2015 - Ready Set Speak 5K 5K Ready Set Speak

2015 - Ready Set Speak 5K

Overall Finish List

May 22, 2015


Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services

5K Ready Set Speak

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Michael Klipper Athens GA 56 31 M 1 30-34 19:26.0 6:16/M
2 Luke Eafano Lawrenceville GA 71 16 M 1 15-19 21:41.7 7:00/M
3 Brad Frink Athens GA 217 35 M 1 35-39 21:52.1 7:03/M
4 Lauren Freeman Cleveland GA 37 33 M 2 30-34 22:01.4 7:06/M
5 Stephanie James Marietta GA 46 23 F 1 20-24 23:28.1 7:34/M
6 Susan Rosenbaum Athens GA 84 47 F 1 45-49 23:50.7 7:41/M
7 David Jones Suwanee GA 49 24 M 1 20-24 23:54.2 7:43/M
8 Aaron Adams Athens GA 1 20 M 2 20-24 24:39.3 7:57/M
9 Javier Elizalde Acworth GA 35 23 M 3 20-24 25:04.4 8:05/M
10 Roger Keel Valley AL 52 61 M 1 60-64 26:27.5 8:32/M
11 Sydney Crumley Athens GA 30 22 F 2 20-24 26:37.0 8:35/M
12 Mary Beth Forwood Bishop GA 215 51 F 1 50-54 26:41.9 8:36/M
13 Elizabeth Taddonio Athens GA 94 29 F 1 25-29 27:13.1 8:47/M
14 John Hale Jefferson GA 41 48 M 1 45-49 27:14.0 8:47/M
15 Nina Santus Athens GA 86 34 F 1 30-34 27:22.3 8:50/M
16 Holly Wolford Athens GA 202 21 F 3 20-24 27:54.8 9:00/M
17 Josh Boudreau Athens GA 13 22 M 4 20-24 27:55.2 9:00/M
18 Caitlin Gibson Warne NC 207 31 F 2 30-34 28:00.3 9:02/M
19 Mark Norris Marietta GA 69 49 M 2 45-49 28:05.9 9:04/M
20 Anne Marcotte Athens GA 60 50 F 2 50-54 28:19.6 9:08/M
21 Daniel Pimentel Buford GA 78 22 M 5 20-24 28:25.6 9:10/M
22 Gary Hansford Athens GA 221 68 M 1 65-69 29:12.8 9:25/M
23 Steve Marcotte Athens GA 61 57 M 1 55-59 29:17.1 9:27/M
24 Shirley Bible Bishop GA 219 49 F 2 45-49 29:33.9 9:32/M
25 Demi Chandler Tunnel Hill GA 25 20 F 4 20-24 29:38.2 9:34/M
26 Courtney Bailie Martinez GA 7 20 F 5 20-24 29:50.1 9:37/M
27 Andy Watson Dahlonega GA 99 26 M 1 25-29 30:00.5 9:41/M
28 Deana Shuman Watkinsville GA 216 40 F 1 40-44 30:07.4 9:43/M
29 Karen Walsh Gainesville GA 98 50 F 3 50-54 30:14.0 9:45/M
30 Margarita Snyder Naples FL 91 65 F 1 65-69 30:23.6 9:48/M
31 Mary Daniel Smith Athens GA 89 23 F 6 20-24 30:35.3 9:52/M
32 Jack Goldstein Monroe GA 214 11 M 1 11-14 30:37.2 9:53/M
33 Trevor Shirley Roseville AL 209 28 M 2 25-29 30:37.5 9:53/M
34 Sarah Olney Athens GA 70 24 F 7 20-24 30:38.4 9:53/M
35 Bill Chamblee Anderson SC 212 67 M 2 65-69 31:04.5 10:01/M
36 Jessica Wallis Elberton GA 208 35 F 1 35-39 31:09.5 10:03/M
37 Collin Boyd Kathleen GA 14 20 M 6 20-24 32:21.7 10:26/M
38 Tori Daniels Sugar Hill GA 222 26 F 2 25-29 32:44.3 10:34/M
39 Megan Singleton Athens GA 88 21 F 8 20-24 32:51.0 10:36/M
40 Tyler Smith Athens GA 90 20 M 7 20-24 32:51.2 10:36/M
41 Makenna Gray Covington GA 38 18 F 1 15-19 33:50.7 10:55/M
