2015 - Peace Place 5K Peace Place 5K

2015 - Peace Place 5K

Overall Finish List

June 13, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

Peace Place 5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 A J Kressin Appleton WI 1164 24 M 1 20-24 23:32.6 7:35/M
2 Matthew Watkins Buford GA 1237 34 M 1 30-34 23:36.4 7:37/M
3 Monica Huff Athens GA 1230 45 F 1 45-49 23:48.9 7:41/M
4 Scott Conine Athens GA 1143 33 M 2 30-34 24:06.9 7:46/M
5 Maggie Dyer Winder GA 1147 14 F 1 11-14 24:54.6 8:02/M
6 Jackson Krueger Dacula GA 1166 9 M 1 0-10 25:19.4 8:10/M
7 Justin Krueger Dacula GA 1167 37 M 1 35-39 25:19.9 8:10/M
8 Antoine Orsley Hartwell GA 1220 37 M 2 35-39 25:22.6 8:11/M
9 Rick Hayes Dahlonega GA 1236 57 M 1 55-59 25:48.5 8:19/M
10 Reece Sanford Ellijay GA 1192 25 M 1 25-29 26:03.7 8:24/M
11 Raymond Little Braselton GA 1169 38 M 3 35-39 26:14.9 8:28/M
12 Rick Villamater Winder GA 1227 56 M 2 55-59 26:58.7 8:42/M
13 Jonathan Colley Bishop GA 1219 27 M 2 25-29 27:32.5 8:53/M
14 Booker T Orsley Dewy Rose GA 1221 61 M 1 60-64 27:35.5 8:54/M
15 Alan Ashley Winder GA 1137 44 M 1 40-44 28:27.0 9:11/M
16 Roger Keel Valley AL 1162 61 M 2 60-64 29:26.4 9:30/M
17 Jim Schulte Athens GA 1195 56 M 3 55-59 29:42.3 9:35/M
18 Sean Stockton Duluth GA 1202 25 M 3 25-29 29:57.6 9:40/M
19 Kerri Ann Sanford Ellijay GA 1191 24 F 1 20-24 30:06.8 9:43/M
20 Dewayne Brooks Bishop GA 1138 44 M 2 40-44 30:38.2 9:53/M
21 Derek Jesweak Bogart GA 1225 43 M 3 40-44 31:24.5 10:08/M
22 Mary Beth Forwood Bishop GA 1152 51 F 1 50-54 31:34.4 10:11/M
23 Kinsley Compton Braselton GA 1223 26 F 1 25-29 32:25.7 10:27/M
24 Todd McDonald Bishop GA 1224 53 M 1 50-54 32:26.6 10:28/M
25 Melissa Barth Loganville GA 1222 36 F 1 35-39 32:28.6 10:28/M
26 Marie Jesweak Watkinsville GA 1226 34 F 1 30-34 32:30.2 10:29/M
27 Annie Echols Bogart GA 1150 15 F 1 15-19 32:33.1 10:30/M
28 Paul Dykes Lawrenceville GA 1149 53 M 2 50-54 32:40.5 10:32/M
29 Cooper Evans Athens GA 1234 9 M 2 0-10 32:45.8 10:34/M
30 Donna Marshall Watkinsville GA 1172 49 F 2 45-49 32:53.8 10:36/M
31 Jesse Lovern Auburn GA 1171 33 M 3 30-34 33:21.2 10:45/M
32 Hannah Murphy Jefferson GA 1176 20 F 2 20-24 33:24.8 10:46/M
33 Tim Echols Bogart GA 1151 54 M 3 50-54 33:37.1 10:51/M
34 Jessica Zagarella Braselton GA 1214 26 F 2 25-29 33:40.6 10:52/M
35 Adrian Woodruff Madison GA 1229 56 M 4 55-59 33:57.9 10:57/M
36 Marissa Merrill Athens GA 1174 20 F 3 20-24 34:15.8 11:03/M
37 Will Bowick Monroe GA 1228 11 M 1 11-14 34:22.6 11:05/M
38 Herman Sasser Marietta GA 1238 70 M 1 70-74 34:44.5 11:12/M
39 Shelley Welch Cox Jefferson GA 1207 45 F 3 45-49 34:46.5 11:13/M
40 David Dyer Winder GA 1146 48 M 1 45-49 34:53.8 11:15/M
41 William Tweedell Hull GA 1231 70 M 2 70-74 35:11.5 11:21/M
42 Amber Reeves Covington GA 1188 34 F 2 30-34 35:20.4 11:24/M
43 Fidelle Peeks Marrietta GA 1181 34 M 4 30-34 35:34.3 11:28/M
44 Sherri Price Royston GA 1217 49 F 4 45-49 35:55.9 11:35/M
45 Keith Lester Royston GA 1216 57 M 5 55-59 35:56.1 11:35/M
46 Debbie Gunnin Hoschton GA 1156 48 F 5 45-49 36:09.6 11:40/M
47 Julie Kressin Appleton WI 1165 52 F 2 50-54 36:33.5 11:47/M
48 Hannah Burch Jefferson GA 1140 13 F 2 11-14 36:54.0 11:54/M
49 Jay Jackson Loganville GA 1160 65 M 1 65-69 37:01.4 11:56/M
50 Stacy Anderson Auburn GA 1133 30 F 3 30-34 37:08.5 11:59/M
51 Connie Vanrossum Appleton WI 1205 50 F 3 50-54 37:13.8 12:00/M
