2015 - Primal Rush 5K / 10K / HM 5K

2015 - Primal Rush 5K / 10K / HM

Overall Finish List

August 29, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Michael Gazy Lilburn GA 94 31 M 1 30-34 22:41.0 7:19/M
2 Luke Smith Bogart GA 103 45 M 1 45-49 22:45.4 7:20/M
3 John Bishop Commerce GA 8 31 M 2 30-34 23:30.6 7:35/M
4 Michael Hamilton Mt. Airy GA 41 21 M 1 20-24 23:43.1 7:39/M
5 Jonathan Colley Bishop GA 22 27 M 1 25-29 24:00.0 7:45/M
6 Jeff Fowler Hull GA 32 51 M 1 50-54 24:24.7 7:52/M
7 Paige Young Commerce GA 129 36 F 1 35-39 24:29.4 7:54/M
8 Tommy Dorminy Mcdonough GA 96 17 M 1 15-19 24:35.7 7:56/M
9 Randy Knight Winder GA 49 48 M 2 45-49 24:45.8 7:59/M
10 Mitchell Sinyard Hawkinsville GA 133 54 M 2 50-54 24:49.7 8:00/M
11 Joe Porter Jefferson GA 111 32 M 3 30-34 25:00.3 8:04/M
12 Emily Byrd Jefferson GA 18 11 F 1 11-14 25:33.6 8:15/M
13 Jimmy Worley Covington GA 101 48 M 3 45-49 25:42.7 8:17/M
14 Amanda Santos Winder GA 69 37 F 2 35-39 27:03.3 8:44/M
15 Rick Hayes Dahlonega GA 92 57 M 1 55-59 27:24.8 8:50/M
16 Melissa Tyrnchuk Gainesville GA 117 41 F 1 40-44 27:26.5 8:51/M
17 Susie Dorminy Mcdonough GA 98 14 F 2 11-14 27:36.5 8:54/M
18 Sara Beth Rogers Jefferson GA 66 27 F 1 25-29 27:39.0 8:55/M
19 David Eckles Athens GA 124 40 M 1 40-44 27:45.1 8:57/M
20 Sadie McWhorter Statham GA 116 12 F 3 11-14 27:47.9 8:58/M
21 Pierce McWhorter Statham GA 115 9 M 1 0-10 27:55.1 9:00/M
22 Matthew McWhorter Statham GA 114 45 M 4 45-49 27:58.9 9:01/M
23 Tony Berryman Anderson SC 7 53 M 3 50-54 28:20.6 9:08/M
24 Lynne Hudson Hoschton GA 105 60 F 1 60-64 28:46.6 9:17/M
25 Brandon Bruce Commerce GA 16 36 M 1 35-39 29:05.3 9:23/M
26 Joy Craft Winder GA 120 54 F 1 50-54 29:31.1 9:31/M
27 Brandi Newman Jefferson GA 113 34 F 1 30-34 29:43.4 9:35/M
28 David Bohannon 10 28 M 2 25-29 29:44.6 9:35/M
29 Nick Rubio Jefferson GA 67 15 M 2 15-19 29:49.6 9:37/M
30 Charles Phelps Gainesville GA 104 26 M 3 25-29 30:41.6 9:54/M
31 Kelly Holliday Winder GA 45 44 F 2 40-44 30:47.4 9:56/M
32 Mary Beth Forwood Bishop GA 31 51 F 2 50-54 30:58.2 9:59/M
33 Bryan Shore Lavonia GA 73 38 M 2 35-39 31:02.1 10:01/M
34 Caleb Shadburn Jefferson GA 125 16 M 3 15-19 31:21.3 10:07/M
35 Matthew Fisher Athens GA 30 31 M 4 30-34 31:23.0 10:07/M
36 Amanda Mitchell Jefferson GA 127 35 F 3 35-39 31:24.2 10:08/M
37 Shawn Williams Bogart GA 88 44 F 3 40-44 31:24.6 10:08/M
38 Amber Turnbull Athens GA 81 24 F 1 20-24 31:24.9 10:08/M
39 Sharon Williams Winder GA 87 53 F 3 50-54 31:55.2 10:18/M
40 Jessica Huston Winder GA 46 50 F 4 50-54 31:55.7 10:18/M
41 Rob Allen Maysville GA 2 27 M 4 25-29 32:23.5 10:27/M
42 Randy Williams Hull GA 86 56 M 2 55-59 33:27.1 10:47/M
43 William Wade Monticello GA 131 20 M 2 20-24 33:37.2 10:51/M
44 Alexis Fernandez Athens GA 29 41 M 2 40-44 33:52.1 10:55/M
45 Tim Richmond Jefferson GA 123 40 M 3 40-44 33:57.0 10:57/M
46 Allison Blakely Jefferson GA 110 33 F 2 30-34 34:01.3 10:58/M
47 Ashley McDaniel Jefferson GA 109 32 F 3 30-34 34:03.3 10:59/M
48 Farah Bohnannon 11 27 F 2 25-29 34:05.5 11:00/M
49 Sandy Dufresne Winder, GA 126 45 F 1 45-49 34:18.2 11:04/M
50 Ken Brown Snellville GA 112 72 M 1 70-74 35:13.9 11:22/M
51 Becky Dorminy Mcdonough GA 99 12 F 4 11-14 35:35.2 11:29/M
52 John Dorminy Mcdonough GA 97 45 M 5 45-49 35:36.4 11:29/M
53 Morgan Worley Covington GA 100 21 F 2 20-24 35:39.4 11:30/M
54 Martha Worley Covington GA 102 46 F 2 45-49 35:56.6 11:35/M
55 Veronica Doster Athens GA 27 53 F 5 50-54 36:11.1 11:40/M
