2014 - 3rd Annual Knight Light 5K & Fun Run KNIGHTLIGHT 5K


2014 - 3rd Annual Knight Light 5K & Fun Run

Age Group Results

March 07, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

KNIGHTLIGHT 5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Glen Feller Athens GA 616 20 1 16:17.8 5:15/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Brooks Monroe GA 418 22 22 23:29.1 7:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Free Winder GA 647 43 9 20:39.6 6:40/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Belinda Moon Watkinsville GA 525 48 24 23:35.8 7:36/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlos Tabilo Loganville GA 601 50 14 21:52.5 7:03/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 575 68 43 25:38.9 8:16/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Krueger Dacula GA 500 8 12 21:40.7 6:59/M
2 Casey Hall Covington GA 633 10 33 24:25.7 7:53/M
3 Ty Whiting Winder GA 615 10 76 29:04.3 9:23/M
4 Jacob Martin Madison GA 654 9 127 35:40.2 11:30/M
5 Joshua Adams Monroe GA 405 8 134 36:48.0 11:52/M
6 Jojo Adams Monroe GA 404 10 150 39:51.2 12:51/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lanie Carroll Franklin GA 611 9 153 40:34.2 13:05/M
2 Ava Charlton Monroe GA 423 10 175 50:12.0 16:12/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremiah Adams Monroe GA 403 14 67 28:03.9 9:03/M
2 Adam Gavo 639 13 92 31:07.0 10:02/M
3 Skylar Shaw Rutledge GA 603 12 97 31:32.1 10:10/M
4 Cole Canaday Monroe GA 637 12 104 32:23.6 10:27/M
5 Devin Martin Winder GA 655 12 119 34:26.9 11:06/M
6 Roy Charlton Jr Monroe GA 425 12 165 45:50.7 14:47/M
7 Joshua Farr Bethlehem GA 451 13 174 50:11.6 16:11/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Cobb Bogart GA 645 13 65 27:49.2 8:58/M
2 Sydney Labollita Monroe GA 504 11 103 32:21.1 10:26/M
3 Erica Gray Bethlehem GA 630 13 137 37:36.9 12:08/M
4 Victoria May Loganville GA 516 12 162 44:04.5 14:13/M
5 Morgan Locklar Lawrenceville GA 510 13 166 46:21.3 14:57/M
6 Laura Clifford Loganville GA 433 13 167 46:52.0 15:07/M
7 Jordanne Brisby Bethlehem GA 414 11 176 50:21.7 16:15/M
8 Skylar Mercer Monroe GA 596 11 184 52:02.4 16:47/M
9 Emaleigh Cook Monroe GA 598 11 185 52:02.9 16:47/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dalton Shaw Rutledge GA 602 15 7 19:02.1 6:08/M
2 Harrison Labollita Monroe GA 503 17 8 20:31.9 6:37/M
3 Noah Smith Watkinsville GA 563 16 20 23:07.5 7:27/M
4 Aaron Clifford Loganville GA 430 15 21 23:23.0 7:33/M
5 Jackson Green Dacula GA 467 15 38 25:15.4 8:09/M
6 Brody Canaday Winder GA 638 16 64 27:42.1 8:56/M
7 Vince Sparacello Jr Winder GA 566 15 168 47:15.6 15:15/M
8 Jacob Dickenson Winder GA 608 15 172 48:58.6 15:48/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Griffeth Loganville GA 644 19 93 31:09.3 10:03/M
2 Emily Lawson Dacula GA 492 16 139 37:48.4 12:12/M
3 Morganne Brisby Bethlehem GA 416 15 173 49:29.5 15:58/M
4 Janey Clifford Loganville GA 431 18 182 52:00.0 16:46/M
5 Maelee Torbett Bethlehem GA 202 15 192 54:49.9 17:41/M
6 Carly Ferguson Jefferson GA 635 15 193 56:25.8 18:12/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Glen Feller Athens GA 616 20 1 16:17.8 5:15/M
