2014 - 13th Annual Jenny Melton 5K XC JENNY MELTON XC 5K


2014 - 13th Annual Jenny Melton 5K XC

Age Group Results

June 14, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69 70-74

JENNY MELTON XC 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Dang Gainesville GA 105 18 1 18:18.3 5:54/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Pendley Buford GA 50 17 13 25:38.8 8:16/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Spradlin Oakwood GA 139 49 6 21:46.2 7:01/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Holcomb Flowery Branch GA 72 47 30 29:48.0 9:37/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kline Gainesville GA 87 52 14 25:44.6 8:18/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Eichler Oakwood GA 18 58 40 32:29.1 10:29/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angelica Lux Oakwood GA 123 10 51 37:29.3 12:05/M
2 Athena Lux Oakwood GA 124 10 74 47:56.5 15:28/M
3 Raegan Payne Flowery Branch GA 49 8 81 56:06.6 18:06/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Griffin Stephens Maysville GA 63 12 8 23:15.5 7:30/M
2 Griffin Price Flowery Branch GA 100 14 16 26:21.4 8:30/M
3 Garrison Price Flowery Branch GA 101 14 19 27:03.5 8:44/M
4 Sam Holcomb Flowery Branch GA 73 12 21 27:51.2 8:59/M
5 Charles Jackson Tucker GA 32 11 58 39:51.0 12:51/M
6 Austin Childers Flowery Branch GA 103 13 65 44:11.7 14:15/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vivian Robinson Gainesville GA 57 12 71 45:20.8 14:37/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Dang Gainesville GA 105 18 1 18:18.3 5:54/M
2 Dalton Shaw Rutledge GA 76 15 3 19:59.6 6:27/M
3 Alex Carmichael Lawrenceville GA 77 16 5 20:54.8 6:45/M
4 Cole Kisner Duluth GA 89 19 34 31:01.8 10:00/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Pendley Buford GA 50 17 13 25:38.8 8:16/M
2 Catherine Castro Gainesville GA 88 16 23 27:53.7 9:00/M
3 Mckenzie Rutan Cumming GA 58 16 31 30:05.4 9:42/M
4 Joy Nish Gainesville GA 117 16 45 33:35.8 10:50/M
5 Sneha Iyer Alpharetta GA 131 15 62 41:40.0 13:26/M
6 Preeti Iyer Alpharetta GA 130 15 63 41:44.1 13:28/M
7 Kendra Church Buford GA 13 17 67 44:41.3 14:25/M
8 Olivia Davis Flowery Branch GA 15 18 68 44:54.2 14:29/M
9 Madeline Robinson Gainesville GA 56 16 72 45:46.5 14:46/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Eichler Oakwood GA 19 22 27 29:30.7 9:31/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Espinosa Flowery Branch GA 74 20 64 43:20.3 13:59/M
2 Kayla Church Buford GA 12 20 70 45:17.4 14:36/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Soto Gainesville GA 106 28 2 18:21.4 5:55/M
2 Shaun Hughes Oakwood GA 31 28 10 24:11.1 7:48/M
3 Tim Stice Flowery Branch GA 85 28 57 39:08.9 12:37/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Stice Flowery Branch GA 86 28 47 34:32.4 11:08/M
2 Lacey Payne Flowery Branch GA 48 28 82 56:32.3 18:14/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ricardo Hernandez Lula GA 110 32 4 20:50.8 6:43/M
2 Ebangha Oben Gainesville GA 47 32 11 24:50.6 8:01/M
3 Will Stewart Gainesville GA 66 30 12 25:36.2 8:15/M
4 Mike Holland Braselton GA 114 30 17 26:23.3 8:31/M
5 Brian Lauderdale Lawrenceville GA 80 30 25 29:05.3 9:23/M
6 Joey Bostwick Flowery Branch GA 8 30 33 30:53.7 9:58/M