52 Amy Medlock Athens GA 1235 43 F 1 40-44 37:43.0 12:10/M
53 Leanne Hoffman Jefferson GA 1157 36 F 2 35-39 38:32.6 12:26/M
54 Beverly Miller Brandon FL 1175 31 F 4 30-34 38:50.1 12:32/M
55 Jim Latimer Gainesville GA 1239 73 M 3 70-74 39:02.0 12:35/M
56 Sue Chastain Danielsville GA 1142 64 F 1 60-64 39:15.9 12:40/M
57 Katrina Evans Athens GA 1233 39 F 3 35-39 39:39.1 12:47/M
58 Mark Polson Monroe GA 1182 46 M 2 45-49 39:57.9 12:53/M
59 Tyler Ortowski Bethlehem GA 1179 6 M 3 0-10 39:59.7 12:54/M
60 Todd Ortowski Bethlehem GA 1178 40 M 4 40-44 40:03.5 12:55/M
61 Monica Y Walker Monroe GA 1206 47 F 6 45-49 40:07.9 12:56/M
62 Sherri Wohlander Braselton GA 1212 41 F 2 40-44 40:23.8 13:02/M
63 Megan Ortowski Bethlehem GA 1177 38 F 4 35-39 40:25.4 13:02/M
64 Amber Kirkland Athens GA 1240 33 F 5 30-34 40:27.5 13:03/M
65 Diane Burch Jefferson GA 1139 49 F 7 45-49 40:52.5 13:11/M
66 Wheels Johnson Athens GA 1161 52 M 4 50-54 41:19.4 13:20/M
67 Josh Armistead Monroe GA 1135 27 M 4 25-29 41:38.3 13:26/M
68 Rhonda Armistead Monroe GA 1136 48 F 8 45-49 41:47.5 13:29/M
69 Yvonne Mitchell Covington GA 1215 48 F 9 45-49 42:22.4 13:40/M
70 Karen Talley Suwanee GA 1204 38 F 5 35-39 42:52.8 13:50/M
71 Jeff Burch Jefferson GA 1141 17 M 1 15-19 43:33.5 14:03/M
72 Jeannine Kent Winder GA 1163 51 F 4 50-54 43:37.0 14:04/M
73 Kris Duck Covington GA 1145 49 F 10 45-49 43:50.8 14:08/M
74 Ernest Smallman Canton GA 1198 70 M 4 70-74 44:03.4 14:13/M
75 Amy Puckett Jefferson GA 1183 41 F 3 40-44 45:30.5 14:41/M
76 Heather Sloan Winterville GA 1232 44 F 4 40-44 46:42.1 15:04/M
77 Teresa Dove Danielsville GA 1144 52 F 5 50-54 46:51.5 15:07/M
78 Bethany Scheel Jefferson GA 1193 15 F 2 15-19 47:02.5 15:10/M
79 Nanette Smith Marietta GA 1218 44 F 5 40-44 47:29.0 15:19/M
80 Courtney Wray Monroe GA 1213 26 F 3 25-29 48:38.3 15:41/M
81 Jennifer Dykes Lawrenceville GA 1148 52 F 6 50-54 49:42.1 16:02/M
82 Amanda Sutter Roswell GA 1203 35 F 6 35-39 50:58.0 16:26/M
83 Dan Mason Brookhaven GA 1173 43 M 5 40-44 51:10.5 16:30/M
84 Brooke Sonnenfeldt Braselton GA 1201 29 F 4 25-29 51:11.7 16:31/M
85 Nancy Floyd Winder GA 1184 55 F 1 55-59 52:06.6 16:48/M
86 Jeannine Fowler Brookhaven GA 1153 54 F 7 50-54 53:42.6 17:19/M
87 Lily Whitworth Roswell GA 1209 7 F 1 0-10 55:58.5 18:03/M
88 Jason Whitworth Roswell GA 1208 41 M 6 40-44 55:59.8 18:04/M
89 Tyler Ramirez Bethlehem GA 1187 12 M 2 11-14 56:27.3 18:13/M
90 Thomas Ramirez Bethlehem GA 1186 14 M 3 11-14 56:27.9 18:13/M
91 Tiffani Scheel Jefferson GA 1194 48 F 11 45-49 57:01.7 18:24/M
92 Pasha Smith Winder GA 1200 47 F 12 45-49 57:50.3 18:39/M
93 Kinsey Smith Winder GA 1199 12 F 3 11-14 57:52.1 18:40/M
94 Tassie Osborne Monroe GA 1180 33 F 6 30-34 58:44.6 18:57/M
95 Ashlie Franklin Bethlehem GA 1154 39 F 7 35-39 58:44.7 18:57/M
96 Carolyn Hollowell Dacula GA 1158 63 F 2 60-64 59:43.1 19:16/M
97 Cyndi Ross Bogart GA 1189 68 F 1 65-69 59:45.2 19:16/M
98 Jeff Hollowell Dacula GA 1159 61 M 3 60-64 59:51.7 19:18/M
99 Barbara Ramirez Bethlehem GA 1185 55 F 2 55-59 59:51.9 19:18/M
100 Kate Wilk Bogart GA 1211 66 F 2 65-69 1:00:01.5 19:22/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Eric Wilk Bogart GA 1210 39 M 4 35-39 1:00:07.8 19:24/M
102 Gloria Andrews Winder GA 1134 58 F 3 55-59 1:02:01.0 20:00/M
103 Susan Livingston Winder GA 1170 55 F 4 55-59 1:02:01.2 20:00/M