2015 - Let's Move 5K Let's Move 5k

2015 - Let's Move 5K

Overall Finish List

June 20, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

Let's Move 5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Jackson Helfrich Auburn GA 1394 18 M 1 OVERALL 18:02.5 5:49/M
2 Brian O'Neal Lawrenceville GA 1327 45 M 1 MASTERS 18:33.6 5:59/M
3 Alex Medley Dacula GA 1395 15 M 1 15-19 19:13.5 6:12/M
4 Jaime Jacoby Social Circle GA 1389 14 M 1 11-14 20:54.0 6:45/M
5 Matt Losch Snellville GA 1303 38 M 1 35-39 21:04.4 6:48/M
6 Hannah Reed Crawfordville GA 1334 11 F 1 OVERALL 21:28.6 6:55/M
7 Cathryn Quinn Athens GA 1331 27 F 1 25-29 21:49.6 7:02/M
8 Shannon Quinn Athens GA 1332 30 M 1 30-34 21:57.9 7:05/M
9 Keiko Hirose Kitatensyouji JAPAN 1287 37 F 1 35-39 22:12.5 7:10/M
10 Steve Archie Bishop GA 1243 46 M 1 45-49 22:23.2 7:13/M
11 Joseph Siskey Jefferson GA 1345 36 M 2 35-39 22:34.1 7:17/M
12 Patio Mendino Athens GA 1399 51 M 1 50-54 22:35.0 7:17/M
13 Margeaux Harvey Watkinsville GA 1285 30 F 1 30-34 22:36.0 7:17/M
14 Luke Smith Bogart GA 1370 45 M 2 45-49 23:36.9 7:37/M
15 Timmy Reed Crawfordville GA 1337 7 M 1 0-10 23:46.7 7:40/M
16 Jeff Fowler Hull GA 1280 51 M 2 50-54 23:52.6 7:42/M
17 Destin Howard Athens GA 1289 15 M 2 15-19 23:56.0 7:43/M
18 Randy Ballew Watkinsville GA 1365 61 M 1 60-64 24:01.3 7:45/M
19 Lauren Reed Crawfordville GA 1336 10 F 1 0-10 24:04.8 7:46/M
20 Rick Villamater Winder GA 1383 56 M 1 55-59 24:08.2 7:47/M
21 Hobbie Eckes Loganville GA 1275 42 M 1 40-44 24:11.7 7:48/M
22 Ryan Hitchins Athens GA 1288 41 M 2 40-44 24:15.1 7:49/M
23 Jackson Krueger Dacula GA 1297 9 M 2 0-10 24:18.6 7:50/M
24 Justin Krueger Dacula GA 1298 37 M 3 35-39 24:19.4 7:51/M
25 Mark Townsend Watkinsville GA 1375 52 M 3 50-54 24:21.2 7:51/M
26 Jonathan Colley Bishop GA 1384 27 M 1 25-29 24:31.0 7:55/M
27 Carl Fuller Winder GA 1393 45 M 3 45-49 24:41.2 7:58/M
28 David Beeland Winder GA 1246 46 M 4 45-49 25:17.0 8:09/M
29 Alex Edwards Bethlehem GA 1379 13 M 2 11-14 25:30.4 8:14/M
30 Jack Cooney Athens GA 1265 13 M 3 11-14 25:31.3 8:14/M
31 Peyton Baggett Duluth GA 1244 21 F 1 20-24 25:34.3 8:15/M
32 Landon Fischer Duluth GA 1279 22 M 1 20-24 25:37.2 8:16/M
33 Al Ludwick Loganville GA 1305 64 M 2 60-64 25:46.9 8:19/M
34 Jeremy Hamm Hoschton GA 1283 27 M 2 25-29 25:57.4 8:22/M
35 Jim Schulte Athens GA 35 56 M 2 55-59 26:23.8 8:31/M
36 Jimmy Miller Bowersville GA 1319 49 M 5 45-49 27:06.7 8:45/M
37 Derek Jesweak Bogart GA 1292 43 M 3 40-44 27:32.4 8:53/M
38 Molly Meeks Watkinsville GA 1318 10 F 2 0-10 27:36.5 8:54/M
39 Sharon Thelem Statham GA 1350 48 F 1 MASTERS 27:47.0 8:58/M
40 Mara Nance Augusta GA 1323 56 F 1 55-59 27:55.2 9:00/M
41 Randy Randall Watkinsville GA 1333 54 M 4 50-54 28:03.5 9:03/M
42 Tristan Brown Athens GA 1373 18 M 3 15-19 28:03.7 9:03/M
43 Dewayne Brooks Bishop GA 43 44 M 4 40-44 28:10.2 9:05/M
44 Todd McDonald Bishop GA 1385 53 M 5 50-54 28:23.6 9:09/M
45 Ryan Prophet Grovetown GA 1330 32 M 2 30-34 28:31.9 9:12/M
46 Steven Durocher Athens GA 1382 47 M 6 45-49 28:34.9 9:13/M