56 Sue Chastain Danielsville GA 21 65 F 1 65-69 37:30.5 12:06/M
57 Logan Laske Winder GA 50 12 M 1 11-14 37:40.7 12:09/M
58 Jennifer Brown Buckhead GA 15 44 F 4 40-44 37:57.3 12:15/M
59 Amy Wade Monticello GA 82 46 F 3 45-49 37:57.6 12:15/M
60 Bill Costantino Jefferson GA 23 72 M 2 70-74 37:57.9 12:15/M
61 Randy Booth Athens GA 12 49 M 6 45-49 38:27.2 12:24/M
62 Lisa Niedling Winder GA 58 39 F 4 35-39 38:58.0 12:34/M
63 Darrell Stark Nicholson GA 75 41 M 4 40-44 39:00.6 12:35/M
64 Joyce Cash Flowery Branch GA 19 37 F 5 35-39 39:01.3 12:35/M
65 Natalie Dhabolt Bethlehem GA 26 17 F 1 15-19 39:03.9 12:36/M
66 Lily Whitworth Roswell GA 130 7 F 1 0-10 39:16.6 12:40/M
67 Jason Whitworth Jefferson GA 85 42 M 5 40-44 39:17.0 12:40/M
68 Tonya Shadburn Jefferson GA 71 33 F 4 30-34 39:50.3 12:51/M
69 Jim Latimer Gainesville GA 51 73 M 3 70-74 40:11.2 12:58/M
70 Danielle Hambrick Lawrenceville GA 40 31 F 5 30-34 40:30.4 13:04/M
71 Deborah Robinson Winder GA 65 45 F 4 45-49 40:35.3 13:05/M
72 Cassandra Frost Jefferson GA 34 39 F 6 35-39 40:48.0 13:10/M
73 Christopher Gray Athens GA 37 26 M 5 25-29 40:56.4 13:12/M
74 Chris Denton Commerce GA 25 30 M 5 30-34 40:56.8 13:12/M
75 Paden Bell Commerce GA 5 10 F 2 0-10 40:59.2 13:13/M
76 Amanda Sutter Jefferson GA 79 35 F 7 35-39 41:01.7 13:14/M
77 Brittany Johnson Jefferson GA 47 24 F 3 20-24 41:14.2 13:18/M
78 Chandler Hodges Jefferson GA 42 11 M 2 11-14 41:16.6 13:19/M
79 Lauren Freeman Cleveland GA 33 33 M 6 30-34 42:08.9 13:35/M
80 Katie Grindle Gillsville GA 38 18 F 2 15-19 42:38.4 13:45/M
81 Tory Bell Commerce, Ga GA 6 38 M 3 35-39 42:48.7 13:48/M
82 Cindy Wells Jefferson GA 83 55 F 1 55-59 43:18.1 13:58/M
83 Tabatha Knight Winder GA 128 46 F 5 45-49 43:21.6 13:59/M
84 Teresa Dove Danielsville GA 28 52 F 6 50-54 43:33.0 14:03/M
85 Mark Still Winder GA 78 52 M 4 50-54 44:27.8 14:20/M
86 Kerry Tressler Scottsdale AZ 80 36 F 8 35-39 44:42.0 14:25/M
87 Wanda Stewart Dacula GA 77 58 F 2 55-59 45:13.2 14:35/M
88 Sandra Malbrough Monroe GA 54 47 F 6 45-49 45:24.7 14:39/M
89 Timothy Moms Jefferson GA 57 30 M 7 30-34 45:33.4 14:42/M
90 Robert Jones Auburn GA 48 29 M 6 25-29 45:46.8 14:46/M
91 Peggy Westbrook Snellville GA 84 55 F 3 55-59 45:54.0 14:48/M
92 Debbie Patrick Winder GA 61 56 F 4 55-59 45:59.2 14:50/M
93 Adalberto Castaneda Maysville GA 20 22 M 3 20-24 46:52.5 15:07/M
94 Sarah Pledger Athens, GA 63 32 F 6 30-34 47:07.2 15:12/M
95 Jay Fink Cleveland GA 95 48 M 7 45-49 47:40.4 15:23/M
96 Mark Shoemake Winder GA 72 19 M 4 15-19 48:07.2 15:31/M
97 Rodney Dale Gillsville GA 24 43 M 6 40-44 48:13.4 15:33/M
98 Andrea Wilson Royston GA 89 33 F 7 30-34 48:17.1 15:35/M
99 Chris Scammon Rex GA 70 69 M 1 65-69 48:51.9 15:45/M
100 Corbett Pledger Athens GA 62 38 M 4 35-39 49:13.1 15:53/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Kathy Givens Douglasville, GA 36 66 F 2 65-69 50:24.5 16:15/M
102 Judy Smith Winder GA 74 47 F 7 45-49 50:51.0 16:24/M
103 Khrystin Parra York SC 60 28 F 3 25-29 50:51.9 16:24/M
104 Joyce Starr Nicholson GA 76 72 F 1 70-74 51:13.2 16:31/M
105 Roger Keel Valley AL 93 62 M 1 60-64 51:31.1 16:37/M
106 Windfred Grindle Jr Gillsville GA 39 55 M 3 55-59 51:54.8 16:45/M
107 Le Gibson Winder GA 35 46 M 8 45-49 53:19.5 17:12/M
108 Lacey Allen Maysville GA 1 26 F 4 25-29 55:29.5 17:54/M
109 Linda Zeeman Atlanta GA 91 71 F 2 70-74 1:06:29.1 21:27/M
110 Madison Williams Dacula GA 132 13 F 5 11-14 1:13:08.8 23:35/M
111 Racquel Lynch Dacula GA 53 13 F 6 11-14 1:13:09.1 23:36/M