42 Megan Gray Covington GA 39 21 F 9 20-24 33:53.6 10:56/M
43 Norma Young Watkinsville GA 205 47 F 3 45-49 33:57.0 10:57/M
44 Josh Kinn Athens GA 220 25 M 3 25-29 33:59.8 10:58/M
45 Joshua Dix Athens INTL STATE 33 34 M 3 30-34 34:17.1 11:04/M
46 Stephanie Lionbarger Canton GA 58 35 F 2 35-39 34:29.3 11:07/M
47 Jessica King Athens GA 55 21 F 10 20-24 34:59.2 11:17/M
48 Jim Latimer Gainesville GA 213 73 M 1 70-74 35:05.0 11:19/M
49 Erin Brinson Athens GA 16 28 F 3 25-29 35:24.2 11:25/M
50 Maggie McNamara Lawrenceville GA 66 20 F 11 20-24 35:46.9 11:32/M
51 Lexi Owensby Suwanee GA 74 19 F 2 15-19 36:43.5 11:51/M
52 Sue Chastain Danielsville GA 206 64 F 1 60-64 36:48.5 11:52/M
53 Tom Doonan Winterville GA 34 64 M 2 60-64 37:01.3 11:56/M
54 Kate Towery Athens GA 210 25 F 4 25-29 37:03.5 11:57/M
55 Lindsay Ellsworth Kennesaw GA 211 24 F 12 20-24 37:04.1 11:57/M
56 Sydney Kida Lawrenceville GA 54 24 F 13 20-24 37:32.9 12:06/M
57 Rachael Delashmit Lawrenceville GA 32 23 F 14 20-24 37:36.1 12:08/M
58 Jennifer Cox Canton GA 28 44 F 2 40-44 38:05.3 12:17/M
59 Rachael Jones Athens GA 51 30 F 3 30-34 38:11.6 12:19/M
60 Jason Jones Athens GA 50 29 M 4 25-29 38:12.0 12:19/M
61 Brooke Cox Athens GA 27 23 F 15 20-24 38:21.7 12:22/M
62 Anthony Young Cumming GA 204 21 M 8 20-24 38:26.6 12:24/M
63 Swindon Chapman Johns Creek GA 26 20 F 16 20-24 38:36.5 12:27/M
64 Amber Reeves Covington GA 81 34 F 4 30-34 39:21.4 12:42/M
65 Cori Brinson Athens GA 15 31 F 5 30-34 40:19.1 13:00/M
66 Meredith Maroney Alpharetta GA 64 7 F 1 0-10 40:43.2 13:08/M
67 Adam Maroney Alpharetta GA 62 39 M 2 35-39 40:43.8 13:08/M
68 Joni Maroney Alpharetta GA 63 40 F 3 40-44 40:44.2 13:08/M
69 Rhonda Balkcom Jefferson GA 8 37 F 3 35-39 40:54.2 13:12/M
70 Stephanie Sullivan Winder GA 93 34 F 6 30-34 44:38.8 14:24/M
71 Rajan Iyer Watkinsville GA 44 51 M 1 50-54 44:41.9 14:25/M
72 Mary Byrd Athens GA 21 20 F 17 20-24 44:44.3 14:26/M
73 Nydia Rodriguez Bayamon PR 83 51 F 4 50-54 44:44.7 14:26/M
74 Sasha Snyder Oxford GA 92 38 F 4 35-39 44:47.6 14:27/M
75 Anna Myers Lagrange GA 68 18 F 3 15-19 47:43.4 15:24/M
76 Olivia Parker Cumming GA 76 19 F 4 15-19 47:43.4 15:24/M
77 Donna Brooks Loganville GA 17 53 F 5 50-54 47:54.7 15:27/M
78 Mike Brooks Loganville GA 18 55 M 2 55-59 47:59.7 15:29/M
79 Linda Jamison Duluth GA 48 48 F 4 45-49 49:25.7 15:56/M
80 Genevieve Jamison Duluth GA 47 13 F 1 11-14 49:40.1 16:01/M
81 Jackie Watson Washington GA 201 55 F 1 55-59 49:47.6 16:04/M
82 Jessica Bond Winterville GA 12 25 F 5 25-29 50:22.7 16:15/M
83 Frank Watson Washington GA 100 56 M 3 55-59 50:23.0 16:15/M
84 Alex Bond Winterville GA 11 26 M 5 25-29 50:23.2 16:15/M