47 Stanley Sims Athens GA 1396 51 M 6 50-54 28:42.3 9:15/M
48 Tiffany Montrose Watkinsville GA 1321 31 F 2 30-34 29:08.9 9:24/M
49 Walter Harvey Jefferson GA 1286 71 M 1 70-74 29:17.7 9:27/M
50 Jennifer Wise Winder GA 1360 38 F 2 35-39 29:20.3 9:28/M
51 Sharon Williams Winder GA 1359 53 F 1 50-54 29:22.2 9:28/M
52 Thomas Evans Athens GA 1278 13 M 4 11-14 29:45.5 9:36/M
53 Marie Jesweak Watkinsville GA 1293 34 F 3 30-34 29:48.9 9:37/M
54 Gary Hansford Athens GA 1387 68 M 1 65-69 29:51.4 9:38/M
55 Ali Nabulsi Athens GA 1322 11 M 5 11-14 29:52.5 9:38/M
56 Katelin Lovercamp Athens GA 1304 26 F 2 25-29 30:01.6 9:41/M
57 Donna Marshall Watkinsville GA 1312 49 F 1 45-49 30:05.5 9:42/M
58 Ashley Lauderdale Statham GA 1299 23 F 2 20-24 30:16.6 9:46/M
59 Kim Smith Bogart GA 1369 43 F 1 40-44 30:26.3 9:49/M
60 Randy Williams Hull GA 1357 56 M 3 55-59 30:53.2 9:58/M
61 Ken Brown Snellville GA 1398 72 M 2 70-74 31:26.0 10:08/M
62 Deborah Schulte Snellville GA 1340 62 F 1 60-64 31:37.2 10:12/M
63 Shawn Williams Bogart GA 1378 44 F 2 40-44 31:39.4 10:13/M
64 Bill Chamblee Anderson SC 1261 67 M 2 65-69 31:44.9 10:14/M
65 Tracy Boles Lithonia GA 1252 15 M 4 15-19 31:47.4 10:15/M
66 Sherri Price Royston GA 1386 49 F 2 45-49 32:16.2 10:25/M
67 Ken Green Greensboro GA 1281 70 M 3 70-74 32:20.7 10:26/M
68 Jeff Cher Covington GA 1263 38 M 4 35-39 32:29.7 10:29/M
69 Lisa Hanson Bethlehem GA 69 44 F 3 40-44 32:42.0 10:33/M
70 Christi Stidham Snellville GA 1348 32 F 4 30-34 33:07.8 10:41/M
71 Brittany Yancey Monroe GA 1363 40 F 4 40-44 33:22.7 10:46/M
72 Lida Ludwick Loganville GA 1306 65 F 1 65-69 33:37.5 10:51/M
73 Peyton Honeycutt Bethlehem GA 1381 12 M 6 11-14 35:07.4 11:20/M
74 Cassandra Sims Athens GA 1342 49 F 3 45-49 35:13.2 11:22/M
75 Bill Hale Greensboro GA 75 66 M 3 65-69 35:30.9 11:27/M
76 Heather Matherly Athens GA 1313 33 F 5 30-34 35:41.2 11:31/M
77 Chris Hammonds Nicholson GA 1284 44 M 5 40-44 35:43.0 11:31/M
78 Hoyt Baker Covington GA 1390 67 M 4 65-69 35:47.0 11:33/M
79 Edward Morgan Watkinsville GA 1374 62 M 3 60-64 35:48.4 11:33/M
80 Haley Holcomb Statham GA 1380 25 F 3 25-29 35:49.7 11:33/M
81 Shelby Williams Bogart GA 1377 22 F 3 20-24 35:51.0 11:34/M
82 Gena Short Athens GA 1341 47 F 4 45-49 35:52.3 11:34/M
83 Laura Losch Snellville GA 1302 36 F 3 35-39 35:53.7 11:35/M
84 Sue Chastain Danielsville GA 1262 64 F 2 60-64 35:55.0 11:35/M
85 Beth Woods Athens GA 1361 33 F 6 30-34 36:10.9 11:40/M
86 Amy Neill Watkinsville GA 1324 51 F 2 50-54 36:14.4 11:41/M
87 Maya Burch Athens GA 1391 22 F 4 20-24 36:36.4 11:48/M
88 Wheels Johnson Athens GA 1295 52 M 7 50-54 36:38.0 11:49/M
89 Perry Nesbitt Athens GA 1325 63 M 4 60-64 36:45.0 11:51/M
90 Summer Addo Duluth GA 1241 36 F 4 35-39 36:56.7 11:55/M
91 Faith Boles Lithonia GA 1251 12 F 1 11-14 37:16.4 12:01/M
92 John Gregg Watkinsville GA 1282 68 M 5 65-69 37:19.3 12:02/M
93 Amy Evans Athens GA 1277 45 F 5 45-49 37:45.7 12:11/M
94 Charlie Williamson Colbert GA 1368 12 M 7 11-14 37:51.8 12:13/M
95 Malekica Cade Jefferson GA 1371 21 F 5 20-24 38:02.7 12:16/M
