Lanier Tech 2.9 Mile 2.9 Mile


Lanier Tech 2.9 Mile

Overall Finish List

February 15, 2014


Results By Classic Race Services, LLC. Classic Race Services

2.9 Mile

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Ivan Martin Gillsville GA 912 15 M 1 15-19 16:43.7 5:46/M
2 Simone Bergese Winder GA 989 37 M 1 35-39 18:03.7 6:13/M
3 Kevin Davis Gainesville GA 920 39 M 2 35-39 18:32.5 6:23/M
4 Lauren Freeman Cleveland GA 437 32 M 1 30-34 18:42.7 6:27/M
5 Andrea Shrote Milton GA 497 35 F 1 35-39 19:25.6 6:42/M
6 Tracy Lis Cleveland GA 467 47 F 1 45-49 19:30.1 6:43/M
7 Mark Chaffin Hampton GA 418 24 M 1 20-24 21:31.6 7:25/M
8 Andrew Ingram 447 21 M 2 20-24 21:45.6 7:30/M
9 Donnie Chaffin Hampton GA 417 53 M 1 50-54 21:48.0 7:31/M
10 Tim Evans Gainesville GA 435 41 M 1 40-44 21:52.6 7:32/M
11 Paul Batkins Buford GA 914 31 M 2 30-34 22:26.6 7:44/M
12 Frank White Cumming GA 982 68 M 1 65-69 22:55.9 7:54/M
13 John Gram Gainesville GA 917 68 M 2 65-69 23:52.4 8:14/M
14 Karen Swann Franklin Springs GA 967 59 F 1 55-59 24:14.1 8:21/M
15 Laura Zwald Flowery Branch GA 926 17 F 1 15-19 24:51.0 8:34/M
16 Victoria Shrote Milton GA 498 14 F 1 11-14 25:12.2 8:41/M
17 Ann Levasseur Oakwood GA 916 59 F 2 55-59 25:34.5 8:49/M
18 Lexi Durling Flowery Branch GA 432 14 F 2 11-14 25:45.4 8:53/M
19 Murphy Miller Dahlonega GA 923 58 M 1 55-59 25:46.6 8:53/M
20 Christy Cantrell Gainesville GA 414 38 F 2 35-39 26:05.0 9:00/M
21 Kim Couch Hoschton GA 423 40 F 1 40-44 26:06.6 9:00/M
22 Steve Schingler Braselton GA 496 62 M 1 60-64 26:10.9 9:01/M
23 Kennedy Lee Hoscthon GA 461 14 F 3 11-14 26:25.2 9:07/M
24 Francie Chambers Ellijay GA 419 43 F 2 40-44 26:25.6 9:07/M
25 Bill Chamblee Anderson SC 420 66 M 3 65-69 26:39.6 9:11/M
26 Kelly Cody Cleveland GA 422 47 F 2 45-49 26:44.9 9:13/M
27 Robbie Vickers Lawrenceville GA 975 41 M 2 40-44 26:53.0 9:16/M
28 Rocker Staton Gainesville GA 964 37 M 3 35-39 26:56.2 9:17/M
29 David Brown III Buford GA 408 11 M 1 11-14 27:08.3 9:21/M
30 Leslie Stanton Dawsonville GA 962 60 M 2 60-64 27:12.1 9:23/M
31 Shonda Satterfield Cumming GA 495 41 F 3 40-44 27:31.0 9:29/M
32 Hugh Thompson Buford GA 969 29 M 1 25-29 27:51.6 9:36/M
33 Maria Sharrett Dacula GA 925 28 F 1 25-29 28:04.2 9:41/M
34 Jessica Palmer Buford GA 483 28 F 2 25-29 28:04.5 9:41/M
35 Amanda Sutt Buford GA 966 30 F 1 30-34 28:12.9 9:43/M
36 Andrew Prosser Hoschton GA 913 27 M 2 25-29 28:15.5 9:44/M
37 Nicole Leonardo 464 23 F 1 20-24 28:29.4 9:49/M
38 Richard Harrison Commerce GA 442 63 M 3 60-64 28:42.8 9:54/M
39 Jeff McIntre 915 49 M 1 45-49 28:51.8 9:57/M
40 Ellen Carroll Gainesville GA 415 51 F 1 50-54 29:25.0 10:09/M
41 Rachel Gantt Norcross GA 922 55 F 3 55-59 29:27.1 10:09/M
42 April Goley Dawsonville GA 441 44 F 4 40-44 29:32.2 10:11/M
43 Charles Hughes Flowery Branch GA 445 50 M 2 50-54 29:32.6 10:11/M
44 Lorraine Cronic Gainesville GA 424 51 F 2 50-54 29:51.0 10:18/M
45 Megan Lewis Flowery Branch GA 465 29 F 3 25-29 29:51.1 10:18/M
46 Jedd Brooks Flowery Branch GA 405 29 M 3 25-29 30:38.3 10:34/M
47 Angela Walsh Atlanta GA 977 45 F 3 45-49 30:42.2 10:35/M
48 Bob Baldonado Atlanta GA 402 53 M 3 50-54 30:42.4 10:35/M
49 Terry Spicer Covington GA 961 42 M 3 40-44 31:12.9 10:46/M
50 Alana Goley Dawsonville GA 440 14 F 4 11-14 31:21.3 10:49/M
