MUTT STRUT MUTT STRUT 5K

MUTT STRUT

Age Group Results

June 13, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

MUTT STRUT 5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayes Kennedy Anderson SC 902 16 1 20:16.6 6:32/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ena Weinstein Baldwin GA 795 56 2 20:33.6 6:38/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hugo Lagomasino Cumming GA 1533 62 6 22:11.3 7:09/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 813 49 13 24:16.0 7:50/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Akhil Mangalat Gainesville GA 790 10 36 27:32.1 8:53/M
2 Chase Grady Flowery Branch GA 868 10 88 36:22.8 11:44/M
3 Drew Kalinauskas Flowery Branch GA 898 7 92 37:22.1 12:03/M
4 Shay Mangalat Gainesville GA 791 8 111 41:43.5 13:27/M
5 Evan Kalinauskas Flowery Branch GA 900 5 131 45:43.9 14:45/M
Top

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Kate Kalinauskas Flowery Branch GA 899 10 107 40:22.0 13:01/M
2 Maddie Smith Jefferson GA 963 10 108 40:36.8 13:06/M
3 Sarah Smith 964 8 147 52:35.8 16:58/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rocco Russo Gainesville GA 950 14 9 23:50.1 7:41/M
2 Jack Kennedy Alpharetta GA 903 14 38 28:00.6 9:02/M
3 Will Ginn Dacula GA 391 14 115 42:35.5 13:44/M
4 Caden Strother Athens GA 972 11 149 53:14.1 17:10/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexandra Anderson Dunwoody GA 803 14 42 29:15.3 9:26/M
2 Eva Vickery Atlanta GA 978 14 74 34:45.7 11:13/M
3 Jaden Hawkins Gillsville GA 877 12 114 42:26.5 13:41/M
4 Molly Walker Athens GA 985 14 124 44:00.7 14:12/M
5 Daphine Herrera Oakwood GA 882 14 139 49:41.1 16:02/M
6 Olivia Strother Athens GA 974 13 150 53:25.0 17:14/M
7 Katie Walker Athens GA 984 12 154 56:04.6 18:05/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayes Kennedy Anderson SC 902 16 1 20:16.6 6:32/M
2 Carlos Herrera Oakwood GA 881 17 4 21:34.4 6:57/M
3 Nick Wilbanks Gainesville GA 990 16 11 24:06.3 7:46/M
4 Joshua Lane Gainesville GA 914 15 105 39:40.5 12:48/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Gaal Cumming GA 859 17 14 24:20.0 7:51/M
2 Alyssa Annarelli 390 15 33 27:03.2 8:44/M
3 Fayhaa Doja Cumming GA 845 17 57 32:20.2 10:26/M
4 Liza Carpenter Gainesville GA 776 15 84 35:48.6 11:33/M
5 Amy Clark Buford GA 831 19 97 38:00.5 12:15/M
6 Mekinsey Bullock Winder GA 822 19 98 38:01.4 12:16/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Pacheco 938 22 5 21:54.6 7:04/M
2 Cory Esco Gainesville GA 852 24 25 26:01.0 8:24/M
3 Joe Breland Gainesville GA 818 24 45 29:39.8 9:34/M
4 Ollie Picklesimer Gainesville GA 937 23 60 32:31.7 10:29/M
5 Kyle Heaton Gainesville GA 879 23 96 37:48.4 12:12/M
6 Charles Jacob Rush Gainesville GA 949 20 145 51:44.7 16:41/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zelda Speight Statham GA 968 24 20 25:28.3 8:13/M
2 Ansley Dobbs Flowery Branch GA 799 22 43 29:24.7 9:29/M
3 Elizabeth Gale Flowery Branch GA 800 21 44 29:24.9 9:29/M
4 Morgan Worley Covington GA 1000 21 67 33:45.4 10:53/M
5 Charlee Black Salisbury NC 812 24 95 37:48.2 12:12/M
6 Rachel Konovalova Buford GA 389 20 117 42:42.4 13:46/M
7 Courtney Vore Snellville GA 981 22 151 54:19.0 17:31/M
8 Amanda Kettles Hoschton GA 906 23 157 58:29.8 18:52/M
9 Rebecca Glaze 864 20 158 58:32.1 18:53/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Hamm Hoschton GA 873 27 19 25:24.7 8:12/M
2 Will Davidson Braselton GA 841 26 23 25:38.6 8:16/M
3 Danny Crowley Gainesville GA 824 29 58 32:21.2 10:26/M