7 Dustin Barber Flowery Branch GA 129 30 52 37:45.0 12:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blythe Millwood Braselton GA 112 30 36 31:41.5 10:13/M
2 Rose Chastain Gainesville GA 75 33 59 40:28.4 13:03/M
3 Aynsley Hill Auburn GA 26 34 61 41:37.9 13:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 T J Major Gillsville GA 40 36 20 27:18.0 8:48/M
2 Josh McNeal Flowery Branch GA 41 35 29 29:37.0 9:33/M
3 Jeff Brown Cumming GA 10 37 37 31:43.2 10:14/M
4 Bob Lux Oakwood GA 125 38 38 31:50.3 10:16/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Brown Cumming GA 11 39 55 38:47.9 12:31/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerardo Hernandez Gainesville GA 24 43 7 23:02.4 7:26/M
2 Scott Landis Flowery Branch GA 104 43 9 23:20.4 7:32/M
3 Steve Stephens Maysville GA 64 44 15 26:18.2 8:29/M
4 John Ford Cleveland GA 83 42 18 26:30.5 8:33/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emese Vas Gainesville GA 81 42 42 32:51.3 10:36/M
2 Lissa Logue Cumming GA 38 40 54 38:47.6 12:31/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Spradlin Oakwood GA 139 49 6 21:46.2 7:01/M
2 David Nesom Dawsonville GA 46 46 22 27:51.9 8:59/M
3 Richard Tracy Gainesville GA 69 49 26 29:18.1 9:27/M
4 Dion Baugh Flowery Branch GA 109 48 48 35:05.1 11:19/M
5 Dale Logue Cumming GA 37 46 50 36:07.3 11:39/M
6 Sean Childers Flowery Branch GA 102 45 66 44:12.1 14:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Holcomb Flowery Branch GA 72 47 30 29:48.0 9:37/M
2 Jill Robinson Gainesville GA 55 45 39 32:13.4 10:24/M
3 Madhu Iyer Alpharetta GA 132 45 76 51:21.0 16:34/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kline Gainesville GA 87 52 14 25:44.6 8:18/M
2 Ben Roberts Dacula GA 54 52 24 28:02.5 9:03/M
3 Todd Rutan Cumming GA 59 50 32 30:11.7 9:44/M
4 G V Iyer Alpharetta GA 133 50 69 45:09.4 14:34/M
5 Rick Rhodes Smyrna GA 107 54 78 51:27.2 16:36/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Kelly Clarkesville GA 34 58 28 29:31.9 9:31/M
2 Jeff Eichler Oakwood GA 17 59 41 32:46.6 10:34/M
3 Michael Taylor Flowery Branch GA 67 59 44 33:13.6 10:43/M
4 Ralph Edwards Cornelia GA 127 56 73 46:18.8 14:56/M
5 Butch Melton Flowery Branch GA 43 55 77 51:25.8 16:35/M
6 Jeff Jackson Tucker GA 33 58 80 55:28.7 17:54/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Eichler Oakwood GA 18 58 40 32:29.1 10:29/M
2 Gail Ohittaro Flowery Branch GA 122 57 49 35:37.2 11:29/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Harrison Commerce GA 128 63 46 33:41.8 10:52/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Merritt Buford GA 45 66 35 31:39.3 10:13/M
2 Larry Hayes Cumming GA 22 65 43 32:52.2 10:36/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Hayes Cumming GA 23 65 60 40:43.8 13:08/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chief Ten Bears Hayesville NC 68 70 56 38:58.6 12:34/M
2 Wilson Page Athens GA 70 72 75 48:45.3 15:44/M
3 Harold Koon Lawrenceville GA 35 74 83 56:34.3 18:15/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Helen Koon Lawrenceville GA 36 70 84 56:34.7 18:15/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Deal Dawsonville GA 16 76 53 38:28.8 12:25/M
2 Daryle Worley Toccoa GA 71 82 79 51:43.3 16:41/M