51 Joe Leonardo 463 51 M 4 50-54 32:19.2 11:09/M
52 Jerry Cunningham Clarkesville GA 428 57 M 2 55-59 32:21.7 11:09/M
53 John Zwald Flowery Branch GA 927 56 M 3 55-59 32:34.8 11:14/M
54 Anna Sargent Gillsville GA 493 42 F 5 40-44 32:36.9 11:14/M
55 Evan English Flowery Branch GA 433 15 M 2 15-19 32:53.8 11:20/M
56 Ken Weinmann Cumming GA 980 26 M 4 25-29 33:51.8 11:40/M
57 April Sass Statham GA 494 43 F 6 40-44 34:25.5 11:52/M
58 Ashton Simpson Talmo GA 499 26 F 4 25-29 34:31.5 11:54/M
59 Kim Sosebee Cleveland GA 960 56 F 4 55-59 34:37.4 11:56/M
60 Gina Brown Buford GA 407 48 F 4 45-49 35:10.2 12:08/M
61 David Brown Jr Buford GA 409 55 M 4 55-59 35:10.5 12:08/M
62 Jeree Wilson Jefferson GA 983 54 F 3 50-54 36:14.5 12:30/M
63 Suzanne Jarrard Gainesville GA 448 42 F 7 40-44 36:29.8 12:35/M
64 Roger Keel Valley AL 454 60 M 4 60-64 37:14.7 12:50/M
65 Athenee Pollard 486 46 F 5 45-49 37:47.1 13:02/M
66 Thomas Burns Flowery Branch GA 411 64 M 5 60-64 37:48.5 13:02/M
67 Edward Knopick Jr Stone Mountain GA 459 54 M 5 50-54 37:57.3 13:05/M
68 Edward Knopick III Athens GA 458 28 M 5 25-29 37:57.6 13:05/M
69 Jennifer Hendrickson Lawrenceville GA 444 41 F 8 40-44 38:07.9 13:09/M
70 Curtis Hendrickson Lawrenceville GA 443 49 M 2 45-49 38:08.1 13:09/M
71 Charlotte Jolley 452 28 F 5 25-29 38:36.0 13:19/M
72 Joe Jolley 453 35 M 4 35-39 38:36.3 13:19/M
73 Jaime Munoz Gainesville GA 482 29 M 6 25-29 38:41.1 13:20/M
74 Veronica Tovar Flowery Branch GA 973 36 F 3 35-39 38:49.1 13:23/M
75 Tracy Bishop Dawsonville GA 403 34 F 2 30-34 38:51.4 13:24/M
76 Nancy Wright Cleveland GA 988 72 F 1 70-74 39:00.2 13:27/M
77 Carol Quaife Stone Mountain GA 487 65 F 1 65-69 39:58.1 13:47/M
78 Arcelia Dalton Gainesville GA 429 39 F 4 35-39 40:35.6 14:00/M
79 Kimberly English Flowery Branch GA 434 40 F 9 40-44 42:00.2 14:29/M
80 Peggy Burns Flowery Branch GA 410 62 F 1 60-64 42:06.4 14:31/M
81 Crystal Tompkins Gainesville GA 972 43 F 10 40-44 42:16.4 14:34/M
82 Tammy Smith Acworth GA 958 42 F 11 40-44 42:16.7 14:34/M
83 Niki Smith Acworth GA 957 11 F 5 11-14 42:19.2 14:36/M
84 Kristen Fulton Athens GA 438 24 F 2 20-24 42:22.3 14:37/M
85 Lindsey Costlow Atlanta GA 924 24 F 3 20-24 42:22.6 14:37/M
86 Fred Fletcher Flowery Branch GA 436 64 M 6 60-64 42:25.5 14:38/M
87 Stacey Hughes Flowery Branch GA 446 36 F 5 35-39 42:52.6 14:47/M
88 Alexis McGarvey Flowery Branch GA 470 17 F 2 15-19 43:01.1 14:50/M
89 Joyce Cash Flowery Branch GA 416 35 F 6 35-39 43:59.6 15:10/M
90 Bucky Woods Clarkesville GA 986 59 M 5 55-59 44:15.7 15:16/M
91 Meg Minelli Cleveland GA 475 39 F 7 35-39 45:32.0 15:42/M
92 Denise Loggins Cleveland GA 468 44 F 12 40-44 45:32.3 15:42/M
93 Alicia Staton Gainesville GA 963 37 F 8 35-39 46:39.0 16:05/M
94 Shannon McGarvey Flowery Branch GA 471 39 F 9 35-39 46:41.2 16:06/M
95 Shelly Fletcher Flowery Branch GA 919 50 F 4 50-54 49:03.8 16:55/M
96 Alan Wayne Flowery Branch GA 978 71 M 1 70-74 49:16.8 16:59/M
97 Winn Fletcher Flowery Branch GA 918 54 M 6 50-54 49:17.7 17:00/M
98 Dinah Wayne Flowery Branch GA 979 70 F 2 70-74 49:22.3 17:01/M
99 Jelena McClure Cleveland GA 469 43 F 13 40-44 49:38.4 17:07/M
100 Tanya Dean Cleveland GA 430 47 F 6 45-49 49:48.6 17:10/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Tonya Knight Cleveland GA 457 40 F 14 40-44 49:48.9 17:10/M