4 Ray Collison Gainesville GA 775 25 85 35:50.9 11:34/M
5 Justin Kopacz Buford GA 1499 25 134 47:48.1 15:25/M
6 Kenny Holland Gainesville GA 889 25 144 51:44.5 16:41/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Barbely Auburn GA 806 27 17 24:47.1 8:00/M
2 Nicole Oliver Gainesville GA 934 28 37 27:40.4 8:55/M
3 Jennifer King Watkinsville GA 908 29 52 31:37.3 10:12/M
4 Jennifer Woodcock Gainesville GA 995 26 53 31:47.6 10:15/M
5 Ester Romero 787 27 94 37:42.4 12:10/M
6 Tamara Norsworthy Gainesville GA 932 29 99 38:24.4 12:23/M
7 Stephanie Kern Buford GA 905 27 119 42:47.7 13:48/M
8 Tiffany Storey Flowery Branch GA 971 25 141 49:57.8 16:07/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Freeman Cleveland GA 856 33 3 20:53.9 6:44/M
2 Ryan Smallwood 959 31 10 23:59.6 7:44/M
3 David Holland Buford GA 887 30 15 24:31.0 7:55/M
4 Justin Batho Gainesville GA 809 30 26 26:07.4 8:25/M
5 Jason Norsworthy Gainesville GA 931 32 100 38:27.8 12:24/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Crystal Hamilton Jefferson GA 872 31 18 25:18.2 8:10/M
2 Daphnie Barron Gainesville GA 808 34 46 30:08.6 9:43/M
3 Anna Faryna Flowery Branch GA 853 33 48 30:36.2 9:52/M
4 Emily Perkins Gainesville GA 942 34 63 33:10.7 10:42/M
5 Krystal Giles Marietta GA 861 32 72 34:09.4 11:01/M
6 Sarah McQuade Cleveland GA 998 31 82 35:31.4 11:27/M
7 Cortney Martin Gainesville GA 920 34 83 35:38.1 11:30/M
8 Caroline Mutch 927 30 91 36:37.5 11:49/M
9 Kris Dooley Gainesville GA 846 31 104 39:26.5 12:43/M
10 Crystal Hawkins Gillsville GA 876 31 113 42:26.3 13:41/M
11 Jennifer Garner Buford GA 398 30 120 43:04.4 13:54/M
12 Gin Stump Gainesville GA 1539 30 121 43:05.1 13:54/M
13 Jenny Cowart Demorest GA 834 34 125 44:37.9 14:24/M
14 Norma Negrete Oakwood GA 929 31 140 49:57.4 16:07/M
15 Erin Webb Cumming GA 988 31 143 51:33.1 16:38/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Neal Watercutter Dawsonville GA 987 39 22 25:38.4 8:16/M
2 Jason Grady Flowery Branch GA 869 39 89 36:33.2 11:47/M
3 Dev Mangalat Gainesville GA 788 39 142 50:50.0 16:24/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Niall E Peacock Clarkesville GA 796 36 8 23:10.9 7:28/M
2 Erin Nagel Suwanee GA 774 35 21 25:32.8 8:14/M
3 Lisa Vaughn Watkinsville GA 977 39 78 35:05.9 11:19/M
4 Mandy Stephens Gainesville GA 970 38 118 42:44.4 13:47/M
5 Brandy Daniel Demorest GA 839 36 123 43:51.9 14:09/M
6 Natalie Shore Sugar Hill GA 958 38 130 45:24.9 14:39/M
7 Deannna Eidson Gainesville GA 851 36 133 47:38.1 15:22/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustin Smith Jefferson GA 961 44 32 26:47.1 8:38/M
2 Mel Denmon Cleveland GA 843 41 153 55:44.0 17:59/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Wright Gainesville GA 1540 43 28 26:17.7 8:29/M
2 Sonya Brown Alto GA 821 41 54 31:51.6 10:16/M
3 Vanessa Lauterwasser Cleveland GA 798 41 79 35:19.8 11:24/M
4 Angela Matthews Cleveland GA 999 42 81 35:27.9 11:26/M
5 Missy Moore Gainesville GA 925 40 103 39:18.0 12:41/M
6 Neysa Ladd Gainesville GA 911 43 106 40:13.0 12:58/M
7 Leslie Henderson Dacula GA 392 44 116 42:35.7 13:44/M
8 Jacqueline Anderson Gainesville GA 805 40 126 44:48.2 14:27/M
9 Sabrina Lane Gainesville GA 915 42 129 45:00.5 14:31/M
10 Leslie Smith Jefferson GA 962 41 148 52:38.6 16:59/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Worley Covington GA 1498 47 7 23:10.7 7:28/M
2 John Hale Jefferson GA 871 48 24 25:53.5 8:21/M
3 Tony Smith Clermont GA 965 48 39 28:08.7 9:05/M
4 Dwayne Campbell Alpharetta GA 825 47 40 28:23.2 9:09/M