2 Cameron Wagonbrenner Athens GA 617 20 2 16:20.0 5:16/M
3 Dan Ryan Athens GA 622 21 5 17:54.7 5:46/M
4 Mark Chaffin Hampton GA 422 24 44 25:47.5 8:19/M
5 Austin Hall Athens GA 474 23 51 26:30.5 8:33/M
6 Benjamin Harbin Winder GA 476 21 75 28:57.3 9:20/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Brooks Monroe GA 418 22 22 23:29.1 7:35/M
2 Caitlin Conn Athens GA 435 24 30 24:12.8 7:48/M
3 Holly Robert Social Circle GA 623 23 60 27:23.2 8:50/M
4 Sara Gaudino Auburn GA 460 24 68 28:07.1 9:04/M
5 Kelly Magnimelli Monroe GA 511 24 164 44:56.3 14:30/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew May Milledgeville GA 619 29 4 17:00.6 5:29/M
2 Mitch Clark Statham GA 427 29 61 27:26.1 8:51/M
3 Stephen Hartle Lawrenceville GA 480 26 141 38:52.9 12:32/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Paino Athens GA 620 29 42 25:32.9 8:14/M
2 Allison Arnold Loganville GA 406 29 71 28:36.2 9:14/M
3 Erica Shepley Winder GA 554 29 113 33:25.2 10:47/M
4 Candy Greene Winder GA 469 29 124 35:05.8 11:19/M
5 Paige Stinchcomb Winder GA 572 29 132 36:38.8 11:49/M
6 Amanda Nelson Winder GA 528 27 136 37:33.7 12:07/M
7 Klair Hartle Lawrenceville GA 479 25 142 39:06.8 12:37/M
8 Shelley McCleary Bethlehem GA 517 28 158 42:25.1 13:41/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kutter Loganville GA 621 33 3 16:25.2 5:18/M
2 Carlo Finlay Athens GA 455 30 6 18:28.4 5:57/M
3 Lauren Freeman Cleveland GA 458 32 10 20:50.6 6:43/M
4 Chris Pitts Lavonia GA 538 31 15 22:37.6 7:18/M
5 Casey Mull Athens GA 527 30 16 22:43.3 7:20/M
6 Matt Glick Hoschton GA 466 31 18 22:47.1 7:21/M
7 Wes Donnelly Athens GA 440 33 26 23:39.4 7:38/M
8 Stephen Johnson Winder GA 489 33 31 24:17.9 7:50/M
9 Troy Moore Bethlehem GA 526 32 37 25:08.9 8:06/M
10 Taylor Ramos Monroe GA 543 34 41 25:21.1 8:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Faye Black Athens GA 614 31 34 24:32.3 7:55/M
2 Michelle Franklin Monroe GA 643 34 36 24:51.7 8:01/M
3 Farredeh Baughcum Monroe GA 408 34 52 26:34.0 8:34/M
4 Erin Ray Athens GA 610 31 70 28:15.7 9:07/M
5 Rachel Wilbur-Carlyle Suwanee GA 586 32 85 29:33.0 9:32/M
6 Amber Reeves Covington GA 545 33 91 30:53.7 9:58/M
7 Becky Dudish Loganville GA 441 34 102 32:12.2 10:23/M
8 Erin Smith Auburn GA 560 34 114 33:31.8 10:49/M
9 Jocelyn Davis Athens GA 437 34 123 35:04.2 11:19/M
10 Beth Woods Athens GA 591 32 130 36:13.4 11:41/M
11 April Mashburn Winder GA 514 31 133 36:41.3 11:50/M
12 Brigit Hall Hoschton GA 475 33 149 39:44.6 12:49/M
13 Lisa Everett Bethlehem GA 447 33 156 41:47.0 13:29/M
14 Jessica Kemerling Bethlehem GA 495 31 161 43:48.5 14:08/M
15 Heather Bramlett Bethlehem GA 636 34 170 48:14.4 15:34/M
16 Cassavndra Mercer Monroe GA 595 32 191 54:49.2 17:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Valles Winder GA 634 37 11 21:29.8 6:56/M
2 Justin Krueger Dacula GA 501 36 13 21:42.1 7:00/M
3 Adam Reed Winder GA 544 37 17 22:44.7 7:20/M
4 Carl Taves 573 37 25 23:38.5 7:37/M
5 Casey Wright Winder GA 624 37 39 25:16.9 8:09/M
6 Douglas Segars Monroe GA 553 35 80 29:13.9 9:25/M
7 Justin Guck Winder GA 473 37 147 39:42.5 12:48/M
