2014 NEGA CASA SUPERHERO 5K SUPERHERO 5K


2014 NEGA CASA SUPERHERO 5K

Age Group Results

November 15, 2014


Classic Race Services, LLC Classic Race Services


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99
Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

SUPERHERO 5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Morris Smyrna GA 1947 40 1 20:47.9 6:42/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Ford Royston GA 1084 38 12 24:40.9 7:57/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Hartley Eastanollee GA 1077 53 11 24:36.3 7:56/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1080 68 15 24:58.4 8:03/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gavin Ford Royston GA 1083 10 13 24:49.5 8:00/M
2 Brent Bishop Commerce GA 1912 8 17 25:16.0 8:09/M
3 Cody Audet Bowman GA 1907 9 44 33:26.3 10:47/M
4 Trenton Bishop Commerce GA 1915 10 45 33:31.6 10:49/M
5 Skyler Pitts Lavonia GA 1959 10 69 42:15.1 13:38/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reno Lowder Westminster SC 1946 13 9 24:17.6 7:50/M
2 Ryan Robbins Westminster SC 1965 11 22 26:31.5 8:33/M
3 Jackson Ritter Westminster SC 1964 14 23 26:58.7 8:42/M
4 Holden Smith Westminster SC 1971 13 26 28:44.7 9:16/M
5 Jacob Chapman 27 14 27 28:58.8 9:21/M
6 Charlie Forman 51 12 51 36:06.5 11:39/M
7 Seth Freeman Westminster SC 1926 13 58 38:22.2 12:23/M
8 Richard Shure Westminster SC 1970 11 65 41:01.6 13:14/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Audet Bowman GA 1905 13 67 41:49.2 13:29/M
2 Alyssa Stevenson Alto GA 1972 14 68 41:49.4 13:29/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Tellano Hartwell GA 1976 15 5 23:10.7 7:28/M
2 Jeremy Walton Danielsville GA 1979 19 6 23:18.5 7:31/M
3 Jacob Walton Danielsville GA 1978 15 16 25:05.4 8:05/M
4 Preston Hogsed Cleveland GA 1940 15 29 29:54.6 9:39/M
5 Oliver Clark Westminster SC 1921 15 37 31:07.7 10:02/M
6 Jonathan Dove Elberton GA 1087 19 48 34:47.9 11:13/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebekah Walton Danielsville GA 1984 17 42 32:43.4 10:33/M
2 Brittany Chitwood Alto GA 1918 15 71 44:52.9 14:28/M
3 Emalee Harrington Alto GA 1938 15 72 44:53.2 14:29/M
4 Sydeny Shaver Anderson SC 1967 16 73 45:17.9 14:36/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Walton Danielsville GA 1985 22 19 25:17.8 8:09/M
2 Jonathan Redman Alto GA 1078 20 25 28:05.7 9:04/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Shaw Elberton GA 1968 20 60 38:33.9 12:26/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Stevenson Westminster SC 1973 27 7 23:49.8 7:41/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madison Alligood Toccoa GA 1088 27 30 30:06.2 9:43/M
2 April Payne Valdosta GA 1956 26 33 30:16.0 9:46/M
3 Becca Jones Toccoa GA 1942 29 54 37:11.9 12:00/M
4 Latasha Bishop Commerce GA 1914 27 59 38:28.9 12:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Freeman Cleveland GA 1925 32 2 21:30.1 6:56/M
2 Chris Pitts Lavonia GA 1957 32 8 23:53.7 7:42/M
3 Jon Bishop Commerce GA 1913 30 10 24:34.0 7:55/M
4 Josh Fincher Tignall GA 1922 32 32 30:14.8 9:45/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitney Morris Demorest GA 1950 31 76 45:38.9 14:43/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Audet Bowman GA 1906 38 3 21:40.4 6:59/M
2 Antoine Orsley Hartwell GA 1090 36 4 22:51.2 7:22/M
3 Zavian Greene Toccoa GA 1081 38 53 37:10.1 11:59/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Ford Royston GA 1084 38 12 24:40.9 7:57/M
2 Ginger Pitts Lavonia GA 1958 38 36 30:59.6 10:00/M
3 Dawn Harbin Lavonia GA 1931 36 43 32:57.8 10:38/M
4 Heidi Overton Elberton GA 1953 38 74 45:20.5 14:37/M
5 Hollie Shaver Anderson SC 1966 39 75 45:23.2 14:38/M
6 Kechara Partin Cleveland GA 1955 39 77 47:03.5 15:11/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Morris Smyrna GA 1947 40 1 20:47.9 6:42/M
2 Gary Bohannon Toccoa GA 1082 42 20 25:49.6 8:20/M
3 Doug Partin Cleveland GA 1954 44 62 39:00.4 12:35/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabrielle Morris Vinnings GA 1948 40 34 30:51.0 9:57/M
2 Jane Leverette Hartwell GA 1945 43 81 48:33.3 15:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Adams Turnerville GA 1902 45 46 33:56.3 10:57/M
2 Ernest Chitwood Alto GA 1919 49 80 48:07.7 15:31/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Phillips Royston GA 1079 46 28 29:19.7 9:27/M
2 Radonna Powers Toccoa GA 1963 46 55 37:28.1 12:05/M
3 Barbara Gray Bowersville GA 1930 49 78 47:19.3 15:16/M
4 Kay Chitwood Alto GA 1920 49 79 48:07.2 15:31/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Hartley Eastanollee GA 1077 53 11 24:36.3 7:56/M
2 Steve Alligood Toccoa GA 1904 53 31 30:09.9 9:44/M
3 Ray Walton Danielsville GA 1982 53 49 34:51.5 11:15/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tina Hunt Elberton GA 1941 53 39 31:29.7 10:09/M
2 Lanie Alligood Toccoa GA 1903 51 41 31:54.7 10:17/M
3 Debbie Keigan Toccoa GA 1085 50 57 37:48.8 12:12/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bucky Woods Clarkesville GA 1991 59 84 52:47.5 17:02/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mara Nance Augusta GA 1952 55 24 27:26.5 8:51/M
2 Joy Mccollum Toccoa GA 1943 57 56 37:28.3 12:05/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1091 60 18 25:16.2 8:09/M
2 Richard Harrison Commerce GA 1086 63 40 31:38.0 10:12/M
3 Anthony Hart Royston GA 1076 62 50 35:15.5 11:22/M
4 Robert Womack Toccoa GA 1990 63 52 36:13.9 11:41/M
5 Steve Strickland Augusta GA 1974 62 61 38:51.9 12:32/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gail Audet Royston GA 1908 62 21 26:11.1 8:27/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Godfrey Crawford GA 1089 68 14 24:53.9 8:02/M
2 Bill Chamblee Anderson SC 1917 67 35 30:58.0 9:59/M
3 Stephen Bardey Lavonia GA 1910 65 38 31:14.9 10:05/M
4 Jack Cannon Greenville SC 1916 67 47 34:25.4 11:06/M
5 Dan Shoaf Anderson SC 1969 69 64 40:58.6 13:13/M
6 Martin Platzer Hartwell GA 1962 68 70 42:59.4 13:52/M
7 Alan White Clayton GA 1986 67 82 51:15.5 16:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Presley Toccoa GA 1080 68 15 24:58.4 8:03/M
2 Francoise Fussell Walhalla SC 1929 66 66 41:22.9 13:21/M
3 Lynda White Clayton GA 1987 68 83 51:15.8 16:32/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Geri Barrios Toccoa GA 1911 71 63 39:56.5 12:53/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daryle Worley Toccoa GA 1992 82 85 1:00:57.9 19:40/M