5 Randy Booth Athens GA 814 49 93 37:32.8 12:06/M
6 Chris Strother Athens GA 973 45 101 38:38.7 12:28/M
7 Drew Anderson Gainesville GA 804 46 127 44:48.4 14:27/M
8 Roger Bradshaw Hoschton GA 817 46 155 56:25.0 18:12/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Black Clarkesville GA 813 49 13 24:16.0 7:50/M
2 Carol Ann Gelderman Flowery Branch GA 860 47 34 27:16.7 8:48/M
3 Kari Barnes Dacula GA 807 45 41 28:25.1 9:10/M
4 Heather Woodall Alto GA 993 47 50 31:20.3 10:06/M
5 Wendy Smith Clermont GA 966 45 51 31:24.9 10:08/M
6 Tammy Krowicki 910 45 128 45:00.3 14:31/M
7 Mary Brewster Gainesville GA 819 45 138 48:52.3 15:46/M
8 Rhonda Nelson Alpharetta GA 930 46 146 51:58.8 16:46/M
9 Tammy Denmon Cleveland GA 844 46 152 54:58.9 17:44/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kennedy Gainesville GA 904 53 12 24:06.6 7:46/M
2 Kyle Hinnant Gainesville GA 885 50 16 24:43.3 7:58/M
3 Ed Mullis Cumming GA 785 53 29 26:18.6 8:29/M
4 Randy Randall Watkinsville GA 948 54 35 27:25.1 8:51/M
5 Eddie Duncan Flowery Branch GA 848 54 47 30:19.1 9:47/M
6 Woody Dobbs Flowery Branch GA 786 52 66 33:40.2 10:52/M
7 Keith Collins Flowery Branch GA 832 54 70 33:52.7 10:55/M
8 Carlton Miller Anderson SC 923 51 73 34:19.1 11:04/M
9 Nick Oswald Buford GA 936 52 122 43:45.8 14:07/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Bertram Jasper GA 810 54 55 31:52.8 10:17/M
2 Veronica Doster Athens GA 847 53 62 32:51.5 10:36/M
3 Tracy Wyrick Gainesville GA 996 54 65 33:17.8 10:44/M
4 Christin Kennedy Gainesville GA 901 52 68 33:46.8 10:54/M
5 Susan Flowers Tucker GA 855 53 69 33:51.4 10:55/M
6 Anita Mullis Cumming GA 784 53 76 34:52.6 11:15/M
7 Tanna Lee Gainesville GA 917 51 109 41:21.9 13:20/M
8 Becky Coker Gainesville GA 794 51 110 41:23.8 13:21/M
9 Carrie Woodcock Gainesville GA 994 53 112 42:12.7 13:37/M
10 Cassandra Jenkins Gainesville GA 894 54 137 48:52.2 15:46/M
11 Loretta Delargy Gainesville GA 842 51 156 57:42.3 18:37/M
12 Paula King 909 53 159 1:00:00.0 19:21/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Saye Gainesville GA 956 57 56 31:52.9 10:17/M
2 Brian Sutton Clarkesville GA 782 59 64 33:16.8 10:44/M
3 Gregg Vickery Atlanta GA 979 55 75 34:45.9 11:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ena Weinstein Baldwin GA 795 56 2 20:33.6 6:38/M
2 Sonya Hinnant Gainesville GA 886 55 49 30:46.0 9:55/M
3 Lisa Collins Flowery Branch GA 833 55 61 32:45.1 10:34/M
4 Catherine Saye Gainesville GA 957 57 71 34:07.8 11:00/M
5 Diane Speight Gainesville GA 967 57 86 36:12.3 11:41/M
6 Kim Vickery Atlanta GA 980 57 87 36:19.9 11:43/M
7 Becky Hulsey Gainesville GA 893 55 102 39:16.3 12:40/M
8 Jan Fulcher Braselton GA 857 58 135 48:25.4 15:37/M
9 Carol Walls 986 56 160 1:00:00.0 19:21/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hugo Lagomasino Cumming GA 1533 62 6 22:11.3 7:09/M
2 Tony Atkinson Canon GA 777 63 27 26:14.8 8:28/M
3 David Oblinger Alpharetta GA 933 64 31 26:24.9 8:31/M
4 Richard Harrison Commerce GA 916 64 59 32:21.4 10:26/M
5 Paul Fulcher Braselton GA 858 61 136 48:26.2 15:37/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynne Hudson Flowery Branch GA 891 60 30 26:19.3 8:29/M
2 Tina Carlson-Griffeth Gainesville GA 826 62 77 35:03.4 11:18/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Quaife Stone Mountain GA 947 66 90 36:37.3 11:49/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Meadows Gainesville GA 178 74 80 35:26.4 11:26/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Zeeman Atlanta GA 997 71 132 46:59.1 15:09/M

Hello, World!