/M
5 David Shrum Alpharetta GA 888 53 112 29:22.67 9:28/M
6 Thomas Hester Marietta GA 691 53 149 31:01.90 10:00/M
7 Burke Johnson Danielsville GA 715 53 224 34:51.71 11:15/M
8 William Bouchillon Covington GA 552 53 281 38:30.12 12:25/M
9 Darryl Cleveland Moore SC 597 53 314 41:42.83 13:27/M
10 Sheila Freeland Anderson SC 656 53 394 50:49.15 16:24/M
11 Robert Conley Hoschton GA 601 50 451 1:00:09.30 19:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 653 51 53 25:43.99 8:18/M
2 Sissie Herring Elberton GA 689 50 74 27:01.53 8:43/M
3 Brigid Richardson Hartwell GA 851 51 77 27:17.69 8:48/M
4 Lynne Ciufo Belton SC 591 53 91 28:19.76 9:08/M
5 Angie Isley Hartwell GA 709 52 96 28:37.88 9:14/M
6 Tina Hunt Elberton GA 706 53 175 32:27.05 10:28/M
7 Vivian Timms Anderson SC 919 50 181 32:49.26 10:35/M
8 Jennifer Brown Anderson SC 560 53 190 33:12.09 10:43/M
9 Gerri Ortiz Hartwell GA 817 54 201 33:52.91 10:55/M
10 Carol Shrum Alpharetta GA 887 51 233 35:42.64 11:31/M
11 Elena Lamar Thomson GA 748 54 251 36:36.44 11:48/M
12 Lisa Gossett Easley SC 664 51 268 37:29.23 12:05/M
13 Susan Clark Lavonia GA 593 53 297 39:35.81 12:46/M
14 Teresa Dove Danielsville GA 489 52 324 42:18.03 13:39/M
15 Sarah Cleveland Moore SC 598 52 327 42:35.03 13:44/M
16 Tami Cain Anderson SC 570 52 348 44:26.11 14:20/M
17 Cheryl Bolmon Alto GA 546 54 351 44:36.43 14:23/M
18 Terri Slattery Liberty SC 890 51 353 45:02.78 14:32/M
19 Leesa Yates Bowersville GA 964 51 374 48:23.30 15:36/M
20 Kate Jurgensen Suwanee GA 734 50 382 49:29.34 15:58/M
21 Bonnie Pratt Hartwell GA 470 54 385 49:48.94 16:04/M
22 Kathy Bouchillon Covington GA 551 53 387 50:32.03 16:18/M
23 Sherri Carey Royston GA 478 54 424 56:43.66 18:18/M
24 Cynthia Smith Hartwell GA 895 53 443 59:03.67 19:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darrell Newby Mccormick SC 809 59 10 21:18.05 6:52/M
2 George Wheeler Anderson SC 936 57 35 24:45.76 7:59/M
3 Ricky Josey Canon GA 732 57 45 25:13.32 8:08/M
4 Kevin McCoy Anderson SC 779 55 68 26:33.74 8:34/M
5 Brian Hunt Elberton GA 705 57 115 29:32.67 9:32/M
6 Dwayne Shedd Toccoa GA 883 59 134 30:02.79 9:41/M
7 Keith Sanders Athens GA 861 55 154 31:11.88 10:04/M
8 Marshall Meadors Anderson SC 790 57 191 33:12.89 10:43/M
9 Bob Weir Toccoa GA 935 58 193 33:18.33 10:45/M
10 Brent Craft Anderson SC 555 56 199 33:35.80 10:50/M
11 Frankie Teasley Hartwell GA 488 56 246 36:26.03 11:45/M
12 Alan Clark Marietta GA 592 55 298 39:36.22 12:46/M
13 Mark Stidham Lawrenceville GA 907 58 332 42:52.72 13:50/M
14 Richard Crochetiere Anderson SC 606 59 371 48:05.33 15:31/M
15 Al Lamar Thomson GA 747 59 417 54:58.59 17:44/M
16 Kevin Bennett Loudon TN 541 55 438 58:45.74 18:57/M
17 Rick Saylors Anderson SC 864 55 440 58:57.10 19:01/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Reichwald Atlanta GA 849 57 17 22:32.61 7:16/M
2 Judy Walls Piedmont SC 930 56 20 23:03.19 7:26/M
3 Sue Rickman Carnesville GA 852 57 86 27:58.76 9:01/M
4 Kathy Dailey Greer SC 609 55 203 33:54.66 10:56/M
5 Judi Hillis Royston GA 694 57 230 35:23.47 11:25/M
6 Lynn Shedd Toccoa GA 884 56 242 36:16.98 11:42/M
7 Sheila Grizzle Jefferson GA 670 58 250 36:35.43 11:48/M
8 Susan Stidham Lawrenceville GA 909 58 264 37:17.07 12:02/M
9 Mary Winstead Anderson SC 950 55 282 38:48.10 12:31/M
10 Melissa Grant Elberton GA 666 59 321 42:06.26 13:35/M
11 Debra King Anderson SC 742 59 333 42:57.15 13:51/M
12 Patty Adkins Royston GA 504 58 339 43:37.23 14:04/M
13 Lin Levine Atlanta GA 761 56 369 47:58.40 15:28/M
14 Henley Cleary Hartwell GA 595 59 380 48:30.46 15:39/M
15 Juanita Norris Toccoa GA 811 59 420 55:07.84 17:47/M
16 Susan Edwards Bowersville GA 634 55 423 56:28.43 18:13/M
17 Janet Adams Bowman GA 503 59 435 58:34.17 18:54/M
18 Harriett Bennett Loudon TN 540 55 437 58:45.49 18:57/M
19 Amanda Tiller Anderson SC 918 57 448 59:14.54 19:06/M
20 Denise Kowalski Hartwell GA 743 55 449 59:57.12 19:20/M
21 Sharron Stone Anderson SC 914 56 459 1:02:52.50 20:17/M
22 Shari Spokes Hartwell GA 898 59 460 1:02:56.17 20:18/M