8 Josh Kemerling Bethlehem GA 496 35 181 51:59.4 16:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Messer Canton GA 524 36 28 23:44.3 7:39/M
2 Deborah Ragland Bethlehem GA 541 36 45 25:48.0 8:19/M
3 Anna Hall Loganville GA 650 39 57 27:20.8 8:49/M
4 Kathy Murray Monroe GA 641 39 62 27:28.4 8:52/M
5 Ginger Pitts Lavonia GA 539 37 78 29:11.4 9:25/M
6 Nicole Valles Winder GA 579 36 87 30:00.0 9:41/M
7 Izabela Bray Bethlehem GA 412 37 88 30:02.3 9:41/M
8 Rebecca White Monroe GA 585 39 107 32:59.7 10:38/M
9 Amy Martin Winder GA 653 39 120 34:28.5 11:07/M
10 Shelby Hodge Loganville GA 626 38 121 34:58.7 11:17/M
11 Elisa Penn Dacula GA 536 36 125 35:26.5 11:26/M
12 Susan Parker Loganville GA 531 38 135 36:49.5 11:53/M
13 Angela Gray Bethlehem GA 631 39 143 39:20.7 12:41/M
14 Tiffany Pence Winder GA 533 37 144 39:22.3 12:42/M
15 Emily Guck Winder GA 472 37 146 39:35.1 12:46/M
16 Jennifer Adams Monroe GA 402 36 151 40:19.2 13:00/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Free Winder GA 647 43 9 20:39.6 6:40/M
2 Scott Penencello Bethlehem GA 535 44 48 26:05.6 8:25/M
3 Judd Smith Watkinsville GA 561 41 50 26:17.5 8:29/M
4 Le Gibson Winder GA 461 44 55 27:11.8 8:46/M
5 Matt Whiting Winder GA 613 42 77 29:05.7 9:23/M
6 Troy Garland Milledgeville GA 459 42 79 29:12.1 9:25/M
7 Jason Everett Bethlehem GA 446 43 98 31:33.8 10:11/M
8 Adam Harris Winder GA 477 42 110 33:09.0 10:42/M
9 John Mincemoyer Winterville GA 618 43 112 33:14.1 10:43/M
10 Mike Dickenson Winder GA 607 44 116 33:57.2 10:57/M
11 Mark Brisby Bethlehem GA 415 43 177 50:29.9 16:17/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kerrigan Jolley Winder GA 490 44 53 26:38.5 8:35/M
2 Kelly Barfield Bethlehem GA 407 40 54 27:03.1 8:44/M
3 Theresa Dearman Jefferson GA 438 44 56 27:15.0 8:47/M
4 Kelly Holliday Winder GA 484 43 59 27:22.7 8:50/M
5 Kelli Smith Watkinsville GA 562 40 74 28:53.8 9:19/M
6 Denise Brown Watkinsville GA 419 42 86 29:50.4 9:37/M
7 Christi Umans Dacula GA 574 42 99 31:38.9 10:12/M
8 Mandy Free Winder GA 648 41 117 34:16.2 11:03/M
9 Veeta Heard Bethlehem GA 483 41 138 37:41.9 12:09/M
10 Angela Lawson Dacula GA 491 42 140 38:36.2 12:27/M
11 Rebecca May Loganville GA 515 40 145 39:26.7 12:43/M
12 Gina Penencello Bethlehem GA 534 41 148 39:44.1 12:49/M
13 Christine Carroll Roopville GA 609 42 154 40:57.8 13:13/M
14 Elizabeth Seamon Winder GA 594 40 157 42:16.0 13:38/M
15 Leigh Boswell Winder GA 410 41 169 47:16.1 15:15/M
16 Jana Brisby Bethlehem GA 413 41 178 50:57.1 16:26/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doyle Dowd Monroe GA 605 48 66 27:58.5 9:01/M
2 Mike Clifford Loganville GA 434 46 95 31:19.8 10:06/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Belinda Moon Watkinsville GA 525 48 24 23:35.8 7:36/M
2 Melinda Black Clarkesville GA 409 48 35 24:39.9 7:57/M
3 Michelle Ferguson Jefferson GA 454 45 69 28:12.4 9:06/M
4 Amy Denman Jefferson GA 439 45 81 29:18.7 9:27/M
5 Traci Green Monroe GA 468 47 105 32:24.7 10:27/M
6 Sherri Price Athens GA 540 47 111 33:11.1 10:42/M
7 Darlene Nuss Warner Robins GA 530 47 118 34:26.0 11:06/M
8 Alida Clay Jefferson GA 429 45 126 35:31.8 11:27/M
9 Vaughnna Everett Bethlehem GA 449 45 160 43:28.9 14:01/M
10 Julie Malcom Monroe GA 512 49 163 44:36.7 14:23/M