96 Jerry Cunningham Clarkesville GA 1266 58 M 4 55-59 38:03.6 12:16/M
97 Lisa Vaughn Watkinsville GA 1353 39 F 5 35-39 38:40.7 12:28/M
98 Patonia Lumpkin Athens GA 1310 42 F 5 40-44 38:54.9 12:33/M
99 Andre Lumpkin 99 41 M 6 40-44 38:55.6 12:33/M
100 Tom Doonan Winterville GA 1271 64 M 5 60-64 39:10.3 12:38/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Kelsie Ballew Watkinsville GA 1364 13 F 2 11-14 39:37.8 12:47/M
102 Chelsea Sims Athens GA 1343 15 F 1 15-19 39:53.5 12:52/M
103 Tanisha Washington Jefferson GA 1355 40 F 6 40-44 39:53.7 12:52/M
104 Yvaughn Sanchez Watkinsville GA 1339 31 F 7 30-34 40:23.1 13:02/M
105 Terry Jo Evans Athens GA 1397 56 F 2 55-59 40:27.6 13:03/M
106 Fran Blackburn Monroe GA 1248 57 F 3 55-59 40:47.3 13:09/M
107 Alyson Doherty Suwanee GA 1267 16 F 2 15-19 41:44.1 13:28/M
108 Kourtney Doherty Suwanee GA 1268 22 F 6 20-24 41:44.6 13:28/M
109 Darlene Boles Lithonia GA 1250 44 F 7 40-44 41:47.1 13:29/M
110 Tammy Miller Bowersville GA 1320 46 F 6 45-49 42:11.7 13:36/M
111 Steve Strickland Augusta GA 1349 62 M 6 60-64 42:32.2 13:43/M
112 Teresa Dove Danielsville GA 1272 52 F 3 50-54 42:35.5 13:44/M
113 Cassandra Luke Athens GA 1307 40 F 8 40-44 43:37.6 14:04/M
114 Dan Shoaf Anderson SC 114 70 M 4 70-74 44:20.2 14:18/M
115 Wilson Page Athens GA 1329 73 M 5 70-74 45:14.1 14:35/M
116 Kayla Ballew Watkinsville GA 1367 23 F 7 20-24 45:45.2 14:45/M
117 Sherri Ballew Watkinsville GA 1366 52 F 4 50-54 45:53.1 14:48/M
118 Doris Downer Athens GA 1273 61 F 3 60-64 46:25.5 14:58/M
119 Stacy Barnum Athens GA 1245 49 F 7 45-49 46:28.0 14:59/M
120 Teresa Mattox Athens GA 1314 55 F 4 55-59 46:32.8 15:01/M
121 Paul Gaub 122 55 M 5 55-59 46:33.7 15:01/M
122 Martha Noble Athens GA 1326 59 F 5 55-59 46:51.9 15:07/M
123 Angela Bugg Athens GA 1258 66 F 2 65-69 47:10.0 15:13/M
124 Carla Michele Athens GA 1376 52 F 5 50-54 47:16.3 15:15/M
125 Rebecca Carlin Conyers GA 1260 23 F 8 20-24 47:23.0 15:17/M
126 Merrilee Carlin Conyers GA 1259 56 F 6 55-59 47:24.6 15:17/M
127 Tracy Boles Lithonia GA 1253 42 M 7 40-44 48:56.6 15:47/M
128 Denese Williams Athens GA 1356 49 F 8 45-49 49:35.3 16:00/M
129 Robert Williams Athens GA 1358 55 M 6 55-59 49:35.5 16:00/M
130 Frank Thornburg Athens GA 1352 63 M 7 60-64 50:31.1 16:18/M
131 Trina Sims Athens GA 1392 55 F 7 55-59 50:35.5 16:19/M
132 Joan Collier Athens GA 1264 31 F 8 30-34 52:07.9 16:49/M
133 Walter Roberts 134 57 M 7 55-59 53:31.1 17:16/M
134 Rebecca Roberts Gainesville GA 135 57 F 8 55-59 53:31.3 17:16/M
135 Candice Brown Winder GA 1255 25 F 4 25-29 54:20.3 17:32/M
136 Joia Bryant Athens GA 1257 22 F 9 20-24 54:20.5 17:32/M
137 Aesia Brown Athens GA 1254 43 F 9 40-44 54:58.3 17:44/M
138 Stacy Brown Athens GA 1372 45 M 7 45-49 54:58.6 17:44/M
139 Ramona Roper Athens GA 1338 46 F 9 45-49 56:21.5 18:11/M
140 Dale Bell Athens GA 1247 53 M 8 50-54 56:26.0 18:12/M
141 Laverne Owens Athens GA 1328 67 F 3 65-69 56:52.3 18:21/M
142 Janice Duncan Auburn GA 1388 63 F 4 60-64 58:42.2 18:56/M
143 Bucky Woods Clarkesville GA 1362 60 M 8 60-64 58:49.0 18:58/M