23 Susan Crochetiere Anderson SC 607 57 463 1:04:31.08 20:49/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Ford Piedmont SC 649 63 51 25:38.03 8:16/M
2 Rajeev Malik Anderson SC 772 60 54 25:48.11 8:19/M
3 Tony Atkinson Canon GA 512 63 58 26:04.86 8:25/M
4 Norman Reichwald Atlanta GA 850 64 87 28:09.10 9:05/M
5 Glenn Hellenga Townville SC 682 64 106 28:59.96 9:21/M
6 Kim Davison Evans GA 612 64 133 30:02.76 9:41/M
7 Hagan Hussey Hartwell GA 707 62 198 33:33.73 10:49/M
8 Earl Rochester Eastanollee GA 856 63 205 34:09.85 11:01/M
9 Larry Roper Taylors SC 857 64 283 38:48.45 12:31/M
10 Alan Ortiz Hartwell GA 816 61 309 40:56.34 13:12/M
11 Robert Schlenker Hartwell GA 875 61 316 41:47.62 13:29/M
12 Dale Stone Lavonia GA 912 62 370 48:02.61 15:30/M
13 Mike McLaughlin Lawrenceville GA 787 60 390 50:33.77 16:18/M
14 Robert Plymel Hartwell GA 837 62 399 51:29.97 16:36/M
15 James Montgomery Brookhaven GA 800 63 413 53:38.88 17:18/M
16 Kevin McNulty Anderson SC 789 60 419 55:06.55 17:46/M
17 Thomas Duello Hartwell GA 627 60 439 58:55.44 19:00/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gail Audet Royston GA 515 62 47 25:20.63 8:10/M
2 Sue Chastain Danielsville GA 587 64 183 32:57.40 10:38/M
3 Patty Hussey Hartwell GA 708 62 216 34:38.66 11:10/M
4 Amy Reeder Winterville GA 848 62 311 41:22.49 13:21/M
5 Kay Palacko Hartwell GA 821 61 345 43:58.98 14:11/M
6 Susan Montgomery Brookhaven GA 801 60 412 53:33.41 17:16/M
7 Bessie McNulty Anderson SC 788 61 418 55:06.20 17:46/M
8 Joanne Schlenker Hartwell GA 870 61 427 57:10.06 18:26/M
9 Nancy Morrison Hartwell GA 494 63 428 57:10.33 18:26/M
10 Olga Byrum Hartwell GA 569 63 432 58:17.69 18:48/M
11 Jackie Lewis Anderson SC 456 62 446 59:14.14 19:06/M
12 Chris Hogan Spartanburg SC 697 63 462 1:04:29.99 20:48/M
13 Kathy Bryant Hartwell GA 563 61 465 1:05:02.62 20:59/M
14 Debbie Ray Hartwell GA 843 61 466 1:05:02.65 20:59/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Hall Westminster SC 673 65 128 29:55.21 9:39/M
2 Bill Chamblee Anderson SC 585 67 140 30:38.47 9:53/M
3 Dick Demars Sunset SC 613 66 194 33:19.51 10:45/M
4 Martin Platzer Hartwell GA 833 69 341 43:49.34 14:08/M
5 Wellington Howard Stone Mountain GA 703 69 366 47:52.53 15:26/M
6 Freddie Mitchell Anderson SC 798 66 398 51:29.53 16:36/M
7 Gerald Stone Anderson SC 913 66 458 1:02:52.38 20:17/M
8 John Spokes Hartwell GA 897 67 461 1:02:57.42 20:18/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Williams Winterville GA 942 66 163 31:33.99 10:11/M
2 Martha Ivester Elberton GA 710 66 207 34:12.92 11:02/M
3 Ruth McCurry Hartwell GA 781 69 272 38:07.22 12:18/M
4 Pat Harper Hartwell GA 676 67 379 48:30.37 15:39/M
5 Sherry Pitts Lavonia GA 832 67 431 58:06.13 18:45/M
6 Lauren Schlenker Peoria IL 873 65 456 1:02:22.34 20:07/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Balkwell Athens GA 523 72 33 24:31.61 7:55/M
2 Wayne Vail Lawrenceville GA 923 71 232 35:34.50 11:28/M
3 George Tambini Easley SC 915 72 249 36:31.25 11:47/M
4 Dan Shoaf Anderson SC 886 70 254 36:40.91 11:50/M
5 William Fogerty Hartwell GA 648 72 302 39:50.44 12:51/M
6 Pom Sinnock Clayton GA 889 73 322 42:14.15 13:37/M
7 Wilson Page Athens GA 820 73 330 42:45.36 13:47/M
8 Winston Abercrombie Stockbridge GA 502 73 400 51:39.84 16:40/M
9 John Schlenker Hartwell GA 871 74 457 1:02:22.82 20:07/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 922 70 39 24:55.14 8:02/M
2 Christine Cardenaz Evans GA 577 70 114 29:28.59 9:30/M
3 Jill Walker Hartwell GA 927 70 305 40:16.24 12:59/M
4 Geri Barrios Toccoa GA 532 71 317 41:57.62 13:32/M
5 Jane Abercrombie Stockbridge GA 501 71 401 51:42.72 16:41/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Wallace Hartwell GA 929 75 284 38:52.93 12:32/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Wilson Anderson SC 947 80 178 32:39.68 10:32/M
2 Vernon Sauer Hartwell GA 863 82 357 45:25.73 14:39/M
Top

Female 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shirley Kowalski Hartwell GA 744 82 450 59:57.49 19:20/M