11 Tammy Labollita Monroe GA 505 47 180 51:19.9 16:33/M
12 Jennifer Clifford Loganville GA 432 46 183 52:01.8 16:47/M
13 Lisa Williams Auburn GA 587 48 187 53:42.9 17:19/M
14 Melissa Charlton Monroe GA 424 45 195 56:48.4 18:19/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlos Tabilo Loganville GA 601 50 14 21:52.5 7:03/M
2 Donnie Chaffin Hampton GA 421 53 19 22:56.9 7:24/M
3 Jimmy Cobb Bogart GA 646 51 49 26:15.8 8:28/M
4 Robert Nelson Bethlehem GA 529 50 84 29:27.5 9:30/M
5 Mike Peters Monroe GA 537 54 89 30:18.3 9:46/M
6 George Labollita Monroe GA 502 51 179 51:05.4 16:29/M
7 Roy Charlton Monroe GA 426 50 196 56:48.8 18:19/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Forwood Bishop GA 456 50 46 25:51.0 8:20/M
2 Victoria Patrick Winder GA 532 51 58 27:22.2 8:50/M
3 Sharon Williams Winder GA 588 51 72 28:38.2 9:14/M
4 Tina Hunt Elberton GA 485 52 83 29:21.8 9:28/M
5 Betsy Brooks Monroe GA 417 52 96 31:27.4 10:09/M
6 Marseata Lockhart Soddy Daisy TN 509 52 129 36:07.9 11:39/M
7 Hollye McDonel Lawrenceville GA 522 51 171 48:58.1 15:48/M
8 Cynthia McDaniel Winder GA 520 54 186 52:52.9 17:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bo Ryles Bogart GA 640 58 23 23:33.5 7:36/M
2 Rick Hayes Dahlonega GA 632 55 29 23:54.9 7:43/M
3 Adrian Woodruff Madison GA 612 55 73 28:43.4 9:16/M
4 Jerry Cunningham Clarkesville GA 436 57 109 33:03.2 10:40/M
5 Billy Lashley Douglasville GA 164 57 159 43:08.8 13:55/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Ensley Watkinsville GA 445 55 82 29:20.0 9:28/M
2 Marcia Glick Hoschton GA 464 55 106 32:25.2 10:27/M
3 Beverley Walker Cornelia GA 581 56 122 35:02.6 11:18/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Johnson 600 61 27 23:40.4 7:38/M
2 Roger Keel Valley AL 493 60 32 24:22.7 7:52/M
3 Cliff Ramos Monroe GA 542 60 40 25:20.4 8:10/M
4 David Oblinger Alpharetta GA 651 63 47 26:00.4 8:23/M
5 Ken Wilson Monroe GA 589 64 63 27:29.1 8:52/M
6 Richard Harrison Commerce GA 629 63 90 30:29.6 9:50/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Taylor Athens GA 604 61 115 33:40.5 10:52/M
2 Colleen Stephens Franklin GA 570 61 155 41:15.8 13:18/M
3 Brenda Stephens Crawford GA 569 64 188 53:49.2 17:22/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Hayes Cumming GA 481 65 94 31:15.3 10:05/M
2 Ernest Smallman Atlanta GA 559 69 128 36:07.3 11:39/M
3 Chris Scammon Rex GA 552 67 152 40:32.6 13:05/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Vail Lawrenceville GA 575 68 43 25:38.9 8:16/M
2 Kathy Givens Douglasville GA 463 65 100 32:05.2 10:21/M
3 Mary Hayes Cumming GA 482 65 108 33:01.9 10:39/M
4 Regan Wooley Bethlehem GA 592 66 194 56:37.1 18:16/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Latimer Gainesville GA 508 72 101 32:09.8 10:22/M
2 Wayne Vail Lawrenceville GA 576 70 131 36:23.8 11:44/M
3 Jerry Stafford Snellville GA 567 74 190 54:23.2 17:33/M
4 Wayne Wooley Bethlehem GA 593 70 197 57:17.6 18:29/M
5 Harold Koon Lawrenceville GA 498 74 198 57:25.3 18:31/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reba Stafford Snellville GA 568 72 189 53:49.9 17:22/M
2 Helen Koon Lawrenceville GA 499 70 199 57:25.8 18:31/M